Рев за всяко нещо

  • 1 941
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 647
От известно време насам си задавам въпроса дали не греша някъде с възпитанието на детето и каква е причината. Проблемът е следният: дъщеря ми се тръшка за всяко нещо, което й откажа да купя или направя. На пръв поглед нищо особено, но когато това е системно, положението вече съвсем не ми се вижда нормално. Не възприема думата "не" и винаги, когато я чуе започва да реве и да се тръшка. Казва ми "Искам сладолед" /например/ и аз ако в момента съм заета или пък наблизо няма магазин й обяснявам, че няма как да й го взема в момента и че после ще й купя. Тя от своя страна дори и не ме оставя да й обясня, ами започва да реве и да казва "Искам сегаааа, не после, сегааа". И тази ситуация се повтаря всеки ден по няколко пъти. Аз се изнервям, защото не ме слуша, тя също става неспокойна и оттам започват караниците с нея и съответно ревовете й. Най-лесно е като иска нещо да й се даде веднага, но си мисля, че това не е добро за възпитанието на детето. Все пак от малка трябва да се научи, че не може да има всичко. Но мен ме притеснява това, че за най-малкото нещо плаче. Хиляди пъти съм й обяснявала, че не бива да се реве за дребни неща, но явно тя не иска да ме чуе. Старая е колкото се може по-малко да й се карам и подхождам с разбиране към нея, но не винаги се получава. Не знам как са вашите деца, но всякакви съвети за справяне с положението ще ми бъдат от полза.

# 1
  • Мнения: 3 367
писано е много по темата,ако имаш желание виж назад(макар да касае по-малки деца 1есто)
аз из1етох книгата "отговорът е НЕ" на синтия уидам,изд.сиела,2001; то1но примера със сладоледа и "сега"-то го има; много полезна и позитивна лит-ра ми се стори;
Анна
сега видях 1е не  си в бг,ето лика от амазон ако 1етеш на англииски
http://www.amazon.com/gp/product/0962203645/104-1520826-4135941? … ance&n=283155

# 2
  • Мнения: 1 117
До колкото разбирам детенце е на 4 години.Моят син и той е на толкова и ние минахме през този период. По същия начин се тръшкаше за всяко нещо и то по няколко пъти на ден.Нямаше угода и интересното беше , че по-често се случваше тези му прояви да са на улицата , в магазина и т.н. Аз от хорски срам се стремях да му угодя , за да не си помислят , че съм лоша майка.Но един ден ми писна и аз се заинатих като него. Той реве , а аз се правя на глуха.Той тропа в магазина, хващам го за ръка, излизаме и все едно че не се дърпа. Позволих си и да го накажа като го лиша няколко вечери от сладолед. И смея да твърдя ,че близо от седмица като че ли е друг човек.

# 3
  • Мнения: 7 362
Той реве , а аз се правя на глуха.Той тропа в магазина, хващам го за ръка, излизаме и все едно че не се дърпа. Позволих си и да го накажа като го лиша няколко вечери от сладолед. И смея да твърдя ,че близо от седмица като че ли е друг човек.
Да ама не.Само дето е тя.Същия случай.При мен обаче не мина седна си в прахта пред сергията насред Приморско за една надуваема миниатюрна костенурка и седя точно докато ми стопи нервите близо 2 часа издържах скрита зад ъгъла.Нито се сети за мен,нито ме потърси,търпеливо чакаше да се върна и да купя проклетата костенурка. #Cussing out

# 4
  • Мнения: 5 647
Пробвала съм и с варианта да не й обръщам внимание, но не става.

# 5
  • Мнения: 2 125
И ние сме в същата ситуация. Пресен пример от снощи...за една близалка се тръшка, крещя, вика, ляга по земята  Shocked #Crazyи накрая една приятелка му купи. Тя има две момиченца и такова нещо не съм виждала при тях, а децата ни са заедно в яслата и после играят заедно. Направо не знам - нито с добро се води, нито с лошо. Ще следя с интерес.

# 6
  • Мнения: 3 271
Същото го имам у дома от повече от 6 месеца вече. Възрастта е малко над 3. След много лутане разбрах кое работи най-добре, а и после моят личен психоаналитик (благодаря ти, Деметра  Hug ) го потвърди - има нужда желанието й да се удовлетвори, за да има увереност в себе си. Не се разглезва от това, както всички ни учат, напротив. Аз имам проблеми с почти всички наоколо с това, че й отстъпвам, НО в допустими граници. Така и двете страни са доволни и смея да кажа, че последният месец най-после виждам светлина в тунела, а и аз неочаквано за самата мен станах по-търпелива.
Примери:
- не давам сладолед/сок/боклуци преди вечеря, тя неистово реве, казвам ОК, давам ти капка/троха и си изяждаш вечерята, тя се съглсява, давам наистина троха и всички са доволни
- искам нещото СЕГА, това все още е проблем, онзи ден се тръшна за бисквитка насред задръстването по Околовръстното, хайде, де... работи мнооооооого пъти спокойно (тук е разковничето, но и големият проблем за мен) да й обясня защо не може сега, кога ще го получи и евентуално, ако мога да й предложа нещо друго в момента. 90% успяваме. Ако все пак не млъкне след 5-6 опита, просто й казвам, че вече съм й обяснила, нямам какво друго да направя в момента и спирам да я чувам. Мнооого е трудно, но до 2-3 мин спира.

Успех  Hug Не си сама, знам точно колко ужасно трудно е

П.П. Видях горният постинг. За мен, ако се тръшка и й се даде накрая вероятно би довело до разглезване и затвърждаване на тръшкането. Но намирането на компромисното "отстъпване" веднага води до положително развитие и намаляване на крясъците и тръшкането в рамките на 2 седмици още   Peace

# 7
  • Мнения: 14 133
И ние сме същите. Снощи се тръшка у нас  само, защото съм му измила главата с шампоан. Вече нямам нерви за това безпричинно тръшкане, реване, мрънкане за всевъзможни дреболии.

# 8
  • Мнения: 5 647

Първо си мислех, че причината е детската градина, защото все пак там е длъжна да спазва добро поведение и за това вечер се отпуска. Но дори и когато е с нас по цял ден си е същата. Аз също се "пазаря" с нея и ефект има, но когато тя иска. Може би и аз реагирам понякога по-остро и нервно и това допълнително ни натоварва. Наистина не издържам, когато съм изморена и искам да си почивам, а тя започва с ревовете си за най-малкото нещо.

# 9
  • Мнения: 639
Миленка ,нямаш си представа колко добре те разбирам .Моето чудо на 4/6г. е същото.Вечер я взимам от градина след работа и се започва с тръшкане и ревове за щяло и нещяло Mr. Green Mr. Green.При мойта действа "пазаренето "и зайграването в определената ситуация /но понякога и аз нямам нерви за този театър и искам спокойствие но маймуната е на друго мнение/
 
Ако иска да и се купи нещо ,което немога по ред причини да купя в момента ,първо обеснявам защо неможе ,след това предлагам някакъв вид сделка в която тя има право на избор /като разбира се това е вид манипулация от моя страна/,но тя се чувства доволна ,че може да избира все пак.

