Заплата от 350лв

  • 16 387
  • 144
  •   1
Отговори
  • Мнения: 135
Е как вие се струва като цифра newsm78.Питам ви ,защото доста мои познати взимат по големи заплати 450-500лв,а на мен тези 350лв.ми се струваха сравнително добра заплата.

# 1
  • Мнения: 3 153
Не ми изглежда добра, нито дори сравнително добра. С по-малко от 600-700 лв. на месец човек едва ли би се чувствал сравнително добре. Според мен това е нещо като задължителен минимум!

# 2
  • Мнения: 2 212
Е то това зависи за какво и колко...така не мога да кажа малко ли са много ли са... а зависи и за кой град говорим също

# 3
  • Мнения: 135
За гр.София говорим и заплатата е месечна.

# 4
  • Мнения: 3 423
За гр.София говорим и заплатата е месечна.

За нискоквалифицирана работа и на половин работен ден - ок. Но като пари е нищо.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 10 781
Зависи от естеството на работата, от населеното място, от работното време и ангажиранността и още от какво ли не.  Confused

# 6
  • Мнения: 13 512
За гр.София говорим и заплатата е месечна.

За нискоквалифицирана работа и на половин работен ден - ок. Но като пари е нищо.

Ако това е основна заплата, а освен  нея има някакви проценти от оборота, бакшиши....може и да не е толкова зле. За каква работа става въпрос?

# 7
  • Мнения: 2 212
За София, за работа 8 часов работен ден, ми се струав малка сумата наиситна, но зависи от длъжността, интересувала ли си се за такава длъжност другаде колко плащат?

# 8
  • Мнения: 46 437
Зависи от работата.
За една служителка например, която само вдига телефона, даже е много.

# 9
  • Мнения: 3 164
наистина масовите заплати в Сф са от порядъка на 200-300лв. за длъжност, която не изисква висше обр. и владеене на чужд език.но от където и да го погледнеш , парите са си малко.и пак си зависи от "стандарта" на живот на човека, ако си била дълго време без доходи или до сега си получавала по-ниско заплащане.

# 10
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И за град като нашия е нормална , даже добра заплата. Моята основна заплата като висшист миналата година по това време, беше 252лв. + 0,9%клас + стаж, не повече от 300лв.
 За София обаче знам, че това си е мизерна сума.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 789
Наистина зависи от работното време, от конкретните отговорности. Така на сляпо не може да се отговри на въпроса ти.
А как ви се струва заплата 170лв, шест дни в седмицата, по осем часа на ден, работа, свързана с обучение на хора. И осигуровката си я плащаш съвсем сам, цялата?

# 12
  • Мнения: 13 512
Наистина зависи от работното време, от конкретните отговорности. Така на сляпо не може да се отговри на въпроса ти.
А как ви се струва заплата 170лв, шест дни в седмицата, по осем часа на ден, работа, свързана с обучение на хора. И осигуровката си я плащаш съвсем сам, цялата?

Еееееееее,това вече е прекалено! Във Варна ли се случва?Не мога да го повярвам!

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 789
Ъхъ, точно във Варна.

# 14
  • Мнения: 7 430
А как ви се струва заплата 170лв, шест дни в седмицата, по осем часа на ден, работа, свързана с обучение на хора. И осигуровката си я плащаш съвсем сам, цялата?

ooooh! ...ужас

# 15
  • Linz
  • Мнения: 11 619
А как ви се струва заплата 170лв, шест дни в седмицата, по осем часа на ден, работа, свързана с обучение на хора. И осигуровката си я плащаш съвсем сам, цялата?
#Crazy #Crazy #Crazy Как да ми се струва- абсурдно!

350, 450, 500- няма голяма разлика, все са джобни пари. Според мен приличните заплати започват от 500 нагоре... Ама аз за това и не работя- много са ниски заплатите Crossing Arms

# 16
  • Мнения: 196
Не ми изглежда добра, нито дори сравнително добра. С по-малко от 600-700 лв. на месец човек едва ли би се чувствал сравнително добре. Според мен това е нещо като задължителен минимум!
Ха-Ха.Извини ме моля те.В София да ама в провинцията Laughingлично аз за 250лв стоях 11 часа на ден права.Имах 8 почивки в месеца-евентуално.Ето и един пример:търсим вишист с английски и комп.грамотност за администратор в хотел.Отивам аз и какво се изисква от мен:да поема цялата администрация на хотела,да чистя и обслужвам кафето във фоайето на хотела,масите покрай басейна също,освен това да сменям чаршафите и да беля картофи в кухнята.За 256лв,от които работодателя си спира до 176 лв за осигуровки.Естествено аз се изсмях и си заминах.Да всеки почва от някъде според мен 350 лв са добро начало.Спор няма че в София се живее по-зорно ,така че смятам че е ок за начало

# 17
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Зависи от работата.
За една служителка например, която само вдига телефона, даже е много.

абе не е точно така, защото ако не може да "омагьоса" потенциалните клиенти и от тях да паднат парици, тогава какво ще прави фирмата?  newsm78 Та както виждаш, не е само до вдигането на слушалката въпроса...

350лв. като за начало си е ОК. Но трябва да се знае перспективата каква ще е и с какви темпове ще се движи.

# 18
  • Мнения: 899
Зависи от работата.
За една служителка например, която само вдига телефона, даже е много.

Почувствах се лично засегната  tooth Работила съм като телефонен съпорт в интернет доставчик и толкова плащаха за вдигането на телефона, а имах и нощни смени по 12 часа даже. Та тогава понякога ми се е струвало малко, ама съм им се радвала де. Пък и си обичах работата.
Иначе заплатата не зависи толкова от длъжността или квалификацията на служителя, а от статуквото на фирмата - в едни за секретарка дават 300 лв., в други 500.

# 19
  • Мнения: 6 167
зависи, къде живееш, каква е работата, какво е натоварването и тн.
какъв е стандарта на компанията, какви заплати плаща.
в Бългрия тва е много разтегливо понятие. Една чистачка в добра компания може да взима 2 пъти повече от някоя научна сътрудничка
по принцип 350 лв. не са много пари, тоест не са достатъчни за 1 човек, но хора работят и за 150.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Не мога да разбера кво се възмущават половината на сумата, като за по-голямата част от страната това е една сносна заплата. Естествено, че парите са малко, не стигат за добър живот, но има много по-фрапиращи случаи, а за малък град това е добро заплащане. В София е различно. Но не гледайте само под носа си.

# 21
  • Мнения: 13 512
А как ви се струва заплата 170лв, шест дни в седмицата, по осем часа на ден, работа, свързана с обучение на хора. И осигуровката си я плащаш съвсем сам, цялата?
#Crazy #Crazy #Crazy Как да ми се струва- абсурдно!
. Ама аз за това и не работя- много са ниски заплатите Crossing Arms
Ти не работищ  не затова,че са ниски заплатите, а затова,че имаш други доходи,от които да се издържаш.Който няма-работи!

# 22
  • Мнения: 8 769
Погледнато само като сума са нищо пари. Ако е само първоначална заплата, за 1 месец изпитателен срок, и след това с тендеция за повишение поне до 500 лв-ок. Независимо за кой град става дума. Все пак, всички сме хора и искаме едно и също.
Ако обаче това е единственото предложение от много време насам, все пак 350 лв е по-добре от 160 лв. Нали?

# 23
  • Мнения: 7 107
Каква е насрещната престация?
Ако завършваш току що и ще те обучават, ще започнеш от АБ там - взимаш си тези 350 лв. и целуваш ръка. Пък ако си тежиш на мястото, скоро ще бъдеш оценена и по-високо. Отнякъде трябва да започнеш. 

# 24
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Естествено, че влагам някаква доза хумор. Аз имам възможност да чакам добра оферта. Ако съм на зор обаче- и на 250 лв. ще се хвана- то е ясно...
350 лв. е някъде средната работна заплата... но за какво по-напред ще стигнат тия пари? newsm78

# 25
  • Мнения: 5 370
Не мога да разбера кво се възмущават половината на сумата, като за по-голямата част от страната това е една сносна заплата. Естествено, че парите са малко, не стигат за добър живот, но има много по-фрапиращи случаи, а за малък град това е добро заплащане. В София е различно. Но не гледайте само под носа си.
Извинявай, дафодилче, ама съм убедена, че момичето или мамата като пита-визира точно СОФИЯ.
Ясно ми е перфектно за какви суми се експлоатира хората в другите градове-но за София си е жива еб....ка. Я си представи, че от тези пари трябва да дадеш 100 лева за квартира, поне 30-40 за пътуване и какво-питам аз?
НИКОЛ-тези, дето го "вдигат" телефона-т.нар. къстъмър съпорт-могат да взимат между 600-1000 на месец.
така че не приемам за удачно сравнението ти-сори. Confused

# 26
  • Мнения: 3 216
МАлко извьн темата,но да попитам колко взима един главен готвач?говоря за добьр,класен ресторант,не за кварталните заведения?

# 27
  • Мнения: 8 769
МАлко извьн темата,но да попитам колко взима един главен готвач?говоря за добьр,класен ресторант,не за кварталните заведения?
Знам, че в курортните комплекси тук главни готвачи се пазарят за заплата от поне 1000 лв.

# 28
  • София
  • Мнения: 18 679
Как ми се струва ли.... Rolling Eyes
Ако това е брутото и смяташ да се издържаш само от него - абсурд Naughty
Ако сте двама и другият е с по-сносни доходи, а на тебе зверски ти се работи и заплатата не ти е приоритет - захващай се Peace
Когато аз започнах първата си сериозна работа, заплатата ми беше всичко на всичко 380 лева hahahaЗначи чисто 300...Мъж ми още учеше, а плащахме и квартира CrazyПък сме още живи Wink
Действай, душа.Парите не са всичко, опитът също е важен.След година пожелавам тройна заплата, ако си я заслужила, разбира се   bouquet

# 29
  • Мнения: 5 370
МАлко извьн темата,но да попитам колко взима един главен готвач?говоря за добьр,класен ресторант,не за кварталните заведения?
1000-1200.
В яките петзвездни мое и 2000 да е.....например Андре Токев от Хилтън едва ли работи за 350. Twisted Evil

# 30
  • Мнения: 3 216

1000-1200.
В яките петзвездни мое и 2000 да е.....например Андре Токев от Хилтън едва ли работи за 350. Twisted Evil

ЗА Андре специално знам,защото са приятели с мьжото.Интересува ме за ресторанти от класа на Вишните.Енотека Уно,Талисман,Отвьд алеята зад шкафа?

Още един пьт се извинявам,че се намесвам в чужда тема  bouquet

# 31
  • Мнения: 3 153
Който твърди, че е добра заплата 350 лв., явно нещо е сбъркан, защото на мен само детето ми коства тази сума на месец, а ако имах и второ-не знам. Да не говорим, че минимум 80 лв. оставяме всяка седмица в БИлла, плащаме сметки разни, купуваме си дрехи, обувки, имаме коли, които зареждаме всяка седмица и ако се наложи да тегля чертата дотук мисля, че тоталът в най-икономичния случай е надхвърлил 1000 лв. И във всичко това не се включват разни пътувания и глезотии!
Вярно е, че човек знае 2 и 200, но моят личен отговор на това дали тази сума от 350 лв. е добра заплата е категорично негативен! Да, можеш да живееш някак си, но не и да живееш сравнително добре. Всичко това е за София, другаде нямам опит.

# 32
  • Мнения: 2 885
Айде, айде....
За такава заплата съм почнала работа в центъра на София /пл.Гарибалди/.
За начало, дори в София, си е много добре.
След 6 месеца може да се иска увеличение.
Много претенции = грам свършена работа.
Затова не мога да си намеря човек от 1 година търсене....
С компютърна грамотност, работно ниво на английският за 2х повече пари от тези...Ама няма!

# 33
  • Мнения: 5 370

1000-1200.
В яките петзвездни мое и 2000 да е.....например Андре Токев от Хилтън едва ли работи за 350. Twisted Evil

ЗА Андре специално знам,защото са приятели с мьжото.Интересува ме за ресторанти от класа на Вишните.Енотека Уно,Талисман,Отвьд алеята зад шкафа?

Още един пьт се извинявам,че се намесвам в чужда тема  bouquet
Чак такова инфо не знам, обаче веднъж лично видях обява за главен готвач в квалитетен ресторант-мъча се да си спомня кой точно, ако успея, ще ти кажа. Заплатката беше 1200.

# 34
  • Мнения: 5 370
Е как вие се струва като цифра newsm78.Питам ви ,защото доста мои познати взимат по големи заплати 450-500лв,а на мен тези 350лв.ми се струваха сравнително добра заплата.
Впрочем, ти не уточни изначално едно съществено нещо.
За какъв ценз, какъв стаж, какъв тип работа?
Ако работиш в някоя държавна администрация или министерство-еми толкави са им заплатите, доколкото имам инфо.
Но в частна фирма ограничения просто няма..........зависи на какво ще попаднеш.

# 35
  • Мнения: 8 917
Не ми изглежда добра, нито дори сравнително добра. С по-малко от 600-700 лв. на месец човек едва ли би се чувствал сравнително добре. Според мен това е нещо като задължителен минимум!
Peace

# 36
  • Мнения: 156
А какво мислите за заплата 220лв. през лятото и 170лв. през зимата? Това е в Созопол - работи се по 12 часа на ден. Две дневни, две нощни смени и два дни почивам. До никъде не стигат, а имам и 15-годишен син.

# 37
  • Мнения: 8 769
А какво мислите за заплата 220лв. през лятото и 170лв. през зимата? Това е в Созопол - работи се по 12 часа на ден. Две дневни, две нощни смени и два дни почивам. До никъде не стигат, а имам и 15-годишен син.
Мисля това, че не е зле да си потърсиш работа на друго място. Peace

# 38
  • Мнения: 5 370
А какво мислите за заплата 220лв. през лятото и 170лв. през зимата? Това е в Созопол - работи се по 12 часа на ден. Две дневни, две нощни смени и два дни почивам. До никъде не стигат, а имам и 15-годишен син.
Ами мисля, че просто в един момент и в провинцията подобни работодатели ще си търсят по няколко месеца персонал.....щото никой няма да им връзва.
Само пожелавам по-скоро да дойде тоя момент.

# 39
  • Linz
  • Мнения: 11 619
А какво мислите за заплата 220лв. през лятото и 170лв. през зимата? Това е в Созопол - работи се по 12 часа на ден. Две дневни, две нощни смени и два дни почивам. До никъде не стигат, а имам и 15-годишен син.
Не знам какви са заплатите, както и цените във Созопол, но това ми прилича на подигравка. По принцип ли е толкова ниско заплащането?

# 40
  • Мнения: 3 153
Ами мисля, че просто в един момент и в провинцията подобни работодатели ще си търсят по няколко месеца персонал.....щото никой няма да им връзва.
Само пожелавам по-скоро да дойде тоя момент.

Не мисля, че ще стане толкова скоро. Това е основният проблем-кофти работодателите от малките фирмички, които си мислят, че не е важно да задържиш добър служител, макар и за повече пари, а да даваш там 200-300 лв.  и да ти бачкат, пък колко добре и колко често ще сменяш персонала-няма значение! ТОва е порочното мислене на бг псевдо бизнесмена, тарикат, собственик на ЕТ.

# 41
  • Мнения: 5 370
Ами мисля, че просто в един момент и в провинцията подобни работодатели ще си търсят по няколко месеца персонал.....щото никой няма да им връзва.
Само пожелавам по-скоро да дойде тоя момент.

Не мисля, че ще стане толкова скоро. Това е основният проблем-кофти работодателите от малките фирмички, които си мислят, че не е важно да задържиш добър служител, макар и за повече пари, а да даваш там 200-300 лв.  и да ти бачкат, пък колко добре и колко често ще сменяш персонала-няма значение! ТОва е порочното мислене на бг псевдо бизнесмена, тарикат, собственик на ЕТ.
Съгласна съм на 120% с тебе и заради това се "продавам" само в западни фирми.
Впрочем, то кога ли не сме били на едно мнение? newsm78 Mr. Green

# 42
  • Мнения: 3 216

Ами мисля, че просто в един момент и в провинцията подобни работодатели ще си търсят по няколко месеца персонал.....щото никой няма да им връзва.
Само пожелавам по-скоро да дойде тоя момент.


О аз познавам един такьв от Созопол,който все още си тьрси главен готвач(средата на сезона е все пак) ,ама няма и да си намери. Mr. Green

# 43
  • София
  • Мнения: 18 679
Съгласна съм на 120% с тебе и заради това се "продавам" само в западни фирми.

Бе то и аз съм съгласна, ама ако слезнем малко на земята и се замислим за проблемите на хората без два чужди езика, без комп. грамотност, с едно за нищо не ставащо висше или без такова въобще ....Rolling EyesВсе пак в България живеят и сервитьорки, шивачки, мед. работници/последните с ужасно ниски заплати, напълно незаслужено според мен/, учители, библиотекари и т.н, и т.н.Те в какви фирми да се продадат?
Тъжно е, много е тъжно...

# 44
  • София
  • Мнения: 1 654
Според мен това би трябвало да е заплата за неквалифициран персонал без отговорни функции, освен ако не става въпрос за някой от мизерните ни държавни институти SickЗа съжалени в тах все още умни и способни хора получават много  по-малко и от 350 лв.

# 45
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
За каквато и работа да е заплатата си е направо подигравка ....не може с такава заплата да се отглеждат деца и да се храни семейство.......Да кажем, че и мъжа взима толкова- 700 лв.....за трима или четирима не става......

# 46
  • Мнения: 5 539
350 лева чисто е доста добра заплата за жена, извън София. Аз бих се хванала за толкова, ако ми предложат. Тук по фирмите дават средно 250, ама ако може и счетоводството да въртиш. hahahaВ София отдавна не съм живяла и не знам вече как плащат работодателите, но все пак една голяма част от обществото включваща учители, мед. работници, държавни служители взимат еднакво навсякъде - горе-долу толкова или по-малко...

# 47
  • Мнения: 554
Ами като ти се струват малко - недей да работиш! Толкова е лесно.
Всеки се оплаква, че няма пари и т.н., но за 350 лв никой не иска да работи. Значи положението не е толкова зле, колкото се представя. Освен това ако човек си върши работата съвестно няма начин да не бъде оценен.
Но като гледам как работят някои, дето са свикнали от комунистическо време да кръшкат от работа и да се интересуват само от клюките на работното място - и 100 лв са много!

# 48
  • UK
  • Мнения: 3 959
Хора, аз с английски и компютърна грамотност опаковам подаръци за 160 лева шест дни по девет часа на ден. 350 лева са малко за каквото и да било, ако издържаш семейство. Ако ти трябват за дрешки и кафе са си ок.

# 49
  • Мнения: 5 370
Хора, аз с английски и компютърна грамотност опаковам подаръци за 160 лева шест дни по девет часа на ден. 350 лева са малко за каквото и да било, ако издържаш семейство. Ако ти трябват за дрешки и кафе са си ок.
Но все още нямаш завършено висше образование-нали?
Един познат казваше-и е прав-че за висшист по презумпция заплатата трябва да стартира от чисто 400 лева.....и е прав!!!!
Все си мисля, че на тия издевателства им иде края.

# 50
  • UK
  • Мнения: 3 959
Ми нямам, ама и със завършено образование вземат по толкова някъде, зависи от работата. И от образованието.

# 51
  • Мнения: 899
Ама хайде да не се лъжем, че висшето образование все още е критерий, чак толкова голям плюс или пък определя знанията и грамотността на индивида Naughty Отдавна не са времената, когато като кажеш, че си учил в университет и вратите се отварят...
И се чудя - човек все трябва да работи. Да стои без работа, щото има две образования, ама му предлагат само 350 лв. - ей туй ми се струва безсмислено. Ако нямам с какво да нахнаря децата си - чистачка за 150 лв. бих станала. В крайна сметка нуждата определя.

# 52
  • Мнения: 3 153
Въпросът не е във висшето образование, а в това колко си способен и за колко все пак си решил да се "продадеш". Да не казвам колко "виШисти" съм интервюирала преди време за разни позиции и не са можели да кажат 2 думи на кръст, а CVто им е било с по 3 грешки на всеки ред, така че аз съм против това да се делят хората на виШисти и среднисти (вмъквам само, че съм виждала следните вариации написани за висшето, като: вишо, више, визше).
 Аз съм чист пример, защото нямам висше, прекъснах преди години и все някога ще го завърша, но в момента работя в една голяма западна компания и взимам наистина добри пари! Всичко е въпрос на самооценка и да си на точното място в точния момент!

# 53
  • Мнения: 139
Според мен, по-добре заплата от 350 лв. (да кажем първоначално), иначе какво...да чакаме парите да ни паднат от небето!? Всички знаем, че са трудни времената, но това е положението. Успех!  Peace

# 54
  • Мнения: 3 153
Според мен, по-добре заплата от 350 лв. (да кажем първоначално), иначе какво...да чакаме парите да ни паднат от небето!? Всички знаем, че са трудни времената, но това е положението. Успех!  Peace
Не, не чакаш да ти паднат от небето, а отхвърляш офертата и търсиш по-добра, особено ако си сигурен във възможностите си! Това е въртележка, която трябва да задвижим самите ние-ако един работодател получи няколко отказа на тази заплата съм почти сигурна, че ще се замисли и ще вдигне заплатата за следващите кандидати. Като го направят десетки работодатели ще се повиши стандартът на работещите! Всичко това е чудесно, ако типично по български маниер, работодателят не реши да повиши цената на производството си, за да "избие" ония 50-100 лв., които ще даде в повече............... За жалост много лоша шега ни играе тоя бълграски тарикатлък!

# 55
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Не мога да разбера кво се възмущават половината на сумата, като за по-голямата част от страната това е една сносна заплата. Естествено, че парите са малко, не стигат за добър живот, но има много по-фрапиращи случаи, а за малък град това е добро заплащане. В София е различно. Но не гледайте само под носа си.
Извинявай, дафодилче, ама съм убедена, че момичето или мамата като пита-визира точно СОФИЯ.
Ясно ми е перфектно за какви суми се експлоатира хората в другите градове-но за София си е жива еб....ка. Я си представи, че от тези пари трябва да дадеш 100 лева за квартира, поне 30-40 за пътуване и какво-питам аз?
......

 Ама защо мислиш, че в другите градове всички живеят в собствени жилища и ходят пеш на работа? От 7 човека в моя офис 3-ма имаме собствено жилище - останалите са по квартири. А цените тук, както и в повечето големи градове са съпоставими със софийските, респективно и нуждите на жителите им.

# 56
  • Мнения: 2 332
Ами мисля, че просто в един момент и в провинцията подобни работодатели ще си търсят по няколко месеца персонал.....щото никой няма да им връзва.
Само пожелавам по-скоро да дойде тоя момент.

Не мисля, че ще стане толкова скоро. Това е основният проблем-кофти работодателите от малките фирмички, които си мислят, че не е важно да задържиш добър служител, макар и за повече пари, а да даваш там 200-300 лв.  и да ти бачкат, пък колко добре и колко често ще сменяш персонала-няма значение! ТОва е порочното мислене на бг псевдо бизнесмена, тарикат, собственик на ЕТ.

Аз имам няколко примера - и не са ЕТ, а ООД-та, но няма значение... Наистина българския "бизнесмен" мисли по елементарен начин, без да инвестира в бъдещето, което на мен ми се вижда просто безумно... Рано или късно с такъв тип мислене се фалира - няма как иначе.

350 лв. - наистина като за начало са добре, макар и в София. Аз работя като н.с. 3 ст. към БАН, и искам да ви кажа, че чисто парите, които взимам, са по-малко от тези  Peace.

# 57
  • Мнения: 5 370
Не мога да разбера кво се възмущават половината на сумата, като за по-голямата част от страната това е една сносна заплата. Естествено, че парите са малко, не стигат за добър живот, но има много по-фрапиращи случаи, а за малък град това е добро заплащане. В София е различно. Но не гледайте само под носа си.
Извинявай, дафодилче, ама съм убедена, че момичето или мамата като пита-визира точно СОФИЯ.
Ясно ми е перфектно за какви суми се експлоатира хората в другите градове-но за София си е жива еб....ка. Я си представи, че от тези пари трябва да дадеш 100 лева за квартира, поне 30-40 за пътуване и какво-питам аз?
......

 Ама защо мислиш, че в другите градове всички живеят в собствени жилища и ходят пеш на работа? От 7 човека в моя офис 3-ма имаме собствено жилище - останалите са по квартири. А цените тук, както и в повечето големи градове са съпоставими със софийските, респективно и нуждите на жителите им.
Като например 200 евро за гарсониера или 300 за двустаен??? newsm78

# 58
  • Мнения: 5 370
Според мен, по-добре заплата от 350 лв. (да кажем първоначално), иначе какво...да чакаме парите да ни паднат от небето!? Всички знаем, че са трудни времената, но това е положението. Успех!  Peace
Не, не чакаш да ти паднат от небето, а отхвърляш офертата и търсиш по-добра, особено ако си сигурен във възможностите си! Това е въртележка, която трябва да задвижим самите ние-ако един работодател получи няколко отказа на тази заплата съм почти сигурна, че ще се замисли и ще вдигне заплатата за следващите кандидати. Като го направят десетки работодатели ще се повиши стандартът на работещите! Всичко това е чудесно, ако типично по български маниер, работодателят не реши да повиши цената на производството си, за да "избие" ония 50-100 лв., които ще даде в повече............... За жалост много лоша шега ни играе тоя бълграски тарикатлък!
Абе Петинка, ти все едно с моя мъж си развивала една и съща дисертация!!! hahaha Joy
Все едно, че чета негови думи......той ме научи да разсъждавам точно като тебе.
И знаеш ли какво още разбрах?
Че много често, когато работодател ти каже "ами имаме по-добър кандидат от вас"-това означава "някой съгласен да работи за жълти стотинки'.
едно место, за което кандидатствах ФЕВРУАРИ-първото ми интервю след толкова време-още се обявява като вакантно в сайт за работа.
е. това какво означава-ми точно, че хората вече си правят сметка и не се навиват да почват на по-ниската сума.

