Изключително кърмене, нисък хемоглобин, рано захранване? :(

  • 1 272
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 288
Здравейте,
случаят е следния - бебето е на близо три месеца - изключително кърмено е и нивото на хемоглобина е 97. Количеството на желязото обаче е нормално. Педиатъра ме съветва по-рано да захранвам с месна храна .....
Какво мислите по въпроса? Някой имал ли е подобен проблем и как го е решил?
Благодаря ви предварително  Hug

# 1
  • Мнения: 3 089
а колко рано?
на два месеца, колкото сте сега, е немислимо да подкараш пилето или заека.
иначе вярно ви е нисичък хемоглобина.
аз бих повторила изследванията.
успех!

# 2
  • Мнения: 4 915
А защо сте изследвали хемоглобин толкова рано?  Thinking Нещо болничко ли е бебето?

Иначе не се препоръчва захранване преди 4ти навършен месец, а СЗО и УНИЦЕФ, а напоследък и Министерството на здравеопазването се усети, че най-добрият вариант е кърмене/АМ до 6тия месец.

Колкото и рано да захраниш, месо и жълтък преди 5-6 навършен месец е просто немислимо.
От кърмата ти желязото се усвоява много добре от бебето.

Направете повторно изследване в друга лаборатория с кръв от вената. От пръстчето кръвта е периферна и с по-ниска концентрация на хемоглобин.
Възможно е и грешка да е станала.

Според таблицата тук: http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html не са ви много ниски стойностите.

Може за всеки случай да се направи изследване за таласемия.




# 3
  • София
  • Мнения: 2 901
Съветвам да повторите изследването на още 1 място.

Много е рано да захраните - съмнява ме, че детето ще знае дори как да си държи езичето, за да не избутва всичко навън - при изключително кърмените бебета захранването по-сложно става...

# 4
  • Мнения: 288
А защо сте изследвали хемоглобин толкова рано?  Thinking Нещо болничко ли е бебето?

Ами всъщност не - съвсем случайно го видя една позната лекарка и реши, че детето е доста бледичко, та затова направихме изследванията.
Нивото на желязото ее високо, просто хемоглобина е нисък  newsm78

# 5
  • Мнения: 2 220
На сина ми хемоглобина на 6 месеца му беше 98, но имаше дефицит на желязо, така че случая е по-различен. Но решихме с педиатърката за 3 месеца да се опитаме да го увеличим с храна и на 9м. му беше 107. Сега на годинка пак ще го изследваме. Все пак си мисля, че по-бързото въвеждане на месо се прави точно за желязо  newsm78, а на вас щом ви е добра стойността защо ви е?

# 6
  • Мнения: 4 915
Видя ли таблицата, към която пуснах линк?

Там за бебета след 2ри месец, е посочена долна граница 95. По тази стойност сте в нормата с хемоглобина.

Как "бледо" бебе? Те малките бебета са си белички, не са с червени бузи и червендалести. Особено ако единият или и двамата родители са с по-светъл тен. А и бебето не се пече не слънце.
Анемичното бебе не е в настроение, вяло яде, кожата му няма добър вид, суха е, лигавиците на устата и очите са бледи, детето няма тонус. Предполагам, при вас не е така....

Иначе има случаи с нисък хемоглобин и желязо в норма - при болестта таласемия, но не искам да си мислиш, че при вас това е причината. Стойностите на хемоглобина ви са в норма, желязото - също. Всичко изглежда нормално.

Можеш да повториш изследването, а можеш и нищо да не правите, а да се радвате на бебчо и да си изчакате 6-тия месец за редовната профилактична  кръвна картина.

# 7
  • Мнения: 3 760
Как така бледо? Не е нормално да е червендалесто на тази възраст. Хемоглобинът е в норма (над 95), но дори и да беше нисък решението щеше да е кърмене. Желязото в кърмата е високоусвоимо - 50 до 75%. За сравнение в АМ и желязосъдържащите препарати усвоимостта е 8-20%.
Захранването на тази възраст ще доведе до дългосрочни проблеми, а полза няма да има!

# 8
  • Мнения: 9 583
Докторите май са избрали много "лесен" начин за решаване на проблема. Лично аз смятам, че е доста рано за такава стъпка. По-добре повторете изследването и отново се консултирайте със специалист.

# 9
  • Мнения: 288
Видя ли таблицата, към която пуснах линк?

Там за бебета след 2ри месец, е посочена долна граница 95. По тази стойност сте в нормата с хемоглобина.

Как "бледо" бебе? Те малките бебета са си белички, не са с червени бузи и червендалести. Особено ако единият или и двамата родители са с по-светъл тен. А и бебето не се пече не слънце.
Анемичното бебе не е в настроение, вяло яде, кожата му няма добър вид, суха е, лигавиците на устата и очите са бледи, детето няма тонус. Предполагам, при вас не е така....

Иначе има случаи с нисък хемоглобин и желязо в норма - при болестта таласемия, но не искам да си мислиш, че при вас това е причината. Стойностите на хемоглобина ви са в норма, желязото - също. Всичко изглежда нормално.

Можеш да повториш изследването, а можеш и нищо да не правите, а да се радвате на бебчо и да си изчакате 6-тия месец за редовната профилактична  кръвна картина.


Благодаря ви мами,
Всъщност това е второто изследване. Първото предния ден показа стойност 91, на следващия 97, смятам, че не може за 1 ден да се е повишило така нивото на ХБ, така че мисля, да взема някаква средна стойност за репер, която отива към 94  Laughing .... приемливо!  Praynig
Free Soul , аз тази таблица я имам и веднага след като разбрах стойността на хемоглобина направих справка и се успокоих, но.... педиатъра я няма и според нейната таблица нормалните стойности на ХБ били над 120 ... така че нейното мнение е, ранно захранване с месо... аз това няма да го направя преди да прочета достатъчно инфо, а инфото тук казва, че е рано за месо, особено при това изключително кърмене,което продължавам да поддържам, така че смятам да чакам 6-ия месец за да се напрваят допълнителни изследвания.
Може причината за ситуацията да се крие в това, че аз бях с нисък хемоглобин по време на бременността и сега той да има такава наследствена анемия, но пък аз имах желязодефицитна анемия, а при него желязото е ок... така че - ще вярвам и ще чакаме ... да видим  Rolling Eyes Praynig
Мъни , ушичките му били бели.... вярно са му белички, но и татито е светличък.... знам ли!

Благодаря на всички ви за отговорите! Вярвам, че всичко ще се оправи!   bouquet Hug

П.С. Забравих да кажа, че детето е жизнено,  за това спор няма, но според лекаря това не било критерий    newsm78   ...... хм.....

Последна редакция: пт, 30 юни 2006, 08:18 от adyto

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 1 363
Както са ти казали  и другите мами, повторете изследването, при нас дава разлики, но не големи, моя бебо се роди с анемия, от изследванията досега излиза, че желязото му е в норма, въпреки, че педито директно без дори да ги пусне тези изследвания ни назначи да пием Малтофер, за изследване за таласемия е малък, затова ще си направя първо на себе си такова, да видим дали пък не сме носители, но първо се изследвайте, за да знаете какво да предприемете.

# 11
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
и3общо не мога да ра3бера 3ащо се правят те3и и3следвания Thinking ....97,98, под 105 само стресират майките.....
до сега на малкото не са му и3следвали нито крьв, нито хемоглобин, нито желя3о, нито нищо...ако беше толкова необходимо едва ли биха го пропуснали педантичните швейцарци newsm78
и3общо не се притесняай е мойто мнение, но ти си решаваш Hug Heart Eyes

# 12
  • Мнения: 288
и3общо не мога да ра3бера 3ащо се правят те3и и3следвания Thinking ....97,98, под 105 само стресират майките.....
до сега на малкото не са му и3следвали нито крьв, нито хемоглобин, нито желя3о, нито нищо...ако беше толкова необходимо едва ли биха го пропуснали педантичните швейцарци newsm78
и3общо не се притесняай е мойто мнение, но ти си решаваш Hug Heart Eyes

Благодаря   bouquet Heart Eyes

# 13
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
няма 3а какво Hug Heart Eyes

# 14
  • Мнения: 171
И аз да се намеся Simple Smile
Ние правихме изследвания на 6 месеца и те бяха 95 и 89 съответно от 1-во и 2-ро изследване. Желязото ни е в норма. Бебо е изключително кърмено бебе до 6 навършени месеца.
 
Личната лекарка и сестрата гракнаха в един глас да му давам желязо, яйце, месо и т.н. и че ще си уморя детето с тази кърма  #Crazy

Частното педи не се впечатли много от резултатите, каза че са малко нисички, но нищо страшно щом желязото му е в норма. На бебо също са му много бели и прозрачни ушичките и кожата. Но аз съм много бяла и може и да е от това. Каза, че въпреки всичко няма много признаци на анемия - черния дроб(или жлъчката, не разбрах много - пипа го над коремчето нещо) не бил увеличен и под очите гледа нещо.
Ще правим контролни изследвания на 9 месеца и ние с баща му също, ако стойностите пак са ниски. Но до тогава, нищо особено, захранваме се бавно, яйце още не съм дала, от месата е опитвал.

Искам да ти кажа да не се притесняваш и да си го кърмиш бебока. Много много е рано според мен за захранване, пък да не говорим за месо.

АА и нещо се сетих, когато беше на 4 месеца в Германия лекарката забеляза, че е много блед. Аз я попитах налага ли се да давам желязо и тя категорично каза, че не. Желязото много разстройва стомахчето. Пък и вие нямата недостиг, така че не се тревожи. Успех  Grinning!

Общи условия

Активация на акаунт