Спестовна касичка

  • 12 449
  • 133
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 11 908
В чужбина няма нищо странно в отделните сметки, само ние тук се правим на много над нещата.

Не че сме над нещата, ами сервитьорите се цупят.Макар че при отделни сметки има вероятност за по-голям бакшиш.

И ние сме на обща сметка, само ако някой фрапантно по-малко си поръча, плаща до размера на неговото иначе делим.

Но в една ситуация се получи доста тъпо- обучение, на което сме познати, но не чак близки.Накрая бяхме решили да се почерпим, леки циганийки се получиха.

# 121
  • Мнения: 339
Здравейте,
Видях , че е станала дискусия. Може би обаче някои не са ме разбрали правилно. Просто случая с храната преля чашата ми, защото на детето на моята приятелка правя непрекъснато подаръци +  давам и дрехи и обувки от моето дете, които не са обличани/обувани или само по 1-2 пъти /не обичам да давам носени дрехи и обувки, все едно някой да яде с лъжицата ми/. За Коледа аз подарих подарък на детето на моята приятелка, тя на моето - не. Дори и да няма пари можеше 1 книжка да му купи, за да го зарадва, не че аз не мога да му купя.
Има и редица други примери, но не искам да се впускам в подробности.
Освен това виждам отношението на моята приятелка към другите - непрекъснато смята кой от близките й колко пари изкарва и за какво ги дава и дали не е по-добре на нея да помогне. Затова и пречупено през призмата на този мироглед, с поведението си тя заявява, че не само очаква някой да я подпомага, но едва ли не близките й са длъжни на това.
Аз имам и други приятелки, но с тях като излизаме не броим залците на децата си, защото един път се случва едното дете да яде повече от чуждото, друг път другото и т.н. Когато обаче само единия иска да получава е ясно за какво става въпрос.

# 122
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Да, когато се разваля балансът вземане - даване. Поведение "правене на сметката", изкривено от финансовите проблеми, е разбираемо, само че не разбирам "циганенето" за собственото ти дете. Или как някои няма да си пожертват кафето и цигарата, но ще откажат да купят на детето нещо. Как така ще си изяде почти сама порцията и после ще откаже да поръча на детето, огладняло след игра.

# 123
  • Мнения: 3 312
Да, когато се разваля балансът вземане - даване. Поведение "правене на сметката", изкривено от финансовите проблеми, е разбираемо, само че не разбирам "циганенето" за собственото ти дете. Или как някои няма да си пожертват кафето и цигарата, но ще откажат да купят на детето нещо. Как така ще си изяде почти сама порцията и после ще откаже да поръча на детето, огладняло след игра.



Чудно ти е, ама да има такива "майки". Точно тези жени са доказателство, че някои хора просто не трябва да се размножават.

# 124
  • София
  • Мнения: 17 775
Ларж са тия, дето не си изкарват пари и сами, а мъжете им ги гоят.
Едното се пренася и в другите сфери на живота и отношението към дадени ситуации и чуждите пари.

Има си такива хора само гледат от кого да смучат нещо на аванта. Ако повдигнеш въпроса, си дребнав. А има и изкусни манипулатор(к)и, на които познати, приятели все предлагат някаква услуга и нещо за почерпка.

Не съм стисната изобщо, но когато видя, че отсреща някой си прави прекалено много сметката или се опитва да облажи на чужд гръб, цепя стотинката. Самото отношение и желание да те направят на идиот ме дразни, не друго.

# 125
  • Мнения: 68 629
Намерили балък....минал им номера.
За мен виновни са другите, защото позволяват такива хора да са им в обкръжението и дори ги наричат приятели.

# 126
  • Сф
  • Мнения: 10 658
Човек, ако е решил да прави подарък/ци не би трябвало да очаква да му се отвръща със същото, то не е само до възможности , а и до усет, възпитание на отсрещния.Не може да изискваме така все пак.Танто за кукуригу.
Другото е мерене.Днес аз купих сладолед, утре ти , примерно.
И всъщност никой насила не кара някой да подарява, черпи.Това е собст.воля.
Дрехи се дават , ако не ти трябват, т.н. Специално за дрехите съм с особено мнение вече- не приемам .
 По принцип, ако усетя че някой ме използва финансово или по друг начин, първо това не е приятел, второ си казвам какво мисля, че ми се чака реакция Simple Smile.Ами лепките изчезват да ви кажа Simple Smile
Но това са ми бегли познати за щастие , мимоходки през живота.

# 127
  • Down south
  • Мнения: 7 678
Цитат
Просто случая с храната преля чашата ми, защото на детето на моята приятелка правя непрекъснато подаръци +  давам и дрехи и обувки от моето дете, които не са обличани/обувани или само по 1-2 пъти /не обичам да давам носени дрехи и обувки, все едно някой да яде с лъжицата ми/. За Коледа аз подарих подарък на детето на моята приятелка, тя на моето - не.

Идентичен проблем с авторката на темата, почти се обърках кой кой е  ooooh!