Друг вариант е да  да вкарам в "играта" някой от нейните въображаеми приятели и те да и обеснят защо в момента неможе.
Абе винаги след тези "гимнастики" се чувствам емоционално изцидена но ........ нема начин.
Споко не си сама   bouquet

# 10
  • София
  • Мнения: 888
Той реве , а аз се правя на глуха.Той тропа в магазина, хващам го за ръка, излизаме и все едно че не се дърпа. Позволих си и да го накажа като го лиша няколко вечери от сладолед. И смея да твърдя ,че близо от седмица като че ли е друг човек.
Да ама не.Само дето е тя.Същия случай.При мен обаче не мина седна си в прахта пред сергията насред Приморско за една надуваема миниатюрна костенурка и седя точно докато ми стопи нервите близо 2 часа издържах скрита зад ъгъла.Нито се сети за мен,нито ме потърси,търпеливо чакаше да се върна и да купя проклетата костенурка. #Cussing out
Ще ти кажа какво бих направила аз:  ще й купя играчката и като се приберем ще я счупя пред нея. Знам,че е агресивно, но имаше действие:)

# 11
  • Мнения: 928
Ще ти кажа какво бих направила аз:  ще й купя играчката и като се приберем ще я счупя пред нея. Знам,че е агресивно, но имаше действие:)

Ужас! И това пък защо  Thinking

# 12
  • София
  • Мнения: 888
Ще ти кажа какво бих направила аз:  ще й купя играчката и като се приберем ще я счупя пред нея. Знам,че е агресивно, но имаше действие:)

Ужас! И това пък защо  Thinking
Защото на детето му става ясно,че след като са му купили играчката, значи може и следващия път да направи така и пак да е на неговото. Не може да получават всичко в крайна сметка, но мисля,че обясненията не помагат особено.Трябват и по радикални действия.Аз съм от хората,които не крещят на децата си, но изпълнявам всяка дума която кажа. Например  ако иска да яде десерт преди основното и казвам,че ще спи гладна и ако още веднъж не иска си ляга гладна.Ако не ме слуша й казвам,че ще я накажа като я лиша от любима играчка и гледане на ТВ и ако продължава го правя без коментар.Ако ми се тръшне за нещо насре улицата си я оставям да се тръшка докато не й мине,независимо от мнението на хората,минаващо наоколо. И има ефект.Тоест децата зная пред кой минава номера.

Последна редакция: ср, 05 юли 2006, 14:18 от Petrova_

# 13
  • Мнения: 3 271
я оставям да се тръшка докато не й мине,независимо от мнението на хората,минаващо наоколо. И има ефект.Тоест децата зная пред кой минава номера.

И аз мислех така до преди половин година (или малко повече). Но детенцето ми показа, че има и друго положение, което абсолютно противоречи на логика и мислене. Вече научих още един урок затова колко беполезни са "рецептите".
Това, което описваш при Катето не върви. Изнервя се още повече и това ескалира много бързо. Удовлетворяване на желанието й макар и видоизменено по начин, който устройва и мен има пъти по-добър ефект. Да не говорим, че личното ми убеждение е, че така расте по-спокойна и уверена спрямо да я "смачкам" с налагане. Просто децата са различни, подходите - също.

# 14
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Ще ти кажа какво бих направила аз:  ще й купя играчката и като се приберем ще я счупя пред нея. Знам,че е агресивно, но имаше действие:)

Ужас! И това пък защо  Thinking
Защото на детето му става ясно,че след като са му купили играчката, значи може и следващия път да направи така и пак да е на неговото. Не може да получават всичко в крайна сметка, но мисля,че обясненията не помагат особено.Трябват и по радикални действия.Аз съм от хората,които не крещят на децата си, но изпълнявам всяка дума която кажа. Например  ако иска да яде десерт преди основното и казвам,че ще спи гладна и ако още веднъж не иска си ляга гладна.Ако не ме слуша й казвам,че ще я накажа като я лиша от любима играчка и гледане на ТВ и ако продължава го правя без коментар.Ако ми се тръшне за нещо насре улицата си я оставям да се тръшка докато не й мине,независимо от мнението на хората,минаващо наоколо. И има ефект.Тоест децата зная пред кой минава номера.
Петрова, за първи път срещам майка с близък до моя начин на действие  bouquet.
И не мисля, че е прекалено, защото определено има ефект и Рони знае, че просто при мен много работи не минават.

Общи условия

Активация на акаунт