# 59
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Като например 200 евро за гарсониера или 300 за двустаен??? newsm78

Предполагам не искаш точна статистика по райони и условия на предлаганите жилища. Обаче дори и в предложения от теб пример при двойно по-малки цени пак излезе, че парите за нищо няма да стигнат. Живяла съм в София шест години - мога да преценя колко ми е струвало там и колко ми струва тук  - затова и твърдя, че ниждите на хората са еднакви. Друг е въпроса, че безспорно при повече работодатели в София можеш да си позволиш да отказваш повече предложения - ще откажеш на 10 , като между първия и последния има 200 лв разлика в заплащането при еднакви условия, докато в другите градове е късмет ако 10 те извикат на интервю и двама те одобрят - лесно ли ще откажеш и на двамата?

Последна редакция: сб, 01 юли 2006, 20:58 от mam4e

# 60
  • Мнения: 5 370
Ами добре-няма да им откажа и пак всички се завъртаме в омагьосания кръг, и пак сме прецаканите, и, и ииииии....до безкрай.
Да не споменавам, че има случаи, в които с МЕСЕЦИ не ти плащат заплата-и продължаваш да ходиш на работа. Включая и моя милост и била в това положение в недавното минало. Обаче ние ли сме такива, че само се примиряваме и не си търсим правата, що ли?
 newsm78

# 61
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Така, така - 'любимата' тема Tired

Съгласна съм с написаното от Депешар-чицата и Petinka.
Мога да добавя и още доста неща, свързани с вида договори, осигурителна сума, неплатен извънреден труд, отпуска, дето можеш да я вземеш веднъж на 3 години...  все такива в тоя ред, ама май съм го правила вече доста пъти, само се повтарям. И няма промяна, да му се не види, в мисленето на пустите му работодатели, това е Thinking. Явно трябва да изпуши някой от големите, да се издъни яко и да се разберат причините, за да се замислят другите - кога ли ще стане това обаче newsm78.

Сърдечна, в твоя случай с вакантното още място хем е същото, хем може и наистина да не могат да си намерят подходящ човек - ако става дума за високо ниво на владеене на език, наистина са малко хората, които владеят втори и трети език на ниво като рОден и вече си знаят цената - като им трябва такъв, ще плащат Naughty. Вярно, че всеки втори си пише в CV-то, че владее английски, ама я го опни да превежда при преговори, например, да видиш какво се случва. Може да си учил дълги години език, но няма ли практика, особено говорима - всичко се губи. Аз съм го правила това преди 15 години и въпреки че не съм спирала да работя с езика, сега не бих рискувала да кандидатствам за подобна позиция, още повече, че вече и не чувам като хората Confused.

# 62
  • Мнения: 8 769
Ами добре-няма да им откажа и пак всички се завъртаме в омагьосания кръг, и пак сме прецаканите, и, и ииииии....до безкрай.
Да не споменавам, че има случаи, в които с МЕСЕЦИ не ти плащат заплата-и продължаваш да ходиш на работа. Включая и моя милост и била в това положение в недавното минало. Обаче ние ли сме такива, че само се примиряваме и не си търсим правата, що ли?
 newsm78
В случай, че не ти плащат заплатата е едно, но е друго, когато няма на кого да се опреш и половинката ти получава някъде около айде, да речем 500 лв. Имаш две деца, живееш на квартира. КАкаво правиш? Можеш ли да си позволиш лукса да чакаш месеци наред да излезе някъде място с 1000 лв заплата?
Можеш, ама друг път. Мисълта ми е, че много хора нямат голям избор. И затова се хващат и за малко пари на работа...пък после крадат...или се скатават. И порочния кръг се затваря.
Отделно от това знаем, че за високоплатените длъжности се изиксват и много ...."контакти".
Затова кадърната работна ръка пртодължава да се излива някъде извън пределите на страната ни.

# 63
  • Мнения: 5 370
Трамелче-нееееее, въобще не иде реч за суперниво на владеене-работата е рутинна, операторска, обаче и те се пробват да го играят" ако мине-мине".
Колкото до езиците-аз никога не пиша в СВ-то си английски.Просто щото съм скарана с него и това, че умея да чета, не го смятам за кой знае какво.
А преди време съвсем отговорно заявих на работодателя си, който искаше да пусна в действие холандския, че имам яка нужда от опресняване и "влизане в релси".
Така е то. Не трябва да се самонадценяваш по принцип на интервюта, но и не е нужно да си прекланяш главата "само и само" да стане.

# 64
  • Мнения: 5 370
Ами добре-няма да им откажа и пак всички се завъртаме в омагьосания кръг, и пак сме прецаканите, и, и ииииии....до безкрай.
Да не споменавам, че има случаи, в които с МЕСЕЦИ не ти плащат заплата-и продължаваш да ходиш на работа. Включая и моя милост и била в това положение в недавното минало. Обаче ние ли сме такива, че само се примиряваме и не си търсим правата, що ли?
 newsm78
В случай, че не ти плащат заплатата е едно, но е друго, когато няма на кого да се опреш и половинката ти получава някъде около айде, да речем 500 лв. Имаш две деца, живееш на квартира. КАкаво правиш? Можеш ли да си позволиш лукса да чакаш месеци наред да излезе някъде място с 1000 лв заплата?
Можеш, ама друг път. Мисълта ми е, че много хора нямат голям избор. И затова се хващат и за малко пари на работа...пък после крадат...или се скатават. И порочния кръг се затваря.
Отделно от това знаем, че за високоплатените длъжности се изиксват и много ...."контакти".
Затова кадърната работна ръка пртодължава да се излива някъде извън пределите на страната ни.
Ами не-аз не гоня 1000. Просто защото знам, че като чист филолог-само езици са ми силата-имам някакъв таван на парите.
НО!!! Под 500 -600 лева заплата също не признавам. Варирам си в тия граници и смятам, че са разумни.

# 65
  • Мнения: 46 437
За тези, които са ме цитирали, извинявайте, бях забравила тази тема и не бях влизала  Mr. Green
Примера, който дадох беше за конкретна работа. Естествено, че има разлика от вдигане до вдигане (на телефона).
Ставаше дума за служителка на наш познат, със средно оразование и без никакъв стаж, работното време беше от 10 до 18 ч., а работата й- да записва кой и за какво се е обаждал и в края на деня да предаде листа на шефа. Разполагаше с компютър с неограничен достъп до Интернет, за да не й е скучно. В общи линии цял ден сваляше и гледаше филми от Laughing получаваше 180 лв. и беше изключително доволна от това, че НЕ работи (по нейни думи) и може да се подготвя на спокойствие през сесията Grinning

# 66
  • Мнения: 5 370
За тези, които са ме цитирали, извинявайте, бях забравила тази тема и не бях влизала  Mr. Green
Примера, който дадох беше за конкретна работа. Естествено, че има разлика от вдигане до вдигане (на телефона).
Ставаше дума за служителка на наш познат, със средно оразование и без никакъв стаж, работното време беше от 10 до 18 ч., а работата й- да записва кой и за какво се е обаждал и в края на деня да предаде листа на шефа. Разполагаше с компютър с неограничен достъп до Интернет, за да не й е скучно. В общи линии цял ден сваляше и гледаше филми от Laughing получаваше 180 лв. и беше изключително доволна от това, че НЕ работи (по нейни думи) и може да се подготвя на спокойствие през сесията Grinning
така да-и аз го работвам това, особено ако съм студентка. Party

# 67
  • Мнения: 3 153
Депешарчице, ми да вземем да се видим с мъж ти освен и да разнищим темата;)
Обаче дори и в предложения от теб пример при двойно по-малки цени пак излезе, че парите за нищо няма да стигнат. Живяла съм в София шест години - мога да преценя колко ми е струвало там и колко ми струва тук  - затова и твърдя, че ниждите на хората са еднакви. Друг е въпроса, че безспорно при повече работодатели в София можеш да си позволиш да отказваш повече предложения - ще откажеш на 10 , като между първия и последния има 200 лв разлика в заплащането при еднакви условия, докато в другите градове е късмет ако 10 те извикат на интервю и двама те одобрят - лесно ли ще откажеш и на двамата?
В случая говорим конкретно за София и питането на девойката е за тук. Да работиш в другите градове има своите предимства и недостатъци и формулата за заплащане и намиране на работа е доста по-различна, отколкото тук, като се има предвид, че предлагането е значително по-малко и пазарът не е толкова голям. Имам обаче спомен, че в големите градове в България (Варна, Бургас, Пловдив) средно стандартът е по-висок, отколкото в Софето и то защото там няма такива амплитуди в заплащането, което е огормен плюс за живеещите там Peace Нещата се регламентират някак си!

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
   Двустранен е проблема - за манталитета на голяма част от работодателите съм съгласна. От друга страна при нас например от няколко месеца търсим стажанти - началната заплата е прилична, работата е перспективна, възможноста да "крадеш" занят е безценна. Но за тези месеци CV пуснаха 10тина души, 5 човека дойдоха на интервю - единият без дори да поиска да разбере повече за екипа и работата заяви, че без да знае за какви пари става въпрос няма да разговаря, другата кандидатка говореше за "натурален акт" ( да уточня, че търсим юристи), и все в тоя дух. Мъжа ми също търси хора - няма. Реши да направят безплатен курс по обучение в продукта им пред студенти, с възможност за работа след това - от 100 човека поток студенти към курса са проявили интерес 10 - при чудесна възможност за реализация по специалността им. Ако и в избора на персонал нямаш избор ето ти ги компромисните служители с не високи заплати, които подкарват лоша инерция.

# 69
  • Мнения: 5 370
  Двустранен е проблема - за манталитета на голяма част от работодателите съм съгласна. От друга страна при нас например от няколко месеца търсим стажанти - началната заплата е прилична, работата е перспективна, възможноста да "крадеш" занят е безценна. Но за тези месеци CV пуснаха 10тина души, 5 човека дойдоха на интервю - единият без дори да поиска да разбере повече за екипа и работата заяви, че без да знае за какви пари става въпрос няма да разговаря, другата кандидатка говореше за "натурален акт" ( да уточня, че търсим юристи), и все в тоя дух. Мъжа ми също търси хора - няма. Реши да направят безплатен курс по обучение в продукта им пред студенти, с възможност за работа след това - от 100 човека поток студенти към курса са проявили интерес 10 - при чудесна възможност за реализация по специалността им. Ако и в избора на персонал нямаш избор ето ти ги компромисните служители с не високи заплати, които подкарват лоша инерция.
ХА!!! С последното ти изречение си дойдохме на думата!!!!  bouquet
Момичета, аз обаче знаете ли какво забелязвам?
девойката, пуснала темата, нещо се скри-покри и въобще я немА в Божия закон. newsm78
Аз зададох 2 есенциални въпроса по-нагоре-:1. Какъв ценз притежава;
2. С какъв тип точно работа и предстои/или вече се занимава.
3. Ако е за касиерка в БИЛЛА-то 350 лева са приемлива сума-смятам аз.
Та много въпроси-ма немА кой да отговори. newsm78

# 70
  • Мнения: 7 107
ЧЕРВЕНАТА ДЕПЕШАР-чица!!!, авторката нали си беше признала, че възнаграждение от 350 и се струва оки-коки. 
Все пак да попита и нас.

# 71
  • Мнения: 1 320
Много ми се иска да се включа и аз в темата , още повече след обявените накадърници с "више" и разни там подобни образования . Аз съм с виСше и и ми отне 3 месеца да си намеря работа по специалността за минимална работна заплата  от 130 лв . На втория месец достигнах таван за моята длъжност в тази фирмичка от 200 лв , а накрая на първата година получих и "върховно повишение" от 20 лв. Никой не ме искаше на работа , защото имах малко дете на 2 години ... нататък коментарите са ви ясни . За първата година през която бях на работа съм отсъствала 1 ден , за да заведа детето на лекар , който ден ходих да си отработя с събота . Пътувах по 1,5 часа в посока . Смених си работата ... то това си мисля че е ясно . Сега / преди майчинството вземах малко под 300 лв  за 8 часов раб.ден без извънредно оставане/ . За информация , не владея чужд език , имам компютърна грамотност , 2 средни и едно висше.

Така , че за мен 350 лв са добра сума , ако имаш твърдо фиксиран работен ден  6-8 часа / , получаваш парите на точна дата / без закъснения/ и си жена с две малки деца. За остатъка от семейния бюджет да се погрижи половинката . Wink

# 72
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И що пък като си с две малки деца да са ти достатъчни 350 лв. newsm78
На мен би трябвало да ми стигат, щото аз съм геограВ- много безперспективно виШе имам Crazy Да ама не Crossing Arms

# 73
  • Мнения: 7 107
За информация , не владея чужд език , имам компютърна грамотност , 2 средни и едно висше.

Ухха, а аз си живеех в заблуда, че човек един път е абитуриент и може найсе пъти да бъде абсловент.
Как се завършват 2 средни?

# 74
  • Мнения: 3 153
За информация , не владея чужд език , имам компютърна грамотност , 2 средни и едно висше.

Ухха, а аз си живеех в заблуда, че човек един път е абитуриент и може найсе пъти да бъде абсловент.
Как се завършват 2 средни?
.......като частен ученик в друга гимназия, освен в титулярната Peace По мое време преди има-няма 10 години много го практикувахме това-учиш си някъде и записваш, като частен в някоя езикова и така излизаш с 2 тапии.

