Тракийски гробници и паметници

  • 15 989
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 243
Голямата косматка е без подпори от доста време. Има и екскурдовод - интересно е.

За нощуване - не зная. Аз съм си от този край. Предупреждавам - не нощумайте в х-л "Тонзос" под връх Бузлуджа - отвратително обслужване в хотела и почти толкова неприятно - в ресторанта. В Казанлък има доста добри места.

# 16
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Ако имате път към южното Черноморие, горещо препоръчвам светилището Бегликташ - намира се на Маслен нос, над Перла, или малко северно от Приморско - вече има табели, откриха го преди 2 или три години - много впечатляващ мегалитен паметник, наистина!!!

Да дам прясна информация за Бегликташ (вчера загубихме 1,5часа да го търсим Joy) - има само една мижава табела, преди Приморско, по пътя от Бургас, а явно и малко хора от региона са ходили, та дават противоречиви сведения.
 До самото място се стига по следния маршрут - влизате в Приморско, след първите светофари завивате наляво покрай Аквапарка, карате само направо, минавате през портала на резиденция "Перла" (конната база) и продължавате по асфалта още ок.7-8 км. След това пътят се разклонява пред дървена табела "Резерват Ропотамо, забранено влизането с автомобили"- отляво продължава асфалтов път към Ропотамо, а отдясно започва черен път към Бегликташ. По него явно е минавал голям трактор, защото са изровени огромни коловози и минаването с лек автомобил е мисия невъзможна. Най-добре колата да остане на разклона и да продължите пеша. Преходът е около 20 мин. (с джапанки  Wink) по горски път. Накрая се излиза на поляна с хранилка за сърни и ловна къщичка. На края на поляната са камъните - много впечатляващи, наистина, не пропускайте да се проврете през тясната цепнатина между две скали (така и не разбрахме защо, но е поучително изживяване Laughing).
Един съвет - пригответе си маратонки или затворени обувки за прехода - мястото е на припек и е възможно да има змии, ние за малко не сгазихме един смок на шосето преди разклона.

# 17
  • В полето, под тепето.
  • Мнения: 928
gargamela -много полезна информация, чудесно е че си описала всичко подробно.  bouquet
Аз така си тръгнах за Перперикон по чехлички, в един летен следобед, без да знам какво ме чака.
Малко змиите ме притесняват и въобще мястото поддържа ли се или е тревясало??

# 18
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Поляната с камъните е тревясала яко, иначе пътят е добре.

Общи условия

Активация на акаунт