edin malko neudoben vapros

  • 2 118
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 9
Zdraveite!Az ne sam mnogo aktivna tuk,no zabeliazah , che ste gotini povecheto,ta reshih da vi pitam kak tochno davate podkup (torbichka,plik ili kakvoto e tam) na darjavnia slujitel,ot kogoto ochakvate da vi svarshi rabota. Da, toi e dlujen i bez torbichkata, ama shtoto taka se pravelo i inache shtial da te motae edin mesez pone...Az li sam luda che ne moga ili kakvo e ... Embarassed


# 1
  • Варна
  • Мнения: 11 340
 newsm78
Няма да издам за нищо на света! Joy

Не ги умея тези работи...

Последна редакция: пн, 19 юни 2006, 21:51 от chockolina

# 2
  • Мнения: 4 726
Zdraveite!Az ne sam mnogo aktivna tuk,no zabeliazah , che ste gotini povecheto,ta reshih da vi pitam kak tochno davate podkup (torbichka,plik ili kakvoto e tam) na darjavnia slujitel,ot kogoto ochakvate da vi svarshi rabota. Da, toi e dlujen i bez torbichkata, ama shtoto taka se pravelo i inache shtial da te motae edin mesez pone...Az li sam luda che ne moga ili kakvo e ... Embarassed

Кой ще подкупваш? Simple Smile
Сега сериозно, тия работи хич не ги умея и полицаи като ме спрат и на тях незнам как да им предложа да се почерпят, затова не се и пробвам

# 3
  • Мнения: 1 731
Ако държиш да дадеш,измисли си повод и даваш. Thinking
Няма друг начин.За да не се чувстваш неловко. ooooh!
Казваш следното:Много бих искала да ви дам това ,за да се почерпите.Днес по една случайност имам личен празник и ще се радвам ако по този начин го споделите с мен. Joy

# 4
  • Мнения: 5 228
Свива банкнотата на осминка, пъхваш си я под палеца, ръкуваш се с човека и той я поема като фокусник.  Crazy

# 5
  • Мнения: 9 990
Хм, ми те сами си казват в повечето случаи-например, молиш да ти бъде свършена някаква работа и отсреща ти се казва какво ще ти струва....така съм чувала Crazy

# 6
  • София
  • Мнения: 1 105
Не давам подкупи Confused или поне не ми се е налагало да чукам на дърво Praynig

# 7
  • Мнения: 1 983
" Малкият подкуп обижда и двете страни " Mr. Green

# 8
Да чукам и аз, че и на мен не ми се е случвало. LaughingНо така и така си почнала, няма ли да ни поразкажеш малко повече за какво точно става дума. Може така да получиш и по-конкретни съвети. Wink
Иначе...казват, че за всяко нещо си има първи път. Дано целта ти да си заслужава средствата newsm78 и в този смисъл - успех. Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 1 629
Торбички не раздавам, а взимам. От Дядо Коледа Mr. Green
Сериозно сега, леко гадно ми стана от тази тема, подкупи и корупционни практики не одобрявам и не практикувам Peace

# 10
  • Мнения: 9
merci, che mi davate iskrenite si saveti! to ne me e zasegnalo lichno,da chukna na darvo,a edna priatelka mi se izjalva dnes i az ne znaeh kak da ia posavetvam.Stava duma za niakakvo razreshitelno ot niakakva arhitektka v obshtinata.Tia priatelkata,de, si bila gotova s plika s neshtata,a ne s pari, ama tochno kogato nastapil momenta za davane,vliazla nek`va druga kaka i moita pr-ka si trugnala s plika barabar.Posle maja i i se e karal,che ne i go e dala pred tretata i i kazal. che triabvalo da izchaka v koridora tretata da si trugne i togava da i go dade. Izliza che sme mnogo neizobretatelni tia deto ne umeem da podadem plika Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 515
Аз малко се позамислих по проблема, та... ако всичко е в законовите рамки - защо да има смисъл от подкуп newsm78.

# 12
  • Мнения: 1 629
Не разбирам newsm78 Не стига, че 'плик' ще даваш, че и да си изобретателен?! Като си искат подкуп, поне да имат смелостта да го поискат гласно. Едно е да те кефи човекът, да ти е свършил услуга(а не част от работата си, за която му се плаща), върви и го почерпи някъде! Недоумявам как хората може да се чувстват длъжни да 'се отчетат' Thinking

# 13
  • Мнения: 9
az sashtosmiatam che niama nujda shtoto tia edlujna da si svarshi rabotata, ama zashto muja i na priatelkata mi ia izkarva nekadarna da se spravia s neshtata,mnogo tupo mi stana zaradi neia shtoto i az sam taka,no i maja mi e takav, a ni s4itat za "butni kolibi"

# 14
  • София
  • Мнения: 3 972
То заради такива с псевдо-подкупи-торбички сроковете се точат по 1 месец! Аман!  #2gunfire

# 15
  • Мнения: 515
 Embarassed Ей сега пак прочетох темата (много ми е трудно с тази латиница да му се не види Twisted Evil)- ясно защо - за да не те бавят. Ами в такива случаи, ако ми е спешно ще отида при шефа за малък, кратък разговор по въпроса кога най-рано ще ми е готово разрешителното.

# 16
  • Мнения: 1 629
kaposvar, кажи и другият път да прати мъжът си Grinning
Ако вземеш, че пропишеш и на кирилица ще е чудно Grinning

# 17
  • Мнения: 6 417
Моят зъболекар казва:"Аз под 50 лв. не го броя за подкуп, а за  скромен подарък" Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 1 629
Embarassed Ей сега пак прочетох темата (много ми е трудно с тази латиница да му се не види Twisted Evil)- ясно защо - за да не те бавят. Ами в такива случаи, ако ми е спешно ще отида при шефа за малък, кратък разговор по въпроса кога най-рано ще ми е готово разрешителното.

Нарича се ЕКСПРЕСНА УСЛУГА и се заплаща обикновено 2-3-4 пъти по-скъпо. Законно е, бързо и не се налага да гадаеш какво пие човекът отсреща.

# 19
  • Мнения: 9
опитвам да пиша на кирилица - за спешно- не е, според мен, но тои може да смята че е спешно,
но да, другия пьт по-добре тои да отиде като толкова ги разбира как се правят тея неща,на мен лично ми е неприятно и не виьдам защо да свикваме с това ние, които не го искаме това гадно нещо

# 20
  • Варна
  • Мнения: 354
Ако имам на сърце да давам нещо, бих запитал какво ще ми струва това или какво ви дължа. Ако ми отговорят какво искат добре, ако ли не, аз каквото преценя. Това би означавало нищо.Все пак никой не идва да ми дава на мен торбички, пликчета или други неща за благодарност.

# 21
  • Мнения: 9
То е ясно, че нищо не и дьлжи - това и е работата на тая служителка, ама мен ме потриса че логиката е "Така се прави". Кои така го прави - хората, щото така им е по-лесно, вместо да си отстояват правата да бьдат обслужени както е по закона и там разпоредбите му.

# 22
  • Мнения: 2 047
То е ясно, че нищо не и дьлжи - това и е работата на тая служителка, ама мен ме потриса че логиката е "Така се прави". Кои така го прави - хората, щото така им е по-лесно, вместо да си отстояват правата да бьдат обслужени както е по закона и там разпоредбите му.

  Аз не виждам на кого може да му  е така по-лесно? Ето на - на теб дори ти е трудно да си представиш как става даването  Mr. Green

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Даването на подкуп силно зависи от казуса - ако има сблъсък на интереси, въпрос на спешност или ако не искаш "съвестната" служителка да ти изгуби документите в която и да е институция - плащаш си! Как? Не знам, аз не ги умея тези, но който е на зор го прави - факт!

# 24
  • София
  • Мнения: 2 901
Добре де, как ще ми загубят документите, нарочно ли? Нали по входящ номер после на нищо ще ги направя. И ако всичко ти е наред, как ще те прецакат!

И, извинявайте, но не навсякъде има експресни услуги. В данъчното например няма. Защото нямат право да вземат пари, тъй като това е данъчно, събират ти данъците и после са длъжни да ти издават удостоверения колкото пъти ги поискаш съвсем безплатно!

А като чуя за хора дето "знаят, че така трябва" - да бутат кинти за всяко нещо, направо  #2gunfire После как един прилежен кандидат/клиент/не-знам-какъв-си да получи това, което му се полага безплатно! развалят служителите! ми не само служителите са виновни, и тия дето ги позкупват са престъпници - нали знаете, до 5 или 6 години лишаване от свобода за индивид, предлагащ подкуп!

# 25
  • Мнения: 817
Много зависи за какво е.Честа практика е да се иска да се направи дарение я за някакъв паметник ,я за новия параклис/май му мина времето на това с параклисите/ и тн.Причини много могот да се изброят.
Ак е за нещо малко ,рутинно като процедура например.Влизаш там в стаичката и почваш.Трябва ми спешно скица на еди кво си.
И те ами не може има си законова процедура
Ти:Оф много се извинявам ,запозната съм с процедурата ,но наистина ги бързам нещата.Настояваш един два ,пъти и те се усещат.Грубо е да се каже нещо от сорта на "Колко ще ми струва тази услуга" или "На ти 20 лв. ходи пий едно кафе" - първо хората вече се усещат а и никой не те знае какъв си,що си и вече почти не смеят да взимат веднага.
А ако е за нещо голямо и мащабно -то си има фирми за това.Отиваш с искането ,те си поемат отговорноста за проекта ,за надзора ,за озаконяването итн.Те междувремнно си имат връзките с архитекти ,ХЕИ инспектори , пожарни итн. по веригата и се знае на кой колко и как.

# 26
  • Мнения: 42
Според мен дори и да не иискат подкуп,давайки го ти знаеш че вероятността да ти се свърши работата по-бързо и качествено е доста по-голяма.А иначе ме е яд за това и хич ги не мога тез работи.Обидно ми е .Виж да дадеш нещо в знак на благодарност за свършена работа иди дойди.

# 27
  • Мнения: 5 622

 АКо ще е торбичка някаква, просто не мисли за нея като за подкуп. Тогава и няма да се притесняваш толкова. Просто подаваш торбичката и казаваш: "да се почерпите" с ей  Wink такава усмивка и готово  Peace

# 28
  • Мнения: 58
Всеки си има начин. Ако ти се наложи човек е много изобретателен, но няма точно определен начин.

Общи условия

Активация на акаунт