Мъжка и/или женска работа?!

  • 15 738
  • 363
  •   1
Отговори
  • France
  • Мнения: 12 543
В последно време, често срещам из форума понятието мъжка и женска работа. Любопитно ми е, кое според вас, скъпи потребители, е мъжко и кое женско задължение. И защо? Как вие си поделяте задачите и мислите ли, че има равновесие между вашите отговорности.
Разбира се, не става дума за бременеето/раждането/кърменето, което колкото и да ми се иска, не мога да поделя 50-50 с половинката, въпреки че науката работи по въпроса. Както и с вдигането на 100 от лежанка (е, някои жени успяват) и подписването в снега, облекчавайки се.
Ще се съгласите с мен, че това не са дейности, които извършваме всеки ден.
Благодаря предварително за отговорите ви.

Последна редакция: пн, 03 дек 2018, 09:24 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 46 510
Не.

Но няма да влизам в подробности, защото вече ме мързи да обяснявам Simple Smile
http://www.bg-mamma.com/?topic=531065
http://www.bg-mamma.com/?topic=143361
http://www.bg-mamma.com/?topic=871048
И т.н.

# 2
  • Мнения: X
и подписването в снега, облекчавайки се.
Тук ме разсмя 😁 има едни приспособления за пикаене права в по-мръснички тоалетни, може и да се получи с тях.

Женска работа е готвене, чистене, гладене, пране, простиране, сгъване на дрехите (без подреждане в гардероба), миене на чинии, гледане на децата, миенена прозорци от вътрешната страна.
Мъжка работа - всичко останало плюс миене на прозорци от външната страна и прибиране на собствените изпрани и сгънати дрехи по места. Това ще рече - смяна на крушки, ремонти вкъщи (ел, ВиК, панти, шкафчета, уреди) , пазаруване, носене на торбите с покупки, изкарване на повече пари за домакинството от жената 😉

Тежката физическа работа е мъжка. Опасната работа също е мъжка. Женската работа са ежедневните задължителни дребни рутинни битовизми, които се натрупват бързо и затрудняват живота, ако не се разрешат своевременно.

# 3
  • Мнения: 10 698
Да попитам - случайно, ако мъжа измие чиниите, това как ще му се отрази на здравето ? Ще му падне маникюра, ще получи алергия, ...?
Какво и се случва на жената ако подреди боксерките/чорапите на мъжа в гардероба - пада и позлатата, среща чудовища в гардероба, или ???

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
В нашето семейство няма мъжка и женска работа.
Всеки върши това, което умее и има желанието да прави.

Например, мъжът ми е поел изцяло: прането, простирането, прибирането на чистото пране и в по-голямата си част – готвенето и пазаруването на хранителни продукти. С колата също само той се занимава.
А пък върху мен пада цялата тежест по: бърсането на прах, минаването с прахосмукачка, миенето на чинии (нямаме съдомиялна), изхвърлянето на боклука и цялостното разтребване на апартамента.

За двете ни котки и двамата се грижим поравно. Heart Eyes

Последна редакция: нд, 02 дек 2018, 12:39 от Blаck Cat

# 5
  • Мнения: X
Да попитам - случайно, ако мъжа измие чиниите, това как ще му се отрази на здравето ? Ще му падне маникюра, ще получи алергия, ...?
Какво и се случва на жената ако подреди боксерките/чорапите на мъжа в гардероба - пада и позлатата, среща чудовища в гардероба, или ???
Е тя пита кое според нас.
Аз в момента не деля задълженията, живея сама.
А като съм живяла с мъж, той е готвил понякога, вършил е дребните ремонти. Чистенето от-до абсолютно винаги аз съм го вършила. За миенето на чинии сме били на принципа който готви - другият мие, защото и двамата мразим, но докато се разделим, не се наканихме на съдомиална. Сега с настоящия той си направи веднъж устата за съдомиялна, докато ме гледаше с гъбата и големия тиган. А дано 😁

# 6
  • Мнения: 18 498
В нашето домакинство няма такава работа, която да не е по физическите сили на жена. Всяко нещо може да бъде свършено от всеки. Така че разпределението не е по полов признак, а според график, кой какво харесва, дали има възможност да го направи. Боклук изхвърля този, който извежда кучето, пазарува този, който е близо до месарницата или плод зеленчука, закуска прави станалият първи. Детето се отглежда и от двамата.

# 7
  • София
  • Мнения: 28 559
В нашето домакинство няма такава работа, която да не е по физическите сили на жена. Всяко нещо може да бъде свършено от всеки. Така че разпределението не е по полов признак, а според график, кой какво харесва, дали има възможност да го направи. Боклук изхвърля този, който извежда кучето, пазарува този, който е близо до месарницата или плод зеленчука, закуска прави станалият първи. Детето се отглежда и от двамата.
И при нас така.

