Шубе - помагайте!

  • 3 842
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 217
Такаааа, част от работата ми е свързана с презентации пред клиенти. Но! Аз съм хипер, ултра, мега стеснителна, притеснитела и да си го кажем направо - смотана, когато въпроса опре до публична реч. (Напук на 10-те ми години като журналист).
Дайте, мили хора, някакви техники за отпускане. Идиотско е, когато си направил сам презентацията, да се запрепъваш, като че за пръв път виждаш документа. Адът става пълен, когато мина на английски. Мамка му, имам 82% на GRE, а хората остават с впечетление, че не мога да си сричам дори името.
Направо полудявам. Утре имам събитие, а вече втора нощ се будя от кошмари, които се въртят главно около това, че заставам пред хората и не мога да си отворя устата...
 Close

# 1
  • София
  • Мнения: 6 743
Олеее, това лекува ли се  newsm78
Пий едно за отскок или пък капки от мента, глог и валерян  Peace
Стискам ти палци   bouquet

# 2
  • Мнения: 4 806
не е лек проблема, за който трябва да се намери решение за утре сутрин...

най-експресното решение е: да си зададеш въпроса "А какво е най-лошото, което може да се случи?" Обикновено не са страшни нещата.

иначе, в по - дълга перспектива, те съветвам да почетеш книги за НЛП (невро лингвистично програмиране) Отскоро ги има и на български. Там има техники за справяне с подобни ситуации. В случая, обаче времето е малко.
А, и още нещо - ние сме с теб

# 3
  • Мнения: 4 371
Изпий една чаша уиски и си готова Wink

# 4
  • софия
  • Мнения: 4 985
щом си  стеснителна няма как да ти кажа "хич да не ти пука..." Mr. Greenвъпреки че това е рецептата...
 аз в такива ситуации някак си успявам да си вляза в ролята супер нахакано и смело.Изкарвам невероятно поведение и адекватност,случвало се е да ме затапват със въпроси за които не съм се и сещала но пък винаги съм била подготвена много с темата си така че един изненадващ отговор не ми е бил проблем-някак си съм цар на обаянието и силата в такива моменти. bowuuПосле ако гледам запис или пък някой ми каже за нещо дето съм казала и колко "върха е било" нищо не помня .Просто е -все едно не съм аз Wink .Аз съм човекът който знае всиччко и изнася презентацията-постарала съм се ,научила съм ,мога.Това е рецептата-хич да не ти пука

# 5
  • Мнения: 217
Олеее, това лекува ли се  newsm78
Пий едно за отскок или пък капки от мента, глог и валерян  Peace
Стискам ти палци   bouquet

Да, и аз си мислех да му ударя едно малко.... в 7 сутринта. Проблемът е, че не нося дори на минимални количества твърд алкохол, а от виното зверски ми се доспива... Не знам какъв ще е ефекта. Имам някакво билково хапче, наречено "Невролакс"... Ще взема да го пробвам.  Hug

# 6
  • Мнения: 217
не е лек проблема, за който трябва да се намери решение за утре сутрин...

най-експресното решение е: да си зададеш въпроса "А какво е най-лошото, което може да се случи?" Обикновено не са страшни нещата.

иначе, в по - дълга перспектива, те съветвам да почетеш книги за НЛП (невро лингвистично програмиране) Отскоро ги има и на български. Там има техники за справяне с подобни ситуации. В случая, обаче времето е малко.
А, и още нещо - ние сме с теб


Честно казано, най-лошото, което може да се случи (освен да отида фиркана на презентацията), е да се изложа пред шефа, който утре ще бъде с нас. Човекът проявява завиден толеранс и търпение, щото ме знае, че съм от работните, но не особено изявяващите се пчелички, но въпреки това, не престава да ми гласува доверие, въпреки, че вижда, че е малко вероятно да стана "по-отворена" на скромната възраст 30 години...
Иначе, ще поразровя за книги с препоръчаната тематика. Аз от два месеца ходя на speaking club, но уви, без особен резултат  Sad
10х Simple Smile

# 7
  • Мнения: 217
Изпий една чаша уиски и си готова Wink

Наздраве!!!! Twisted Evil

# 8
  • Мнения: 217
щом си  стеснителна няма как да ти кажа "хич да не ти пука..." Mr. Greenвъпреки че това е рецептата...
 аз в такива ситуации някак си успявам да си вляза в ролята супер нахакано и смело.Изкарвам невероятно поведение и адекватност,случвало се е да ме затапват със въпроси за които не съм се и сещала но пък винаги съм била подготвена много с темата си така че един изненадващ отговор не ми е бил проблем-някак си съм цар на обаянието и силата в такива моменти. bowuuПосле ако гледам запис или пък някой ми каже за нещо дето съм казала и колко "върха е било" нищо не помня .Просто е -все едно не съм аз Wink .Аз съм човекът който знае всиччко и изнася презентацията-постарала съм се ,научила съм ,мога.Това е рецептата-хич да не ти пука

