какво означава да си българин

  • 5 390
  • 83
  •   1
Отговори
  • Мнения: 49
здравейте!

прочетох в едно местно списание как едно детенце попитало майка си: "Мамо, какво означава да си американец?" Тя му дала отговор-"да си американец, означава да си горд, 4е твоята народност е най-силната в света"
По този повод се замислих как бих отговорила на дъщеря си ,ако някой ден ме попита какво означава да си българин. Въпреки, 4е е родена в щатите,аз мисля,че преди всичко е българка и така ще я възпитавам. А вие какво мислите по въпроса?Какво означава да си българин и  какво бихте обяснили на децата си?

поздрави

# 1
  • Мнения: 3 098
Озна4ава,4е си 4овек,който винаги оцелява.
4е всеки един от нас е пра6инка от горд народ,хилядолетен,несломен,непре4упен от никоя нация,народ дал голям принос за културата по света.
' Б_посяване на семето
 Ъ_товара,който българина носи
 Л_какво българина носи от горния свят
 Г_е ве4ното на4ало,което българина държи
 А_българина е обременен с неЩо
 Р_показва,4е като се захване с неЩо,българина не се отказва от него '

# 2
  • Мнения: 6 167
мога да изброя около 10 клиширани израза, но в крайна сметка ..не съм сигурна , че са искрени за мен и какво точно означават за моята личност.
ти как ще възпитаваш детето си като българче, а не като американче, какво вконкретно влагаш в този смисъл?
аз мисля, че всичко в човека започва от там да различава добро от зло.
оттам нататък...

Постинга на Мирабел е доста общочовешки, не мисля, че оцеляването е територия на българите. от 1300 години, 900 сме били под нечие влияние/робство и тн.
има нещо, което ми специфицира, да, за да оцелеем. ' наведена глава сабя не я сече'...
сливането на православието с националността - който не е станал мохамеданин е останал православен, тоест българин....

доста сложна тема. дано стане хубава тема. ще я следя

# 3
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Означава да си горд, че си запазил националната си идентичност след 500 години чуждо подтисничество
Че си роден на такава хубава земя- имаш планина и море, пролет и лято, есен и зима.......всичко в едно
Да се гордеем с азбуката и езика си
С това, че въпреки всичко България съществува от VII век.....държави като Англия, Франция, Германия.......са в далечното бъдеще

# 4
  • Мнения: 49

ти как ще възпитаваш детето си като българче, а не като американче, какво вконкретно влагаш в този смисъл?
аз мисля, че всичко в човека започва от там да различава добро от зло.
оттам нататък...

от там нататък ще и покажа традициите,ще се опитам да я науча на нашата история,песни,булгарско творчество и литература.не знам дали някога детето ми ще се по4увства българ4е,но поне ще се постарая да създам мисълта в нея,4е има българско на4ало

# 5
  • Мнения: 6 167
явно не разбрах, защото от това , което разбрах от първия ти постинг въпроса е какво би отговорила на детето си като те попита ' какво е да си българин'.

аз съм малко песимистка...
това , че ще доставиш знания за страната, традициите й и културата й не означава, че детето ще е българче и ще се усеща, като такова.
все едно след 10 години, когато аз знам перфектно италиански и знам историята, културата и тн да се почуствам италианка.
ами няма как да стане, защото не съм родена тук, и не съм живяла тук.
нямам 'домашни' спомени тук.  нямам достатъчен брой коледи, прекарани тук.
нямам чуството да 'свое'.
точно това липсва и ще липсва на децата, родени извън българия.
ще са толкова българи, колкото аз италианка.
виж, ако им създаваме преживявания в българия може да почустват , че това е нещо близко, някакъв корен ( ако и двамата родители са българи)...

това е малко офф- , извинете.

# 6
  • Мнения: 3 367
..

ти как ще възпитаваш детето си като българче, а не като американче, какво вконкретно влагаш в този смисъл?
аз мисля, че всичко в човека започва от там да различава добро от зло.
оттам нататък...

от там нататък ще и покажа традициите,ще се опитам да я науча на нашата история,песни,булгарско творчество и литература.не знам дали някога детето ми ще се по4увства българ4е,но поне ще се постарая да създам мисълта в нея,4е има българско на4ало
чудесни идея,желая ти от сърце да успееш..моят кратък опит като родител тук показва че дъщеря ни се впечетлява много повече от блус клус отколкото от приказката за неволята-фигуративно и буквално; ако говорят сносен
български на 18години и искат да го правят помежду си-аз ще съм доволна и горда..
аз ли1но имам проблем с концепциите българин,не-българин в този омешан,глобализиран и интерент-събран свят..по-важно ми е да са по1тени и смислени хора и да се определят като такива,иначе-техен избор..
Анна

# 7
  • Мнения: 3 491
Да си "българин" значи мама и тати да са от България, а там да живеят баба и дядо, които имат ферма с прасета и мишки. Това на този етап е достатъчно за положителната нагласа. Не държа да са национално дрогирани, но все пак им казвам, че са българо-амeриканчета. Както Рахул е индийче-американче, Емили китайче-американче, а пък Елина  русначе-американче. И какъв е признакът на това да си "американче"? - Да говориш и друг език освен английски. (Обичам, когато мога да използвам националното възпитание за интернационално и личностно полезни цели  Mr. Green).

# 8
  • Мнения: 6 167
а защо е толкова важно да са българчета?
да, ще ги напомпаме със знания как да плетат мартеници и тн, ще си знаят корените, но в крайна сметка ще дойде момент, в който те би трябвало да  решат.
ако ги влече корена им - свободния избор ще ги отведе там.

не е ли смисъла на родителството да даде на децата  уменията да се справят в света, в който живеят. според мен това е много по-важно.

Последна редакция: ср, 21 юни 2006, 20:12 от Lennie

# 9
  • Мнения: 3 491
мога да изброя около 10 клиширани израза, но в крайна сметка ..не съм сигурна , че са искрени за мен и какво точно означават за моята личност.
ти как ще възпитаваш детето си като българче, а не като американче, какво вконкретно влагаш в този смисъл?
аз мисля, че всичко в човека започва от там да различава добро от зло.
оттам нататък...

Lennie, много добре ти разбирам наднационалните основания, защото аз самата ги изповядвам. Но при децата като че ли е по-различно. Те имат нужда от това чувство за национална съпричастност и топлота, мисля, че е нещо нормално от развитието им. Нашите деца все пак имат шанса да го надраснат по-бързо, защото ще имат представа не само от една страна. Просто им е интересно, че това е българско, това американско, това китайско, това кой какъв е ... И какво? Да им кажа "ти си просто едно добро дете"? - Ами няма да ги удовлетвори. При това имат шанса да са нещо двойно - българо-американчета! Колкото и да не съм шовинистка, си спомням с прекрасно чувство времето, когато ревнувах от Райна Княгиня и исках да съм любимата на Бенковски. После като прочетох в "Записки по българските въстания" що за неуравновесен недораслюк е бил, ми стана много забавно и ми беше за урок по късно, когато тръгнах да се женя наистина! Но не съжалявам за емоциите на патетичното си минало.  Grinning

# 10
  • Мнения: 6 167
блажке, това идеално устройва американското общество, в това отношение е супер.
'американец с български корен' , китайски-американец и тн - дава поле за изява.
но да кажа ' български италианец ' е безумно.

въпреки, че както казва една приятелка, не може да искаш да ходи на училище, да има оценки добри, все да е в английскоговоряща среда, да постига успехи в тази среда, да има приятели, да е социализирано  и накрая да се декларира, като българче. ми не е българче, защото не е в българия. децата са мислещи същества. имат си характер и емоции и в един момент си хващат руля.
от нас зависи да ги научим до колкото можем на език, бг култура, да са ходили, да са видяли .

но много хора бъркат българщината с топли спомени от бг ( например баба прави компоти в двора, кой каза за прасетата , или игра на ластик до здрач.. )

затова тая тема е много трудна.

# 11
  • Мнения: 3 491
но много хора бъркат българщината с топли спомени от бг ( например баба прави компоти в двора, кой каза за прасетата , или игра на ластик до здрач.. )

затова тая тема е много трудна.

За прасетата аз го казах. Само че в случая става въпрос не за спомени (децата ми не са били в България в съзнателния си живот) , а за бъдеще. Мисля, че това е много по-добро като хубава земна основа и перспектива за изграждане на чувство за корен към България, отколкото "културно" да ги пращам да се гонят на небето с Дядо Матейко и да са като паднали от облаците.

# 12
  • Мнения: 3 367
хахахха:)блажка откровено ме развесели с Бенковски:))))седя,работя уж и току се хиля:)
аз сънувах с месеци кошмари за Сивушка дето умря на нивата..факт е че България от нашите "младини" не е България сега и това прави темата още по-безкрайна..

# 13
  • Мнения: 6 167
И мен ме уби - как ревнува Бенковски от оная самозванка Райна Княгиня!
ехе... както и да е, Блажке, напълно споделям мнението ти!  Peace

# 14
  • Мнения: 3 423
Българин си, като имаш български паспорт, като родителите ти са българи (това по Конституция).
Иначе в нашите случаи ще важи опита на един мой роднина, дето в България е "Иван Сърбина", а в Сърбия "Йован Бугарина".
Все ми е тая като какво ще се тупа в гърдите си детето ми, важното е да живее добре. Аз колкото и да си виря носа, че съм българка, никoй не ме заобичва повече само заради това. Така, де, не съм избрала къде да се родя. Нужно ли е да го натрапвам.

