Подписка срещу спирането на безплатните l

  • 1 543
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 416
Подписката е започнала преди няколко часа, засега са се подписали само 27 човека...
Моля, изразете своята подкрепа против поредната недомислица... http://www.petitiononline.com/alergii/petition.html


Предварително се извинявам на модовете, ако съм пуснала темата на неподходящо място и моля да я преместят! Определено съм объркала мястото, в бързината съм я сложила в "Кърмене"...
Извинете, Рижа Прекрасница и Yosarian...

Последна редакция: чт, 06 юли 2006, 12:44 от Лора

# 1
  • Мнения: 3 161
А, защо, на място си е; нека видят майките какви са рисковете от храненето с АМ, и да си направят сметката как ще се справят, ако детето развие алергия, а НЗОК не плаща вече млеката за алергични...

Копирах частта от отвореното писмо, която засяга кърменето. Подчертаното е мое:

Цитат
Предпоставките за отключването на АБКМ са комплексни, но основните са: фамилна обремененост, ранно отбиване от кърмене, ранно въвеждане на адаптирано мляко, ранно захранване със сокове и твърди храни, все по-замърсената околна среда.

Превенция на АБКМ, други алергии и обменни заболявания:

Да се насърчават реално майките да кърмят своите бебета! Да се обяснява и показва на майката как да накърми за първи път своето бебе! Веднага след раждането бебето да се дава на майката, за да може да го постави на гърда;
• Да се спре порочната практика в Родилните домове на всички новородени да се дава добавка от адаптирано мляко;

• Да се извършват фективно прегледите на новородените, за да може да се разчита на ранната диагностика;
Да не се препоръчва от педиатрите ранното въвеждане на добавка от адаптирано мляко, а да се насърчава майката да кърми по-дълго;
• Да не се препоръчва от педиатрите остарялото вече схващане за ранното въвеждане на сокове(от 40-тия ден) и твърди храни(от 3-тия месец) в менюто на бебето;
• Да се спазват препоръките от НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ “ХРАНИ И ХРАНЕНЕ” 2005 – 2010 в частта за хранене на бебето.

# 2
  • Мнения: 2 885
Темата я има вече във форумите на moetobebe.net и на biberonbg.com
Гласувайте!
Браво! 146 Wink Само така, момичета!!!

# 3
  • Мнения: 47 973
моето бебе е на кърма,но аз съм на диета,иначе трябваше и ние да сме на фризопеп ooooh!
има много бебчета на такива млека,не ми се мисли как ще се справят родителите,нека темата я има на няколко места,за да я видят повече хора и да се подпишат
а иначе най-доброто е кърмата,но не мисля че целта на НЗОК е да стимулира кърменето точно с тази мярка Wink

# 4
  • Мнения: 3 760
Тука й е мястото на темата - иначе нямаше да я видя  Laughing

# 5
  • Мнения: 8 917
а иначе най-доброто е кърмата,но не мисля че целта на НЗОК е да стимулира кърменето точно с тази мярка Wink

 Peace

# 6
  • Мнения: 942
А, защо, на място си е; нека видят майките какви са рисковете от храненето с АМ, и да си направят сметката как ще се справят, ако детето развие алергия, а НЗОК не плаща вече млеката за алергични...

Копирах частта от отвореното писмо, която засяга кърменето. Подчертаното е мое:

Цитат
Предпоставките за отключването на АБКМ са комплексни, но основните са: фамилна обремененост, ранно отбиване от кърмене, ранно въвеждане на адаптирано мляко, ранно захранване със сокове и твърди храни, все по-замърсената околна среда.

Превенция на АБКМ, други алергии и обменни заболявания:

Да се насърчават реално майките да кърмят своите бебета! Да се обяснява и показва на майката как да накърми за първи път своето бебе! Веднага след раждането бебето да се дава на майката, за да може да го постави на гърда;
• Да се спре порочната практика в Родилните домове на всички новородени да се дава добавка от адаптирано мляко;

• Да се извършват фективно прегледите на новородените, за да може да се разчита на ранната диагностика;
Да не се препоръчва от педиатрите ранното въвеждане на добавка от адаптирано мляко, а да се насърчава майката да кърми по-дълго;
• Да не се препоръчва от педиатрите остарялото вече схващане за ранното въвеждане на сокове(от 40-тия ден) и твърди храни(от 3-тия месец) в менюто на бебето;
• Да се спазват препоръките от НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ “ХРАНИ И ХРАНЕНЕ” 2005 – 2010 в частта за хранене на бебето.

Напълно подкрепям emem. Peace

Но и mamavassi има право.

а иначе най-доброто е кърмата,но не мисля че целта на НЗОК е да стимулира кърменето точно с тази мярка Wink

слагам си веднага подписа под писмото.

# 7
  • Мнения: 1 416
Благодаря ви, че гласувате! Вече са се събрали 615 гласа!  Hug

Дай Боже, да има по-малко алергични и повече кърмени бебета!  newsm10

Последна редакция: пт, 07 юли 2006, 11:35 от Лора

# 8
  • Мнения: 2 885
Благодаря ви, че гласувате! Вече са се събрали 615 гласа!  Hug
Дай Боже, да има по-малко алергични и кърмени бебета!  newsm10

А, 617 са. И както си го написала само да не видят кърмачките.... Laughing
"по-малко алергични и ПОВЕЧЕ кърмени бебета" Heart Eyes

# 9
  • Мнения: 1 416
А, 617 са. И както си го написала само да не видят кърмачките.... Laughing
"по-малко алергични и ПОВЕЧЕ кърмени бебета" Heart Eyes

Е, лапсус...  Laughing Извинете - аз и да искам нещо добро да кажа, пак ще се объркам....  Grinning Без това още не са ми простили за оня материал...  Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 4 242
Айде турих парафа! Grinning

# 11
  • Мнения: 1 735
Подписах и смятам да разпратя линка на всичкото народ дето познавам.  Sunglasses

# 12
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Опитах се да я подпиша за втори път........ехххх, кратуна  Grinning

# 13
  • Мнения: 2 047
  807 ... много малко  Confused

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
811 желая успех.

# 15
# 16
  • Мнения: 3 926
833 Grinning И Лора, отдавна ти е простено Hug Мисля още тогава във вихрещите се спорове развяхме дружно бяло знаме Wink

# 17
  • Мнения: 1 737
Ама на латиница ли трябва? На кирилица нещо не схвана, излязоха ми въпросителни! Язък за дългия възмутителен коментар, относно дезинформирането за правилното кърмене...  Sad

# 18
  • Мнения: 5 026
841.Успех!

И от мъжа ми- 842!

# 19
  • Мнения: 2 885
Ама на латиница ли трябва? На кирилица нещо не схвана, излязоха ми въпросителни! Язък за дългия възмутителен коментар, относно дезинформирането за правилното кърмене...  Sad

Ако страницата за подписката ви излиза на маймунки:
Ако работите с Internet Explorer на менюто
View > Encoding > Cyrillic (windows)
Ако работите с Mozilla Firefox
View > Character encoding > Cyrillic (Windows 1251)

Извиняваме се за проблема!

# 20
  • Мнения: 3 161
Лора, идва Световна седмица на кърменето, дали няма да пуснеш някоя статийка за "по-особените" майки от бг-мамма?  Laughing

Момичета, днес даваха репортаж за подписката по ТВ и много ви се зарадвах. Дано акцията да има успех, защото имаме и други искания за в бъдеще, нали?

# 21
  • Мнения: 1 416
Лора, идва Световна седмица на кърменето, дали няма да пуснеш някоя статийка за "по-особените" майки от бг-мамма?  Laughing
Емем,
Как ще я отбележите? Питам, защото ако става за репортаж, е добре. Ама ако е информативна статия - трябва колежката ми от здравния ресор да си пише нещо...
Но ако направите някаква акция, сигурна съм, че и ние ще го отразим, както и всички медии....

