Бизнес дрес код

  • 2 904
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 210
Утре съм на интервю. Казаха ми, че трябва да съм в официално работно облекло - разбирай костюм, (без чехли, сандали и т.н).

Обаче имам проблем. Нямам тъмен костюм. Имам светла охра (панталон и сако с дълъг ръкав) и един с бял панталон и шарено сако с къс ръкав. Едните обувки са чехли, въпреки че отпред пръстите са затворени и бих казала че изглеждат много стилно (все пак за костюми съм ги взимала). Другите ми летни ми не са чехли, но с рязана пета. Тъмните ми костюми са пролетно есенни и не стават въобще. Обикновено редувам костюмите с дънки и блузки, но в сегашната ми фирма няма строги изисквания към облеклото (т.е. костюмите са си мои прищявки).

Та се чудя какво да правя. Не искам заради едното интервю да инвестирам толкова много, пък и не мога утре целия ден да тичам по магазините.
И се чудя дали мога да отида на такова интервю с по мое мнение "средиземноморски бизнес стил" облекло.

Последна редакция: вт, 04 юли 2006, 19:01 от Anichka

# 1
  • Мнения: 213
Не мисля, че е проблем костюмът да е светъл. Бих заложила на едноцветен, може и с шарена риза (разбира се не крещящо). По принцип "официално" за дама значи с риза и пола след обяд/ рокля преди обяд (в англия дори бизнес етикета, който все пак е по-свободен от дипломатическия протокол не допуска панталони) ама у нас като гледам и панталона се има за официален.
Обувките - колкото по затворени-толкова по добре. препоръчително е с чорап, ама ако не стои добре по добре без.
Мисля, че това, с което разполагаш е достатъчно добро за бизнес облекло. Не се притеснявай за него, а за интервюто.
ОТ СЪРЦЕ ЖЕЛАЯ УСПЕХ

# 2
  • Мнения: 412
Аничка, и аз ти пожелавам успех на интервюто преди всичко  Peace
Колкото до обувките, и двата чифта не са подходящи, ако трябва да си пунктуална - едните са чехли, другите - с отворена пета...предполагам, че панталонът скрива отчасти този недостатък, така че моя съвет е да обуеш тези, които са ти по-удобни и за които можеш да забравиш, разбира се задължително с чорап.
Не е фатално разминаването в дрескода за един нов служител, а и тук правилото е да си облечена с една идея под класата на шефа си => нормално е, че ще се ориентираш в движение..."официално работно облекло" наистина е разтегливо понятие, протоколът много се демократизира.
Нещата, които не трябва да забравяш - незабележим грим (или никакъв), най-много два пръстена (включително венчалната халка) по един на двата безименни, часовник, колие и до тук с бижутата, не пушиш, не пиеш кафе, само чаша вода, усмихваш се...в тези дребни неща класата се забелязва по-добре, отколкото в затворената пета  Simple Smile
Увереност и късмет утре  Peace

Последна редакция: ср, 05 юли 2006, 09:04 от chandra

# 3
  • Варна
  • Мнения: 10 786
Зависи в колко голяма и престижна фирма кандидатстваш, в смисъл, дали в тази фирма чак толкова много се държи на бизнес-облеклото. Може би си виждала техни служителки как ходят на работа, ако не си - трябвало е да направиш малко разследване преди интервюто.  Wink

# 4
  • Мнения: 3 089
... и косата да не е пусната. и маникюрът да не е крещящ.

И УСПЕХ!

# 5
Някъде скоро четох:
- аксесоарите трябва да са не повече от 13 (обеци се броят за 2, халка, копчетата на сакото (плюс тези на ръкавите), колие);
- ако си с чехли и с панталон, те ще се виждат като си седнала, така че не се притеснявай, важното е да са в синхрон с костюма - правилото е, ако си с сако, е недопустимо да си с отворена пета (но това е протокол);
- грима - аз бих те посъветвала - лек грим (неутрални цветове)
- но най-важното е да си усмихната и естествена, да комуникираш, да не отговаряш вяло на въпросите, за имаш излъчване и самочувствие. Подготви си отговори на: защо ще напускаш сегашната си работа, какво ти харесва и какво не в нея, какви проблеми имаш с колегите, любимия въпрос за заплатата, детето - кой го гледа, смяташ ли да имаш още деца, с какво се занимава съпруга/партньора ти, какви са ти краткосрочните планове, какво е хобито ти, какво знаеш за фирмата, в която ще кандидатстваш (не коментирам редно ли е или не, да се задават част от тези въпроси, но бъди готова)

Аз малко кофти давам акъли, но обикновенно седя от другата страна на масата, и когато някой дойде на първо интервю и не е подходящо облечен, не му го казваме - естествено, но казваме, че държим на бизнес облекло, костюм, риза и панталон/пола. Ако на втората среща видим, че се е постарал - това вече е хубав знак, но уви едно 50-60% явно не го разбират. Иначе аз лично харесвам хора, които стоят със самочувствие и знаят какво искат, не мрънкят, и не се налага на всяко от посочените неща да се обесняват (ама аз там нямах договор, не ми плащаха осигуровки, писала съм това, но то значи друго).

Абе бъде себе си... Ако е за хубаво ще стане ...УСПЕХ!!!