# 15
  • Мнения: 49
аз не вярвам дъщеря ми някой ден да мисли, 4е е българка,ако все още живеем в щатите, но ще се радвам да осъзнава произхода си.имаме приятели тук, дъщеря им е родена в south africa и като я попиташ от къде си българия отговаря-аз не съм,мама и татко са от видин, аз съм от йоханесбърг.

# 16
  • Мнения: 3 491
аз не вярвам дъщеря ми някой ден да мисли, 4е е българка,ако все още живеем в щатите, но ще се радвам да осъзнава произхода си.имаме приятели тук, дъщеря им е родена в south africa и като я попиташ от къде си българия отговаря-аз не съм,мама и татко са от видин, аз съм от йоханесбърг.
Чувството за произход може и да не е толкова уязвимо. Та аз знам хора, които още казват "аз съм от Полша", "аз съм от Ирландия" или "аз съм от Германия", макар истинските им емигранти да са бабите и дядовците. Американците са фенове на генеалогията, за да опознават себе си, някои от тях умеят и много добре да се възползват от нея. Един познат така си беше разследвал роднините до 16-ти век назад благодарение на добре поддържаните немски архиви. Тези разследвания и изнамерените братовчеди му спестиха значителна сума пари при пътуванията в Европа (нямаше нужда да плаща хотел, все се намираше по някой гостоприемен брат'чед). Веднъж се бях набутала в един генеалогичен форум на американци от български произход, да ги питам що аджеба толкова им е зор за произхода. Ами общо взето това - имали черти в себе си, които не можели да обяснят. Хората бяха мили, някои разказваха покъртителни истории за емиграцията на близките си. Имаше обаче една жена, за която българският произход се беше оказал шестица от тотото - българските братовчеди я бяха поканили, беше възхитена от розите в България, да не говорим, че се беше и оказала наследница на някаква къща в планинско село (къде го дават това в Америка, къща да ти падне току-така). Има си хас след всичко това да не се чувства поне наполовина "българка".

# 17
  • Мнения: 456
Незнам какво означава. Нямам никакво намерение дори да се опитвам да възпитавам детето си в "български дух" и не толкова, защото не искам, ами защото за мен това е загубена кауза. Детето е родено тук и живот и здраве ще расте в тази среда. Когато порасне естествено ще има избора да опознае бг културата и същността... Самата аз не съм запалена на тази тема, че да мога да му предам някаква мотивация да се гордее с това, че е българин.  Wink Wink Wink

С две думи - някак си за мен това няма особено значение какъв си. Доколкото зависи от мен, ако някой ден все пак ми зададе въпроса, по-скоро бих се опитала да му обясня, че това никак не е важно и че важното е да се чувства добре в средата, където живее... това с произхода са предразсъдъци наложени от хората поради какви ли не причини...Хубаво би било ако сме над тези предразсъдъци....Wink Wink Wink

# 18
  • Мнения: 1 860
Да си българин означава да го чувстваш. Детето ми само ще решава как да се чувства. Ако обаче прекара по-голяма част от живота си извън България, нелогично ми се струва да го възпитавам да обича нещо което не познава.

# 19
  • Мнения: 7 914
Не знам как бих отговорила на този въпрос , ако/ като ми го зададе детето ми , понеже още съм доста далеч от този момент, но аз как виждам нещата:

Границите все повече и повече се размиват...все по често се случва да се използва израза "гражданин на света"
Какво означава да си българин  ?

Означава като стъпиш на българска земя да не се чувстваш като турист ( като на гости да, като турист- не Mr. Green)
Означава да не забравяш корените на майка си/ родителите си и съответно твоите...

 Peace

# 20
  • Мнения: 3 371
Цитирам:
" (...) "Не бойте се българин съм!" (нацията)
..........
"Булгар! Булга-а-р!" - с този вик героят удостоверява авторството на чутовните и шумни водни "подвизи", слага върху тях подписа на националното. В битовото, в социалноролево "разсъблеченото" пространство на банята Бай Ганьо изведнъж разгръща широки националноисторически контекстове. Именно в тази посока са и "тълкуванията" на героя-разказвач - "сливнишкият герой, балканският гений" е явен в "натура". Действията на Бай Ганьо произвеждат "българско", те са частица от неговата могъщост и великолепие. Съблазнена от симулативните перспективи, "натурата" с радост им се отдава - и в "чуждото" място могат да се заченат смислите на "своята" идеология. "Българското", "възродено" през Възраждането, за да даде на индивида отвъдбитови полагания и цели, отново се е "върнало" в бита. Едно гротескно и комично завръщане - от гледна точка на героя-разказвач, едно плодотворно завръщане - за езиковите симулации на Бай Ганьо."
---
Взето от тук:
http://www.slovo.bg/old/litforum/218/vstefanov.htm
---

иначе лично за мен - аз съм космополитна. не съм родолюбива, не се чувствам "вързана"  емоционално за Бг. отивам там ако искам, стоя колкото искам, и си тръгвам когато поискам. децата ми - също. живеем в други времена, където принадлежността към определена нация е силно размита.

# 21
  • Мнения: 945
Много интересна тема. Аz последно време все по често се zамислям дали малко по малко не ставам немкиня. Само от 4 години съм иzвън България, но онаzи България там ми е станала чужда. Все по трудно раzбирам хората там. Все повече се въzмущавам от zлобата и нетолерантността на българите(породени от беднoст и нищета, но това не оправдава никого). Все по малко се интересувам от плитиката в България (че то там оправия няма), но zа сметка на това все повече се интересувам какво става в Германия.

А сега де, какво съм. Българка ли? Ами и аz не zнам. НО zа сметка на това се интересувам от своите блиzки, подкрепям ги. Когато стане дума zа това кой е иzобретил славянската писменост не пропускам с гордост да отбележа, че са били българите. Играя хоро с удоволствие, на нова година в 11 часа се слуша българския химн. А може би това пък ме прави българка? Във всеки случай ще се опитам да предам малкото поzитивни емоции на детето си, пък дано то с гордост каzва Мама е от България, и една част от мен е българска.

А сега малко иzвън темата. Покрай световното все повече се чуствам част от Германия. DEUTSCHLAND - WELTMEISTER. Blush

# 22
  • Мнения: 6 167
ооо, Гери, българите не са изобретили славянската азбука.
тя е намерила политическо убежище в България.
създали са я двама гръци, които евентуално са имали някаква българска жилка, но не е доказано. а и не е толкова важно.
такъв въпрос едва ли някой ще зададе на детето ти /или на теб, защото  на никой не му пука кой е създал славянската азбука - Те мислят, че Ние пишем на руски. И са дотам с интереса.

изобщо не мога да разбера, защо винаги се тупаме в гърдите с неща, станали преди 900   години. не мога да кажа, че България е страната на розите, защото вече не е - тук има повече рози.

или някой като каже 'планини и 4 сезона' - това повод за национална гордост ли е?

това, че ти се чустваш германка - да, поразително е, как хората биват асимилирани за нула време. аз не мога да стана италианака, не съм родена и израсла тук ( първите 7 години), мога евентуално да се интегрирам успешно и да живея в мир със себе си.

не мисля, че е трудно, защото не съм изпълзяла от нищото т.е имам образование, познавам технологиите и тн, знам къде се слага монетката в количката и се оправям идеално с автоматите по платените паркинги .

да, интересувам се от тукашната политика, защото все пак тя определя стандарта в някакъв смисъл и в тази среда ще живея и ще си гледам поколението.
интересувам се, не защото се чуствам италианка, а защото интелигентни хора би трябвало да го правят живеейки в някаква среда.


# 23
  • Мнения: 945
Лени, това кой е иzобретил писменността, няма zначение. Важно е да има повод zа гордост  Laughing. Истината е, че няма много други. А на мен ми трябва нещо, с което да се гордея, пък било то и преди 900 години.

Във всеки случай бих се радвала но още мнения по темата Laughing

# 24
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
изобщо не мога да разбера, защо винаги се тупаме в гърдите с неща, станали преди 900   години. не мога да кажа, че България е страната на розите, защото вече не е - тук има повече рози.

или някой като каже 'планини и 4 сезона' - това повод за национална гордост ли е?




Просто няма с какво друго да се гордеем....остава надеждата за по- добри дни

# 25
  • Мнения: 1 493
Да си българин означава, да носиш България в сърцето си .   bouquet
То да трепва всеки път, когато чуеш химна, "Дих бял Дунав", "Хубава си моя горо" ,"Моя любов, моя България" и още много други песни на знайни и незнайни автори. Да се гордееш с красотите и историята на България. Да се радваш на постиженията на всеки българин , който прославя страната ни по света или тихо и кротко , като мравка се труди не само за себе си, а и за общото благо. Да се възмущаваш и бориш срещу неправдити, които за съжаление станаха ежедневие.
Струва ми се, че за това трябва да си израстнал в България. Ще се радвам ако ме опровергаете и децата ви се почустват българи макар родени далеч от България ! Hug

# 26
  • Мнения: 49
Eфросина,
честно да ти кажа ми трепва като чуя и други песни,на чужд език и с друг смисъл,различен от химна,тих бял дунав и т.н., защото ми навяват хубави спомени и с умиление се сещам  за моментите,които ми напомнят.но и се радвам като 4уя хубава българска песен и с гордост казвам-еххх, какви песни имаме.иначе дъщеря ми много се радва като чуе Тих Бял Дунав,защото е маршово-ритмична мелодия,но едва ли ще осъзнае смисъла,така както ние го правим.предполагам за нея ще си остане,песента дето мама пее,а татко се прави на маймуна като марширува, за да ме разсмее.

# 27
  • Мнения: 1 493
За съжаление и аз така мисля, нюли !

# 28
  • Мнения: 907
Аз нямам друг избор освен да възпитам детето си в български дух. Израстнала съм в БГ, възпитавана съм там. Мога и да пея някои швейцарски песни, но те не са мои, тях той си ги учи в детската градина.

Последният път като бяхме в БГ, бяхме в историческия музей, взехме даже лектор. Синът ми, който нямаше и 7 издържа цял час. Не съм го карала на сила, можехме да прекъснем по всяко време. Беше му интересно просто. Нищо не му натрапвам. Той сам пита, разказвам му понякога и без да пита. Радвам се обаче, че дори и сега може да разкаже нещо на приятелчетата си в тази страна, която е абсолютно игнорантна по отношение на БГ. Смея да твърдя точно това, че синът ми е български швейцарец. Той сам си казва: аз съм половина, българин, половина руснак и половина швейцарец. Ho и още сега си признава, че немският му е най-лесен. Културата на страната, в която живee нито я пренебрегвам, нито ще му избяга. Аз самата съм интегрирана тук достатъчно добре.

Та в този смисъл аз му създавам интереса, какво ще го чакам той да избира. Аз най-добре познавам моята си страна (родината си). Общочовешките цености могат да се предадат и през призмата на определена култура. Хич не ми пука какво било сега, а пък какво преди, че и политиката да я бистря. И преди имаше неприятности и сега ги има. Това не значи, че няма поводи за гордост и даже не това ами всяка страна си има нещо специфично и това искам да го предам на децата ми. Ясно, че няма да е точно така като да са живяли там, но все пак ще им е по-близка от да кажем индийската култура.

Между другото, мартеници не сьм го учила да плете, но с кеф си направи суровачка например. Та избор пак има Simple Smile

Не знам наистина в Италия как е (но напр. нищо смешно не виждам в това да има австрийски италианци), но тук точно това са говорили в училище - кой откьде е, какви езици говори в кьщи и т.н..

Последна редакция: чт, 22 юни 2006, 19:35 от MegiX

# 29
  • Мнения: 1 545
... Общочовешките цености могат да се предадат и през призмата на определена култура...
Напълно съм съгласна, даже бих казала, че само по този начин можем да ги предадем, а нашата култура е българската. Моят син е прекалено малък, за да осъзнава какъв по националност е, нямам никакви илюзии, че ще се чувства българин - след като живее тук е е потопен в италианската култура, определено ще е италианец. НО, възнамерявам да му предам българското в мен, на го възпитавам, създавайки му интерес да научи повече за произхода на майка си, да му предам езика /просто не разбирам как така няма да може да си комуникира с българските си баба и дядо и останалите роднини/... Впрочем той с езика за сега добре се справя.
Както всички знаем, децата са 50% майчини и 50% бащини гени... Е тия 50% български не може да бъдат поттиснати според мен.
Малко са ми хаотични мислите, извинявайте

# 30
  • Мнения: 636
Според мен любов и принадлежност към България може да се създаде с български спомени. Т.е. детето да прекарва известно време там при баба и дядо, да определя България не само като родината на мама/тате, а и със свои преживявания. Както ние навремето сме прекарвали ваканциите на село при баба и дядо  Wink Въпросните села не са за нас просто рожденото място на мама/тате. Те са "моето" село.

# 31
  • Германия
  • Мнения: 8 094
хм  newsm78 българското в мен се събужда, когато чуя "Притури се планината" или "Излел е Делю Хайдутин"
или нещо на "Мистериите" .
 Моят син със сигурност ще помни няколко български народни песни, с които го приспивам от самото начало, но доколко това ще го накара да почувства българската жилка в себе си  Thinking

# 32
  • Мнения: 907
Според мен любов и принадлежност към България може да се създаде с български спомени. Т.е. детето да прекарва известно време там при баба и дядо, ... Те са "моето" село.

Е, аз си нямах село, но имах щастието пьрво с родителите (за което много им благодаря), а после и сама много да обикалям из БГ. А смятам и с децата да го правя.

# 33
  • Мнения: 3 491
Според мен любов и принадлежност към България може да се създаде с български спомени. Т.е. детето да прекарва известно време там при баба и дядо, ... Те са "моето" село.

Е, аз си нямах село, но имах щастието пьрво с родителите (за което много им благодаря), а после и сама много да обикалям из БГ. А смятам и с децата да го правя.


Аз пък си имах село в изобилие, но с удоволствие бих си спестила значителна част от този опит. Не винаги селото прави България. MegiX, съгласна съм с тебе, и ние така смятаме - ние да сме тези, които да представят България на децата. Бабите и дядовците в нашия частен случай не могат да свършат основната работа.

# 34
  • Мнения: 636
Аз също си нямах село. Използвах думата образно - важното е да имат собствени преживявания и щастливи спомени. Не само разкази от родителите какво било в някаква си дале4на страна, наре4ена България.

# 35
  • Мнения: 369
Според мен любов и принадлежност към България може да се създаде с български спомени. Т.е. детето да прекарва известно време там при баба и дядо, да определя България не само като родината на мама/тате, а и със свои преживявания. Както ние навремето сме прекарвали ваканциите на село при баба и дядо  Wink Въпросните села не са за нас просто рожденото място на мама/тате. Те са "моето" село.
 
  Моят мъж като малък е бил с родителите си в Коми. Идва си една ваканция и на летището го посрещат леля му и чичо му с уговорката да го заведат идващият уикенд при баба му на село, тя да го гледа. На детето му е говорено, че ще си ходи в Бг, пропътувало е самичко дългият полет от там. Наближавайки селото с колата, мъжът ми вижда позната картина, която изплува от някакви смътни, далечни спомени и възкликнал :Лельо, лельо, ето я България.   Пристигнахме! Heart Eyes

  Като прочетох горният постинг се сетих за тази случка.

# 36
  • Мнения: 6 167
Според мен любов и принадлежност към България може да се създаде с български спомени. Т.е. детето да прекарва известно време там при баба и дядо, да определя България не само като родината на мама/тате, а и със свои преживявания. Както ние навремето сме прекарвали ваканциите на село при баба и дядо  Wink Въпросните села не са за нас просто рожденото място на мама/тате. Те са "моето" село.
 
  Моят мъж като малък е бил с родителите си в Коми. Идва си една ваканция и на летището го посрещат леля му и чичо му с уговорката да го заведат идващият уикенд при баба му на село, тя да го гледа. На детето му е говорено, че ще си ходи в Бг, пропътувало е самичко дългият полет от там. Наближавайки селото с колата, мъжът ми вижда позната картина, която изплува от някакви смътни, далечни спомени и възкликнал :Лельо, лельо, ето я България.   Пристигнахме! Heart Eyes

  Като прочетох горният постинг се сетих за тази случка.

ми не бива да се прекалява с идеята за 'на село, при баба'. защото това само затвърждава факта, че българия си остава една селска страна, с екзотични домодернистични уръдия за обработка на земята, където традиционното трудолюбие се изразява в поддръжка на 'личното стопанство', тоест няколко животни и дворче с лехички. баби доят мляко, и после правят катми.... извеждат крави на паша и подават филия с мед. пекат чушки на тенекия и сирят .. сирене. дете босо тича насред импровизирана улица и бута метален кръг ... и тн.
много топли спомени създават такива ваканции, това е безспорно, но това не е ( и не бива ако може) да е впечатлението на едно дете за  българия през 21 век (докато я разнищим таз тема ще стане 22ри Mr. Green). мое мнение. така само ще си мисли, че отива право в екзотиката, тоест, пренесен от машината на времето се връща няколко века назад при 'корените'.


бас ловя, че това за което говорите и което е било вашата реалност примерно през 70тте на 20тия век , на децата, живеещи във високотехнологични страни ще им е странно и само ще се оглеждат да видят къде е контакта, за да си включат компютрите и ще се ядосват, че няма wireless. 

аз по-скоро като Блажка мисля - да се пътува с децата из България. да се вижда от всичко по малко. да се поддържа интерес.

# 37
  • Мнения: 907
Ленние, ако си спомняш началото на 80те се правеха вече компютри Правец, а скоро след това информатиката влезе като предмет в училище. Така че никога не сьм чувсвтвала БГ като селска страна. То би било хубаво де селското стопанство да се развие, тьй като има условия затова, ама на ... Пьк и да си спомняме селската идилия - какво от това, швейцарците често го правят (за тях си е близкото минало), че си и мечтаят затова. БГ се модернизира и вече и без друго не е това, което помним от 70те за добро и лошо Simple Smile
Иначе децата не се интересуват само от последните комп. игри. Миналото сьщо може да ги заинтригува, поднесено по интересен начин.

Последна редакция: пт, 23 юни 2006, 11:30 от MegiX

# 38
  • Мнения: 369
 Аз да питам Блажка, колко пъти досега са ходили в Бг и правили ли са екскурзионни летувания за опознаване на родината. Пък и теб Лени ще те питам след време, като имаш деца и само 2-3 седмици отпуска в годината, дали ще искаш да ги прекараш някъде на лазурният бряг и да си починеш или ще развеждаш децата из България. Ставаше на дума, че ако се пратят децата при баба и дядо, независимо в града или на село (ядоса ме начина , по който Лени се хвана за тази дума, Пази боже сляпо да прогледа), те са хората, които ще оформят техният мироглед за страната.  Peace

   

# 39
  • Мнения: 185
Гордостта е по-добре да идва от личните постижения, не от постижениятя на една нация.
В Германия например думата национална гордост е почти срамна (по раzбираеми исторически причини).
Да си българин оzначава да се чувстваш като такъв. Crazy

# 40
  • Мнения: 398
Попитах сина си,който е живял еднакво дълго и в двете страни (Бг и Англия) като какъв се определя?!Отговора:
Когато трябва да отговоря от къде съм,отговарям "От Англия" защото там живея и тази къща чувствам като своя,но когато ме питат какъв съм по произход отговарям "Българин!Не мога да кажа,че съм англичанин като най хубавите ми игри с приятели са били в България?!"

