Връзка между възраст на майката и отношението и към кърмене

  • 3 416
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 097
Според мен въпроса опира не до годините, а до липсана на съвременна информация по въпроса.
Аз забременях и родих на 21, преди няколко дни навърших 22. Кърмя супер успешно и съм страшно подготвенаи спокойна, защото ЗНАМ, че рядка кърма няма, нехранителна също, налаването на кърмата знам как се поправя, хиперлактация, рагади и всички термини, свързани с кърменето съм се постарала да науча и разбера. Цели 9 месеца се подготвях страхотно за кърменето и чак акъл давам на познати  Crazy Мога да цитирам спокойно няколко източника и БПА, СЗО и разни други асоциации и министерства и да подкрепя каквото казвам.
Познавам майки на доста повече от моите години, които с малки или с вече порастнали деца имат грешни представи за кърменето. Те не са виновни, че около тях хората също следват стари схеми...
Липсата на правилна и навременна информация според мен е в основата на неуспехите с кърменето  Peace

# 31
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Мога да цитирам спокойно няколко източника и БПА...
БПА по-добре да не ги цитираш, че токувиж лъснал някой бисер  Mr. Green

Според мен възрастта и кърменето имат толкова общо колкото и самата възраст влияе върху съответния човек. Както има хора, които никога не остаряват (в главите си), така и майката на 35, която е запалена кърмачка би била такава и на 17, ако имаше достъп до информация. Други пък съзряват с годините и постепенно се научават, че не всяка птица се яде. Това разбира се не е гаранция, че след 30 биха кърмили... Строго индивидуално, както повечето неща свързани с кърменето!

# 32
  • Мнения: 1 097
Мога да цитирам спокойно няколко източника и БПА...
БПА по-добре да не ги цитираш, че токувиж лъснал някой бисер  Mr. Green
това, че мога да ги цитирам значи, че съм наясно с теориите, не че ги подкрепям  Wink
Въпреки, че в последно време започват да се усещат хората за някои неща - за повечето си права и наистина ще лъснат бисери.  Grinning

# 33
  • Мнения: 2 959
Аз съм с 3-тата опция и за мен има връзка м/у годините на майката и отн-ето към кърменето, говоря в моя случай. Peace

# 34
  • Мнения: 2 282
Като гледам, за правилното изследване трябва да се знае и възрастовата структура на пишещите във форума като цяло. Че като нищо ще се окаже, че кърмещите изключително сме един и същ процент от пишещите по възрастови групи  Laughing въх, че сложно го казах чак аз не се разбрах!

# 35
  • Мнения: 3 205
...Мисля, че донякъде може да се говори за връзка между кърменето и възрастта, но основно си е до човек. Който е свикнал да се рови, да пита и да се съмнява..., който си е патил от лекари и по принцип им няма доверие... има много фактори, които могат да накарат дори 18 годишно момиче да се чувства на мястото си тук Grinning

Именно.
Макар че според мен въобще не е необходимо да се ровиш където и да е, нито пък да пращиш от акъл, за да се усетиш, че на бебе на един месец е лудост да се дава чист ябълков сок, който усилва отделянето на стомашен сок и дразни даже стомасите на възрастни хора...

# 36
  • Мнения: 2 309
Не смятам, че е до възраст, а до човек. Родих на 23, сега съм на 24. кърмя изключително и само на поискване, ще захранвам след 6 месец. По време на бременността обаче и друг път съм казвала, че ми беше все тая дали ще кърмя, от момента обаче в който ми слезе млякото и бебка засука, бях ужасно щастлива и някак си пълноценна. И друг път съм казвала - всичко е инстинкт, от 3 ден в болницата махнахме и добавката, преборих се с бучки, разранени зърна, последното чудо беше кърмаческа стачка, но съм твърдо решена да продължа за ужас на майки, баби и прочие. Не смятам, че е редно хората да се поставят по общ знаменател, в случая възрастта.

Тук е мястото да кажа огромно благодаря на този форум и опитните майки, както и специални благодарности за пълната и прекрасно подредена библиотека.

# 37
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
не смятам че възрастта е строго определяща ... нещата според мен са до мотивация,информация и не на последно място до самия човек ... за портокола аз гласувах с опция 2 между 25-30 години  Peace

