1 юли -ПРОТЕСТНО ШЕСТВИЕ ЗА ДЕТСКИТЕ И МАЙЧИНСТВОТО (продължение)

  • 35 141
  • 599
  •   1
Отговори
# 15
# 16
  • Мнения: 1 072
Как да разбирам това? И двата законопроекта са приети на първо четене. Разликата в тях е само продължителноста на получаване на обезщетението. Значи предстоят дебати преди второто четене ли? Така ли да разбирам.

# 17
# 18
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Как да разбирам това? И двата законопроекта са приети на първо четене. Разликата в тях е само продължителноста на получаване на обезщетението. Значи предстоят дебати преди второто четене ли? Така ли да разбирам.


Не е само разликата в продължителността на получаване на обезщетението, едните искат 90% от заплатата на майката+увеличение на дните, а другите да дават МРЗ на детегледачка ако майката реши да се върне на работа след първата година на детето и 170лв твърдо майчинство за всички осигурени майки

# 19
  • Мнения: 934
Как да разбирам това? И двата законопроекта са приети на първо четене. Разликата в тях е само продължителноста на получаване на обезщетението. Значи предстоят дебати преди второто четене ли? Така ли да разбирам.
Последни разяснения преди да си вдигна чукалата и да ходя да си видя отличничката която е зарязана на село.
Да точно това означава и двата ЗАКОНОПРОЕКТА за приети на ърво чете в пленарна зала и има 2 седмичен срок да се внасят и правят промени. Преди да се гласува втори път в пленарна зала и на практика да се приеме. Ето сега е момента да вдигаме много АМА МНОГО шум да не смятат господата и дамите в парламента, че нас това ни устройва.
Поканени сме на тези дебати преди второто гласуване.
И едно друго малко уточнение. Дами не си мислете че "Българските майки" или "Зачатие" или другите организация искат да се слеят с нас или нещо подобно. Нама нищо такова, те ни подкрепят и ни посочиха някои тънки моменти които сме забравили или не сме доуточнили с първото писмо. Моля ВИ нека не обиждаме хората и да си мислим, че те търсят нешо на готово не е вярно и т.н
Хайде от мен това, пожелавам Ви леки и ползотворни почивни дни. В понеделник с нови сили ще се включа.  

# 20
  • Мнения: 2 274
   Ето какво е писала Salai в една друга тема по повод приетите на първо четена законопроекти:

Аз ще дам малко повече информация, но първо да се представя.
Аз съм една от съорганизаторките и малко по активните майки, които организираха протеста на 1 ЮНИ и организираме нов такъв на 1 ЮЛИ точно във връзка с майчинството.
 Вчера след приемането на първо четене имахме среща с част от Народните представители участващи в комисията която е отговорна за този закон.
Наистина е добре че нещо се прави. Но то е толква половинчато както всичко в нашата мила родина от години насам. Определено са ни чули с първия протест , защото последваха покани за срещи, телевизиони дебати и т.н.
Въпреки че на пръв поглед изглежда добре този закон, той крие и няколко подводни камъка. Първо няма осигурен минимум в него, тоест ако сте се усигурявали на МРЗ /минималната работна заплата /после получавате 90% от нея/. Това меко казано е обидно. Вчера на срещата настоявахме да се определи минимум, ако се приеме закона в този си вид и той да не е МРЗ, а поне средната работна заплата за България или поне голям процент от нея.
Поканени сме да участваме в дискусиите които предстоят преди второто четене на закона и съответно да даваме предложения.
Приканвам ви да дойдете на протеста на 1 Юли за да разберат управниците и законодателите, че имаме сила и сме много. За да можем да отстояваме и занапред правата на всички майки и да поискаме най-сетне децата на България - нашите деца да са приоритет НОМЕР 1 за тази държава.  

За повече информация относно протеста може да видите тук, а темата където разискваме нашите искания е това

Приятен ден на всички ви  

   Salаi, извинявай, но реших че е добре и тук да го има, за тези които не са прочели другата тема   bouquet

# 21
  • Мнения: 1 072
"""Със 75 дни да бъде удължен срокът, в който майките да получават обезщетение 
в размер на 90% от месечните си заплати.
Това решиха депутатите, като приеха на първо четене проекта за промени на Кодекса за социално осигуряване, внесен от депутата от ДПС Хасан Адемов, предаде БНР.

Промените предвиждат също срокът за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане от 135 дни да стане 200.

Освен това за първи път в нашето законодателство се прави опит да бъдат свързани системата на социалното осигуряване със системата на заетост, отбеляза вносителят Хасан Адемов.

Приет беше и законопроектът, внесен от депутата от НДСВ Христина Христова, в който се предлага до навършване на едногодишна възраст на детето да се изплаща обезщетение на майката в размер на 90% от месечната й заплата или осигурителния доход.

В мотивите е отбелязано, че не бива да се допуска намаляване на дохода и влошаване на качеството на живота на майките в периода, когато отглеждат децата си.""""

Естествено news.bg не е най-достоверният източник на информация.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Там влизам всеки ден, от няколко години вече... ню ме светна за протеста на първи юни, добре, че беше тя да ни информира в дир-а. Затова сметнах, че днес е мой ред да дам малко тласък. Вижте какво написах там, дано ви хареса!

В бг-мама може да видите всички подробности, които ви интересуват, относно протестите!
Аз искам само да ви призова: моля ви, майки, отидете! Важно е за нас и за децата ни! Бях на първи юни, сега на първи юли пак ще ида с Алекс! Ако не можете да дойдете, изпратете инфо на ваши близки или изпратете снимка на детето си или подпишете онлайн подписката в подкрепа на нашите справедливи искания! Нека покажем, че не сме овце, а активно гражданско общество!
Ако бъдем заедно, ще сме силни и ще ни чуят!!! От сърце желая да се появим там на първи юли, много, маса народ - бременни жени, майки с колички, майки с деца на ръце, в кенгуру, хванати за ръка, кой както му е удобно - обединени, дошли с приятели, близки, с мъжете си... искам да е истинско мирно шествие... клаузата просто си заслужава!  искам да сме новина номер 1 не само един ден по всички новини, а дни наред да се помним... дано не си остана само с желанията... сега е времето! ние трябва да се борим за децата си, явно няма кой друг да го направи...
Дано бъдем много и единни пред Президенството в 10 часа на първи юли в София! Пада се събота. Чистенето вкъщи може да почака за друг път, нали? Вземете половинката си и дечко! Елате! Хайде, пък това ще е и повод за голям купон, грандиозно и весело, цветно събиране на бременни, бебета, майки, деца... не се съмнявам, че ще е супер! и не се отказвайте, ако е лошо времето! и не си мислете - дори да не съм там аз, други ще отидат! Не! Всеки от нас е важен и нужен там! С приятелски поздрав и зов за родителска активност - Деси.
Това беше от мен. Дано не ви прозвучах като едно време... като в лозунгите... като наивна агитаторка... просто бях искрена...
дано...
 
след малко ще гледам да пусна и линкове по темата, сега не мога...
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=108840.0

Искам нещо да добавя към миналия си постинг, и то е следното - ако ви е тежко, ако имате финансови проблеми, ако искате отглеждането на любимото ви дете/деца да не е свързано с лишения и куп изхабени нерви, ако досегашното положение не ви устройва, ако искате повече деца, но просто не можете да си ги позволите, ако вярвате, че децата ви заслужават по-добро бъдеще и сте готови да се борите за него, ако знаете, че хубавите промени стават по-бързо когато много хора протестират и се покажат навън, ако сте бременна и мечтаете да осигурите по-добър стандарт на живот на разширяващото ви се семейство, ако по време на майчинството не искате да се чувствате като просякиня, унизена и издържана от други хора, ако сте се върнала на работа много рано, просто защото парите все не стигат и сте била принудена да дадете детето си на друг да го гледа /било баба, било ясла, било детегледачка.../, ако се чувствате депресирана и разтревожена, ако... - ами просто елате и го заявете на първи! С достойно вдигната глава на Жена, на бъдеща или настояща Майка! 

http://www.visx-develop.info/first_july//

Вижте и това, ако ви се гласува или просто, за да дадете своето мнение:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=108859

Благодаря за вниманието!!!   bouquet

# 23
  • Мнения: 139
  Мишленце,Салай,Наси...
Разногласията в темата ни идват от липсата на достатъчно информация за това което правите.Разбираме че сте много ангажирани но не забравяйте че за да няма грешки трябва всички да знаем какво става!
Иначе смятам че всички разбираме колко труд нерви и времеви коства тази кауза и никой не иска да ви засегне с нищо.Само не спирайте да ни давате информация,защото ние тук си четем иговорим а вие вършите работата инакрая разбрали недоразбрали......  bouquet

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Наемам се да разпространя информация за протеста на първи юли - засега устно - познавам доста майки от детската кухня, с които се виждаме всеки делничен ден по обяд - поне 200 жени взимат храна оттам - става дума за кухнята в ж.к. Свобода.
Имам голямото желание и да изпринтя листовка-покана, да направя копия и да ги налепя из Надежда 4, където живея. Има къде - магазин Ена, 24-та поликлиника, по по-оживените спирки, в детската кухня. Дано успея в началото на следващата седмица!
Ще се опитам да навия да дойдат и други хора на протеста освен мен и Алекс - примерно мъжа ми, сестра ми, приятелки...
Смятам, че всяка от нас, "интернетските" майки, трябва да направи по нещо, дори да не е грандиозно... капка по капка вир става! Пък и протести ще има, докато успеем, нали, момичета?

П.П. Жедна, какво е ЕБД в края на постингите ти? Ще умра от любопитство!  Laughing

# 25
  • Мнения: 1 035

Повече информация за градовете,протеста и исканията тук:
http://www.visx-develop.info/first_july/protest.html
http://www.visx-develop.info/first_july/


само моля да добавите,4е в Бургас протеста ще е на Пантеона в морксата градина  Hug

# 26
  • Мнения: 2 534
Разпределянето на плакатчетата и листовките ще стане утре
24.06- събота
Борисовата градина
под липите , до езерото Ариана
11 часа 

Който иска от плакатите и листовките е добре дошъл
Който има въпроси - също

Последна редакция: пт, 23 юни 2006, 21:57 от писна ми

# 27
  • Мнения: 733
Мами ние ще направим всичко възможно да присъсътваме този път, но за всеки случай пратих снимки на Гого и на племеницата. И ние и етървата ще дойдем - дано този път да няма пречки като времето или някои болен  Praynig

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 5 632
Незнам къде да пиша, но в Бургас мястото си остава Пантеона и няма да се променя.

# 29
  • Мнения: 2 070
Момичета! Следващата седмица ми предстои да говоря пред плевенските медии. Най - вероятно ще наблягам на нужните за града промени - хората трябва да знаят защо протестираме и да дойдат да ни подкрепят. Искам обаче да съм подготвена и за частта с тези законопроекти, както и с функциониращите сега закони! Може да трябва да се аргументирам с някакви членове и алинеи, които са ми непознати...Например къде се казва какъв е норматива за ясли и градини /бройката/. И други, за които се сетите...Но най-вече двата законопроекта. Някой може ли да ми ги прати в чист вид, а не изтълкувани от медия?
 Praynig   Може и на лични, но няма да е лошо и тук, за да знаят всички, ако случайно бъдат запитани за нещо в кадър по време на протеста.

Общи условия

Активация на акаунт