# 75
  • София
  • Мнения: 478
Каква е насрещната престация?
Ако завършваш току що и ще те обучават, ще започнеш от АБ там - взимаш си тези 350 лв. и целуваш ръка. Пък ако си тежиш на мястото, скоро ще бъдеш оценена и по-високо. Отнякъде трябва да започнеш. 

Според мен и за начало е малко... и не толкова за друго, а защото знаем промените в парите колко деликатна тема са  Rolling Eyes  тоест има опасност дълго време да си на тези пари.

Но и според мен всичко е относително - според професия, стаж, фирма и перспективи , а от друга страна - нуждите на човека

# 76
  • Мнения: 3 164
За информация , не владея чужд език , имам компютърна грамотност , 2 средни и едно висше.

Как се завършват 2 средни?

веднъж редовно, а втори път-вечерно Grinning

# 77
  • Мнения: 1 320
За информация , не владея чужд език , имам компютърна грамотност , 2 средни и едно висше.
Как се завършват 2 средни?
веднъж редовно, а втори път-вечерно
Почти ... едното до обяд , а другото следобяд / техническо и икономическо  , едното за мама , а другото от мераци / .

# 78
  • Мнения: 1 320
И що пък като си с две малки деца да са ти достатъчни 350 лв. newsm78
На мен би трябвало да ми стигат, щото аз съм геограВ- много безперспективно виШе имам Crazy Да ама не Crossing Arms
Ама аз не съм Wink .
Професията ми е перспективна и точно това се опитвам да обясня .
Всеки сам си прави преценката .
 Мога да започна работа и на друто място за двойно , тройно по висока заплата . Но няма да знам в колко ще ми приключва работния ден , и да пътувам и в дву-три-четири дневни командировки из страната . Аз искам и да прекарвам повече време с децата си .
Далеч съм от мисалта че 350 лв са достатъчни , но нали затова сме двама възрастните в това семейство. Така общата сума става .... прилична .

# 79
  • Мнения: 3 405
Е как вие се струва като цифра newsm78.Питам ви ,защото доста мои познати взимат по големи заплати 450-500лв,а на мен тези 350лв.ми се струваха сравнително добра заплата.

Ниска е.

# 80
  • Мнения: 135
   Двустранен е проблема - за манталитета на голяма част от работодателите съм съгласна. От друга страна при нас например от няколко месеца търсим стажанти - началната заплата е прилична, работата е перспективна, възможноста да "крадеш" занят е безценна. Но за тези месеци CV пуснаха 10тина души, 5 човека дойдоха на интервю - единият без дори да поиска да разбере повече за екипа и работата заяви, че без да знае за какви пари става въпрос няма да разговаря, другата кандидатка говореше за "натурален акт" ( да уточня, че търсим юристи), и все в тоя дух. Мъжа ми също търси хора - няма. Реши да направят безплатен курс по обучение в продукта им пред студенти, с възможност за работа след това - от 100 човека поток студенти към курса са проявили интерес 10 - при чудесна възможност за реализация по специалността им. Ако и в избора на персонал нямаш избор ето ти ги компромисните служители с не високи заплати, които подкарват лоша инерция.
ХА!!! С последното ти изречение си дойдохме на думата!!!!  bouquet
Момичета, аз обаче знаете ли какво забелязвам?
девойката, пуснала темата, нещо се скри-покри и въобще я немА в Божия закон. newsm78
Аз зададох 2 есенциални въпроса по-нагоре-:1. Какъв ценз притежава;
2. С какъв тип точно работа и предстои/или вече се занимава.
3. Ако е за касиерка в БИЛЛА-то 350 лева са приемлива сума-смятам аз.
Та много въпроси-ма немА кой да отговори. newsm78
Ето ме появих се.Само да кажа,че чак сега успях да прочета темата,тези два дни бях до късно на работа.Като чета виждам,че на повечето им се струват малко 350лв и напълно се съгласявам с тях.А,иначе аз работя като представител на фирма по цял ден съм на крак и непрекъснато пътувам.Като цяло ми харесва,защото шефовете не ми висят на главата и не съм материално отговорна.

# 81
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...Като цяло ми харесва,защото шефовете не ми висят на главата и не съм материално отговорна.

Това е най-важното  Peace Деразай  Party

# 82
  • Мнения: 126

1000-1200.
В яките петзвездни мое и 2000 да е.....например Андре Токев от Хилтън едва ли работи за 350. Twisted Evil

ЗА Андре специално знам,защото са приятели с мьжото.Интересува ме за ресторанти от класа на Вишните.Енотека Уно,Талисман,Отвьд алеята зад шкафа?

Още един пьт се извинявам,че се намесвам в чужда тема  bouquet

За Отвъд алеята зад шкафа-преди половин година, за главен готвач - 1600

# 83
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не съм чела цялата тема, но не разбрах тази заплата без данъците ли е или .........защото ако са чисти пари, не са толкова малко- за сам човек..........

# 84
За гр.София говорим и заплатата е месечна.

За нискоквалифицирана работа и на половин работен ден - ок. Но като пари е нищо.


моята заплатат сега като се върна на работа с нощен труд и хирургична работа ще стига бруто 360 лв. не мога да кажа, че е ниско квалифицирана.

# 85
  • Мнения: 2 120
Това са ниски заплати, но в Б-я повечето хора вземат толкова. Сам човек се чувства добре със заплата от 500 до 700 лв, при положение, че живее в собствено жилище. Така мисля.
Ние с мъжа ми сме с общ доход 1300 -1400 лева и пак не стигат за всичко. Ежедневните нормални разходи са високи заради цените. Помислете колко е скъпа храната в Б-я.

# 86
  • Мнения: 293
Затова не мога да си намеря човек от 1 година търсене....
С компютърна грамотност, работно ниво на английският за 2х повече пари от тези...Ама няма!

вчера се възмущавах, 4е една приятелка работи... за 400 лв - а владее английски и испански (то и другите работни условия са не4овешки - да 4акаш по4ивката, за да отидеш до тоалетна  Shocked Shocked ). Не мога да повярвам, 4е няма по-добри възможности за 4овек с 2 езика.. Но като пуснеш търсене в jobs, примерно - еми, 250 на4ална  Shocked Ми нали пари в курсове си вложил..

 Та, ако си търсиш 4овек.. Да използвам промото  Laughing  Laughing (не съм аз под прикритие Laughing  Laughing  Laughing )

Самата аз съм работила и за 220 за кеф (естествено - мъжът ми взимаше 5 пъти пове4е - ясно, 4е ина4е не става) и за 800 - не само без кеф - направо в постоянен ужас  Rolling Eyes ) Сега мисля, 4е съм намерила перфектния баланс м/у заплащане, натовареност, 4е и кеф от работата Grinning . И все пак - не можеш да имаш претенции, без да си поработил в/у себе си - сал едно образование не стига... И никога не е добър довод пред работодателя, 4е не ти стигали парите - трябва да наблегнеш, 4е това заплащане не покрива твоите възможности - стига да ги имаш.

# 87
  • Мнения: 2 292
ми не са. аз като студентка преди около 9 години взимах толкова. след това взимах около 900 . после напуснах БГ, но знам , че нещата са се променили доста и заплатите доста са се увеличили за 5 години ...

# 88
  • Варна
  • Мнения: 10 781
ми не са. аз като студентка преди около 9 години взимах толкова. след това взимах около 900 . после напуснах БГ, но знам , че нещата са се променили доста и заплатите доста са се увеличили за 5 години ...

Интересно, какво си работила, ако не е тайна?

# 89
  • софия
  • Мнения: 33
даже и да си сама,трудно ще ти стигнаш.Да са ни ЖИВИ И ЗДРАВИ МЪЖЕТЕ!

# 90
  • Пловдив
  • Мнения: 2 491
Е как вие се струва като цифра newsm78.Питам ви ,защото доста мои познати взимат по големи заплати 450-500лв,а на мен тези 350лв.ми се струваха сравнително добра заплата.

Май зависи до голяма степан в коя част на страната си, доколкото знам, за Северна България тази заплата е голяма.

# 91
  • Мнения: 2 407
За мен е ниска заплата!

# 92
  • в гората
  • Мнения: 1 486
За мен има един основен въпрос, който ме мъчи напоследък. Как точно се живее с толкова пари? Как става номера? И съм на мнение, че огромна част от БГ населението не разчита само на заплата. Защото ние сме с по-висок доход и всеки месец все не стигат парите... И не мога да разбера как става номера. Някой ако е наясно да каже...
Онзи ден си говорихме с един познат... учил 5 г. в Щатите бизнес администрация (издържал се е сам докато е учил, бачкал е сериозно). Решава да се върне и да си търси късмета тук, търси си работа около година и накрая си намира такава - в банка за 500 лв. Е, не е нормално това от където и да го погледнеш - той е учил 5 години и се е трепал и накрая с триста зора си намери работа за 500 лв. Това, което най-ме учуди обаче е, че е оптимист и че едва ли не му се струва нормално всичко това. Shocked

# 93
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Незнам как се живее в БГ с малко пари, но ние го правим.
Аз взимам 180 лв., а мога да кажа, че работата ми е доста хубава и квалифицирана - графичен дизайн.
Живеем някак си с мъжа ми, като често оставаме без пари, но дължим и доста пари в "Топлофикация" и за студена вода. Така че, ако си намеря някъде работа със заплата 350 лв. ще съм предоволна!
П.П. Съпругът ми взима около 400 лв.

# 94
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Незнам как се живее в БГ с малко пари, но ние го правим.
Аз взимам 180 лв., а мога да кажа, че работата ми е доста хубава и квалифицирана - графичен дизайн.
Живеем някак си с мъжа ми, като често оставаме без пари, но дължим и доста пари в "Топлофикация" и за студена вода. Така че, ако си намеря някъде работа със заплата 350 лв. ще съм предоволна!
П.П. Съпругът ми взима около 400 лв.

Е, добре - как може графичен дизайнер да взима толкова пари?  Винаги съм си мислела, че това е супер добре платена работа... даже ми е в топ 3 на най-любимите професии.  bouquet

# 95
  • Мнения: 2 332
Незнам как се живее в БГ с малко пари, но ние го правим.
Аз взимам 180 лв., а мога да кажа, че работата ми е доста хубава и квалифицирана - графичен дизайн.
Живеем някак си с мъжа ми, като често оставаме без пари, но дължим и доста пари в "Топлофикация" и за студена вода. Така че, ако си намеря някъде работа със заплата 350 лв. ще съм предоволна!
П.П. Съпругът ми взима около 400 лв.

Е, добре - как може графичен дизайнер да взима толкова пари?  Винаги съм си мислела, че това е супер добре платена работа... даже ми е в топ 3 на най-любимите професии.  bouquet

Да де, ама това е в Перник, а не в София...

# 96
  • Мнения: 2 885
Ето ти пример: Излизам в майчинство август 2005. Търся човек. Провеждам 2 месеца интервюта за работа. Всеки ден от 17 до 19-20 часа /за да успеят след работа да дойдат на интервю/.
Повечето изпратели CVта бяха родени след 80-те години. ОК. И аз съм млада по дух... Laughing
Давам тест - никой не може да реши целият тест правилно. Ми айде, не е толкова важно.
И първият въпрос е парите.......Няма: каква е работата, колектива, работно време?...Парите са важни, ей!
Писах по-горе началната заплата. А....Малко били....?!?!?!
Ние сме 5 човека фирма. Аз в тази фирма почнах на 400 лв преди 5 години. Сега взимам с 3 нули. Но с труд, пот, висене до посред нощите, като има работа....Обожавам работата си. И сега от вкъщи си работя и не съм на едно майчинство. Шефката ми е адски точен човек. Никакви проблеми никога не съм имала. Приятелска атмосфера на работа, лукс офис в нова сграда, всички екстри.......Песен... Sunglasses
Интересно е, че претенциите за парите /минимум 1200 лв. Money Money Money/ бяха на току-що завършили студенти. И се заяждат /като ме гледат с големият корем/. Липса на елементарно възпитание и то от жени?!?!?!
Взех човек от Пловдив, работил подобна работа. Т.е. имаше идея за какво става дума. Много свястно момче. Обаче се разделихме....почнал да се заяжда с клиентите. Както се изрази шефката: "не съм учителка в детска градина"...Е, може ли такова нещо?
Жена му дойде от Пловдив след като си намери той работа при нас. И тя почна работа.
Взеха за 180 евро ново строителство апартамент под наем в Младост. И кола си имат.
Предлагаш на някакъв човек старт и той ти изяжда ръката до дланта...Още оправям бъкиите дето ги е надробил, докато е работил във фирмата.

Ей затова не мога да си намеря човек дето да работим заедно...Много претенции = грам свършена работа.
Качествените специалисти или не искат да си сменят мястото или са в чужбина.
Мдам....мъка...мъка. ooooh!

