Фармация

  • 6 571
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 22
Здравейте ,аз съм 12-ти клас и тази година ще кандидатствам Фармация.Искам да чуя мнението ви за професията магистър фармацевт,даже ако има такова във форума ,бих се радвала да св включат.Разколебана съм от факта ,че почтиединствената реализация за професията в България е работа в аптека.Чувам противоречиви мнения за заплащането ,да то не е единствения фактор,но да бъдем честни-парите са си важни,особено за толкова много положен труд .Освен това, друго ,което ме тормози е ,че с дипломата от България едва ли някой би ме наел да работя в чужбина,въпреки че доколкото знам българскоте дипломи за тази спвциалност св признават в ЕС.
Харесва ми химията и като цяло идеята да се занимавам с това,но работата в аптека ми се струва честно казано леко скучна.
Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 690
Аз уча фармация, вече 5ти курс почти завършвам. Работата в аптека няма как да е скучна, защото всеки ден идват всякакви образи (о, свещена простота), разправяш се със Здравната коса, лекари, сгрешени лекарства, грозно написани или грешни рецепти, обикаляш по доктори да ги оправят, звъниш по складове да молиш за редки и скъпоструващи лекарства и т.н. Но е рутинна, да.
Можеш да работиш като медицински представител, ще взимаш повече пари, но има сериозни конкурси или ти трябват връзки.
Другият вариант е във фармацевтично предприятие.
Фармацията не е само химия, а и много физика, биология и математика.
Ако имаш въпроси, питай Simple Smile

# 2
  • Мнения: 138
С такова образование, освен в аптека, може да работиш и във фармацевтична компания, търговци на едро с лек. продукти или фирма за провеждане на клинични изпитвания.

Пусни една търсачка в jobs.bg в сегмента Фармация и горе-долу ще видиш какво се търси.

# 3
  • Мнения: 22
Да,от доста време ги следя за да придобия представа.Не само в джобс.бг ,но и в други сайтове от този род.Мога да кажа,че такива вакантни постове почти не съм срещала (т.е. представител например).

# 4
  • София
  • Мнения: 17 259
Нора, привет! Синът ми също тази година ще кандидатства фармация и също сме оглеждали възможностите за работа. Като вариант мога да ти предложа да разгледаш обявите във фирми като PPD, IQVIA, Covance - това са фирми, които правят изследвания на лекарства и са отлични работодатели.
Мога ли да те попитам дали си се насочила към МУ или СУ? Предполагам, ще кандидатстваш и в двете, но накъде са ти предпочитанията?

# 5
  • Мнения: 22
Здравей,София ми е доста далеч като разстояние и по тази причина не мисля да кандидатствам там ,поне за предварителните изпити Simple Smile иначе като цяло смятам ,че и двата университета са на високо ниво,но съм останала с впечатление ,че познаните ми,които кандидатстват и са канидатствали в София се насочват главно към МУ ,а СУ избират като резервен вариант

# 6
  • Мнения: 6 668
Здравей,София ми е доста далеч като разстояние и по тази причина не мисля да кандидатствам там ,поне за предварителните изпити Simple Smile иначе като цяло смятам ,че и двата университета са на високо ниво,но съм останала с впечатление ,че познаните ми,които кандидатстват и са канидатствали в София се насочват главно към МУ ,а СУ избират като резервен вариант

В СУ изпитите са по-трудни, затова Simple Smile
Там няма книжка със задачи по химия, които да си решавала предварително.
В СУ много обичат да дават по химия и задачи тип олимпиада, изисква се много мисъл и математика.

# 7
  • Мнения: 135
В МУ-София форматът на изпита е по-зубърски бих казал. Просто имаш точен конспект, по който трябва да си научиш нещата, докато в СУ се търси логическо мислене и колкото повече напишеш по темата, толкова по-добре.
Като човек, който учи фармация, имам досег с колеги и от двата университета.
В МУ-София предимството на този етап е това, че има повече чисто фармацевтични дейности, но много студенти се оплакват от преподаването и отношението.
В СУ специално за фармацията малко е като в училище, ако така мога да го нарека. Преподавателите обръщат повече индивидуално отношение към студентите, особено асистентите. Никой от преподавателите не се държи надменно, арогантно или нещо подобно дори на изпит.
В СУ често има устни изпитвания, защото преподавателите знаят, разбира се, за преписването. Дават повече време за подготовка и влизат в положение, ако имаш 2 изпита в един ден, винаги са били съгласни да се отмени единият изпит и да бъде за друга дата, за да може студентите да се подготвят. А не е ли това най-важно в крайна сметка? Не просто да се зубри, преписва и т.н.?
Има си и трудности, като стоп-тестовете например, който започват от втори курс в СУ. Ако не минеш стоп-теста, нямаш право да се явиш на изпит в сесията и директно ти остава за поправка, а има изпити, които са навързани. Например, ако не минеш един изпит заради стоп-теста, директно може и да не те допуснат до втори изпит, при което започваш да влачиш 2 изпита. Списъци с присъствие се пускат, даже понякога преподавателите ни проверяват по име като в училище, защото понякога колеги пишат имената на други колеги, че присъстват. Хаха

Та, така общо взето. Simple Smile

# 8
  • Мнения: 690
Знячи в МУ Пловдив е по същия начин както СУ😀

# 9
  • Мнения: 46 489
Заключвам по молба на автора.

Общи условия

Активация на акаунт