# 6
  • Мнения: 353
Аз пък съм чувала че тъмносиният костюм (с пола или панталон и със сако) много добре се възприема на подобни интервюта. Този цвят вдъхвал доверие и сигурност и така кандидата има повече шансовае.
Разбира се не го зная от собствен опит, а само споделям какво съм чувала. Това не означава, сега да хукнеш и да сменяш гардероба си.
Успех ти желая от сърце  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 1 210
Ами интервюто го уреди агенция без да съм кандидатствала специално за тази позиция. Просто днес за утре ми казаха нещата. А има и нещо друго - може въобще да не ме извикат, защото може да им се стори много какво съм си поискала като заплащане (това инфо го имат в агенцията). Казаха че представят кандидатите, аз съм била една от тях, но дали на пръв поглед по документи и представяне от агенцията ще им харесам е друг въпрос.

А иначе по принцип трудно бих спазвала изискването за затворена пета през летните месеци, защото си имам малък проблем с петите, който се оказва голям проблем ако обувките не са с връзки. А сега обувки с връзки не ми се връзва тотално.

Организацията е от тоталитарното време и ще видим бъдещия шеф колко "аристократично" ще се държи (щото тези май имат такава нагласа).

А да питам edin HR. Това с въпросите е голяма глупост. Всички сме чели книжките какви въпроси се задават и какво се очаква да отговориш. Но това само "скрива" евентуалните бъдещи проблеми и за двете страни. Аз знам какво искам, но да ти кажа, че за 10 години стаж точно това "хитруване" на дребно ми се струва идиотско. Не може ли право куме в очи?

Иначе благодаря за стискането на палците.

# 8
  • Мнения: 3 271
На мен охрата и обувките без пета ми звучат чудесно! Все пак още не работиш там, важното е да се чувстваш комфортно, уверена в себе си, че изглеждаш добре. А не да се сложиш в нещо дето ще го мислиш целият ден. Живот и здраве да те одобрят, ще си промениш гардероба постепенно!

Колкото до хитруването, и аз вече не съм в тази възраст и положение. Знаеш, че сегашната работа я спечелих точно с максимална откритост и за децата и т.н. Все пак известна доза дипломатичност, в смисъл да уцелиш посоката им на мислене е добре да имаш. НО само, ако това ти допада и си склонна да го търпиш в бъдеще. Иначе аз мисля, че другото е лошо и за двете страни. И за теб не е добре да започнеш работа, която после няма да те удовлетворява.

Аз ти стискам палци много силно и се надявам да се похвалиш още днес!  newsm51 newsm10

Последна редакция: ср, 05 юли 2006, 09:02 от Millena

# 9
  • Мнения: 6 472
На интервютата за работа винаги съм се съобразявала с това облеклото ми да е подходящо, но никога не съм изпадала в такива подробности като затворена или отворена ми е петата. Тъмни пролетно - летни костюми не фигурират в гардероба ми Whistling Най- голям успех съм имала на интервютата, където съм казвала точно това, което мисля и искам и съм изразила собствено мнение и позиция (сменила съм 4 работи и съм се явила на най- поне 20 интервюта). Много е важно да даваш вид на много уверена. Ако те питат караш ли кораб - казваш че карашSimple Smile За първата си работа се бях поизхвърлила и после бая четене и потене посред нощите падна, но успях да се справяSimple Smile
Мрънкането наистина е недопустимо, както и плюене по адрес на сегашния или бившия работодател.
Мисля, че костюма тип светла охра и чехлите към него ще са ок за интервюто. Аз поне точно така бих отишла.

# 10
  • Мнения: 412
Аничка, не съм ейч ар-а, но да си кажа  Wink абсолютно подкрепям, че хитруването е идиотско, а да отговаряш с уклончиви щампи е направо смешно  Laughing. Например:
- Какво заплащане очаквате?
- Амиии тъй като още не съм наясно със спецификата на работата и с това, колко усилия би ми струвала, смятам, че не бих могла на този етап да оценя труд, който не познавам  #Crazy
...или нещо в този дух...
Когато работодателят пита за парите, той всъщност няма намерение да се пазари с теб. Иска да види самооценката ти. А бюджетът за съответната позиция е предварително определен.
В такъв случай най-добре за теб е да си максимално точна, ясна и уверена  Simple Smile
Още веднъж успех  Peace

# 11
  • Мнения: 5 647
Колко по-лесно им е на мъжете. Слагат костюм и са готови.
От голямо значение е фирмата, в която кандидатстваш. Ако можеш разбери повече за това какъв е дрес кодът.
Успех.

# 12
  • Мнения: 412
Ооо и на мъжете, горките, хич не им е лесно  Mr. Green. Там проблемът е конституционален - има такива, които, ако са спретнати и прилично облечени, с чисти обувки, без косми по врата, оставили евтиния часовник вкъщи, също гривната или ланеца...издържат изпита. Simple Smile
Има щастливци, които, каквото и да облекат му дават добавена стойност и класа, при тях нарушенията на дрес кода минават за артистизъм или тип personal  branding  Simple Smile
Обаче има и такива, които с каквото и да са натъкмени, изглеждат като от хм..бригадирското движение  Simple Smile
При мъжете най-важната част от "облеклото" е самочувствието и харизмата, а още не са ги пуснали на Витошка  newsm78  Wink

# 13
  • Мнения: 7 914
Сложи това в което ще се чувстваш най- уверена и спокойна... другото ще си дойде от само себе си! Peace

# 14
  • Мнения: 1 210
Преди малко ми се обадиха - все пак ще ходя на среща/интервю.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт