За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори - Коледно-новогодишна :)

  • 40 550
  • 739
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 9 776
Момичета, какъв ориз ползвате? Не следя темата, а във форума не съм особено активна последните 2-3 години, извинете ако е коментирано по-напред. Но бях изумена какво остана след ориза, който готвя сега, след няколко измивания. Поиграх си, имах време. И ахнах. От хубавите зрънца останаха просто някакви миниатюрни парченца. Между тях 2-3 цели зрънца. Оризът е на Валдо. Хубав, чист. Какво ядем?

# 421
  • Sofia
  • Мнения: 26 375
Направих пандишпанено руло с крем от маскарпоне и ябълково сладко.Ще стегне ли крема?,з-то сега е разкашкан...Къде да го държа рулото,в хладилник или на стайна температура?

# 422
  • София
  • Мнения: 11 701
Момичета, какъв ориз ползвате? Не следя темата, а във форума не съм особено активна последните 2-3 години, извинете ако е коментирано по-напред. Но бях изумена какво остана след ориза, който готвя сега, след няколко измивания. Поиграх си, имах време. И ахнах. От хубавите зрънца останаха просто някакви миниатюрни парченца. Между тях 2-3 цели зрънца. Оризът е на Валдо. Хубав, чист. Какво ядем?
Ползвам основно дългозърнест ориз, когато ще приготвям ризото си купувам ориз Арборио или Карнароли.

Направих пандишпанено руло с крем от маскарпоне и ябълково сладко.Ще стегне ли крема?,з-то сега е разкашкан...Къде да го държа рулото,в хладилник или на стайна температура?
На студено.

# 423
  • Мнения: 19 296
Моля ви кажете как да желирам сок от лимон, джинджифил, захар и мед?
Изхвърлих половин литър течност, защото не можа да се желира. Реших да направя втори опит, но преди това желирах пробно малко вода по двата начина с топла и студена смес. Водата се желира без проблем, но не и второто количество сок.
Има ли шанс да го спася сега? Сложила съм едно пакетче желатин в 450 мл сок.

# 424
  • Мнения: 896
Ще правя боб в гърненца във фурната. Рецепта съм намерила, но не намерих колко вода да се сложи, 1,2,3 пръста от горе ?

# 425
  • Мнения: 22 867
Моля ви кажете как да желирам сок от лимон, джинджифил, захар и мед?
Изхвърлих половин литър течност, защото не можа да се желира. Реших да направя втори опит, но преди това желирах пробно малко вода по двата начина с топла и студена смес. Водата се желира без проблем, но не и второто количество сок.
Има ли шанс да го спася сега? Сложила съм едно пакетче желатин в 450 мл сок.


Дъждец, не е трябвало да го изхвърляш, ако е било желирано недостатъчно, просто загряваш сместа съвсем лекичко, колкото да се разтвори желираното, и добавяш още желатин. Според мен е малко 1 пакетче на 450 мл течност. Имам предвид, че на кисело мляко 1 кофичка, когато правя желираната торта на Рая, слагам пакетче и половина желатин, което набъбва във вода, един пръст над желатина, а майка слага направо по две пакетчета, защото по-хубаво се режела тортата.  
Нещо недоразбрах за топла и студена смес? Желатинът набъбва в студена вода, след това съдът в който е е слага на топла баня, без да завира водата и се разтваря, да няма зрънца. Течността или сместа, които ще желираш, не бива да са горещи, защото желатинът става на парцали. Леко топла да е и бъркаш хубаво, като сипваш набъбналият и разтворил се до гладка течност желатин.

# 426
  • Мнения: 19 296
Много благодаря! Сега ще пробвам с повече желатин по твоя начин.
Аз ползвах упътването на пакетчето на желатина. Там беше дадено 1 пакетче да се разтвори в 50мл студена вода до набъбване, после на вода баня и после да се смеси със студен сок 450мл.
А вторият начин беше пак пакетче желатин в 50мл вода, докато набъбне, и после се смесва в 450мл топъл сок.

# 427
  • София
  • Мнения: 11 701
Ще правя боб в гърненца във фурната. Рецепта съм намерила, но не намерих колко вода да се сложи, 1,2,3 пръста от горе ?

Пръст, два отгоре. Все пак го наблюдавай, ако не го затвориш капака в тесто и точно затова не го запечатвам, да поглеждам.

# 428
  • Мнения: 22 867
Много благодаря! Сега ще пробвам с повече желатин по твоя начин.
Аз ползвах упътването на пакетчето на желатина. Там беше дадено 1 пакетче да се разтвори в 50мл студена вода до набъбване, после на вода баня и после да се смеси със студен сок 450мл.
А вторият начин беше пак пакетче желатин в 50мл вода, докато набъбне, и после се смесва в 450мл топъл сок.

Просто не бива да е голяма температурната разлика на разтворения желатин и сместа, която ще желираш, за да не стане на парцали желатинът. Иначе преди време цяла торта уж желирана (не се получи добре) разтопих леко до гладка течност и сложих още желатин. Стана си точно както трябва, никой нищо не разбра, ядоха и искаха още. А  аз бях сигурна, че ще я хвърлям, просто реших да пробвам ей така, заради опита.

# 429
  • Мнения: 896
Ще правя боб в гърненца във фурната. Рецепта съм намерила, но не намерих колко вода да се сложи, 1,2,3 пръста от горе ?

Пръст, два отгоре. Все пак го наблюдавай, ако не го затвориш капака в тесто и точно затова не го запечатвам, да поглеждам.

Тесто не, ама ще го затворя с фолио.
Благодаря !!!

ПС: Сложих солта в началото, дано да се свари.

Последна редакция: нд, 13 яну 2019, 14:40 от vanqivanova

# 430
  • Мнения: 2 641
Преди време бях намерила една рецепта за меденки която много се хареса у дома и непрекъснато я правех...после спрях и я загубих и сега я търся отново.

Това което помня беше че се слага на котлона вода, масло, захар мед да се разтопят и после към тях се прибавя брашно, бърка се и се оставя в хладилник да стегне за 30 мин и после се разсточва и пече. Някой да се сеща коя е рецептата?

# 431
  • Sofia
  • Мнения: 26 375
Търся рецепта за вафлени кори.
Имам уред за тях,но не знам как да направя тънки и хрупкави фунийки или слепени вафлени кори с карамел или мед.

# 432
  • ново
  • Мнения: 5 961
Чудех се тема ли да пусна или да питам тук, но първо ще питам 😀 Мъжът ми и дъщеря ми много харесват една торта, която се предлага в ресторанти Щастливеца - медена торта с домашен яйчено-маслен крем с тахан халва и орехи. Търся рецепта за крема. Блатовете ще ги докарам, но крема не знам как да направя. Дайте изпитани рецепти за сходен крем.

# 433
  • Мнения: 4 859
Преди време бях намерила една рецепта за меденки която много се хареса у дома и непрекъснато я правех...после спрях и я загубих и сега я търся отново.

Това което помня беше че се слага на котлона вода, масло, захар мед да се разтопят и после към тях се прибавя брашно, бърка се и се оставя в хладилник да стегне за 30 мин и после се разсточва и пече. Някой да се сеща коя е рецептата?
Меденките на Джема може би?
http://desislava-blog.blogspot.com/2014/04/2-1.html?m=1

# 434
  • Мнения: 2 641
Преди време бях намерила една рецепта за меденки която много се хареса у дома и непрекъснато я правех...после спрях и я загубих и сега я търся отново.

Това което помня беше че се слага на котлона вода, масло, захар мед да се разтопят и после към тях се прибавя брашно, бърка се и се оставя в хладилник да стегне за 30 мин и после се разсточва и пече. Някой да се сеща коя е рецептата?
Меденките на Джема може би?
http://desislava-blog.blogspot.com/2014/04/2-1.html?m=1

Не, са....без яйце бяха.

Общи условия

Активация на акаунт