# 38
  • София
  • Мнения: 3 787
Не смятам,че възрастта има някакво значение тук PeaceАз родих на 24,кърмих до 25.Докато бебо навърши една годинка.Кърмила съм изцяло на поискване,само на кърма до 6 месеца,късно захранване и така нататък.Предя да родя бях убедена,че ще кърмя поне до годинката и мамите около мен ми се смееха как съм можела да съм сигурна.Ами,сигурна бях.И много уверена,благодарение на този форум.
Докато бях бременна изчетох цялата библиотека и искрено мога за кажа,че бях подготвена за всичко,свързано с кърменето.Наистина при мен беше много лесно,без никакви рагади,запушени канали и подобни неприятности,съпровождащи кърменето,всичко си ставаше напълно естествено,все едно за това бях родена Laughing
Лошото е,че повечето майки около мен не обръщат достатъчно внимание на кърменето и са готови да отбиват бебетата си още на втория месец,защото "вече достатъчно са кърмили" ShockedИ не приемат съвети, много от тях са с второ дете и мислят,че знаят всичко.Каква съм аз да им казвам какво да правят Crossing Arms Малка и неопитна,те жени по на 35-36 години Close
Затова смятам,че възрастта няма значение-важното е да си подготвен и да искаш да кърмиш,а не да отбиваш номера Peace

# 39
  • Мнения: 81
Аз съм на 30 и гласувах с 30г. и нагоре.

Смятам че няма връзка между годините и желанието да кърмиш.
Смятам че липсата на правила информация и адекватна помощ от "компетентни лица" е по -скоро определящо за желанието за кърмене. Благодарение на този форум и информацията в него аз се чуствем подкрепена в кърменето от толкова много мами че съм безкрайно благодарна че ви има. Не би ми хрумнало, без вас, да се осъмня в думи на педиатър /все пак за това са учили/ newsm78.

По време на бремеността бях убедена че няма да кърмя поради ред идиотски причини / включително и за да си възвърна по-бързо старата форма/. Когато ми донесоха беба и тя лакомо започна да търси и да сучи разбрах че това и може би едно от най-неповторимите и неописуеми преживявания за една майка и въпреки това ме ужасяваше мисълта че месеците ми ще минават в кърмене и цедене / по съвет на доктори и акушери - цедене до капка след всяко кърмене/. Но си казвах хайде още един ден, още един и нещта се регулираха беба започна да сучи повече, аз престанах да се цедя и въпреки това кърмата и стига. Много и се радвам като сучи - давам и на повикване, за мен това се превърна в едно полезно удоволствие.
Сега се съветвам за всичко с Библиотеката на форума и спрях соковете и водата / по съвет на педиатър на моя приятелка - за 14 дневно пеленаче  поне 150 грама вода да изпива за 24 часа в тези жеги/, ще кърмя докато мога и ще захранвам късно.

Благодаря на форума и всички мами.

Информацията е безценно оръжие.

# 40
  • Мнения: 723
Според мен въпроса опира не до годините, а до липсана на съвременна информация по въпроса.

така е - иначе според мен младите са ентусиасти Wink
др е въпроса, че мн отднешните майки гледат първо да завършат и да си стъпят леко на краката в професионално отношение и тогава чак да раждат деца, та мамите на 18-20 години са все по-малко, че и на 25 също Wink

иначе съм на 24 години (почти) и все още кърмя Wink

 thumbsup Точно така Simple Smile И аз съм на 24, не кърмя вече, но още през бременноста имах огромен ентусиазъм, четох, информирах се, исках да кърмя и кърмих.
Но като се замисля, повечето ми познати майки на възраст близо до моята не са кърмили, най-често с оправданието 'нямах кърма'.

# 41
  • Мнения: 2 381
На 27 съм.
Според мен няма връзка между възрастта на майката и нейното отношение към кърменето.По-скоро зависи доколко тя самата е осведомена за това.

# 42
  • София
  • Мнения: 6 796
Защо обръщате всичко само до осведомяване?  Wink
Аз бях изчела всичко в библиотеката на форума, къде ли още не...ами като не ми идва отвътре и само ме подтиска, изнервя и антоварва дори самата мисъл за това? Навсякъде пише, че макар че кърменето е най-доброто за бебето, ако майката наистина не иска да кърми е по-добре и за нея и за бебето да мине на изкуствено хранене, за да са спокойни и двамата.

# 43
  • Мнения: 422
Аз съм на 21 и не мисля,че кърменето има връзка с годините,по-скоро с липсата на информация и много зависи дали майката се поддава на "доброжелателни" мнения и съвети.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 901
Според мен няма връзка с възрастта, нито с поредността на детето. Има връзка с достъпа до информация на първо място и със самочувствието на жената. Достъпът до информация е ясен - интернет, педиатър с компетентни съвети. Самочувствието пък помага при "борба" с възгледите на некомпетентни педиатри, роднини и градински познанства. Помага, каквото и решение да вземе майката - да кърми или да не кърми детето.

Възрастта влияе на степента на "фанатизираност" на кърмачката - моя теория, не търсете доказателства другаде. Поне аз съм убедена, че темите за възхвала на кърменето и тези за порицаване на антикърмаческо поведение на герои от реклами, ги пускат по-млади кърмачки...

Общи условия

Активация на акаунт