На въпроса...споделям това мнение.
 
Да си българин означава, да носиш България в сърцето си .   bouquet
То да трепва всеки път, когато чуеш химна, "Дих бял Дунав", "Хубава си моя горо" ,"Моя любов, моя България" и още много други песни на знайни и незнайни автори. Да се гордееш с красотите и историята на България. Да се радваш на постиженията на всеки българин , който прославя страната ни по света или тихо и кротко , като мравка се труди не само за себе си, а и за общото благо. Да се възмущаваш и бориш срещу неправдити, които за съжаление станаха ежедневие.
Струва ми се, че за това трябва да си израстнал в България. Ще се радвам ако ме опровергаете и децата ви се почустват българи макар родени далеч от България ! Hug

# 41
  • Мнения: 6 167
Според мен любов и принадлежност към България може да се създаде с български спомени. Т.е. детето да прекарва известно време там при баба и дядо, да определя България не само като родината на мама/тате, а и със свои преживявания. Както ние навремето сме прекарвали ваканциите на село при баба и дядо  Wink Въпросните села не са за нас просто рожденото място на мама/тате. Те са "моето" село.
 
  Моят мъж като малък е бил с родителите си в Коми. Идва си една ваканция и на летището го посрещат леля му и чичо му с уговорката да го заведат идващият уикенд при баба му на село, тя да го гледа. На детето му е говорено, че ще си ходи в Бг, пропътувало е самичко дългият полет от там. Наближавайки селото с колата, мъжът ми вижда позната картина, която изплува от някакви смътни, далечни спомени и възкликнал :Лельо, лельо, ето я България.   Пристигнахме! Heart Eyes

  Като прочетох горният постинг се сетих за тази случка.


май не копирах правилния цитат! карай.
Ох , писанке, много можем да спорим за това...
не знам какво искаше да кажеш с пази боже сляпо да прогледа, може би е някаква оценка за мен, няма значение. малко ми е неприятно, че ме сложи в тази група, но това явно е цената на по-различното мнение.

едва ли трябва да обяснявам, че имам желание децата ни (бъдещи и настоящи)  да изградят някакво позитивно отношение към българското.  едни ще ги пращат на ваканции при бабите, други ще пътуват из страната, трети ще им дават литература за четене и тн.
начини за стимулиране на интерес - много. аз лично бих наблегнала на музиката, посмеността, красотите на страната. отношенията с роднините от бг.
важното е, че имаме желание да ги дадем тези неща.
а за ответната реакция можем само да предполагаме.

Последна редакция: сб, 24 юни 2006, 17:10 от Lennie

# 42
  • Мнения: 369
  Лени, аз нямам нищо против различното мнение,всеки си казва мнението и точка,  ама извинявай да ме цитираш и да почнеш да разсъждаваш с постмодернистическите си възгледи  Grinning, подразних се.  Twisted Evil

 
че българия си остава една селска страна, с екзотични домодернистични уръдия за обработка на земята, където традиционното трудолюбие се изразява в поддръжка на 'личното стопанство', тоест няколко животни и дворче с лехички. баби доят мляко, и после правят катми.... извеждат крави на паша и подават филия с мед. пекат чушки на тенекия и сирят .. сирене. дете босо тича насред импровизирана улица и бута метален кръг ... и тн.


 Не ми се рови и за темите в Клюкарника, където пък обясняваш, че българите са цървули, а в друга как не им се работило по Великден. Незнам с такава нагласа как ще създадеш позитивна настройка в твоите деца.  Peace
  Не ми се ще да го казвам, но ти май си от тази група българи, където като излезнат малко по света и почнат да плюят назад. Пази боже сляпо да прогледа. Но спокойно, това, мисля че се лекува с по-дълъг престой в чужбина. Peace

# 43
  • Мнения: 3 423
Гордостта е по-добре да идва от личните постижения, не от постижениятя на една нация.

Добрутро, това го тръбя още от миналия век, ама тетките като са се хванали да
цитират Алеко, тоя или оня, и не пускат, докато пак се сменят сезоните.
Гордея се със себе си, а като се прибирам в България и гледам каки са ни ошмулени
пенсионерите, какви са ни недодялани обноските, не се гордея, че съм българка.
Същото е и като в чужбина видя как тумбите българи, дето са се затворили в кликата си
и си дишат ракиено-салатените изпарения и мислят, че от тях по-велики нема, нема и
да има и всяка друга нация, абе, кво ще ми говорят тия, кво разбират, дай, ние да заграбим
всичко и да покажем и на японците откъде изгрява слънцето. Не, няма с какво да се гордея.
Айде, ще кажете, поне език и азбука имаме. Ho като гледам колко неграмотен народ
се е пръкнал по форумите, питам се, тоя наш език за гордост ли е, като баш ни брига
как го употребяваме. Да, освен със себе си, няма с какво друго да се гордея.

# 44
  • Мнения: 369
Liska , "тетките" ако се отнася до мен - да знаеш че аз съм по-малка от теб  Mr. Green
А българите в чужбина които "си дишат ракиено-салатените изпарения", сигурно някъде има и такива, но в моя кръг няма нито един такъв. Може би въпрос на среда, същото е както при езика - ако го употребяваш правилно, може да е много красив и звучен, а може и обратното - да "брига", каквото и да значи това.

# 45
  • Мнения: 1 493
Добрутро, това го тръбя още от миналия век, ама тетките като са се хванали да
цитират Алеко, тоя или оня, и не пускат, докато пак се сменят сезоните.
Гордея се със себе си, а като се прибирам в България и гледам каки са ни ошмулени
пенсионерите, какви са ни недодялани обноските, не се гордея, че съм българка.
Същото е и като в чужбина видя как тумбите българи, дето са се затворили в кликата си
и си дишат ракиено-салатените изпарения и мислят, че от тях по-велики нема, нема и
да има и всяка друга нация, абе, кво ще ми говорят тия, кво разбират, дай, ние да заграбим
всичко и да покажем и на японците откъде изгрява слънцето. Не, няма с какво да се гордея.
Айде, ще кажете, поне език и азбука имаме. Ho като гледам колко неграмотен народ
се е пръкнал по форумите, питам се, тоя наш език за гордост ли е, като баш ни брига
как го употребяваме. Да, освен със себе си, няма с какво друго да се гордея.



Аз съм от "тетките" , сигурно съм по-голяма от майките ви.  Hug Съгласна съм , че неграмотен народ , дал Господ, но това със сезоните не го разбрах Лиска ?  newsm78

# 46
  • Мнения: 6 167
 Wink

Последна редакция: нд, 25 юни 2006, 08:24 от Lennie

# 47
  • Мнения: 3 394
за мен лично си остава една единствена страна на света и това е българия Hug надявам се и дъщеря ми така да я чувства, защото там са всичките хора, които обичаме и ни обичат!  bouquet

# 48
  • Мнения: 5 183
за мен лично си остава една единствена страна на света и това е българия Hug надявам се и дъщеря ми така да я чувства, защото там са всичките хора, които обичаме и ни обичат!  bouquet

 Hug Heart Eyes

# 49
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
за мене родината ми е то4но това, което съм аз- рожба на  бг гени, традиции, среда, история, природа, обаяние, с лекия ориенталски привкус,с ония аромати на бабините ми гозби, с мильотата и плетенето, докато ми разказва историята на рода ни!с милите лица на родителите ми, близки и приятели, с тревите и цветята, които растат то4но там, на бг земя!  преди век, те са бягали и оставяли новородените си деца по дърветата и са се крили по пещери и са гладували  за да се спасят от потерите само със златото. (прадядовците ми са били богати земеделци на територията на днещна турция и едни от най-знатните люде на село.) макар и под закрилата на султана, ама са българи и затова  са дошли до заветната родна земя!не мога да забравя корените си, не мога да забравя ,4е ако ги е нямало тях,аз нямаше да съм, нито след мене ще има някой!толкова много интерсни слу4ки има които, ме карат да се усещам потомка на горди и непокорни българи!ли4но аз не приемам обезли4аването на произхода само, защото имам и второ гражданство, ами то е за да е по-лесен животът ми  в 4уждата страна,а не, 4е ще съм 100 процента като коренните жители( ей прозву4а странно, като туземци!)

# 50
  • Мнения: 49
докато четях мненията ви,се замислих и май булгарин означава само фактът, че принадлежим към тази нация.както да си американец или германец означава съсщото.поне така се характеризираме в обществото.може да греша,но аз се гордея, че съм българка и приемам България и народността ни, с всичките хубави и лоши черти-със селото, с ракиено -салатения дъх дори.имаме един познат тук-като баща на вси4ките българи.той е на 86 години и е в щатите от 29 годишен.досега на всяко събиране,говори как е от българия и спомени от родния му град Пловдив.като го попитаме,ти какъв се чувстваш (все пак много години са това), той отговаря-как какъв, моите корени са от българия, аз съм българин, както е синът ми и дъщеря ми, които са били само ведъж в Пловдив на екскурзия.струва ми се, че отговор на въпроса "какво означава да си българин" няма.

# 51
  • Мнения: 907
Аз да питам Блажка, колко пъти досега са ходили в Бг и правили ли са екскурзионни летувания за опознаване на родината. Пък и теб Лени ще те питам след време, като имаш деца и само 2-3 седмици отпуска в годината, дали ще искаш да ги прекараш някъде на лазурният бряг и да си починеш или ще развеждаш децата из България.
   

