детски надбавки

  • 10 026
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 640
знаете ли колко трябва да са детските надбавки за близнаци, които са първи деца в семейството?
В Социалните ми излязоха с намера, че за едното ще получавам като за първо, а за другото като за второ дете Shocked.
А еднократните помощи бяха еднакви за двете Crazy.
Пише ли го това някъде или е пак по преценка на чиновничките?

# 1
  • Мнения: 4 965
Според последните промении в закона, близнаци, които са първо и второ или второ и трето дете, се водят като 2 втори деца по отношение на детските надбавки, детските градини и др.
Т.е. и за двете деца се полагат по 20 лв. - единствената разлика, че по време на комисията, която одобрява детските, автоматично получаваш одобрението за първо и второ дете, а решението, че за първото ще получаваш като за второ - се дава в отделен протокол. Когато си получаваш решението, трябва да ти дадат 2 отделни документа (едни зелени бланки). Ако евентуално служителката се прави на интересна (ами, ако има 10 двойки близнаци - при нас в общината са 14 - по 2 лв. на дете всеки месец...), можеш да говориш с някой висшестоящ и ти изплащат парите със задна дата (за месеците, когато са ти превеждали 18+20, ти дават и останалите 2 лв. за всеки месец).
Обясни й да си прочете нормативните документи или иди направо в приемното време на кмета (можеш и директно да звъннеш в социалните), но първо разбери името на въпросната служителка.

# 2
  • Мнения: 7 640
значи ще ми се обадят да си взема решението ли, няма да ми ги привеждат автоматичо

# 3
  • Мнения: 7 640
и още нещо- Азаф, имаш ли линк към наредбата

# 4
  • Мнения: 4 965
Извинявай, че чак сега отговарям, ама снощи шушулките ми бяха блокирали компа и докато открия какво са натиснали...
Така, никой няма да ти се обади за решението (намят такава практика - ако не го потърсиш, ти го дават при следващото подаване на документите - пазят го в папката ти). То излиза около 15-то число на месеца на подаване, а около 20-то (за София) автоматично започват да ти превеждат парите.
В твой интерес е, обаче, да си вземеш решението, за да можеш да го обжалваш, ако видиш, че нещо не е точно или липсва допълнителното решение.
Линк нямам, но ще се опитам да потърся - майка ми работи в Общината, та покрай нея ги знам нещата. Тя обаче е в друг отдел, та го няма черно на бяло, но колежките й в Социалните го имат (т.е. и във вашата община трябва да са го получили и да не се опитват да хитреят).
Ако открия нещо, ще го пусна.

# 5
  • Мнения: 7 640
мерси  bouquet
щото нали знаеш, че така беш нещо черно на бяло, няма да имам очи да споря Twisted Evil

# 6
  • Мнения: 4 965
Най-идиотското е, че навсякъде намирам само това, че второто и третото дете, ако са близнаци, се приравняват на 2 втори.
За първо и второ го има само като неофициални коментари.
Довечера ще питам майка ми и ще пиша пак.
На страницата на Министерство на труда и социалната политика открих само това, но е със стара дата:
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=18735
Дано има и "по-пресни" отговори, но като гледам не си дават много зор да отговарят на въпроси на граждани.

# 7
  • Мнения: 4 965
Yes, yes!!!
Намерих го!!!

Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., бр. 21 от 2006 г.)
http://www.bsconsult.bg/pages/NORM/norm2.php?normativ_id=137
6) (Нова - ДВ, бр. 21 от 2006 г.) Помощта по ал. 1 в случаите, когато се отглеждат близнаци, един от които е второ дете на майката, се изплаща за всяко дете близнак в размера за второ дете.

Копни си го, принтни го и тичай да натриеш носа на лелката в общината.
Успех.
  bouquet

# 8
  • Мнения: 7 640
не е това, защото тогава трябва да изплащат 2х18лв Sad
Те би трябвало да са две първи newsm78

# 9
  • Мнения: 4 965
Напротив. Сумата за първо дете е 18 лв., а за второ е 20 лв.
А там пише, че щом едното дете е второ за майката и са близнаци - и двете се приемат за втори. Т.е. 2х20 лв.

Последна редакция: ср, 05 юли 2006, 19:49 от azaf

# 10
  • Мнения: 7 640
ей, мерси!
Ще си го принтна и ще се разправям.

# 11
  • София
  • Мнения: 6 521
ей, мерси!
Ще си го принтна и ще се разправям.
Не беше ли и ти в Дружба ? На мен ми превеждат 40 лв. след последните изменения  иначе бяха 18+20. В тази община проблеми не съм имала, ако и ти си в същата де  newsm78.

# 12
  • Мнения: 5
мили мами как така ви превеждат 2 * 20 лв. при положение че в закона пише че изменението е в сила от 01.01.2007г. Thinking на мен все още си ми превеждат 18+20

# 13
  • Мнения: 4 965
мили мами как така ви превеждат 2 * 20 лв. при положение че в закона пише че изменението е в сила от 01.01.2007г. Thinking на мен все още си ми превеждат 18+20

Не знам къде си го видяла това newsm78.
В сила е от 2006 г. и имаш право да ти изплатят парите със задна дата (т.е. за месеците, когато не са ти превеждали тези 2 лв., трябва да ти ги дадат на веднъж).

# 14
  • София
  • Мнения: 6 521
Различните, членове в Закона влизат в сила от различни дати.Виж пак.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт