Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
Здравейте! От известно време с жена ми мислим за покупка на малко жилище - едностаен, маломерен двустаен или гарсониера, тъй като живеем под наем в София. Дори започнахме да проучваме кредитирането, тъй като няма да имаме цялата сума накуп. В това време обаче попаднахме на Tiny House къщички, които са нашумели в САЩ и някои западни страни като Франция, Англия, т.е. с по - висок стандарт. Поставят се навсякъде, стига да имаш някакво място с ток, вода, ограда. Там такива къщички са по 35-40-50 хиляди евро, което за тях е нищо. Оборудвани са луксозно с всичко необходимо за едно семейство на площ от двайсетина квадратни метра - спалня, диван, кухня, телевизор, тоалетна с баня и душ, дори допълнително легло. Правят ги с някакви специални изолации. Интересно ми е има ли подобно нещо в България и на каква цена? Бихме се замислили сериозно да купим "Tiny House", ако цените са пригодени към българския стандарт все пак, а качеството не е много по - ниско от западното. Ето това представляват горе - долу, а има и по - луксозни:
https://www.youtube.com/watch?v=cQlvDPLGur4&fbclid=IwAR2MoF6 … zybmdsP9r0wM5ta7g

П.С.: Не знам дали в тази секция е правилното място на темата, ако не е, модераторът може да я премести, където сметне за правилно Simple Smile

Последна редакция: ср, 09 яну 2019, 13:32 от chokolino8

# 1
  • София
Ами мястото, с водата и тока без пари ли го смяташ?
Като теглиш чертата, може да ти излезе по-скъпо отколкото апартамент.
Освен това, погледни през прозореца. Какво е навън? Зима. Какво иска зимата?
Отопление. Знаеш ми колко струва да затоплиш даже малка къща в полето?

# 2

За подобна къщичка не ти трябва кой знае какво място: 50 -100 квадрата, те заемат малко пространство. Дори в София се намират местенца до десетина хиляди евро, които не са чак в полето. А отопление си имат, все пак ги купуват дори в страни с по - студен климат от България. Гледам, че има в Северна Америка, северна Франция, дъждовна Англия, Дания...

# 3
  • София

За подобна къщичка не ти трябва кой знае какво място: 50 -100 квадрата, те заемат малко пространство. Дори в София се намират местенца до десетина хиляди евро, които не са чак в полето. А отопление си имат, все пак ги купуват дори в страни с по - студен климат от България. Гледам, че има в Северна Америка, северна Франция, дъждовна Англия, Дания...
Пфффф .... Такива места търся в София, дайте да ги видим, че ако са на тези пари с ток, вода и канал взимам три такива на момента.

# 4
Е то е същото като да си сложиш контейнер за живеене, само дето е по-луксозно.
Авторът/ката да не забравя, че за такава къща ще трябва архитектурен проект за поставянето й където и да е (около 2000 лв);, тоест не е само да я купиш и сложиш където си искаш...

# 5
За подобна къщичка не ти трябва кой знае какво място: 50 -100 квадрата, те заемат малко пространство. Дори в София се намират местенца до десетина хиляди евро, които не са чак в полето.

В София едно паркомясто струва 10 000 евро. Това, за което говориш, са 6 паркоместа. Ако някой има такова местенце да го е шитнал за паркиране. А с толк, вода и пр. ще ти трябва поне 100 000.

# 6
Е, аз не говоря за София като за основните райони на София. А по - скоро за покрайнините и места, които не стават за строене на къща примерно, защото са твърде малки, но стигат да си сложиш едно Tiny House. А специално тези къщички май се водят "преместваем обект", имат едни колела, платформа, така че и архитектурен проект може би не е нужен. Между другото видях една фирма, която изработва нещо такова, но ги копира само като наименование по - скоро. Няма много общо със западните, които гледам.

# 7
  • Down south
Тези къщички са на принципа на trailers. На малка площ  функционално са събрани кухня, столова, спалня.

Наши познати имат trailer, ползват го като извънградско място за отдих. Каниха ни на барбекю.
В техния случай, това нещо е разположено в парк, направен за целта. Плащат около $1000 на година за мястото, около тях имаш поне още стотина подобни.  Местата са достатъчни за малка градина, малко трева за косене, място за барбекю и лятна маса с чадър и столове и пр.

Имаше електричество, газова бутилка, отопление и климатик, малка баня с тоалетна, която не се ползваше.
Вода се наливаше в някакъв контейнер с маркуч и от там в чешмата на мивката.
За мен всичко беше ново и интересно, като функционалност.

ПП Става дума за САЩ

Последна редакция: ср, 09 яну 2019, 20:02 от Daylily

# 8
Имот 100 кв м не можете да си купите в България, такива не съществуват. Още повече в регулация, с Ел, ВиК и канализация. Ако купите земеделска земя, то ще се наложи да смените статута и, което отново са средства. Тук ще платите и за присъединяване към експлоатационните дружества. Единствен вариант би било закупуването на идеални части от имот, но това само по себе си води до други проблеми и неприятности предвид съсобствеността.

Преместваема обект би се водила тази къщичка, но това не значи, че няма да се изготвя част архитектура на проекта. Ще си има част Арх, ВиК, Ел като минимум проекта. Освен това липсва яснота в законите ни по отношение използването на преместваеми обекти за жилищни нужди.

# 9
Допитах се до познат адвокат набързо. Та той ми каза, че за преместваем обект в частен имот не се изисква нищо друго освен някакъв сертификат от производителите на платформата, върху която е поставена къщичката. Така или иначе в България такива Tiny House, каквито аз искам, все още няма май. А за 50-60 хиляди евро гледам такива апартаменти, каквито определено не ме удовлетворяват. Супер надценени. Та мисленето ще продължи. Ако се появят и в България такива луксозни, функционални къщички, които да излизат до 25-30 хиляди евро със земи, документи, то набързо ще приключи Simple Smile

# 10
50-60 000 евро не са малка сума. Тези къщички изглеждат луксозни, но за мен са си само ваканционен имот. А като се появи дете? Семеен човек, който мисли да собствено жилище не предвижда ли и дете в картинката? В този смисъл ви трябва поне двустайно, от старото строителство, с отделна кухня, дори и малка да е. Вземете си един апартамент за ремонт и си го излъскайте.

# 11
  • София
А защо не кажеш къде търсиш имот? Едни са цените в София, други в Русе...

# 12
Ето нещо хубаво, при това тухла в София. И се вмества в посочената сума 50-60000 евро.
https://m.imot.bg/details/1b154001968408996
И не е единственото.

# 13
Зарежи тази работа с малките къщички, които ги гледаш по файн ливинг.
Тук циганята ще ти я отмъкнат. Те крадат цели каравани, джипове и за 2 часа ги разпарчосвят на части. Какво оставя за цяло жилище?
И плюс това нямат канализация, и толкова клаустеофобични, че са аналог на каравана за къмпинг.

Ако искаш да живееш в такава - си купи втора употреба за 5-10 000 лв. И тя ще ти свърши същата работа като тайни къщичката, само дето ще ти е 10 пъти по-евтина.
И пак - в България тези каравани стоят в къмпинги, които къмпинги не са целогодишни. А банята е в самия къмпинг, пералня няма

# 14
  • София
Ние много сме мислили за каравана, но в БГ условия няма.
В София няма имот, който да излезе 25-30 х.  Освен ако не е гараж. А, има едни апартаменти в Кокаляне в едни обновени блокчета.

Общи условия

Активация на акаунт