Ако може да ти отговоря аз понеже имам подобни намерения като на Блажка. Големият ми син е на 7г и едвам сега започва да реализира че пьтува в друга държава. В последните години обаче сме практикували така: 1г. в БГ (за 2-3 седмици), 1г някьде другаде. На родителите ми не мога да пратя сами 2те деца, тъй като те не са в сьстояние да ги гледат двамата, пьк и аз не мога да се разделя с тях. Става вьпрос за летните ваканции. Тук отпуските са по 5 седмици, така че остава достатьчно време и за други дестинации дори ако ходим всяка год. в БГ, което не мога, тьй като имаме роднини и на други места. Напоследьк има детски лагери в БГ за по-големи деца живeeщи в чужбина - от 10на нагоре мисля, точно с цел да я опознаят. Една моя позната си беше пратила децата и беше много доволна.
На лазурния бряг сьм била няколко пьти без деца. Честно казано не мога да кажа че природата е по-хубава, даже се учудих че се прави такава врява около тези каменисти и бетонирани "плажове" (Ница), но аз сьм и пристрастна, признавам. Което не значи че няма някой ден пак да отида там, разбира се.
Впрочем ще ми е много интересно да развеждам децата, щото така ще разведа и себе си и ще видя какво се е променило в последните 20г. в БГ. Започваме от това лято, между другото с "развеждането".
Хрумна ми и друго, че можем да си организираме едно всеобщо "развеждане" на децата и нас си Simple Smile

Последна редакция: нд, 25 юни 2006, 21:41 от MegiX

# 52
  • Мнения: 3 491
MegiX, много приятна беше тази новина за летните лагери за деца от чужбина. Проявявам интерес, надявах се някой да направи такова нещо, радвам се, че вече има. Така че ако ми пратиш координати да следя как се развиват нещата с тези лагери, ще съм благодарна.

# 53
  • Мнения: 907
Този линк сега го намерих като се разтърсих. Иначе имам и координати на този лагер, за който споменах. Ще го дам днес вечерта, че го нямам в момента.

http://www.zadecata.com/index.php?page=0_19_4&PHPSESSID=a2fc … 3a28404228c6497a4


Ето и това е интересно. Въобще ДАБЧ може да има информация също.

http://www.aba.government.bg/news.php?newsid=561

# 54
  • Мнения: 3 491
Благодаря много за линковете! Значи този сайт на Агенцията за българите в чужбина явно трябва да се следи и да се поддържа връзка с тези хора. MegiX, за втори пък ми го набиваш в очите. Първият път беше когато говорихме за българските училища, та благодарение на сайта се свързах с едно българско училище тук. Хората пуснаха детето да опита какво е. Два пъти е ходил, беше вече краят на учебната година, засега много му хареса, и се справяше с българския далеч по-добре от очакванията ми. Смятам да се възползвам от наесен. Много добре се отразява явно на мотивацията обкръжението на себеподобни връстници.

# 55
БЪЛГАРИН ОЗНАЧАВА ДА СИ ГОРД, ЧЕ СИ ЧАСТ ОТ ЕДНА ВЕЛИКА НАЦИЯ С ТАКАВА БОГАТА ИСТОРИЯ И ДУШЕВНОСТ.
С ТОВА ВЪЗПИТАВАМ ДЕТЕТО МИ, КОЕТО ИМА И ДРУГА НАЦИОНАЛНОСТ.НО ТО СЕ ЧУВСТВА И Е ГОРДО ЧЕ Е БЪЛГАРЧЕ И ИМА САМОЧУВСТВИЕ ОТ ТОЗИ ФАКТ.

# 56
  • Мнения: 2 427
Mi dano da ne mi zadava takwv vwpros ,zashtoto kakto kaza Leni edinstvenoto koeto moje da se izpolzva kato togovor na takwv vwpros e edno nai-prosto klishe v stil komunisticheski patos.
Apropo,az ne che iskam da oswjdam hamerikancite,ama te mi se struvat egati nadwhanata i fanatichna naciya.Pwk posle vikat tova onova za arabite,ama te sa 1 mln.pwti po zle ot tyah.Izobshto kaslicheskata hamerikanska mechta mi izglejda golyama palyachovshtina.Za men e pochti ekvivalentna na kluba na anonimniya alkoholik.
Pwk deteto mi bi se chuvstvalo takova kakvoto e half bulgarian-half italiano.
Inache ako nyakoi bi me popital kakvo e da si bwlgarin bih otgovorila,tova kakvoto oznachava da si i grajdanin na ostanalite dwrjavi v sveta.Ako nyakoi vijda smislen otgovor na vwprosa,ste se radvam da go naucha.

# 57
  • Мнения: 2 427
пак аз!Да кажа че и в Италия и в Швейцария и във Франция хората се занимават със земеделство ,само че не са като нас българите да се срамуват от бабите които си приготвят зимнина ,ами напротив невероятно горди са да ти дадат да опиташ нещо което е произвела баба им със собствените си ръце.А и да ви кажа,тук където живея в периферно Торино,където може да се нарече също така село,80 % от хората са богати и имотите тук са с невероятни цени,докато повечето хора в града живеят там поради липса на средства за нещо по голямо и с басейн например.И аз живях в град ,ама ми писна да деля 80 кв метра с раздразнителни кореняци Торинези които хем живеят в центъра,хем оставяха чеснова диря след себе си във антрето на блока.
Така че аз пък не искам да си заминава епохата на бабите и печените на ламарина чушки!Да не говорим за епохата на домашно приготвената лютеница и стадото с овце пръскащо бробонки по улицата.
Мога дори да твърдя че деца израстнали единственно сред панелки и смог,не знаят какво са изгубили с това че са "нямали село".

# 58
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
И аз не съм съгласна с факта, че "село" е дума, с  която трябва да се срамуваме. Стотици хиляди семейства, когато имат деца, се преместват да живеят на село, за да им осигурят щастливи детски дни. Много повече биха се занимавали със земеделие, ако нямаше стриктни европейски квоти. В определени периоди от годината, земеделците разпръскват естествена тор и никой не си сбръчква носа от погнуса, защото хората осъзнават, че това е нужно за земята, която произвежда храната.

Иначе по темата: мисля си, че от много голямо значение е как родителите възпитават децата си и дали ще могат да го накарат да признава и другата половина от корена си. В подобни теми винаги се сещам за рускините майки, които са за мен пример на жени, които успяват да го постигнат. А защо трябва едно дете да знае за своята 50% принадлежност към една друга нация? Ами, защото това е 50% от неговите корени, което малко или много има отражение в неговите човешки характеристики...   

Последна редакция: пн, 26 юни 2006, 22:33 от Kalinka

# 59
  • Мнения: 907
Ето координатите на тази организация дето прави летни лагери за деца.

Nazionalen Grajdanski Forum "Balgarka"
"Strumiza" 6
1000 Sofia

Tel. 981 91 39/ 987 93 63
Fax: 981 91 40

Maria Zankova
ul. Rakovski 157

1000 Sofia
Tel/Fax 987 40 82

Не намерих да имат нещо online.

Ето тук и друга инфо по въпроса:

http://ide.li/article1272.html
http://ide.li/article1326.html

# 60
  • Мнения: 3 491
Ето координатите на тази организация дето прави летни лагери за деца.

Nazionalen Grajdanski Forum "Balgarka"
"Strumiza" 6
1000 Sofia

Tel. 981 91 39/ 987 93 63
Fax: 981 91 40

Maria Zankova
ul. Rakovski 157

1000 Sofia
Tel/Fax 987 40 82

Не намерих да имат нещо online.

Ето тук и друга инфо по въпроса:

http://ide.li/article1272.html
http://ide.li/article1326.html


Благодаря много. На този етап ми върши прекрасна работа.

# 61
  • Мнения: 2 427
100% с някои от мненията ,че деца от смесени бракове едва ли чувстват  собственна държава страната на единия родител където не-живеят.Естественно е ,ако ти обичаш страната си и си достатъчно контактен родител ,а не тъпигьос ,който рядко общува с хлапето,да успееш съзнателно или несъзнателно да му предадеш любовта към твоята родна страна.Но това в никакъв случай не би го накарало да се почувства българин а не,както в моя случаи италианец.щото децата посещават италиански градини,италиански училища ,имат италиански приятели връстници,така че много трудно,да не казвам невъзможно е те да се определят като българи.Имам познати с родители хирвати,те се определят като италянци и швейцарци,въпреки че казват майка им е хърватка и че ги е научила на езика си докато са били малки.
Друг е въпроса че в българия са останали много малко неща с които бихме могли да се гордеем.Едно време се живееше много по-добре от колкото сега.Вярно че през комунизма не бяхме свободни,но сега пък какво?Имаме пълната свобода и не можем да направим нищо.България е залята буквално от чалга,битаци,сергии,разни кошмарни  базари и борси и на където да се обърнеш картинката е плачевна.Входовете на блоковете са толкова страшни че отивайки на гости на едни мои приятели съпруга ми ме попита длаи не е избухнала бомба...из софииските квартали пълно с блокове на които първите етажи са пристроени така че се чудиш какво е,къща ли или блок...като някакви ромски бараки...И до старите изгнили блокове ,сякаш напук като се пръкнали разни блокчета и кооперациики в бонбонени цветове,леле,да ти се напълни душата...
И при тази действителност,аз бих предпочела да разказвам на бебчо народни приказки и да му предавам обичаи отколкото да разчитам че една обиколка на страната ще го накара да заобича горката ми окаяна родина.

# 62
  • Мнения: 907
Представи си че утре в Италия дойде някой диктатор на власт и управлява и съсипва 50г. В това време България процъфтява. Какво ще направи детето ти - ще се откаже от това че е италианец и ще стане българин?
Защо все трябва да търсим поводи за гордост или срам?! Mайстори сме на крайностите. Ти ако виждаш блокове и роми, аз виждам огромния подем за само 15г. Погледни новите постройки, англ. и японски села по планините, колко хора живеят от собствен business, колко българи внасят пари от чужбина, колко туристи идват и в колко каталози вече България фигурира като дестинация, колко български продукти срещаме в чужбина. Знам и какво не върви, естествено. Не става всичко с магическа пръчка. И не това е даже важно с какво се гордeeм, а на мен ми е важно да предам на детето ми вкуса на БГ, така както аз се опитвам да усетя атмосферата на чужда държава, която не включва за мен само сега и степента на модернизация, а и миналото и бъдещето.

Последна редакция: вт, 27 юни 2006, 00:39 от MegiX

# 63
  • Мнения: 6 167
докога ще си мерим родолюбието? докога ще се съдим кой колко е патриот?!
явно отговор на въпроса какво е да си българин се дава много трудно.
не е като да си 'горд, че си част от най-великите'.
вече е окупиран този отговор.
защото България не е само едно нещо, тя е много неща.


Последна редакция: вт, 27 юни 2006, 01:10 от Lennie

# 64
  • Мнения: 1 493
За съжаление включва и "Бай Ганьо" в 21 век ! Жалко, че го няма Алеко да ни го "извае" . Голям смях щеше да падне.

# 65
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Представи си че утре в Италия дойде някой диктатор на власт и управлява и съсипва 50г. В това време България процъфтява. .....

МеgiX тук е имало диктатор (Мусолини ) ама не знам неЩо да е съсипал... И заЩо ли тоя момент с България дето цъфти и процъфтява неЩо ми зву4и малко фантасмагори4но...  Thinking

......Ти ако виждаш блокове и роми, аз виждам огромния подем за само 15г. Погледни новите постройки, англ. и японски села по планините, колко хора живеят от собствен business, колко българи внасят пари от чужбина, колко туристи идват и в колко каталози вече България фигурира като дестинация, колко български продукти срещаме в чужбина. Знам и какво не върви, естествено.....

Моля те поясни какво разбираШ под " огромен подем само за 15 г".   newsm78 Освен,4е беШе разсипано това което съЩествуваШе като икономика,селско стопанство,инфраструктури,здравеопазване,образование друго не видях. А,да,бизнесът. Хората запо4наха да развиват дребен бизнес тип гаражна търговия и да се опитват да вържат двата края. Или едрия бизнес на едрите мом4ета. Twisted Evil Мдаааа,,строи се,но как и какво.... Бензиностанции на всеки два сантиметра,пред и зад у4илиЩа и детски градини,върху малкото останали градинки и тревни плоЩи. Новите блокове са хубави на вънШен вид,да,но изпълнението им е под всякаква критика ( ходихме да гледаме с мъжа ми няколко,боже каква мъка,боже ),оба4е цените им:европейски. Преди няколко дни ,когато валя проливния дъжд про4етох,4е новооткрития МОЛ протекъл  Joy hahaha Joy
За пътиЩата и т.нар магистрали няма да отварям дума,4е неЩо постинга ми придоби доста АНТИ българска окраска а нямах такова намерение  Confused

На поставения в заглавието въпрос май нямам то4ен отговор ( или по_то4но ми идват наум доста негативни определения,простете песимизма ми )....  Thinking

# 66
  • Мнения: 6 167
в итнерес на истината, според доклада на ЕК БГ има растеж 5-6 %, което е много
проблема е, че растежа е главно от външни инвестиции и навлизане в БГ на вериги големи магазини ( Билла, Бриколаж, Метро.. и тн.), както и широкото поле на внос, което не е регламентирано с квоти.

растежът не е  от нещо, което се произвежда.
производствот почти няма или то е дребно ( подобно на азиатските производства) и за износ, но не може да се отрази сериозно на растежа.

за технологии и износ на такива ( основното, което прави растежа на по-напредналите страни) не може и дума да става.
разчитаме на нещо, което доказано не осигурява растеж, а именно селското стопанство ( и туризма).

селското стопанство е в пълен крах, хората масово използват домодерни оръдия на труда и начини на обработка на земята. хората на село се обръщат, към времето на 'самоздоволяването', т.е градини, малки ниви , малки мандри и тн, които им доставят оцеляване, а не развитие.  за инициативност повечето не са и чували, защото просто доста години наслагване има покрай комунизма, когато те са разбрали, че Държавата, може просто да дойде и да ти вземе всичко ( национализация), което допълнително отслабва инициативността и предпирмчивостта. Всеки помни момента, когато момчетата са дошли и са им взели всичко за 1 нощ.
още един фактор е безмислието на производството ( колкото и да е малко) - просто някой тарикат идва и ти купува робския труд за мижави стотинки. Закон няма или той не се спазва ( " забравени сме от бога')
допълнителното убеждение на селяка, че  зависим от природни сили ( ' Труд кървав , Боже, пожалей" ) и до днес битува, което прави невъзможен погледа напред и усложнява нещата.

търсенето на причинност в държавата е основен проблем. Над 80% от хората в България смятат, че държавата трябва да дава работа и оцеляване, независимо от резултата от труда.

най-лесно ще дам пример с жената, която се появи в предаването на Милен Цветков.
произвежда мляко.  носи го в някакви гюмове към мандрата, където й го изкупуват за ' колкото дадеш'.
обаче Милен Цветков й  обяснява, че влизайки в ЕС просто никой няма да й купува млякото, защото то не отговаря на стандарти за хигиена ( на производство и на поддрържане).

Отговора й е ' Нека ме спрат, аз пък ще си сиря в къщи'.
при следващ в-с ' а не е ли по-лесно да спазваш някакви правила на производствто, хигиена и тн и да печелиш' тя се почесва по главата и не отговаря.

Просто не може да загрее концепцията на това да работиш и да печелиш от труда си.
хората отдавна не вярват, че с труд могат да печелят пари.
" В България с честен труд не се забогатява".

четох, че за съжаление ние приличаме на Италия през 50тте години, когато тук в южната част е имало такива проучвания на културата на селото, и резултатите са 1/1 към ситуацията днес в БГ.


ето и един италиански виц от това време:
стачка срещу безработицата. много народ се събрал и протестира, как искат работа и тн.
и до един от безработните се приближава един и му казва " ела при мен, имам фабрика ще ти дам работа" а той се обръща и каза " а, ама защо аз, я виж колко хора има"

Последна редакция: вт, 27 юни 2006, 11:50 от Lennie

# 67
  • Мнения: 907

mcdirok, пьрво казах представи си, а не че така ще стане, нали схващаш разликата. И второ не ми е акцента върху това какво ще стане, а върху ситуацията - дали да си смениш на бързо националността, като тя вече не ти е много изгодна.

Точно така си мислех че ще се захванете за това колко лошо е това, което се прави сега като качество и пр. В основата на америк. пък и швейцарското благополучие стоят и съмнителни банди, мафии и мръсни пари (еврейско злато?) според мен. Но кой се сеща за това само след 50на год. Сега нямам време да се обосновавам колко различно е това, което става в БГ, в сравнение с келявата "инфраструктура" изградена по комунистическо време на гърба на родителите ни и ограбването им.

Въпреки всичко това пак казвам нито се срамувам от нещо, нито се гордея САМО с нещо определено българско. Това си е БГ и толкоз, добра лоша, можем само да помагаме тя да стане приятно място за живeeне, Тук май всички сме пълнолетни и от нас зависи също.

# 68
  • Italia
  • Мнения: 4 492

mcdirok, пьрво казах представи си, а не че така ще стане, нали схващаш разликата. И второ не ми е акцента върху това какво ще стане, а върху ситуацията - дали да си смениш на бързо националността, като тя вече не ти е много изгодна.
Точно така си мислех че ще се захванете за това колко лошо е това, което се прави сега като качество и пр. В основата на америк. пък и швейцарското благополучие стоят и съмнителни банди, мафии и мръсни пари (еврейско злато?) според мен. Но кой се сеща за това само след 50на год. Сега нямам време да се обосновавам колко различно е това, което става в БГ, в сравнение с келявата "инфраструктура" изградена по комунистическо време на гърба на родителите ни и ограбването им.

Въпреки всичко това пак казвам нито се срамувам от нещо, нито се гордея САМО с нещо определено българско. Това си е БГ и толкоз, добра лоша, можем само да помагаме тя да стане приятно място за живeeне, Тук май всички сме пълнолетни и от нас зависи също.

За каква смяна на националността и изгода става дума  newsm78 За тези от нас ,които взимат гражданството на страната ,в която живеят ли или ? newsm78
Ако е това Ще те уверя,4е не съм тръгнала да се отказвам от бг гражданството си заради положението ,в което се намира България  Crossing Arms А тукаШното гражданство ми се струва резонно предвид факта,4е тук живея,работя, плаЩам данъци и би било уда4но да мога и да гласувам. Толкоз по въпроса. А като Ще си говорим за гражданство и изгода нека да ти разкажа следната слу4ка: реШихме да регистрираме детето ми като български гражданин ( предполага се,4е има право според Конституцията като дете на майка_българка). Щяхме да имаме и реална изгода тъй като миналата година на морето ме караха да плаЩам за детето (на 2г тогава ) като за възрастен 4ужденец ( дори не сме ползвали легло,носехме си травел кота  Twisted Evil ). Е след многобройни опити така и не стана ( много моми4ета тук са 4ели патилата ми ) и в един момент си казах " Баста,за какво ми е да си късам нервите. След като българската държава не я интересува да има оЩе един български гражданин ( не сме 4ак толкова много дявол го взел ) и на мен не ми пука детето ми дали Ще стане българ4е или не." Не се по4увствах особено горда от това,4е съм българка:собствената ми държава не се интересува от детето ми. Ве4е и по хотелите цените са еднакви за вси4ки така,4е и "изгода пове4е нямам". Crossing Arms Това последното в кави4ките моля да не се възприема буквално...  Stop
Нямам какво друго да добавя по въпроса.

# 69
  • Мнения: 907
Не, нямах предвид двойното гражданство. Коментарът ми беше към постинга на anymommy тъй като останах с впечатление, че по-добре сега детето да се чувства италианец, тъй като БГ е в такова окаяно положение, че не може да се гордee с нея. Сега като го прочетох пак, виждам че го е казала в малко по-друг смисъл, т.е. че няма с какво да се гордee.

Добре, де, познавам обаче такива дето предпочитат детето им пред български да научи напр. руски (дори да не се говори в семейството), тъй като от руския може да има полза.  Shocked

# 70
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Не, нямах предвид двойното гражданство. Коментарът ми беше към постинга на anymommy тъй като останах с впечатление, че по-добре сега детето да се чувства италианец, тъй като БГ е в такова окаяно положение, че не може да се гордee с нея. Сега като го прочетох пак, виждам че го е казала в малко по-друг смисъл, т.е. че няма с какво да се гордee.

Добре, де, познавам обаче такива дето предпочитат детето им пред български да научи напр. руски (дори да не се говори в семейството), тъй като от руския може да има полза.  Shocked


Е с това не съм съгласна и аз. Като искат да у4и руски детето ОК,няма лоШо,но какво обЩо има руския с българския. Детето ако може да нау4и бг Ще е екстра пък и руския Ще му е само оЩе един плЮс. Но не единия език за сметка на другия.  Naughty
ЗнаеШ ли, и аз искам детето ми да говори бг за да може да обЩува с близките ни в Бг и заЩото в крайна сметка ако не говориШ езика на една страна според мен никога не можеШ да я"разбереШ".  Thinking

# 71
  • Мнения: 907
ЗнаеШ ли, и аз искам детето ми да говори бг за да може да обЩува с близките ни в Бг и заЩото в крайна сметка ако не говориШ езика на една страна според мен никога не можеШ да я"разбереШ".  Thinking
Е, тук сме на едно мнение,  мда.   Hug

Трябва да кажа сьщо, че винаги сьм се прехластвала (исках пак да кажа че съм фасцинирана, пфуй, пфуй, не се сещам обаче думата) от децата от смесени бракове и благородно сьм им завиждала. Моята пьрва приятелка имаше баща руснак и страшно го приказваше руския.
Та сега с голям интерес следя как расте детето ми Simple Smile Наистна искам да вземе най-хубавото от 3те култури, а и да не чувства чужди нашите родини.

Последна редакция: вт, 27 юни 2006, 14:16 от MegiX

# 72
  • Мнения: 907
търсенето на причинност в държавата е основен проблем. Над 80% от хората в България смятат, че държавата трябва да дава работа и оцеляване, независимо от резултата от труда.

Да, и аз така мисля за съжаление, дори хора по-млади от мен все държавата им в устата.

# 73
  • Мнения: 357
АЗ СЪМ БЪЛГАРЧЕ

Аз съм българче обичам
наще планини зелени.
Българин да се наричам
първа радост е за мене. 

Аз съм българче свободно,
в край свободен аз живея.
Всичко българско и родно
любя, тача и милея.

Аз съм българче и расна
в дни велики в славно време.
Син съм на земя прекрасна,
син съм на юнашко племе. 

# 74
  • Мнения: 2 427
MegiX,Re-re-respect,brother!I respect you,you respect me!!Yeah!Махни си розовите очила ,загаси фаса,и вземи най-накрая да изпиеш хапа на истината както направи Нио,та открихме как точно работи матрицата.Ти ,не трябва да се връзваш всеки път на това което казва всяко ново подред правителство.Замазват ти само очите пиле златно.Тук се иска и малко интелект да вложиш за да видиш за какво става въпрос.Иначе Швеицария е чудна страна,нали знаеш че и чистия кислород деиства толкова еуфорично колкото и ганжата smile3530.Та явно тези 15 години възход и пак възход! са единственно продукт на cow швейцарското местно екологично дружество.Ти като живееш там,и от там твърдиш, че имаш и поглед в-у собственната ти страна bg ,имаш ли идея?питам аз, как  съвременните облагородили се българи влизаме в един европейски супер маркет и с какво излизаме от там?Ах?М-даааа,да видим,какво би могла да си купи вече богатата баба българка в Била със 70 лева пенсия newsm27?Дали според теб ще и стигнат да ангажира дори и количка в която да слага въображаемите покупки?Или ,не ,не нека оставим този пример,че той не е валиден,нали тя като си вземе живото поддържащите лекарства се отказва  bishopот яденето за цял месец,аз пък,какви ги дрънкам!Я!Супер,да вземем момичето което работи като медицинска сестра в някоя държавна болница и е с две малки деца pregnant baby.Тя взема ама нааааай-много 300 лв месечно.т.е т'ва ти прави 150 евро,грубо да го сложим..ми тя и децата са си спрели парното и се топлят само на тръби,щото няма как,я се е стоплила,я е останала без заплата...ми да...а пък младите семейства в БГ не живеят самостоятелно ,а при свеки  remybussi  action032,не щото не могат да плащат наем,не защото банката би им отказала кредит,щото им се живее в компания  superuu...Ехх...какъв възход само!!!
И аз ,егати неблагодарницата-хората масово играят голф в бг topka.На игрищата които строят нипонците,ей така съботата ,за да разтоварят стреса от работната седмица..,българите се бият по опашките в туристическите бюра,да намат стая в някои приятен хотел в Слънчев бряг или Албена.Ами може ли да не заведеш децата на море! piasyk
Ми я виж какво строителство,всичко ново братче pironi...а мазилките които се лющят по блоковете и изгнилата от ръжда мантинела,липсващите пътни знаци,ами то е просто защото в момента точно това е модно и шикозно,нали сме модерна държава,та всичко ни е камуфлажно,дори и пешеходните пътеки pletka...А културата,за нея пък да не говорим,художниците рисуват та пушък buria apchih се вдига,театрални и оперни артисти ,всичко така е така цъфнало Flowers Sunflower и завързало окло този прогрес че повече от това накъде.Ха-ха не знам дали сте чували,но балерините ги пенсионирват на по 55-60 години smile3547.Е това къде се е чуло и видяло не знам!
(Сега единственното което се произвежда в родното Бе-Ге е чалгата.Хората пари направиха! smile3520)
А преди в едно не толкова далечно минало имахме градинки и паркове,нови пейки и нови лжулки,осветление по улиците,работещи предприйтия,износ,свястни детски градини,парно-толкова ставаше горещо през зимата че ходихме в къщи по къси ръкави и джапанки  newsm52и отваряхме спокойно да проветрим преди лягане.Свястни училища без дървени ваканции,хадраваните работеха,имаше пари дори за бронзови паметници(на кого няма значение,важното е че имаше капитал)нов автотранспорт,нова мазилка по блоковете,не беше позволено да се отварят семкаджииници и павилиончета по първите етажи и мазите на блоковете,нямаше го този битак,не беше позволено дори да се простира по терасите в централната част ,та простирахме на задните тераси без изглед към улицата,та да не грозим панорамата oops.Ходихме всяка година за по 15 дни на море с родителите си,които ни купуваха всичко което им поискаме и ни возеха на влакчета и други разни там увеселителни истории Mr. Green.И дядо Коледа по онова време беше доста щедър тип santa2;всяка година на училище бяхме с нови чанти,нови несесери ,нови дрехи,втората употреба беше мръсна дума,ама аааахх този прогрес,възход и възвишеине...
Абе да го кажем просто и с две думи:живеехме по европейски smile3517.Но явно сега сме изпреварили Европата с 15 години бесен прогресссс newsm57
Май от това изхвърляне попаднахме директно в джаза.(За любителите на поп фолка,може и в чалгата) newsm81

# 75
  • Мнения: 907
Ами ти вьв втората част си отговаряш защо сега е така - защото преди сме живяли на вересия. Нали не мислиш сериозно че с един замах през 89 се унищожи кьщичката построена от карти. Или може би не знаеш че затьвахме в заеми от началото на 80та.

Аз не смятам, че правителството е моторьт на прогреса както се опитах да обясня. А с БГ имам много силна врьзка, да добре знам какво става там.

# 76
  • Мнения: 907
А преди в едно не толкова далечно минало имахме градинки и паркове,нови пейки и нови лжулки, ,осветление по улиците, работещи предприйтия,износ,свястни детски градини,парно-толкова ставаше горещо през зимата че ходихме в къщи по къси ръкави и джапанки  newsm52и отваряхме спокойно да проветрим преди лягане.

и да влезе малко чиста кремиковска пепел Wink

Свястни училища без дървени ваканции,хадраваните работеха,имаше пари дори за бронзови паметници(на кого няма значение,важното е че имаше капитал)нов автотранспорт,нова мазилка по блоковете,не беше позволено да се отварят семкаджииници и павилиончета по първите етажи и мазите на блоковете,нямаше го този битак,не беше позволено дори да се простира по терасите в централната част ,та простирахме на задните тераси без изглед към улицата,та да не грозим панорамата oops.

Да не ми говориш за Симеоново  newsm78 . Щото нашего брата живeeше в панелка дето немаше отпред и отзад.  Wink

Ходихме всяка година за по 15 дни на море с родителите си,които ни купуваха всичко което им поискаме и ни возеха на влакчета и други разни там увеселителни истории Mr. Green.И дядо Коледа по онова време беше доста щедър тип santa2;всяка година на училище бяхме с нови чанти,нови несесери ,нови дрехи,втората употреба беше мръсна дума,ама аааахх този прогрес,възход и възвишеине...


 Thinking А това да не е в резултат на чернобилското обльчване - в доста крехка вьзраст си била тогава.  Wink


Абе да го кажем просто и с две думи:живеехме по европейски smile3517.

Само дето Европа не знаеше че сме в нея  Joy

Последна редакция: вт, 27 юни 2006, 17:59 от MegiX

# 77
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Днес суринта бях написала цял роман по темата, форума се срина и..... Close

Виждам, че дискусията се насочва към преди и сега. Много често тук ме питат: как беше преди, ама сега е по-добре, нали, защото имате нови коли по пътищата и хората имат бизнес? А преди само един модел обувки и то само в черно. Честно казано, не знам какво да отговоря. Защото и аз не знам кое е по-добре. След 1945 семействата, както на бащами, така и на майка ми са страшно преследвани.И въпреки всичко са успели да оцелеят, без до края на живота си да робуват на някого. Дори след изселничеството са били уважавани в професиите си.

 И все пак, когато дойде 1989 ни поде еуфорията. За изстраданите години, за преживяното. Да се променят нещата, за да имат шанс всички по-равно. Иронията? По същия начин, както един комунист искал да вземе апартамента на баба ми, сега един бизнесмен иска да ни принуди да си продадем къщата. Иронията? Баба ми все пак е успяла да си запази апартамента за по-кратко време, отколкото  на нас сега ни отнема да си прокараме вода, след като бизнесмена ни я спря, предава ни на полицията, психически ни тормози. Иронията? Баба ми се вдигнала и казала на едно събрание: "Другари, аз имам 2 деца да изхранвам. Какво, като съм най-добрата труженичка, а за награда получавам медали, а не пари за хляб / тя самата учителка по химия, трудеща се в завод за коприна/..."И след един месец и отпуснали заплата. Иронията? Всеки път, когато отиваме във Ви К за вода или в полицията след поредният обир;"Ами, госпожо. Защо не си продадете съборетината / Паметник на културата на 370 години !!!!/? Така няма да имате проблеми.

Е, честно....Не знам кога е било по-добре.
А какво означава да си българин? Ами според мен да милееш за българското....В каквато и форма да е: фолклор, език, традиции, култура. Страшното е друго: колко са  българи останалите да живеят в България българи. Защото да милееш означава и да се стремиш да подобриш нещо, та макар и това да е не си изхвърляш боклука през прозореца; да се сплотяваш за някоя кауза, а не да си безразличен. Интересно е, че безразличието е обхванало, както хората там, така и хората извън България. Иска ми се да вярвам, че не е национална черта, защото това ще значи претопяването ни....     

# 78
  • Мнения: 907
Е, честно....Не знам кога е било по-добре.
А какво означава да си българин? Ами според мен да милееш за българското....В каквато и форма да е: фолклор, език, традиции, култура. Страшното е друго: колко са  българи останалите да живеят в България българи. Защото да милееш означава и да се стремиш да подобриш нещо, та макар и това да е не си изхвърляш боклука през прозореца; да се сплотяваш за някоя кауза, а не да си безразличен. Интересно е, че безразличието е обхванало, както хората там, така и хората извън България. Иска ми се да вярвам, че не е национална черта, защото това ще значи претопяването ни....     

Да, наистина 100% подкрепям. Съжалявам за глупавия спор. Всичко това е минало, и то не е черно и бяло. Бъдещето е важно. Точно това ми се въртеше в главата за това какво е българин, но не знаех как да го формулирам, за да не звучи много патетично. Точно това е според мен - да милeeш и да правиш каквото можеш, а не да гледаш безучастно отстрани.

# 79
  • Мнения: 1 493

   да милeeш и да правиш каквото можеш, а не да гледаш безучастно отстрани 


 Hug  bouquet Peace

# 80
  • Мнения: 2 427
Винаги е имало някой който е бил преследван...за съжаление.Аз не искам да правя разни сравнения м-у комунизъм и капитализъм.Констатирам единственно т'ва че тези 15 години които извървя България не са довели до никакъв напредък,напротив,върнаха ни поне 50 години назад (ако не и повече)в историята.А иначе Меги хикс,какво да се мъча да я убеждавам в правотата си....след като е решила че България е направила Скок в Бъдещето,защо живее ,труди се,расте в Швейцария?Аз бих могла спокойно да и тоговоря на същия въпрос,но тя едва ли,без притеснения.А и ако България беше силно икономически развита страна и нещата бяка ОК а не КО-КО-КО както са в момента ,в този форум на чужбинските мамчета ,жените щяха да се броят на пръсти.Така де,дайте да назоваваме нещата с истинските им имена.
Що се отнася до последното ти изречение,многоуважаема Хикс,Европа знае че сме в Европа от преди гръцкото,римското и турското робство.Иначе не биха имали чак такива огромни апетити да ни поробва кой как се вреди.
Пък с това чернобилско облъчване съвсем  изхгубих нишката на онова до което искаш да ме заведеш...
Пък и ти какво си очаквала,да дойде ново правителство след 89 и да почне на нов ред да краде що свари и да не си измие ръцете с предишното ли?Те ако бяха толкова ограничени,нямаше всичките да имат тлъсти банкови сметки при вас,швейцарците.Няма логика да са хитри и да си признаят,пък и с толкова международни помощи как малко поне не се подобри състоянието?!Амии,огромните частни хотели как се построиха по черноморието,изобщо как и от къде е тръгнал бизнеса на хотелиер с верига от 5 звезди?Явно с труд всичко се постига.Явно е бил от онези БГ предприемачи които в зората на демокрацията ходеха на екскурзии до турция и едновременно въртяха бизнес със кожени якета и турски дънки...
Лично за мен теорията на Дарвин е плоска и неиздържана докрай,въпреки че звучи добре.
Допреди 7 години се кълнях че никога не бих напуснала страната си,но просто не виждам какво друго би му останало на човек в такова време при такива обстоятелства в България.
Тъжно, но истина.
Край ,няма да пиша повече по тази тема,изчерпах това което имах да кажа.

# 81
  • Мнения: 907
Споко бе човек, не можем да се разберем, ако не искаш, четеш избирателно и ми приписваш неща, които не сьм казала (ма то този форум е уникален в това отношение  Sick )
Ще ти кажа само че дори БГ да е най-богатата страна на света, пак ще има бьлгари навьн, че може и повече да са. Както швейцарци има по цял свят и то много. Аз не сьм швейцарка BTW и няма да стана - това не става с получаването на паспорта

Хайде, спокойна бременост, и си раждай бебенцето, когато му дойде времето, че то за нероден Петко сме си говорили.  Wink

Последна редакция: ср, 28 юни 2006, 00:32 от MegiX

# 82
  • Мнения: 5 475
Като изчетох всичко написано до момента мисля,че темата доста се е изместила от първоначалния въпрос.
Накратко едва ли някой оспорва факта,че не е леко да си българин в днешни дни.Проблемите се множат,а решенията – намаляват...Но си мисля,че не е въпроса в състоянието на Родината - това е  съвсем друга тема!  Thinking В момент на преход единствено важното е да се осигури приемственост във всичко положително, което е извършено досега за страната,търсеща нов път за  утвърждаване на  своята идентичност.Нещата постепенно ще си дойдат на мястото.  Stop Няма вълшебства в икономиката!
  Докато самоопределянето,че си българин е нещо различно ,то не е една предопределеност, а призвание.  Peace
   Любовта към собствения народ е естествена. Дали децата отгледани в чужбина ще се чувстват българи,зависи от нас самите.Дали ще ги възпитаме да помнят и почитат корените си.Любовта към собствената страна,произтича от традициите и е близка до любовта към собственото семейство. Ние дължим на бащите си, на нашите учители, на прадедите си това, което сме-това е завещаното ни наследство, което трябва да уважаваме и съхраняваме.
  Thinking  Помня при сключването на  брака ми ,служителката в съвета каза една фраза от сорта,че се радва винаги ,когато извършва брачна церемония между хора от различни националности,защото докосването до друга култура,традиции и светоглед носи винаги обогатяване на собствения.  Hug    bouquet
    На нас като родители ,живеещи в чужбина,ни остава  възможността да  помечтаем за една по-богата и силна, по-сигурна и справедлива, по-нравствена България  -която да е  добър дом за своите граждани,и с която нашите деца да се гордеят.  Hug
   Доколко това е възможно  зависи все пак и от  нас, от нашата воля и смелост, от нашия труд,които макар и косвено биха допринесли за подобряване на състоянието на страната ни.
   Защото един велик българин е казал  "Човек остава след себе си това, което е пострoил" /Хан. Омуртаг/. Peace
  А дали децата трябва да учат български език е въпрос на личен избор.
  За мен лично е престъпление да имаш възможност(двуезични родители ) и да не я използваш. Peace
  По този въпрос ми попаднаха тези материали :
тук и тези статии  1,2.
 

# 83
  • Мнения: 3 098
Giorgia, newsm10 великолепно си го описала. Hug
Искам само да вмъкна тук цитати от книгата,която в момента 4ета:
'Клю4ът на достойнството ни е в знанието за истинската ни история!'

'Знай своя род и език'
'Тези,които не са възстановили българското си само4увствие и достойнство,не опонират на 4уждите асимилаторски тенденции.Само4увствие има само онзи,който помни славната си биография.'

Общи условия

Активация на акаунт