Абсолютно точен подход. Само дето, мамка му, на мен много ми личи, че ми пука... Баси, трябваше да си намеря друга кариера, хич не ме бива за продавач на интелектуални продукти, и туй то!  Tired

# 9
  • Мнения: 4 806
и така, след като шефа знае и търпи, значи няма страшно Simple Smile

пожелавам ти успех утре
просто да не ти пука
виж какво съветват специалистите по НЛП (казват му псукане на котви) - намисляш си някакъв момент от миналото, когато си се чувствала уверено или добре - т.е. така, както би искала да се чувстваш при презентацията. След това си го представяш с пълни подробности, изживяваш го наново. Докато се занимаваш с това "пускаш котва" - това е действие или изречение, което трябва да извършиш тогава, когато е необходимо (например стискане на пръсти, определена мелодия, но е желателно да използваш такъв, който най-много ти подхожда, т.е. ако си музикална с мелодията е по - добре)...
Упражняваш това няколко пъти (до утре нямаш много време, съжалявам)
и като дойде момента - задействаш ктовата - правиш действието или каквото там си си намислила. Би трябвало по този начин да постигнеш нужното състояние.
Съжалявам, ако звучи объркано, но нямам за повече време

Пожелавам ти успех Simple Smile каквото и да се случи - всъщност няма страшно

# 10
  • Мнения: 2 040
Кажи си: Мечка страх, мене не ...  Naughty Laughing
Аз на твое място - едно за отскок и съм пълен непукист ... но аз по принцип съм си такава, така че питието е само оправдание  Embarassed Laughing

# 11
  • Мнения: 217
и така, след като шефа знае и търпи, значи няма страшно Simple Smile

пожелавам ти успех утре
просто да не ти пука
виж какво съветват специалистите по НЛП (казват му псукане на котви) - намисляш си някакъв момент от миналото, когато си се чувствала уверено или добре - т.е. така, както би искала да се чувстваш при презентацията. След това си го представяш с пълни подробности, изживяваш го наново. Докато се занимаваш с това "пускаш котва" - това е действие или изречение, което трябва да извършиш тогава, когато е необходимо (например стискане на пръсти, определена мелодия, но е желателно да използваш такъв, който най-много ти подхожда, т.е. ако си музикална с мелодията е по - добре)...
Упражняваш това няколко пъти (до утре нямаш много време, съжалявам)
и като дойде момента - задействаш ктовата - правиш действието или каквото там си си намислила. Би трябвало по този начин да постигнеш нужното състояние.
Съжалявам, ако звучи объркано, но нямам за повече време

Пожелавам ти успех Simple Smile каквото и да се случи - всъщност няма страшно

Това ще си го принт-на и утре ще го изчета докато психясвам преди срещата  Hug

# 12
  • Мнения: 217
Кажи си: Мечка страх, мене не ...  Naughty Laughing
Аз на твое място - едно за отскок и съм пълен непукист ... но аз по принцип съм си такава, така че питието е само оправдание  Embarassed Laughing
[/quo

Айде още веднъж наздраве по случая!

# 13
  • Мнения: 7 091
Това се преодолява най-вече с практика, но има и някои трикове Wink.
Най-голямата аудитория, пред която съм говорила беше 1500 човека, но беше на български, никога обаче няма да забравя когато водих лекции на английски първия път пред 150 човека Wink.
Съвет от мен- напиши си каквото ще говориш, прочети го няколко пъти. После извади най-важните моменти като опорни точки и си ги разпечатай с по-голям шрифт. Опитай се да говориш по тях без да се питваш да си "спомняш" целия текст от първата ти чернова.
Това е много важно! Опитваш ли се да си спомниш" как беше" ще объркаш нещо. По-добре опорни точки или изречения и по тях говориш в момента.
Другото нещо- точно преди да започнеш да говориш като погледнеш хората, пред които ще говориш чувството е, че аудиторията е просто огромна Wink независимо дали са 5 или 500 човека Simple Smile. Представи си как биха изглеждали по бельо. Simple Smile Много помага Simple Smile.
Успех!

Последна редакция: ср, 21 юни 2006, 20:50 от Tandoori

# 14
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Мила Ефа, аз мога само да ти съчувствам.  Embarassed Болезнено стеснителна съм, а се налага да се показвам и приказвам, какво да кажа -бера душа през цялото време.  Laughing
А на английски загубвам и ума, и дума. Абе, страшна работа... Rolling Eyes
Стискам палци! Hug

# 15
  • Мнения: 631
И аз много се шашках едно време, но веднъж прабаба ми ми каза : Представи си, че говориш на стадо овце.  И тогава нещо в мен се пречупи. Излизайки да изнасям доклад или презентация поглеждам аудиторията и с най - нетърпящия възражени тон, започвам да чета или говоря на " овцете".
Има случаи в които ме притесняват с "затапващи" въпроси, но и за това намерих цаката : Повишавам тон и обикновено ги затапвам със " Нали знаете..............." А те нищо не могат да кажат, защото ще излезе, че не знаят
Успех

# 16
  • Мнения: 5 228
Един изпитан начин в такива случаи е да си представиш аудиторията по бельо - ще видиш, че има мигновен ефект върху притеснението ти. Ако успееш да не се разсмееш, презентацията ти ще е успешна.

# 17
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Отпусни се и бъди естествена, постепенно притеснението ще отмине....но му позволи да се покаже.....не мисли  за това как да преодолееш стеснителността си, даже изобщо не мисли за това, не е важно...........  концентритрирай се само и единствено върху презентацията.Ако не спреш да се притесняваш, много важно, вероятно всеки го е изпитвал, ще те разберат хората.......Пожелавам ти успех   bouquet

# 18
  • Мнения: 442
същата съм и аз. не мога да ти помогна със съвет, защото самата аз не съм се справила с това. мога само да ти съчувствам.
иначе, идеята на арлина ми хареса... може пък и да работи това!
щях да забравя Embarassed - и все пак, успех утре! дано се представиш по най-добрия начин, на който си способна  Peace

Последна редакция: чт, 22 юни 2006, 20:55 от Maika_Zaika

# 19
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Желая ти успех утре!

Ти знаеш за какво става въпрос, те - не. Убеди ги! Това е целта ти, просто ги убеди. Направи го наум няколко пъти. Представи си как някой те пита нещо, помисли как да му отговориш и му отговори. На ум. После пак.

Представи си, че си сред аудиторията и слушаш презентатор като тебе. Какво би му казала? Той добре ли се справя? Притеснява се? - А има ли от какво?

Разиграй ситуации на ум - но най-вече не изпускай основната нишка: "аз трябва да ги убедя, друга работа нямам (да се потя, да се чудя дали не съм забравила еди какво си и т.н.)"

Приеми, че аудиторията в този случай е едно стъпало под теб и има нужда от теб да ги "светнеш" по въпроса...


Когато карах курс за шофьори и казах, че ме е страх да не направя беля, инструкторът ми каза, че съм егоистична (?!) - "защото искам да се харесам на всички (и да не правя никога бели)"....

# 20
  • Мнения: 1 393
И аз едно време бях точно така- стеснителна и срамежлива по принцип, хеле пък да говоря пред по-голяма аудитория- направо забрави. Треперещ глас, изчервяване, пулса ми в гърлото, потни ръце -абе пълна програма  Wink
Да, ама дойдох в Америка, където всеки говори, при това от високо по-високо, дори и когато няма какво да каже и плещи глупост след глупост и аз след като се наслушах близо една година как съм "толкова тихичка и срамежлива", ми стана ясно че така просто няма да може да продължава.
Още повече че и горе долу тогава започнах магистратура и трябваше два пъти седмично да се изправям пред 180-200 студенти и да им говоря по два часа- още си спомням ужаса на първия път и как ми подвикваха "Не се чува"   Rolling Eyes Laughing

Ами малко по малко се отпуснах и сега ела ме виж- сигурно може и да изглеждам прекалено самоуверена и гръмогласна, особено в сравнение с какво бях навремето.  Wink

Просто се отпусни и ти, бъди подготвена в/у това, за което ще говориш и не се притеснявай- всички сме хора и никой не е безгрешен, а те щом са се изправили да те слушат значи имаш какво да им кажеш и какво да научат от теб.

И един малък, малко странничък трик, който бях прочела отдавна в една книга- но искам да ти кажа, че работи безотказно. Wink
Като се изправиш там където ще говориш, насочи вниманието си към един човек в залата или стаята, който особено много те смущава и...си го представи как е седнал на тоалетната със свалени гащи аха да ходи по голяма нужда.  Laughing
След един такъв образ в съзнанието ти просто няма начин да го вземеш въпросния човек толкова сериозно...а също и цялата аудитория.  Simple Smile

Успех и не се притеснявай!

# 21
  • Мнения: 5 299
Брой до 10или20 (както ти харесва) Grinning, поеми си дълбоко въздух, и действай Peace Наистина помага.

# 22
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
Няма време да четеш книгата "Как да говорим добре",но това да си представиш хората по бельо помага.Преди време на оперативки,много се стягах пред шефа си /авторитарен тип/,та тогава мой приятел ме посъветва да си го представя като малко пишкащо момченце-от тия табелки,старите ,за тоалетни.Мноого ми помогна с този съвет.Само се насмей до утре hahaha
Стискам палци!Ще успееш! Peace

# 23
  • Мнения: 2 253
Такаааа, част от работата ми е свързана с презентации пред клиенти. Но! Аз съм хипер, ултра, мега стеснителна, притеснитела и да си го кажем направо - смотана, когато въпроса опре до публична реч. (Напук на 10-те ми години като журналист).
Дайте, мили хора, някакви техники за отпускане. Идиотско е, когато си направил сам презентацията, да се запрепъваш, като че за пръв път виждаш документа. Адът става пълен, когато мина на английски. Мамка му, имам 82% на GRE, а хората остават с впечетление, че не мога да си сричам дори името.
Направо полудявам. Утре имам събитие, а вече втора нощ се будя от кошмари, които се въртят главно около това, че заставам пред хората и не мога да си отворя устата...
 Close
Много обичам да чета афоризми.Имаше един от сорта на-"ако се притеснявате от шефа си ,не спирайте да си го представяте по  долни гащи докато  говорите с него"
Ако намираш за ок-приложи го.Тъкмо ще кажеш после дали работи  Joy

# 24
  • Мнения: 379
Глътка уиски на екс, брой до 30, поеми дълбоко въздух, спомни си нещо хубаво и просто се отпусни.
Пожелавам ти успех Heart Eyes

# 25
  • Мнения: 899
Разбирам те напълно! Изпадам в същия ужас...сънувам кошмари, препотявам се, вие ми се свят от притеснение..абе ПАНИКА. В общи линии моите трикове са - старая се да не ми трепери гласа (максимално), казавам шеговито още от самото начало, че може да постгна известни трели, но да не се шашкат хората и после избягвам да гледам някой определен - наблюдавам стените. Като свърши всичко се чувствам толкова облекчена, че мога само да се хиля бляжено-глуповато и си викам - еййй, не беше толкоз трудно, следващия път няма да се панирам. Но следващия път пак. Лошото е, че и аз съм избрала журналистиката и освен, че не ме бива по говоренето, мразя да гледам и новини. Затуй съм се ориентирала добросъвестно към печата  Mr. Green

Упсех! И най-важното е, че все пак ще мине!

# 26
  • Мнения: X
И аз си представям притесняващите ме по безгащи или на тоалетната, или друго от сорта hahaha Joy Работи, повярвай ми, до толкова, че чак понякога ми иде да се разхиля......

Всички сме хора и на всички акитата ни миришат, колкото и да се надуват някои Mr. Green

# 27
  • Мнения: 515
Ефа, ето още една идейка, ако не си си легнала вече...

Утре като видиш аудиторията си представи, че публиката - това сме ние. Даже ако искаш си набележи някои и си ги именувай. Тази е pandora, тази Umbra, ей-онази там в дъното е...(гледай в дъното - те са винаги далече и винаги вършат някаква друга работа вместо да слушат).

Та така. Все едно публиката е форумската.

# 28
  • Мнения: 1 462
А при мъжете какво ще препоръчате?  Знаете ли аз ако си представя една аудитория от 150 жени по бельо какво ще ми стане?  Бълен блокаж!  Да не говорим, че изобщо ще забравя за какво съм там...

# 29
  • Мнения: 5 228
А при мъжете какво ще препоръчате?  Знаете ли аз ако си представя една аудитория от 150 жени по бельо какво ще ми стане?  Бълен блокаж!  Да не говорим, че изобщо ще забравя за какво съм там...

Поне ще спреш да се притесняваш - нали това е целта.  Mr. Green

# 30
  • Мнения: 197
Май се сещам за едно предаване преодолей страха си,като се изправиш очи в очи с него Mr. GreenИ на мен ми се е случвало и като мине си казвам,  толкова притеснение,нерви и за какво /не било страшно.......А ти ще се справиш,а и казват като излезеш на сцена да не гледаш публиката,защото може да се разсейваш Twisted Evil
Желая ти успех и пиши как е минало  bouquet

# 31
  • Мнения: 1 761
--------------------------------------------------------------------------------

А при мъжете какво ще препоръчате?  Знаете ли аз ако си представя една аудитория от 150 жени по бельо какво ще ми стане?  Бълен блокаж!  Да не говорим, че изобщо ще забравя за какво съм там...




Представи си ги бременни в 8-9 месец или с бебе на ръцете, което кърмят.Веднага ще се успокоиш и всичко ще е наред.

# 32
  • Мнения: 2 040
Кажи си: Мечка страх, мене не ...  Naughty Laughing
Аз на твое място - едно за отскок и съм пълен непукист ... но аз по принцип съм си такава, така че питието е само оправдание  Embarassed Laughing

Айде още веднъж наздраве по случая!

Наздраве и кажи как мина днес .. справи ли се  Grinning

Аз пък понякога искам да съм по- смирена и стеснителна и срамежлива, ама пусто - не ми се отдава това ...  Sad Laughing

# 33
  • Мнения: 1 462
Представи си ги бременни в 8-9 месец или с бебе на ръцете, което кърмят.Веднага ще се успокоиш и всичко ще е наред.
Не се успокоявам...  Напротив, започвам да си мисля, че съм извратен!

# 34
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Представи си ги бременни в 8-9 месец или с бебе на ръцете, което кърмят.Веднага ще се успокоиш и всичко ще е наред.
Не се успокоявам...  Напротив, започвам да си мисля, че съм извратен!

Голи баби, голи баби   Wink

# 35
  • Мнения: 515
 rotfImao rotfImbo
Представи си ги бременни в 8-9 месец или с бебе на ръцете, което кърмят.Веднага ще се успокоиш и всичко ще е наред.
Не се успокоявам...  Напротив, започвам да си мисля, че съм извратен!

Голи баби, голи баби   Wink

# 36
  • Мнения: 3 569
При мен и алкохолът не помага. Всеки път получавам сърцебиене, устата ми пресъхва, гласът ми трепери ... Личи ми от 100 км, че съм се сдухал тотално.

Как се преживява ли ? Мисля, че времето помага най-добре. Колкото повече презентации имаш, толкова повече се претръпва. Така поне ми казват хора, които са преподаватели.

Ако си повярваш и леко се надуеш, защото знаеш матерята много добре, а останалите хал хабер си нямат, тогава ще ти е по-лесно.

# 37
  • Sf
  • Мнения: 808
Трудното е да почнеш Simple Smile А и надали ще имаш лошо настроена аудитория Simple Smile  Peace Дори напротив!!! Усмихвай се, търси контакт с очите, дори си харесай един двама от публиката и им говори само на тях!
И както казва пере-то, практиката помага Simple Smile
Успех от мен!!!

Алкохол не те съветвам... Че представянето ти зависи и от външния израз тоже Simple Smile А и дъх на спирт наранина...

# 38
Прочети книгата на Дейл Карнеги "Как да преодолеем безпокойството и да се радваме на живота". На мен много ми помогна

# 39
  • Мнения: 3 423
Съветите на Тандори са най-близо до истината.
Добавям само на бегом, че е хубаво
- да идеш по-рано, да огледаш залата, да си избереш най-удобната за тебе позиция, да видиш, дали седнала, права или как ще презентираш;
- да си подготвиш "пищови" на формат А5;
- да огледаш техниката, та евентуални допълнителни гафове да не те стресират;
- една химикалка в ръка помага, ако не знаеш къде да си дяваш ръцете по време на презито или ако си много нервна и се потят;
- никаква дъвка;
- научи си презито добре, репетирай пред огледало, после разкажи на някой доверен човек (аз обикновено хващам мъжа ми за слушател);
- а като застанеш пред публика, избери си един-двама души от залата за опора и се обръщай към тях, докато говориш.
Има и други трикове, ама за един ден не става работата. Упражнение пред публика му е майката. Ей, затова харесвам западните университети, скъсваш се от презентации. За разлика от българските (или поне нявга, когато аз учех в СУ), където ти се чува гласецът само по изпитите.
Успех! И кажи как е минало.

# 40
  • Мнения: 793
и аз чакам да каже как е минало, но моя съвет е :мисли си,че всеки човек, който е пред теб и той прави грешки, притеснява се и т.н. да ти кажа чесно при мен си мина с времето, преди се притеснявах за най- малкото, сега вече не ми пука  Peace

# 41
  • Мнения: 1 462
Представи си ги бременни в 8-9 месец или с бебе на ръцете, което кърмят.Веднага ще се успокоиш и всичко ще е наред.
Не се успокоявам...  Напротив, започвам да си мисля, че съм извратен!

Голи баби, голи баби   Wink
Сега разбирам защо на някои им се повръща при сценична треска.

Общи условия

Активация на акаунт