Бебешките пюрета от 70-те години

  • 1 298
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 550
Наскоро се ровихме на един таван и открихме празни бурканчета от пюрета, с които са ме хранили като бебе (а вероятно и доста от вас). Бяха от кайсии, а съдържанието им ме впечатли безкрайно. Преписвам дословно: кайсии, захар, прясно мляко, вит. С.  #Crazy С препоръка да се дава след 3-ти месец.  Mr. Green Аз онемях. Вие какво ще кажете? Майките ви дали си спомнят подобни попадения на кулинарния гений?

# 1
  • Мнения: 8 451
Това са пюрета за баби. WinkЩе обясня-една позната ми каза,че баба и навремето ядяла бебешки пюрета за засилване на имунитета. Joy Joy JoyНали струваха стотинки!Интересно ми е сега да видя някоя баба да си купува Хип/например/. Mr. Green

# 2
  • Мнения: 3 550
Хи-хи! И дядо ми си ги хапваше с удоволствие.  Joy

# 3
  • Мнения: 2 885
Наскоро се ровихме на един таван и открихме празни бурканчета от пюрета, с които са ме хранили като бебе (а вероятно и доста от вас). Бяха от кайсии, а съдържанието им ме впечатли безкрайно. Преписвам дословно: кайсии, захар, прясно мляко, вит. С.  #Crazy С препоръка да се дава след 3-ти месец.  Mr. Green Аз онемях. Вие какво ще кажете? Майките ви дали си спомнят подобни попадения на кулинарния гений?

Хич не се учудвам на състава на тез "бабини" пюрета. Вече са били започнали експериментите с ранното захранване. А за даването на захар - подсладената водица все още е "хит" сред педитата.
Та така......... smile3555 knit

# 4
  • Мнения: 1 493
Стейси, не знам дали са ти харесвали като малка, но явно добре са ти се отразили. Аз лично съм си хапвала от тях през 80-те , безкрайно вкусни бяха, а и евтини.

Последна редакция: пн, 26 юни 2006, 23:35 от Ефросина

# 5
  • Мнения: 8 451
Много трудно се обръща мозъчната платка при тези наши родители,които са захранвали рано.Прекалено много са вярвали на всичко и не са имали възможност да черпят информация относно захранването.Каквото каже педито и каквото има на пазара-все е добро.
Как да очакваш адекватни съвети от едновремешен педиатър?
Моя съученичка живее от известно време в Чикаго.Видяхме се миналото лято и започнах да я разпитвам за захранването при тях.Естествено,че след 6 месец.Като казала на нейна леля,която е педиатърка в България за късното захранване,лелята реагирала така-Аааа,това е,защото в Америка  Mr. Greenима много алергии сред децата.Тук такова нещо няма и захранваме рано./ JoyЕ,па нЕма такова животно като алергии в България!Те само по Америките виреят!/ Peace Twisted Evil

# 6
  • Мнения: 3 550
Кой дали ме е харесвал като малка? Ами, сладко бебе съм била, като всички бебета всъщност. Сигурно доста хора са ми се радвали.
Но за жалост по-късно развих хранителна алергия към доста продукти, с някои от които внимавам и до ден днешен.

# 7
  • Мнения: 1 493
Два пъти "сори" !

# 8
  • София
  • Мнения: 1 057
Аз не съм питала майка ми дали ме е хранила с такива плодови пюрета. Ясно си спомням, че почти всеки ден, през голямото междучасие в училище ходехме до "плод и зеленчук" да си купуваме. Наистина бяха много вкусни.  Laughing Laughing Laughing
Става въпрос за 80те години на миналия век (ей как звучи само, а)  Joy

# 9
  • Мнения: 8 585
"А за даването на захар - подсладената водица все още е "хит" сред педитата."
->Никой не прави това днес...

# 10
  • Мнения: 1 493
Не разбирам защо , може спокойно да се дава кафява !

# 11
  • Мнения: 8 585
Много трудно се обръща мозъчната платка при тези наши родители,които са захранвали рано.
Това е интересно да се коментира...
Ранното захранване (под 5 месец) в БГ педиатрия е от началото-средата на 60-те години с прогресивно "хлъзгане" към все по-малки възрасти. Говорим за наистина безумните схеми на захранване на около 2-3 месец. Това са РУСКИ СХЕМИ-в смисъл че олицетворяват Руските "физиологични" разбирания-за липсата на витамини и прочие нонсенси. Както винаги Български "усърдници" (разбирай Софийски професори от бившата ИСУЛ) го "въведоха" на родна почва (широко), поливайки го обилно с аргументи и от политическо естество...
Бг педиатрия в това отношение обаче имаше силно влияние от немската школа-те и досега захранват от 4-5 месец и го пропагандират (без особен успех). Но дори и 4-5 месец немските захранвания бяха само тип "въвеждане" в "кухнята, докато Руските си бяха направо "китайска кухня" с пържен фъстък в основните ястия.

Това бе тотална катастрофа-кърменето бе избутано съвсем на заден план и напълно здрави кърмачета бяха насилствено отбивани за да им се даде, моля, "кисел"-руски боклук познат на изток като "кефир" само че от плодове. И с това се почнаха диарии и хипотрофии. Някои даже дисертации написаха по темата, вместо да гледат как се работи в разумните страни.

Немците, с присъщата им балансираност, никога не стигнаха до подобен гаф...

Но замълчи сърце...

# 12
  • Мнения: 2 885
Птичке, в Атина може и да не дават........
Ела тука да видиш, ако бебето е с жълтеничка....
Няма прошка, ей....
Значи нашият педиатър бе в болнични, Стефан бе на 2 месеца. И някаква си там лекарка го замества.
И като почна да бърбори докато преглежда малчо, леле-мале /още настръхвам/ - подсладена вода минимум 200 мл на ден, сокове ябълка и морков, Зимафлуор да давам 4 капки и т.н. smile3516


# 13
  • Мнения: 8 585
Птичке, в Атина може и да не дават........
Ела тука да видиш, ако бебето е с жълтеничка....
Няма прошка, ей....
Значи нашият педиатър бе в болнични, Стефан бе на 2 месеца. И някаква си там лекарка го замества.
И като почна да бърбори докато преглежда малчо, леле-мале /още настръхвам/ - подсладена вода минимум 200 мл на ден, сокове ябълка и морков, Зимафлуор да давам 4 капки и т.н. smile3516

Българската педиатрия все още страда от "детски болести"... Simple Smile

# 14
  • Мнения: 2 885
Немците, с присъщата им балансираност, никога не стигнаха до подобен гаф...

Ей затова ги уважавам немците  bouquet
Добре, че имам достъп до Нет.
Повечето неща дето прилагам на малчо като инфо са от немски източници.

Последна редакция: вт, 27 юни 2006, 00:20 от немирница

Общи условия

Активация на акаунт