бум на растежа или колики

  • 1 163
  • 12
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 250
Мойта бебка е от поспаливите и до преди няколко дни я хранех на нещо като режим. Като минат 3,4 часа и будя за да папка(нощем я оставям и по повече), а ако е будна и си иска и давам без значение кога е яла. Събираха се около 6,7 хранения в денонощието, което не ме притеснява, защото пълни памперсите редовно.(още не сме ходили на консултация, утре ще ние  първата).
От няколко дни обаче си иска доста по-често. Казах си - това е бум на растежа и ще давам. Да ама настана истинска обърквация. Понякога се къса от рев, търси, смуче си ръцете и като я сложа на гърдата, засуква няколко пъти и не иска повече. След малко пак така и общо взето няма едно ядене като хората, а поредица от малки похапвания. Започвам да се чудя дали това не са колики и трябва ли да и давам всеки път когато поряви някакви признаци на глад. Друг път пък още връща от предишното хранене и като и дам яде като невиждала. Изобщо съвсем се обърках.

# 1
  • Мнения: 131
И при нас беше така,бяха колики, и гърдата й служеше за успокоение.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 750
Ади, и при нас е така от два дни и вече не зная какво да правя  Cry
Нека по-опитните мами да кажат какво се прави в такива случаи!

# 3
  • Мнения: 619
ами и ние сме така на моменти-например днес сутринта Laughing.май са колики,защото и аз и давам непрестанно да яде,тя връща ,а иска пак да суче.четох някъде,че от коликите бебетата искали постоянно да сучат,затова я слагам по коремче,успокоява се и заспива.така поне е при нас.....

# 4
  • Мнения: 3 926
А пробвала ли си нещо против евентуални колики? Опиши дали си давала капки или чай, вода или нещо такова... Кога бебето реагира така, от поста ти разбирам, че е по-скоро след хранене? Извива ли се назад или да се сгъва напред? Чуваш ли пукане от коремчето? Пръцка ли? Зачервява ли се? изобщо опиши какво прави бебето, освен нервността... Иначе какъвто и дискомфорт да изпитват новородените единственото, което знаят е да сучат. Близостта с гърдата ги успокоява, но ако се нахвърлят жадно отново се нагълтват с въздух и завъртат нещо като омагьосан кръг. Но ти опиши как точно се държи бебето и ще пробваме заедно да намерим разрешение Hug

# 5
  • Мнения: 1 030
И при нас е така вече масец. Гери е на 2 месеца и коликите й се усилиха. Но не са само вечер, а по различно време. Понякога сутрин, друг път по цял ден... Много й къркори коремчето, хем е само на кърма. Случвало ми се е да я кърмя от 12 на обяд до 22  - с почивки, в които се опитва да заспи но за съвсем кратко - и пак рев. Пробвала съм най-различни капки, хомеопатия /Хамомила/ - нищо!  Не мога да я изведа на разходка - реве в количката. А като писне понякога чак въздух не й достига, като й дам гърда се поуспокоява. Знам, че така не е хубаво, но какво да правя, като не иска биберон?
А с лежането по коремче нищо не се получава - започва да смуче чаршафа под главичката си и да плаче, търси пак да суче...Не знам какво да правя, обръщам й главичката настрани / както е по коремче /, но пак реве и не ще....
Какво да правя? Не мога да мръдна от вкъщи, на разходка изобщо с нея не мога да  изляза, а пък знам, че трябва да я извеждам, ама как да стане номера?

# 6
  • София
  • Мнения: 250
Против колики даваме саб симплекс вечер към 18,00, когато е най-неспокойна. Тогава си е голям рев - бебка се гърчи и нищо не помага. Даже на гърдата де мръщи, засуква буквално два три пъти и пак рев. Несъмнено колики. Но аз имах превид останалата част от деня, когато порсто е неспокойна - не мога да преценя накъде се гърчи, по скоро ритка с крачета и ръчички, налапва си целия юмрук и си върти бързо главата наляво-надясно като издава странни звуци. Според мен има всички признаци на глад, тогава като и дам да яде си хапва, но яде жадно само няколко минути и обикновено заспива(или започва да плаче). Съответно след половин един час, (ако имам късмет два ) се буди и пак така. Като резултат от това, нощно време вместо да разреждаме храненията ние ги зачестихма. През нощта спи много неспокойна и прави същото това (ритка и издава странни звуци) докато спи. Тогава я вземам на гърда и пак така - яде по малко и заспива. Като цяло въпросът ми беше дали трябва да и давам всеки път когато поиска или да я погушкам докато огладнее, съответно нощем да я оставя докато заплаче.

# 7
Ve4e sme na 2 meseca i malko i nemoga da kaja 4e sme imali koi znae kakvi koliki.Dali e imalo i 1sedmica v koiato sme se nosili i mi e bil na korema.Davah kapki Sab po 15 vav vsiako iadene/ne go karmia,a v 6i6eto/Ve4e ot 10 dni niamame nikakvi koliki.Znam 4e vsiako dete po razli4en na4in priema bolkata i ima bebeta i 3-4meseca s koliki.Blagodaria na Gospod,4e nie niamahme.Pojelavam tova na vsi4ki!

# 8
  • Мнения: 3 926
Опитай да я храниш преди да се е събудила напълно. А като суче жадно 2-3 минути и след това се унася я събуждай и я дръж поне половин час на една гърда, като след това я уригнеш и предложи и другата гърда. Нормално е ако се е нахранила да поспи поне 1 час. Ако детето ти е с добър сукателен рефлекс и пълни пампите защо не даваш и биберон залъгалка? Просто сученето ги успокоява, а гладно бебе нищо не може да го успокои - т.е. ако е глад ще плюе залъгалката и ще плаче докато не дадеш гърда.
Но това според мен са основно колики. Саб Симплекса се дава поне 4 пъти на денонощие. Еднократно нищо няма да подейства. Можеш да си купиш и термо възглавничка - знам, че има на НУК - пълни се с топла вода и се слага на коремчето. Можеш да гладиш пелени и да ги слагаш топли, а също е добре да си купиш няколко вида капки против колики и да ги редуваш примерно на 3 дни, защото по наблюдения на майки от форума сякаш се привиква към определено лекарство. Звучи странно, защото активната съставка на всички е една, но все пак пробвай. Проследи състоянието ден-два и ако нещата не се променят питай пак Hug
Но не забравяй своевременно да ни информираш Grinning

# 9
  • Мнения: 1 030
Ако детето ти е с добър сукателен рефлекс и пълни пампите защо не даваш и биберон залъгалка? Просто сученето ги успокоява, а гладно бебе нищо не може да го успокои - т.е. ако е глад ще плюе залъгалката и ще плаче докато не дадеш гърда.

Това за залъгалката е супер идея, само че какво се прави, ако бебето не иска залъгалка? Пробвах какви ли не видове, нищо не признава, освен гърда...

# 10
  • Мнения: 3 926
Знам, че може да прозвучи грубо... но моята щерка също не искаше нищо, освен гърда... Просто явно майка ми се оказа много упорита жена Mr. Green И вода й набута, и биба. Седеше до нея и като се размърда - хоп - бибата. И то милото на 10-15-тия път клекна и я прие. Ортодонтска на НУК. Иначе ако беше сега щях да й взема от новите Dentaxx (май така бяха) на Бейби Нова... Защото са много тънки и не натрапват кръгли, буцести и топчести неща в устата на бебето (това изречение звучи тъпо, но не намирам друг начин да обясня Авентските или НУБешките кръгли биби)

# 11
  • София
  • Мнения: 250
И мойта госпожичка не признава залъгалките. Имаме на авент силиконова и на чико каучукова  (тая втората и аз не бих я искала, мирише отвратително). Утре ще потърся тези на бейби нова. А за водата след като свекърва ми доста упорито се опитваше да и "набутва", а бебето очевидно не желаеше, спрях да варя.
Mousy, и на мен ми се ще да си чета книжка в парка, а бебка да спи ама не става номера. Днес например бяхме четири часа навън - бутах количката като задреме, а през останалото време или гушкам или давам цицка. Естествено оревахме квартала с тия колики, а като се прибрахме то се оказа гладно детето. Изцеди ме цялата и заспа. Абе шантава работа.

# 12
  • Мнения: 1 030
Ади, да ти се похваля - вчера успях да й дам зълъгалката / каучукова, на Нук, анатомична/ - изплю я няколко пъти, но все пак доста я смука! Не че съм голям привърженик на залъгалките, но като има колики мисля че е по-добре залъгалка, отколкото нон стоп да суче и да си пълни още стомахчето и така да я боли...Не знам права ли съм, но мисля че проблемът се задълбочава ако е нон стоп на гърдата като има колики - претоварва й се стомахчето и така още повече я боли, защото вярно, че сукането успокоява, но пък поема още кърма и наистина става 1 омагьосан кръг....Имам приятелка, която доста дълго си е кърмила детето - тя ми каза, че по принцип кърмените бебета не обичат залъгалка - но пък за сметка на това обикновено се научават да смучат пръстче...То и това не е добре. Залъгалката поне може да се мие често и да се изварява...

Общи условия

Активация на акаунт