# 8
  • Мнения: 19 840
У дома – за мен е хигиената: пране, миене, чистене (в това число баня и тоалетна, мивки). Обичам аз да си пипна нещата. Simple Smile И аз нямам съдомиялна и не желая към момента. Черно коте, сетих се за БГ-татко – сега ще дойде да каже, че сигурно имаме лош маникюр и не желаем да се развиваме.

За него са външните дейности по къщата – косене на трева, изхвърляне на боклук, изнасяне на листа, изнасяне на контейнера за смет, палене на огън в огнището за скара и барбекю. Външни ремонти – на покрив, улуци, дограми. Носене на пазарските чанти (ние пазаруваме 3 пъти в месеца) и си е бая носене. Дребни ремонти вкъщи (слагане на дръжки на шкафчета, ключове на осветлението, брави, кутии на контакти, бушони, етажерки). Грижа за всички джаджи без смартфони – лаптопи, компютри – поддръжка софтуер и хардуер, чистят се от разни боклуци и задръстване. Колата – изцяло си е негова грижа. Прибиране на пране понякога. Той прави кафето сутрин.

И двамата готвим, някои неща ги прави по-добре той, някои аз. И двамата се грижим за двата ни котарака, сега вече е един.

Ключовото при нас е, че никой не дава зор за нищо на другия, не очаква някой да прави това или онова, никой не тежи на другия. Демек – няма напрежение.

# 9
  • Мнения: 4 411
Мъжка е тази, която аз не мога физически да свърша. Женската ми работа е да запаля ароматните свещи, да се грижа за уюта в къщи. Всичко друго според времето, желанието и възможностите на всеки един в семейството.

# 10
  • Мнения: 104
Като опре до кокала, всяка мъжка работа става женска, и всяка женска- мъжка.
Истината е че мъжете могат да вършат много повече жеснка работа, отколкото жените-мъжка такава.

# 11
  • Мнения: 50
Мъжка или женска работа - аз изцяло следвам патриархалния модел , харесва ми да се грижа за човека до мен от - до  .
Ако трябва да съм толкова пунктуална - единственото , което той трябва да прави е да - изхвърли боклука и ако е необходимо някакъв лек ремонт / поправяне на нещо вкъщи , ако не може той , негова задача е да се занимава с майстори - позвъняване / обясняване / уговаряне за ден и час .
В работата ми  се слуша моята дума , вкъщи искам думата да е негова .

# 12
  • Мнения: 7 690
И друг път съм казвала, че при нас всеки върши това към което има претенции как точно да е направено. Тоест - мъжът ми има изисквания към готвенето и затова готви той ( друг плюс е че готви много по-вкусно от мен); аз имам изисквания точно как да бъде изчистено, подредено и измито, така че тези задължения са мои. Имам две кучета, за тях се грижим поравно.
В случаите, в които и двамата сме вкъщи (както сега) чистим заедно и подреждаме заедно. Готвенето пак го върши той, аз единствено скалъпвам набързо някакъв десерт, разтребвам след него и мия чиниите.
Гардеробите ги подреждам аз, тъй като както казах имам ОКР относно това кое как да е сгънато, сложено, подредено по цветове и други психични отклонения 😆
Кучовците ги къпе той, аз ги суша, сресвам и връзвам опашки на едното.
Рязане на нокти, почистване на уши и очи също ги прави мъжът ми. С колата се занимава той, макар да е моя. Дала съм я на него да се разполага с нея, а с това върви и поддръжката.
Чисто мъжка работа за мен е носенето на тежки торби, ремонтирането на по-сложни и трудни неща из вкъщи ( пренасяне и сглобяване на секции, шкафове, гардероби, легла, поправяне на ЕЛ и ВиК, поставяне на бойлер, местене на хладилници и т.н). Женската работа е потупването по гърба за добре свършена всякаква работа 😂

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
И аз нямам съдомиялна и не желая към момента. Черно коте, сетих се за БГ-татко – сега ще дойде да каже, че сигурно имаме лош маникюр и не желаем да се развиваме.

О, аз нямам нищо против миенето на ръка. Simple Smile Дори премивам чиниите по 2 пъти, за да съм сигурна, че светят от чистота.
Но тази педантичност май я проявявам само към миенето на съдове. По отношение на пода, например, далеч не съм толкова хигиенична – и да е леко замърсен, не се вживявам. Така или иначе, влизаме с обувки у дома, когато се налага, и принципно не ходим боси (винаги с домашни чехли). Peace

P.S.: Съдомиялна, по мое мнение, има смисъл да се купи, само ако има малки деца в семейството или често посрещате гости.

Последна редакция: нд, 02 дек 2018, 13:45 от Blаck Cat

# 14
  • Мнения: 17 407
Мисля, че голяма част от жените си остават с претенциите за добре свършена женска, че и мъжка работа.
И там, където са недостижими - преекспонираните бременност, раждане и майчинство.

Общи условия

Активация на акаунт