# 97
  • Мнения: 5 370
Ето ти пример: Излизам в майчинство август 2005. Търся човек. Провеждам 2 месеца интервюта за работа. Всеки ден от 17 до 19-20 часа /за да успеят след работа да дойдат на интервю/.
Повечето изпратели CVта бяха родени след 80-те години. ОК. И аз съм млада по дух... Laughing
Давам тест - никой не може да реши целият тест правилно. Ми айде, не е толкова важно.
И първият въпрос е парите.......Няма: каква е работата, колектива, работно време?...Парите са важни, ей!
Писах по-горе началната заплата. А....Малко били....?!?!?!
Ние сме 5 човека фирма. Аз в тази фирма почнах на 400 лв преди 5 години. Сега взимам с 3 нули. Но с труд, пот, висене до посред нощите, като има работа....Обожавам работата си. И сега от вкъщи си работя и не съм на едно майчинство. Шефката ми е адски точен човек. Никакви проблеми никога не съм имала. Приятелска атмосфера на работа, лукс офис в нова сграда, всички екстри.......Песен... Sunglasses
Интересно е, че претенциите за парите /минимум 1200 лв. Money Money Money/ бяха на току-що завършили студенти. И се заяждат /като ме гледат с големият корем/. Липса на елементарно възпитание и то от жени?!?!?!
Взех човек от Пловдив, работил подобна работа. Т.е. имаше идея за какво става дума. Много свястно момче. Обаче се разделихме....почнал да се заяжда с клиентите. Както се изрази шефката: "не съм учителка в детска градина"...Е, може ли такова нещо?
Жена му дойде от Пловдив след като си намери той работа при нас. И тя почна работа.
Взеха за 180 евро ново строителство апартамент под наем в Младост. И кола си имат.
Предлагаш на някакъв човек старт и той ти изяжда ръката до дланта...Още оправям бъкиите дето ги е надробил, докато е работил във фирмата.

Ей затова не мога да си намеря човек дето да работим заедно...Много претенции = грам свършена работа.
Качествените специалисти или не искат да си сменят мястото или са в чужбина.
Мдам....мъка...мъка. ooooh!
Зависи в каква област, да ти кажа ли.
Както писах по-горе-аз съм филолог.
Целта ми е да стигна 700-800 чисти парици-знам, че може.
Лоялна съм и откровена на интервю и никога не почвам с питане за пари.
Обаче!!!
Тъй като ми предстоеше да си сменя работата-си казах в прав текст, че за по-малко от еди-каква си сума не бих го направила. Това след като ме попитаха за финансовите очаквания.
Бачкала съм винаги яко и винаги съм се старала да давам на макс.....даже с цената на нервите ми.
Мисля, че е въпрос на поколение.....аз съм от 70-те години и съм възпитавана другояче. Peace

# 98
  • Мнения: 2 885
Ми то пише в подписа ми с какво аз и мъж ми се занимаваме. И двамата търсим хора и не сме намерили...
Мъж ми дава повече и пак не може да намери...Аз обясних как седят нещата в нашата фирма.
Тъй че....Сложно е, ей.  Twisted Evil
Тез пари...  Money newsm78

Именно - въпрос на поколение. След 80-те години набора много комерсиален е станал.

# 99
  • Мнения: 1 313
за каква заплата си съгласна да работиш зависи най-вече от нуждата, поне при мен е так

# 100
  • Мнения: 5 370
Ми то пише в подписа ми с какво аз и мъж ми се занимаваме. И двамата търсим хора и не сме намерили...
Мъж ми дава повече и пак не може да намери...Аз обясних как седят нещата в нашата фирма.
Тъй че....Сложно е, ей.  Twisted Evil
Тез пари...  Money newsm78

Именно - въпрос на поколение. След 80-те години набора много комерсиален е станал.
ХАБсолютно съм на това мнение-освен всичко друго, съм била учител на наборите от 80-ти нататък, та....съм наясно и-де-ал-но.
Видях с какво се занимавате, ако имаш желание да продължим дискусията на ЛС-можеш да ми пишеш да не спамя тука! Peace

# 101
  • Мнения: 3 457
ниска е ама като имаш предвид че доста хора получават и под минималната заплата,а за пенсионерите да не говорим #Cussing out

# 102
       Да не е малка тази заплата от 350 лв. но не и много,ако се издаржа едно тричлено семеиство.То тези пари никога няма да ни стигат.Сега представете си, че пенсиите станат толкоз бабите дали няма да са доволни аааа?Ще е супер.Наи добре да взимаме по 1000лв.тогава ще ни стигат.javascript:void(0);javascript:void(0);javascript:void(0);

# 103
  • Пловдив
  • Мнения: 14 037
Ами може и да е малка сумата според някои, но тук едва ли  ще се намери работа за толкова много пари. Както е казано, човек разполага и с 2 и с 200. И на мен ми се иска да получавам 1500 лв заплата, но с две висши образования ми е около 280 лв - учителка съм. И вие сте млади, може би не сте се сблъсквали с критерия "възраст" при намирането на работа - до 32 години, другите са вече за умиране. Така че понякога човек няма избор, съгласява се да работи за това, което му дадат. Лично аз бих се зарадвала на тези 350 лв. Simple Smile

И ако не сте разбрали от подписа ми, семейството ми е петчленно. Laughing

# 104
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
Заплатата зависи от множество фактори: ако започваш от нулата е страхотно, защото има дейности където и за 6 месеца не можеш да се научиш. Ако покажеш че можеш да се справяш заплатата расте.
Друг е проблема ,че качеството на персонала  е много ниско и трудно се намира.А и от собствен опит мога да кажа, че българина се оказва доста мързелив /кой ни научи на това, социализма ли или нашата балканска природа,не знам/, но за съжаление това е факт.

# 105
  • Мнения: 5 370
Ами може и да е малка сумата според някои, но тук едва ли  ще се намери работа за толкова много пари. Както е казано, човек разполага и с 2 и с 200. И на мен ми се иска да получавам 1500 лв заплата, но с две висши образования ми е около 280 лв - учителка съм. И вие сте млади, може би не сте се сблъсквали с критерия "възраст" при намирането на работа - до 32 години, другите са вече за умиране. Така че понякога човек няма избор, съгласява се да работи за това, което му дадат. Лично аз бих се зарадвала на тези 350 лв. Simple Smile

И ако не сте разбрали от подписа ми, семейството ми е петчленно. Laughing
За възрастта не си права-аз съм на 35, карам 36. Там, дето кандидатствам за работа, нямат значение нито възраст, нито пол. Даже имах колежки пред пенсия...и сега все още са си там.

# 106
  • Пловдив
  • Мнения: 14 037
Ами може и да е малка сумата според някои, но тук едва ли  ще се намери работа за толкова много пари. Както е казано, човек разполага и с 2 и с 200. И на мен ми се иска да получавам 1500 лв заплата, но с две висши образования ми е около 280 лв - учителка съм. И вие сте млади, може би не сте се сблъсквали с критерия "възраст" при намирането на работа - до 32 години, другите са вече за умиране. Така че понякога човек няма избор, съгласява се да работи за това, което му дадат. Лично аз бих се зарадвала на тези 350 лв. Simple Smile

И ако не сте разбрали от подписа ми, семейството ми е петчленно. Laughing
За възрастта не си права-аз съм на 35, карам 36. Там, дето кандидатствам за работа, нямат значение нито възраст, нито пол. Даже имах колежки пред пенсия...и сега все още са си там.

В София може би или аз все на нещо подобно съм попадала Simple Smile

# 107
  • Мнения: 8 769
..Много претенции = грам свършена работа.
Качествените специалисти или не искат да си сменят мястото или са в чужбина.
Мдам, точно така е. Аз затова на интервюта не питам за заплащането, и така е имало случаи, когато не разбирам изобщо за какви пари съм кандидатствала (и съответно не са ме приели). Не смятам, че е редно на още първата среща да се пита за парите. Обаче е видно от този малък пример, че нацията ни се изражда. И потвърждаваш думите ми от предния ми постинг-кадърните бягат от тук като дявол от тамян.....
 ooooh!

# 108
  • Мнения: 25 447
Ми то пише в подписа ми с какво аз и мъж ми се занимаваме. И двамата търсим хора и не сме намерили...
Мъж ми дава повече и пак не може да намери...Аз обясних как седят нещата в нашата фирма.
Тъй че....Сложно е, ей.  Twisted Evil
Тез пари...  Money newsm78

Именно - въпрос на поколение. След 80-те години набора много комерсиален е станал.
Добре, де, аз пък не мога да разбера - търсите млади хора, току-що завършили и искате хем да са обучени, хем да имат изградени трудови навици, хем да не хвърчат из облаците... Е, как да стане тази работа? И изобщо, хората над 35 да лягат да мрат ли? Толкова ли няма специалисти, които хем могат да работят, хем имат семейства за издържане и животът ги е очукал достатъчно и ги е научил да си налягат парцалите, защото има и по-зле... Защото едно е да си човек с ангажименти и отговорности, друго е да си хлапе, което още живее при мама и тати, та му е широко около врата и може да си позволи капризи и претенции?
Но, ще ме прощават работодателите тук, качеството на работната ръка е пряко следствие на качеството на "чорбаджиите". Разберете сами за себе си какво търсите - дали човек, който да ви върши работа и да ви изкарва пари, дали представително лице (приятна муцунка, която да не дразни естетическите ви критерии) или ... сексуални обекти (това важи най-вече за мъжете)? Или се водите по модата "2-3 чужди езика, компютър и възраст до 25", независимо за каква длъжност става въпрос? Защо решихте, че само младите могат да работят? Само не ми излизайте с номера за научените на мързел през социализма - младите нали демокрацията ги учи?
Аз например, ако вляза в магазин, имам много повече доверие на една продавачка на възраст, но с опит, ако щете и просто житейски, отколкото на невръстно моме, на което още майка му му пере гащите. Та то ли ще ме консултира дали една дреха ще се свие или не? Или момиченцето ще ми даде компетентен отговор кой вид маратонки са най-подходящи за момче в училищна възраст? Или ще предложи бебешка козметика, при положение, че разбира само от кремчета против акне? Хайде, моля ви се!
Не искам да обидя никого с това, което писах досега - дадох малко пресилени (но не и измислени!) примери, че качествата на човек не зависят от възрастта, тя може само да ги обогати.
И, ако имаш големи претенции към работната ръка, защо се учудваш, че и тя има претенции към тебе? Peace

# 109
  • Мнения: 3 153
Колкото и да си приказваме ясно е, че еднозначен отгоровор няма! Но мисля, че всички ще се съгласим, че заплащането трябва да е адекватно на уменията, ценза и кадърността най-вече на човек! Това за жалост е субективно, защото човек може да се смята за много способен и образован, пък да е кръгла нула в действителност (историята познава мнооого такива случаи)!

# 110
  • София
  • Мнения: 337
МАлко извьн темата,но да попитам колко взима един главен готвач?говоря за добьр,класен ресторант,не за кварталните заведения?
1000-1200.
В яките петзвездни мое и 2000 да е.....например Андре Токев от Хилтън едва ли работи за 350. Twisted Evil

Андре Токев работи за 7000лв, но е с немски паспорт и се води ex-pat. Peace

# 111
  • Мнения: 3 153
Имам доста познати, които без да се водят ex-pat работят за по 4-5-6000 лв., че някои и повече! Но са си скъсали задниците от учене, бачкане и т.н. И най-вече-много са читави и знаят какво правят, може да се разчита на тях, като хора на високи позиции! Само да кажа, че единият от тях няма виШе и е един от най-добрите финансисти в България въобще Peace

# 112
  • Мнения: 8 769
Само да кажа, че единият от тях няма виШе и е един от най-добрите финансисти в България въобще Peace
Накрая ще излезе, че туй виШе направо си е чиста загуба на време и всички, де го имат са балъци.... Laughing
Използвам само цитата, но не целя обида...просто ми хрумна, защото доста подобни изказвания имаше.... Wink

# 113
  • Мнения: 2 292
Ето ти пример: Излизам в майчинство август 2005. Търся човек. Провеждам 2 месеца интервюта за работа. Всеки ден от 17 до 19-20 часа /за да успеят след работа да дойдат на интервю/.
Повечето изпратели CVта бяха родени след 80-те години. ОК. И аз съм млада по дух... Laughing
Давам тест - никой не може да реши целият тест правилно. Ми айде, не е толкова важно.
И първият въпрос е парите.......Няма: каква е работата, колектива, работно време?...Парите са важни, ей!
Писах по-горе началната заплата. А....Малко били....?!?!?!
Ние сме 5 човека фирма. Аз в тази фирма почнах на 400 лв преди 5 години. Сега взимам с 3 нули. Но с труд, пот, висене до посред нощите, като има работа....Обожавам работата си. И сега от вкъщи си работя и не съм на едно майчинство. Шефката ми е адски точен човек. Никакви проблеми никога не съм имала. Приятелска атмосфера на работа, лукс офис в нова сграда, всички екстри.......Песен... Sunglasses
Интересно е, че претенциите за парите /минимум 1200 лв. Money Money Money/ бяха на току-що завършили студенти. И се заяждат /като ме гледат с големият корем/. Липса на елементарно възпитание и то от жени?!?!?!
Взех човек от Пловдив, работил подобна работа. Т.е. имаше идея за какво става дума. Много свястно момче. Обаче се разделихме....почнал да се заяжда с клиентите. Както се изрази шефката: "не съм учителка в детска градина"...Е, може ли такова нещо?
Жена му дойде от Пловдив след като си намери той работа при нас. И тя почна работа.
Взеха за 180 евро ново строителство апартамент под наем в Младост. И кола си имат.
Предлагаш на някакъв човек старт и той ти изяжда ръката до дланта...Още оправям бъкиите дето ги е надробил, докато е работил във фирмата.

Ей затова не мога да си намеря човек дето да работим заедно...Много претенции = грам свършена работа.
Качествените специалисти или не искат да си сменят мястото или са в чужбина.
Мдам....мъка...мъка. ooooh!
претенции, нахалство, неуважение, грубост, мобинг - характерно. всеки иска колкото другите, ако го няма и другия да го няма, лоялната конкуренция, която е конструктивна е заменена със клюки и доста злоба , фазата - какво пък ще му работя на този като не ми дава трите нули ... нямам думи! Но да те успокоя - не е само в БГ. Въпреки, че на запад са по-умерени и не толкова явни. А и се държат по-любезно и възпитано един с друг, което може и лицемерие да е , но е хиляди пъти по-приятно от нахалната грубост.

# 114
  • Мнения: 899
Ето ти пример: Излизам в майчинство август 2005. Търся човек. Провеждам 2 месеца интервюта за работа. Всеки ден от 17 до 19-20 часа /за да успеят след работа да дойдат на интервю/.
Повечето изпратели CVта бяха родени след 80-те години. ОК. И аз съм млада по дух... Laughing
Давам тест - никой не може да реши целият тест правилно. Ми айде, не е толкова важно.
И първият въпрос е парите.......Няма: каква е работата, колектива, работно време?...Парите са важни, ей!
Писах по-горе началната заплата. А....Малко били....?!?!?!
Ние сме 5 човека фирма. Аз в тази фирма почнах на 400 лв преди 5 години. Сега взимам с 3 нули. Но с труд, пот, висене до посред нощите, като има работа....Обожавам работата си. И сега от вкъщи си работя и не съм на едно майчинство. Шефката ми е адски точен човек. Никакви проблеми никога не съм имала. Приятелска атмосфера на работа, лукс офис в нова сграда, всички екстри.......Песен... Sunglasses
Интересно е, че претенциите за парите /минимум 1200 лв. Money Money Money/ бяха на току-що завършили студенти. И се заяждат /като ме гледат с големият корем/. Липса на елементарно възпитание и то от жени?!?!?!

Взех човек от Пловдив, работил подобна работа. Т.е. имаше идея за какво става дума. Много свястно момче. Обаче се разделихме....почнал да се заяжда с клиентите. Както се изрази шефката: "не съм учителка в детска градина"...Е, може ли такова нещо?
Жена му дойде от Пловдив след като си намери той работа при нас. И тя почна работа.
Взеха за 180 евро ново строителство апартамент под наем в Младост. И кола си имат.
Предлагаш на някакъв човек старт и той ти изяжда ръката до дланта...Още оправям бъкиите дето ги е надробил, докато е работил във фирмата.

Ей затова не мога да си намеря човек дето да работим заедно...Много претенции = грам свършена работа.
Качествените специалисти или не искат да си сменят мястото или са в чужбина.
Мдам....мъка...мъка. ooooh!


Вземи ме мен, вземи мееее  Mr. Green

# 115
  • Мнения: 3 153
Само да кажа, че единият от тях няма виШе и е един от най-добрите финансисти в България въобще Peace
Накрая ще излезе, че туй виШе направо си е чиста загуба на време и всички, де го имат са балъци.... Laughing
Използвам само цитата, но не целя обида...просто ми хрумна, защото доста подобни изказвания имаше.... Wink
Ами много си права, да ти кажа! Обидно е за наистина кадърните висшисти, че са принудени да ги приравняват към една камара други виШисти, които са на същия пазар за работна ръка и със същите претенции, че и по-големи!
Смисълът не е във висшето, а във възможностите и интелекта, това беше идеята на поста ми Peace

# 116
  • Мнения: 2 885
Ми то пише в подписа ми с какво аз и мъж ми се занимаваме. И двамата търсим хора и не сме намерили...
Мъж ми дава повече и пак не може да намери...Аз обясних как седят нещата в нашата фирма.
Тъй че....Сложно е, ей.  Twisted Evil
Тез пари...  Money newsm78

Именно - въпрос на поколение. След 80-те години набора много комерсиален е станал.
Добре, де, аз пък не мога да разбера - търсите млади хора, току-що завършили и искате хем да са обучени, хем да имат изградени трудови навици, хем да не хвърчат из облаците... Е, как да стане тази работа? И изобщо, хората над 35 да лягат да мрат ли? Толкова ли няма специалисти, които хем могат да работят, хем имат семейства за издържане и животът ги е очукал достатъчно и ги е научил да си налягат парцалите, защото има и по-зле... Защото едно е да си човек с ангажименти и отговорности, друго е да си хлапе, което още живее при мама и тати, та му е широко около врата и може да си позволи капризи и претенции?
Но, ще ме прощават работодателите тук, качеството на работната ръка е пряко следствие на качеството на "чорбаджиите". Разберете сами за себе си какво търсите - дали човек, който да ви върши работа и да ви изкарва пари, дали представително лице (приятна муцунка, която да не дразни естетическите ви критерии) или ... сексуални обекти (това важи най-вече за мъжете)? Или се водите по модата "2-3 чужди езика, компютър и възраст до 25", независимо за каква длъжност става въпрос? Защо решихте, че само младите могат да работят? Само не ми излизайте с номера за научените на мързел през социализма - младите нали демокрацията ги учи?
Аз например, ако вляза в магазин, имам много повече доверие на една продавачка на възраст, но с опит, ако щете и просто житейски, отколкото на невръстно моме, на което още майка му му пере гащите. Та то ли ще ме консултира дали една дреха ще се свие или не? Или момиченцето ще ми даде компетентен отговор кой вид маратонки са най-подходящи за момче в училищна възраст? Или ще предложи бебешка козметика, при положение, че разбира само от кремчета против акне? Хайде, моля ви се!
Не искам да обидя никого с това, което писах досега - дадох малко пресилени (но не и измислени!) примери, че качествата на човек не зависят от възрастта, тя може само да ги обогати.
И, ако имаш големи претенции към работната ръка, защо се учудваш, че и тя има претенции към тебе? Peace

Аз пак давам реален пример.
Търсим специалистиииииииииииии, дори могат да кретат с бастунче - въобще не ни интересува. Става дума за коректен човек, който си изпълнява задълженията от 9 до 18 ч и да не се заяжда с клиентите. Да търси начини да увеличи оборота на бизнеса, като това му идва като допълнителен % над заплатата.
Няма бе, няма Crossing Arms. Коректност. лоялност, уважение към колегите - все "мръсни" думички.
Въпроса е, че поне при нас става дума е профилиран /тесен дет им викат/ компютърен специалист.
А преди малко повече от 10 години в БГ за интернет не можеше да се говори.
Та така.........Ако си подават CVта хора над 35, кой ги спира? Въпроса е...че такива нямаше.

И не само при нас е така. Много познати са на този хал и не могат да си намерят служители.
И бачкаме като луди /легнала съм си в 5:30 тази сутрин, станала съм в 9/ дори от дома, за да няма върнат клиент.


Много се спекулира с туй висше образование. Никъде не са ми искали дипломата, която няма нищо с това с което се занимавам. Никога не съм се интересувала кой какво е завършил, щото няма съвпадение образование=работа.
И при компютърните специалисти е масовост това несъвпадение.

# 117
  • Мнения: 2 292
Ми то пише в подписа ми с какво аз и мъж ми се занимаваме. И двамата търсим хора и не сме намерили...
Мъж ми дава повече и пак не може да намери...Аз обясних как седят нещата в нашата фирма.
Тъй че....Сложно е, ей.  Twisted Evil
Тез пари...  Money newsm78

Именно - въпрос на поколение. След 80-те години набора много комерсиален е станал.
Добре, де, аз пък не мога да разбера - търсите млади хора, току-що завършили и искате хем да са обучени, хем да имат изградени трудови навици, хем да не хвърчат из облаците... Е, как да стане тази работа? И изобщо, хората над 35 да лягат да мрат ли? Толкова ли няма специалисти, които хем могат да работят, хем имат семейства за издържане и животът ги е очукал достатъчно и ги е научил да си налягат парцалите, защото има и по-зле... Защото едно е да си човек с ангажименти и отговорности, друго е да си хлапе, което още живее при мама и тати, та му е широко около врата и може да си позволи капризи и претенции?
Но, ще ме прощават работодателите тук, качеството на работната ръка е пряко следствие на качеството на "чорбаджиите". Разберете сами за себе си какво търсите - дали човек, който да ви върши работа и да ви изкарва пари, дали представително лице (приятна муцунка, която да не дразни естетическите ви критерии) или ... сексуални обекти (това важи най-вече за мъжете)? Или се водите по модата "2-3 чужди езика, компютър и възраст до 25", независимо за каква длъжност става въпрос? Защо решихте, че само младите могат да работят? Само не ми излизайте с номера за научените на мързел през социализма - младите нали демокрацията ги учи?
Аз например, ако вляза в магазин, имам много повече доверие на една продавачка на възраст, но с опит, ако щете и просто житейски, отколкото на невръстно моме, на което още майка му му пере гащите. Та то ли ще ме консултира дали една дреха ще се свие или не? Или момиченцето ще ми даде компетентен отговор кой вид маратонки са най-подходящи за момче в училищна възраст? Или ще предложи бебешка козметика, при положение, че разбира само от кремчета против акне? Хайде, моля ви се!
Не искам да обидя никого с това, което писах досега - дадох малко пресилени (но не и измислени!) примери, че качествата на човек не зависят от възрастта, тя може само да ги обогати.
И, ако имаш големи претенции към работната ръка, защо се учудваш, че и тя има претенции към тебе? Peace

Аз пак давам реален пример.
Търсим специалистиииииииииииии, дори могат да кретат с бастунче - въобще не ни интересува. Става дума за коректен човек, който си изпълнява задълженията от 9 до 18 ч и да не се заяжда с клиентите. Да търси начини да увеличи оборота на бизнеса, като това му идва като допълнителен % над заплатата.
Няма бе, няма Crossing Arms. Коректност. лоялност, уважение към колегите - все "мръсни" думички.
Въпроса е, че поне при нас става дума е профилиран /тесен дет им викат/ компютърен специалист.
А преди малко повече от 10 години в БГ за интернет не можеше да се говори.
Та така.........Ако си подават CVта хора над 35, кой ги спира? Въпроса е...че такива нямаше.

И не само при нас е така. Много познати са на този хал и не могат да си намерят служители.
И бачкаме като луди /легнала съм си в 5:30 тази сутрин, станала съм в 9/ дори от дома, за да няма върнат клиент.


Много се спекулира с туй висше образование. Никъде не са ми искали дипломата, която няма нищо с това с което се занимавам. Никога не съм се интересувала кой какво е завършил, щото няма съвпадение образование=работа.
И при компютърните специалисти е масовост това несъвпадение.
именно, защото е съвсем елементарно да щтракаш на компютър и това вече на всички стана ясно. И понеже много лесно може да се развенчаят митичните представи за свръх - умния компютърен специалист - та се крият зад разни дипломи и големи претенции. Глупости на търкалета. Ако мен ме питаш прослушай ги хората над 35. Ако е някой кадърен, схватлив и умен човек нищо няма да му попречи с малко практика да се оправя идеално с работата. А и ще е много по-внимателен и учтив и улегнал и ще си гледа мног опо.-съвестно работата  Wink
Това си е мое мнение де  Wink

# 118
  • Мнения: 2 885
Аз давам примери, за да схване, че 350 лв. са заплата и ще почнеш, ако си амбициозен и искаш да постигнеш нещо. Аз почнах на 350 лв., след 2 месеца бях на 400 лв., след 6 месеца на 450 лв.....
И че като нямаш в момента и тази заплата те задоволява - ще почнеш и песен ще пееш, щото трябва да се плащат сметки в края на месеца.
Може и аз да съм крива..но съм останала с впечатление, че след 80-ти набор предпочитат да висят на вратовете на родителите си, вместо да почнат на ниска заплата. Имам и съсед, станал мъж на 30 години, а досега не е работил?!?!?! Щото малко били заплати от 500 лв.?!?!?!?
Vivita, при пусната обява онлайн за месеци наред, CV над 35 години не са получавани....
Тогава какво правим? Уменията да ползваш професионално Adobe и Macromedia софтуер не бих казала "цъкане с компютър".


Не търся вече човек, т.к. връщам се на работа септември. Не искам да се мисли, че съм обърнала темата на трудова борса........Давах през цялото време РЕАЛНИ ПРИМЕРИ ОТ БИЗНЕСА..


# 119
  • Мнения: 2 292
...
Vivita, при пусната обява онлайн за месеци наред, CV над 35 години не са получавани....
Тогава какво правим? Уменията да ползваш професионално Adobe и Macromedia софтуер не бих казала "цъкане с компютър".