Хора, ако вие не искате това да се случва, майките на въпросните деца, едва ли са ви опрели пистолет в слепоочието. Вие сте оставили нещата да стигнат до това ниво.
Не ви харесва ситуацията, прекратявате я и толкова. За какво са всичките драми, "аз давам", "тя ме използва", "тя не купува подарък, а аз купувам"
Спрете. Лесно е. Ако можете!

# 128
  • Мнения: 68 629
Цитат
Просто случая с храната преля чашата ми, защото на детето на моята приятелка правя непрекъснато подаръци +  давам и дрехи и обувки от моето дете, които не са обличани/обувани или само по 1-2 пъти /не обичам да давам носени дрехи и обувки, все едно някой да яде с лъжицата ми/. За Коледа аз подарих подарък на детето на моята приятелка, тя на моето - не.

Идентичен проблем с авторката на темата, почти се обърках кой кой е  ooooh!

Хора, ако вие не искате това да се случва, майките на въпросните деца, едва ли са ви опрели пистолет в слепоочието. Вие сте оставили нещата да стигнат до това ниво.
Не ви харесва ситуацията, прекратявате я и толкова. За какво са всичките драми, "аз давам", "тя ме използва", "тя не купува подарък, а аз купувам"
Спрете. Лесно е. Ако можете!


Именно.
Не го разбирам и аз това...пред тях се правите на добри и дума не обелвате. А тук...оплаквания колко сте онеправдани.
Не сте на 10г.все пак...

# 129
  • София
  • Мнения: 17 775
Щото финансовата страна е само едно от измеренията на проблема. Някои чувстват въпросните хора близки и приятели, на които те самите могат да разчитат и са разочаровани, като разберат, че отсрещната страна гледа по друг начин на тях.
А вероятно се и чудят вътрешноо дали пък не преувеличават, затова си сверяват часовника, (оплаквайки се)

# 130
  • Мнения: 339
Щото финансовата страна е само едно от измеренията на проблема. Някои чувстват въпросните хора близки и приятели, на които те самите могат да разчитат и са разочаровани, като разберат, че отсрещната страна гледа по друг начин на тях.
А вероятно се и чудят вътрешноо дали пък не преувеличават, затова си сверяват часовника, (оплаквайки се)
Много точно казано. С въпросната приятелка сме такива от 30 г. - от деца, като тези нейни прояви започнаха след като роди дете. Преди това тя също нямаше кой знае какви финансови възможности, както и аз, и тази тема /за финансите/ дори не сме я коментирали.
В последните 5 години /и най-вече последните 2-3 г./ обаче нещата коренно се промениха и не ми се ще да вярвам, че приятелката ми поддържа отношения с мен само по користни подбуди. То няма и логика в това. За да сме приятелки от деца, тя едва ли е предвиждала как ще се развият събитията. Не искам да я губя като приятелка, с всичките кусури, които има, но и отношението й към мен ми е меко казано неприятно и обидно.

# 131
  • Мнения: 3 312
Щото финансовата страна е само едно от измеренията на проблема. Някои чувстват въпросните хора близки и приятели, на които те самите могат да разчитат и са разочаровани, като разберат, че отсрещната страна гледа по друг начин на тях.
А вероятно се и чудят вътрешноо дали пък не преувеличават, затова си сверяват часовника, (оплаквайки се)


Правилно. Аз си признавам с ръка на сърцето, че съм голяма патка, която всеки използва и прави на луда. От пари назаем, до услуги. А когато аз изпадна в нужда, "приятелите" никакви ги няма. Винаги съм мислела, че като помагам и печеля приятели, а те ме смятат за идиотка, която винаги е на разположение... само дето при мен има един много тънък момент. Търпя до едно време или докато не прелее чашата - тогава, трия и блокирам в скайп/фейсбук, сменям телефонни карти и т.н. и всички седят като посрани и се чудят защо "банката" вече не отговаря и дава заето.
Човек, който само за услуги ви звъни, но никога само, за да ви чуе или да пиете по кафе по презумпция не ви е приятел. Казвам ви го като много препатила в тази област.

# 132
  • Мнения: 29 316
Аз пък имам силна нетърпимост към подобни "приятели". Не ми пречи да почерпя и нея, и детето....обаче веднъж, два пъти, на третия ще си кажа - айде, стига ме е правила на луда!
Никой не е длъжен на никого. Едно е почерпка, друго е да те използват.

# 133
  • Мнения: 3 312
Чак сега прочетох, че авторката сподели, че май "приятелката" имала профил във форума и четяла. Че какво по-хубаво от това, тъкмо ще я остави намира. Проблема до колкото аз разбирам е, че авторката не иска да остави "приятелката" си. Дете от донор и прочее простотии.... "приятелката" ти не можа ли да ти каже, че се е напила и някой и е направил дете, та лъже така долно? Ако решиш да имаш дете съзнателно като самотна майка, трябва да си подкована финансово и то много здраво.
Защо се привързваш към такива хора? По-добре е да нямаш никакви приятели от колкото всичките които са ти на разположение да са от тоя тип. Помисли над това.

Общи условия

Активация на акаунт