Не търся вече човек, т.к. връщам се на работа септември. Не искам да се мисли, че съм обърнала темата на трудова борса........Давах през цялото време РЕАЛНИ ПРИМЕРИ ОТ БИЗНЕСА..




но не е и нещо, което един 35 годишен инженер не би схванал с практиката. нали?
А и ползване на Adobe и Macromedia софтуер не е работа за компютърен спец. според мен , а за тексто и прочие обработка. Това в по-простия си вид , като например работа с ворд и секретарката го може, пък камо ли един инженер например Joy
По повод на почваме с малка заплатка и ако се бъхтиш като невменяем , ще ти я увеличим е егати експлоатацията в огрона част от случаите.
Защото или все се намира за какво да НЕ ти вдигнат заплатата "този път" или ще я всигнат малко, но ако се побъхтиш повече - пак ... това е като моркова за магарето. Страшно се връзват, нищо не получават, но се заслепяват от желанието да го докопат и се претрепват от работа за няма нищо.
Кариера правят реално много малко хора . Но ВСИчКИ се връзват на моркова. Кариерата е най-зарибяващия термин.  Laughing

Последна редакция: пн, 03 юли 2006, 13:30 от vivita

# 120
Ми то пише в подписа ми с какво аз и мъж ми се занимаваме. И двамата търсим хора и не сме намерили...
Мъж ми дава повече и пак не може да намери...Аз обясних как седят нещата в нашата фирма.
Тъй че....Сложно е, ей.  Twisted Evil
Тез пари...  Money newsm78

Именно - въпрос на поколение. След 80-те години набора много комерсиален е станал.
Добре, де, аз пък не мога да разбера - търсите млади хора, току-що завършили и искате хем да са обучени, хем да имат изградени трудови навици, хем да не хвърчат из облаците... Е, как да стане тази работа? И изобщо, хората над 35 да лягат да мрат ли? Толкова ли няма специалисти, които хем могат да работят, хем имат семейства за издържане и животът ги е очукал достатъчно и ги е научил да си налягат парцалите, защото има и по-зле... Защото едно е да си човек с ангажименти и отговорности, друго е да си хлапе, което още живее при мама и тати, та му е широко около врата и може да си позволи капризи и претенции?
Но, ще ме прощават работодателите тук, качеството на работната ръка е пряко следствие на качеството на "чорбаджиите". Разберете сами за себе си какво търсите - дали човек, който да ви върши работа и да ви изкарва пари, дали представително лице (приятна муцунка, която да не дразни естетическите ви критерии) или ... сексуални обекти (това важи най-вече за мъжете)? Или се водите по модата "2-3 чужди езика, компютър и възраст до 25", независимо за каква длъжност става въпрос? Защо решихте, че само младите могат да работят? Само не ми излизайте с номера за научените на мързел през социализма - младите нали демокрацията ги учи?
Аз например, ако вляза в магазин, имам много повече доверие на една продавачка на възраст, но с опит, ако щете и просто житейски, отколкото на невръстно моме, на което още майка му му пере гащите. Та то ли ще ме консултира дали една дреха ще се свие или не? Или момиченцето ще ми даде компетентен отговор кой вид маратонки са най-подходящи за момче в училищна възраст? Или ще предложи бебешка козметика, при положение, че разбира само от кремчета против акне? Хайде, моля ви се!
Не искам да обидя никого с това, което писах досега - дадох малко пресилени (но не и измислени!) примери, че качествата на човек не зависят от възрастта, тя може само да ги обогати.
И, ако имаш големи претенции към работната ръка, защо се учудваш, че и тя има претенции към тебе? Peace

Аз пак давам реален пример.
Търсим специалистиииииииииииии, дори могат да кретат с бастунче - въобще не ни интересува. Става дума за коректен човек, който си изпълнява задълженията от 9 до 18 ч и да не се заяжда с клиентите. Да търси начини да увеличи оборота на бизнеса, като това му идва като допълнителен % над заплатата.
Няма бе, няма Crossing Arms. Коректност. лоялност, уважение към колегите - все "мръсни" думички.
Въпроса е, че поне при нас става дума е профилиран /тесен дет им викат/ компютърен специалист.
А преди малко повече от 10 години в БГ за интернет не можеше да се говори.
Та така.........Ако си подават CVта хора над 35, кой ги спира? Въпроса е...че такива нямаше.

И не само при нас е така. Много познати са на този хал и не могат да си намерят служители.
И бачкаме като луди /легнала съм си в 5:30 тази сутрин, станала съм в 9/ дори от дома, за да няма върнат клиент.


Много се спекулира с туй висше образование. Никъде не са ми искали дипломата, която няма нищо с това с което се занимавам. Никога не съм се интересувала кой какво е завършил, щото няма съвпадение образование=работа.
И при компютърните специалисти е масовост това несъвпадение.

Последна редакция: пн, 03 юли 2006, 19:35 от dayana

# 121
  • Мнения: 508
Хора, аз с английски и компютърна грамотност опаковам подаръци за 160 лева шест дни по девет часа на ден. 350 лева са малко за каквото и да било, ако издържаш семейство. Ако ти трябват за дрешки и кафе са си ок.
160 лева даже и са ти много 3а работата,която вьршиш. Кьде и3пол3ваш английски и компютьрната си грамотност при опаковането на подарьци?

# 122
  • Мнения: 2 885
А и ползване на Adobe и Macromedia софтуер не е работа за компютърен спец. според мен , а за тексто и прочие обработка. Това в по-простия си вид , като например работа с ворд и секретарката го може, пък камо ли един инженер например Joy

Как може да сравняваш писане на ActionScript във Macromedia Flash с писане на текст в Word?
Или обработка на графичен файл за печат с Adobe PhotoShop и Adobe Illustrator/Indesign
с попълване на клетки в Excel?
Ей такива изказвания винаги ми бъркат много на дълбоко.
Не 350 лв., и 5 лв. няма да дам за такива "специалисти".
Басииииииииииии.и за какво се хабих в тая тема. #Cussing out

# 123
  • Мнения: 3 423
Само да кажа, че единият от тях няма виШе и е един от най-добрите финансисти в България въобще Peace

То затова на България толкова й вървят финансите...

# 124
  • Мнения: 3 423
А и ползване на Adobe и Macromedia софтуер не е работа за компютърен спец. според мен , а за тексто и прочие обработка. Това в по-простия си вид , като например работа с ворд и секретарката го може, пък камо ли един инженер например Joy

Как може да сравняваш писане на ActionScript във Macromedia Flash с писане на текст в Word?
Или обработка на графичен файл за печат с Adobe PhotoShop и Adobe Illustrator/Indesign
с попълване на клетки в Excel?
Ей такива изказвания винаги ми бъркат много на дълбоко.
Не 350 лв., и 5 лв. няма да дам за такива "специалисти".
Басииииииииииии.и за какво се хабих в тая тема. #Cussing out

Абе не си съвсем права. Ето, аз съм факир в InDesign-a и подобни, ама толкова мразя Word-a, че го ползвам само като пишеща машина и някоя секретарка би ме сложила в задния джоб на прашките си. Нещата не могат да се сравняват. Както тя пише на word и пее, така аз със затворени очи мога да сглобя туй-онуй на InDesign. Просто всеки трябва да се оценява според изискванията в бранша.

# 125
  • Мнения: 2 885
ОФФ: Абе секретарка, знаеща да борави с Flash и да пише AS код още не съм видяла, ама айде..... Heart Eyes
Ще питам във форума www.flashbg.org....може и да са виждали  Party
Прочети пак цитата от vivita. Фотошопа, Индизайна, Флаша и Илюстратора не са текстообработващи програми, за да се говори, че всека секретарка или инженер може да борави с тях.
За работа на графичен и уеб дизайнер ти трябва много повече от "цъкане с компютър" - усещане за цветове, обща визия и още и още......Това е вродено усещане, не става за всеки.......А че българина не иска да дава пари за реклама /малките фирми/ и жената на шефа или съседчето им правят рекламите и сайтовете е тотално отделен въпрос.  Twisted Evil

Ама се отклонихме много яко от темата на авторката....

Аз спирам да пиша.

Мисля, че стана ясно, че 350 лв. не са малко за мен. На толкова работих като преподавател компютърна грамотност и имах пълна заетост на часове от 9 до 18, на крак. Става дума за София, пл. Гарибалди. Но от тогава много вода изтече... Joy
Поздрави,
Нем

# 126
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Мисля, че стана ясно, че 350 лв. не са малко за мен. На толкова работих като преподавател компютърна грамотност и имах пълна заетост на часове от 9 до 18, на крак. Става дума за София, пл. Гарибалди. Но от тогава много вода изтече... Joy
Поздрави,
Нем

Е, то тогава и бозата сигурно е била от "6", ама не става въпрос за това, мисля...

# 127
  • Мнения: 2 885
Става дума за средата на 2000 г.

# 128
  • Мнения: 3 153
Само да кажа, че единият от тях няма виШе и е един от най-добрите финансисти в България въобще Peace

То затова на България толкова й вървят финансите...
Ами няколко международни компании не мислят като теб явно, щом той им е финансов съветник.
Но като гледам не говорим на един език с теб, а и едва ли нещо разбираш от финанси, като се има предвид колко са близо като материя до InDesign-a!

Последна редакция: пн, 03 юли 2006, 16:47 от Petинка

# 129
  • sofia
  • Мнения: 8 925
Относително е....в момента работя за толкова чисто, но работата е спокойна, нормални колеги, не работя извънредно, нямам проблем с болнични, отпуски и т.н. Даже имам време и във форума да вися. И поне два пъти годишно дават допълнителни средства
Преди три години работех за 450 чисто, обачеееее няма в 5 да си тръгнеш, това да отсъстваш граничеше с научната фантастика.....но тогава имах други приоритети и ангажименти...живот и здраве след второто дете почти съм сигурна, че се захвана с нещо друго.

А иначе отношението образование-размер на заплатата е много относително....като почнем от различните сфери, та се стигне до различните фирми.

# 130
  • Мнения: 2 292
немирница ако добре чететш ще догледаш, че съм писала  "-в по-простия си вариант"  имайки в предвид, че word е текстообработваща ,добре, но и другите са обработващи  Wink  Wink
т.е без голяма философия и просто с цъкане с мишката.
а как дефинираш комп. спец.? че има много - хардуер- монтаж или архитектури, инсталация, ОС,софуер - ползване, софтуер - писане  ... всичко накрая  се разбива на спец по нещо си, тясно квалиф. , което в повечето случаи ако го погледнеш отделно е доста елементарно .
 Има и специалисти,които не могат да се заменят без да минат години образование, но те не са потребителите на фотошоп

Последна редакция: пн, 03 юли 2006, 18:11 от vivita

# 131
  • Мнения: 3 423
Само да кажа, че единият от тях няма виШе и е един от най-добрите финансисти в България въобще Peace

То затова на България толкова й вървят финансите...
Ами няколко международни компании не мислят като теб явно, щом той им е финансов съветник.
Но като гледам не говорим на един език с теб, а и едва ли нещо разбираш от финанси, като се има предвид колко са близо като материя до InDesign-a!

Ами ей за това говорим. Че всеки според това, което може. Не е нужно секретарка да знае какво ли не програми, нито пък финансист, отговорен за финансите на България, да е учил финанси. Хората могат различни неща. И щом получават адекватно заплащане, значи си знаят работата.

# 132
  • Мнения: 404
Хора, аз с английски и компютърна грамотност опаковам подаръци за 160 лева шест дни по девет часа на ден. 350 лева са малко за каквото и да било, ако издържаш семейство. Ако ти трябват за дрешки и кафе са си ок.
160 лева даже и са ти много 3а работата,която вьршиш. Кьде и3пол3ваш английски и компютьрната си грамотност при опаковането на подарьци?


Перла, ти май въобще не си разбрала какво е искала да каже момичето.  Тя знае английски и има компютърна грамотност и въпреки това за в момента не може да си намери друга работа освен да опакова подаръци.  А не че тези си умения ги прилага в опаковането на подаръци.  И какво искаш да кажеш с това, че и 160 са и малко?  За какъвто и да е труд в България 160 лева не са за никъде, та това е минимална заплата.  като казваш че са и малко, колко спопред теб трябва да получава?

# 133
  • Мнения: 135
Само да кажа,че преди около 4-5год и аз съм опаковала подаръци и немислете,че е толкова лесно.Изисква се доста умение,вкус и естетика и невиждам нищо срамно в това да опаковаш подаръци,а относно тази заплата от 160лв.сигурно бих предпочела да си седя в къщи отколкото на работа.

# 134
  • Пловдив
  • Мнения: 14 037
Хора, аз с английски и компютърна грамотност опаковам подаръци за 160 лева шест дни по девет часа на ден. 350 лева са малко за каквото и да било, ако издържаш семейство. Ако ти трябват за дрешки и кафе са си ок.
160 лева даже и са ти много 3а работата,която вьршиш. Кьде и3пол3ваш английски и компютьрната си грамотност при опаковането на подарьци?

Перла, съжалявам, че ще го кажа, но мисля, че е изключително грубо да говориш по този начин, да не говорим, че е и ужасно несправедливо. Мислиш ли, че някой заслужава такива пари за 9 часов работен ден? Дори и работата да не е особено квалифицирана си има умения и не всеки може да я върши. 

# 135
  • Мнения: 8 769
Мисля, че стана ясно, че 350 лв. не са малко за мен. На толкова работих като преподавател компютърна грамотност и имах пълна заетост на часове от 9 до 18, на крак. Става дума за София, пл. Гарибалди. Но от тогава много вода изтече... Joy
Немирница, като цяло съм съгласна с постингите ти, но ти вече разсъждаваш от позицията на работодател (малко или много). Погледнато принципно, 350 лв. са малко, ако ще и бруто да са, в случай, че половинката ти получава също долу-горе толкова или със 100-200 лв. повече. Зависи, разбира се и какво семейство издържаш. Виж, за студент, или за човек, който все още живее при родителите си и е "шапка на тояга" - да, сумата е прилична. Но не и за хора, които се грижат за семейство.
И още нещо, ти си започнала на такава заплата през 2000 г. Тогава цените бяха доста по-различни. Само за сравнение ще ти напомня, че газта за автомобили бе някъде около 0.40-0.50 лв., а сега е вече 0.92 лв. Wink

# 136
  • Мнения: 3 161
Ох, и аз да се включа. Че са малко, малко са - не стигат, но един университетски преподавател примерно (асистент, ст. асистент) взима по-малко от това чисти. Това само за сравнение; такива са реалностите у нас. Ако и двамата са на такива заплати - кофти. Живяхме известно време с 600-700 на месец (и майчинство нямах, като докторант) и знам как до никъде не са, ама като няма други опции- стягаш се и се справяш. Иначе не приемам и обратния довод: за толкова малко пари няма да работя въобще (знам примерно, че доста ромки отказват да чистят улици за 200 лв - малко са им). 

# 137
  • Мнения: 4 621
350лв според мен е доста ниска заплата  за София Thinking

# 138
  • Пловдив
  • Мнения: 23 546
.............. Иначе не приемам и обратния довод: за толкова малко пари няма да работя въобще (знам примерно, че доста ромки отказват да чистят улици за 200 лв - малко са им). 
Аз 200лв получавах до скоро като млад новозавършил висшист. Обаче ако циганките са почнали да се отказват на тези пари - време е да се замислям, явно от крадене се изкарват повече. Ще сменям бранша. Впрочем къде се учи за джебчийка?
Иначе и 200 лв и 350 са малко, нищо че живея в малък град. Реално ако нямаш село и баби на село, които да дават продукти живота в малкия град не е много по-евтин от София. Цената на телевизор или пералня в магазина е една и съща, хранителните продукти ги купувам на подобни цени. В София по-висок е само разхода за квартира. Обаче разликата в заплатите в столицата и в провинцията е огромна, в пъти за горе-долу една и съща работа.

# 139
  • Мнения: 1 492
Е как вие се струва като цифра newsm78.Питам ви ,защото доста мои познати взимат по големи заплати 450-500лв,а на мен тези 350лв.ми се струваха сравнително добра заплата.
Такаа, на такъв въпрос, отговора е - НЕ, малка е за страната ни, не стига за нищо.
Но всеки си взима заплата според квалификацията.
Една секретарка, ако ще и с 6 езика да е, си е секретарка и 350лв. си е нормална заплата за нея. Даже ако отворите обявите ще видите, че заплатите им започват от 250лв.Жалко е,но е факт.
Ако обаче говорим за програмист или счетоводител например, не може и дума да става за заплата от 350 лв, тогава е подигравка.

# 140
  • Мнения: 2 885
Ох, и аз да се включа. Че са малко, малко са - не стигат, но един университетски преподавател примерно (асистент, ст. асистент) взима по-малко от това чисти. Това само за сравнение; такива са реалностите у нас. Ако и двамата са на такива заплати - кофти. Живяхме известно време с 600-700 на месец (и майчинство нямах, като докторант) и знам как до никъде не са, ама като няма други опции- стягаш се и се справяш. Иначе не приемам и обратния довод: за толкова малко пари няма да работя въобще (знам примерно, че доста ромки отказват да чистят улици за 200 лв - малко са им)

Много ОФФ:
Ето, само emem явно ме разбра от 7 страници тема. Малко или много, сам или със семейство - всичко е индивидуално. Но ако няма алтернатива и тази заплата е хубава. Ако искаш и си амбициозен да постигнеш желанията си, НО трябва да поставиш началото.
Да, аз бях сама 2000 година, но нямах алтернатива. Сама, без пари, без да искам грам помощ от нашите. Намерих работата си 10 дена след като дойдох в София с обява в интернет. Нямах връзки, познати, препоръчители.
За мен и работата бе страхотна и заплата бе супер, МАКАР по-малка от това което получавах с 50 лв.
Е, аз знам какво исках, знаех как го да постигна. И го направих. Сега се радвам на резултатите.
В момента тече предаването на М.Ангелова. Говори представител на асоциация http://roditel.bg/
"Българина много се грижи за децата си. Не им дава алтернатива САМИ да се справят в живота."
Ето това е грешката на родителите. Възпитанието на децата влияе на желанията им - "Ама защо да работя за без пари?!"
Ето от там идва проблема. Поколението след 80-те е станало комерсиално, но и мързеливо.
Не слагам естествено всички под един знаменател. Има много амбициозни, учат в чужбина или работят перспективна работа.
Но има и такива дето не си мърдат пръстът.....за под някаква сума. Жалко е. Губят се трудовите навици и се живее на гърбът на другите. Циганите се усетиха, че е по-лесно на социални помощи. Това е голямата грешка на политиката. Да видим как реват сега примерно немците...
И на интервютата се вижда за какво става дума, говоря за младите хора. Шокиращо е....нито CVто без грешки, нито речник, 0 грам амбиция - само и единствено парите са важни.
Щом им се "набива" в главата за "пари, пари, заплати, минимум пари"....това се приема за истина.
Къде остана амбицията да постигнеш целите си, да искаш да бъдеш самостоятелен човек, да не разчиташ на родителите си след някаква възраст???? Дори студенти с желание да му дадеш наготово професия, не искат работата. Искат пари....Колко стажански програми незапълнени има?! В Капитал имаше много хубави статии по въпроса наскоро.
Говоря и като наблюдател, като служител минал по този път и най-вече родител.
"Недей мама това, недей мама онова", "Недей мама, малко са парите...ако трябва аз ще ти давам"....
Е, не мога да го разбера. Или съм много явно наивна, за да мисля така.... newsm78 newsm78 newsm78
Евала на нашите, че ми спряха детските на 18 години. Едно време се тръшках и не ги разбирах. Безкрайно много се радвам сега, че ме направиха самостоятелен човек.
Малко или много са 350 лв. - все пак трябва да се постави началото. След време ще има много повече, стига човек да иска!
Оправдания винаги могат да се намерят. Много ги умеем тези неща. Но после всичко се връща!
Край на много ОФФ.

# 141
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
Зависи от работата.
За една служителка например, която само вдига телефона, даже е много.

абе не е точно така, защото ако не може да "омагьоса" потенциалните клиенти и от тях да паднат парици, тогава какво ще прави фирмата?  newsm78 Та както виждаш, не е само до вдигането на слушалката въпроса...

350лв. като за начало си е ОК. Но трябва да се знае перспективата каква ще е и с какви темпове ще се движи.
Аз взимам по-малко от 350 (чисти) на държавна работа съм и РАБОТЯ МНОГО ПОВЕЧЕ ОТ ВДИГАНЕТО НА ТЕЛЕФОН вишист съм, но ми стигат , със заплатата на мъжо....

# 142
  • Мнения: 42
Заплатите в България са ненормално ниски. Стига с това висшист, основист мияч или компютърен специалист. Видяхте в темата кой какво работи и мисля, че никой не получава пари защото по цял ден си клати краката. Колко шивачки работят за по 80-100 лв на месец по малките села. Те какво втора ръка хора ли са?. Докато не си вдигнем самочувствието като нация и да се научим да си искаме така ще е- ще блъскаме за жълти стотинки. На колко от Вас им излиза душицата и даже не могат да се зарадват, че са получили "добрата" заплата 350 лв. Стига с това по-добре 350 лв отколкото нищо. Само си поискайте увеличение на заплатата и после напишете как са реагирали работодателите. С 350 лв заплата и две деца, основните магазани в които ще влизаме ще бъдат "втора употреба" и "всичко за един лев".

# 143
  • Мнения: 2 292
Заплатите в България са ненормално ниски. Стига с това висшист, основист мияч или компютърен специалист. Видяхте в темата кой какво работи и мисля, че никой не получава пари защото по цял ден си клати краката. Колко шивачки работят за по 80-100 лв на месец по малките села. Те какво втора ръка хора ли са?. Докато не си вдигнем самочувствието като нация и да се научим да си искаме така ще е- ще блъскаме за жълти стотинки. На колко от Вас им излиза душицата и даже не могат да се зарадват, че са получили "добрата" заплата 350 лв. Стига с това по-добре 350 лв отколкото нищо. Само си поискайте увеличение на заплатата и после напишете как са реагирали работодателите. С 350 лв заплата и две деца, основните магазани в които ще влизаме ще бъдат "втора употреба" и "всичко за един лев".

това е истината  Wink
може всеки да те убеждава, колко си неквалифициран и подобни и как сега завършваш уни и трябва да се бъхтиш години наред със мизерни средства ... добра тактика! Да ама съм свидетел, как разни студентчета избутаха огромни проекти със мизерни заплати от по 100- 150 лв. И като поискат повече работодателя им вика, че при него работели студенти и толкоз им плащал ... подигравка. Кадърните трябва да си получават парите. И всеки човек, трябвада си знае цената. Разни статийки всеки може да пуска - нали трябва по някакъв начин да ни убедят, че трябва на всичко да сме ДОВОЛНИ.

# 144
  • Мнения: 668
Ох, и аз да се включа. Че са малко, малко са - не стигат, но един университетски преподавател примерно (асистент, ст. асистент) взима по-малко от това чисти. Това само за сравнение; такива са реалностите у нас. Ако и двамата са на такива заплати - кофти. Живяхме известно време с 600-700 на месец (и майчинство нямах, като докторант) и знам как до никъде не са, ама като няма други опции- стягаш се и се справяш. Иначе не приемам и обратния довод: за толкова малко пари няма да работя въобще (знам примерно, че доста ромки отказват да чистят улици за 200 лв - малко са им)

Много ОФФ:


 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501
Ето, само emem явно ме разбра от 7 страници тема. Малко или много, сам или със семейство - всичко е индивидуално. Но ако няма алтернатива и тази заплата е хубава. Ако искаш и си амбициозен да постигнеш желанията си, НО трябва да поставиш началото.
Да, аз бях сама 2000 година, но нямах алтернатива. Сама, без пари, без да искам грам помощ от нашите. Намерих работата си 10 дена след като дойдох в София с обява в интернет. Нямах връзки, познати, препоръчители.
За мен и работата бе страхотна и заплата бе супер, МАКАР по-малка от това което получавах с 50 лв.
Е, аз знам какво исках, знаех как го да постигна. И го направих. Сега се радвам на резултатите.
В момента тече предаването на М.Ангелова. Говори представител на асоциация http://roditel.bg/
"Българина много се грижи за децата си. Не им дава алтернатива САМИ да се справят в живота."
Ето това е грешката на родителите. Възпитанието на децата влияе на желанията им - "Ама защо да работя за без пари?!"
Ето от там идва проблема. Поколението след 80-те е станало комерсиално, но и мързеливо.
Не слагам естествено всички под един знаменател. Има много амбициозни, учат в чужбина или работят перспективна работа.
Но има и такива дето не си мърдат пръстът.....за под някаква сума. Жалко е. Губят се трудовите навици и се живее на гърбът на другите. Циганите се усетиха, че е по-лесно на социални помощи. Това е голямата грешка на политиката. Да видим как реват сега примерно немците...
И на интервютата се вижда за какво става дума, говоря за младите хора. Шокиращо е....нито CVто без грешки, нито речник, 0 грам амбиция - само и единствено парите са важни.
Щом им се "набива" в главата за "пари, пари, заплати, минимум пари"....това се приема за истина.
Къде остана амбицията да постигнеш целите си, да искаш да бъдеш самостоятелен човек, да не разчиташ на родителите си след някаква възраст???? Дори студенти с желание да му дадеш наготово професия, не искат работата. Искат пари....Колко стажански програми незапълнени има?! В Капитал имаше много хубави статии по въпроса наскоро.
Говоря и като наблюдател, като служител минал по този път и най-вече родител.
"Недей мама това, недей мама онова", "Недей мама, малко са парите...ако трябва аз ще ти давам"....
Е, не мога да го разбера. Или съм много явно наивна, за да мисля така.... newsm78 newsm78 newsm78
Евала на нашите, че ми спряха детските на 18 години. Едно време се тръшках и не ги разбирах. Безкрайно много се радвам сега, че ме направиха самостоятелен човек.
Малко или много са 350 лв. - все пак трябва да се постави началото. След време ще има много повече, стига човек да иска!
Оправдания винаги могат да се намерят. Много ги умеем тези неща. Но после всичко се връща!
Край на много ОФФ.

Общи условия

Активация на акаунт