П.П. Мерси ви за стабилната подкрепа в подписката!  Hug

# 22
  • Мнения: 3 161
Определено ще спретнем някоя акция; като я измислим - ще кажем. Впрочем темата на Световната асоциация за кърменето (WABA) тази година е защитата на кърменето - празнуват 25 години от приемане и признаване на Кода за защита на кърменето по света, така че не става дума за здравна информация, а именно за обществена подкрепа, регламентиране рекламите на АМ и пр. неща. Просто това, което се е случило по света преди 25 госини, е време да се случи и у нас най-сетне: и ще разчитаме на медиите да помогнат. Пак казвам, не става дума за здравно инфо тук, то е периферно в случая. Давам и линк към сайта на WABA за WBW 2006 (World breastefeeidng week, или ССК на български); http://worldbreastfeedingweek.org/downloads.htm

# 23
  • Мнения: 2 885
http://moetobebe.net/forum/read.php?f=1&i=29040&t=29040
Позволявам си да копирам:

БГНЕС / България / София
ЗДРАВЕ 2006-07-01 18:42

Здравната каса ще кърпи бюджета си с пари за недоносени бебета

--------------------------------------------------------------------------------

Твърде много недоносени бебета се раждат в България, е отчел анонимен експерт на здравната каса и решил да включи част от клиничните пътеки за рискови новородени в списъка с „най-голямо превишение на договорирания обем дейност и значителен преразход на планираните средства”. Така пътеките за диагностика и лечение на новородени с тегло от 1500 до 2499 грама, и за бебета с тегло над 2500 грама, попаднаха в листата за орязване на цените със 7 до 10%. Досега НЗОК плащаше 750 лева за новородени между 1,5 и 2,5 кг, и по 660 лв. за недоносени с тегло над 2,5 кг.
„Това ще бъде катастрофално”, коментира доц. Емилия Христова, директор на Клиниката по неонатология в София и национален консултант по неонатология. Според нея, тези пътеки и досега не са били адекватно остойностени, а намалените цени, които влизат в сила от 1 юли, ще рефлектират изключително неблагоприятно върху грижите за новородените. В Европа за недоносено бебе дават средно 1000 евро на ден. У нас преразход на средства действително има, но причината е в прогресивно увеличаващия се процент на недоносени и рискови новородени, твърди доц. Христова. От средно 64 000 живородени деца годишно, около 10% са недоносените или рискови бебета, които се нуждаят от специални грижи. През 1989 г. преждевременно родените бебета в България бяха 6-7%, сега са от порядъка на 11-12% от всички живородени, обясни председателят на Българската педиатрична асоциация доц. Евгени Генев. Според него една от основните причини за това е увеличената раждаемост в нисковъзрастови групи. Ромките например все по-често раждат на 12-13-годишна възраст, когато физиологията им не позволява да доизносят плода. Доц. Генев все пак допуска, че е възможно в някои лечебни заведения да злоупотребяват с клиничните пътеки за недоносени. „Ако детето се роди 2570 грама например, може да го запишат 2490, за да получи болницата повече пари”, обясни той. В какъв размер обаче са измамите, никой не може да отговори. „Действително на различните нива винаги ще има опити за измами, защото битката за оцеляване на структури е жестока”, коментира доц. Емилия Христова. От Българската асоциация по неонатология обаче са направили предложение до здравната каса и министерството, ако искат да намерят форма за рестрикция, да изготвят маркировки за тежест на състоянието, за да не лишават болни деца от лечение. В писмо до здравния министър проф. Гайдарски доц. Христова написала, че ниската стойност на „бебешките” пътеки показвала, че за България майчиното и детското здравеопазване не са приоритет. За здраво новородено клинична пътека няма, отбелязва тя, то е включено към клинична пътека „Раждане” за 40 лева. Грижите за здраво новородено бебе обаче, с включени имунизации и първична реанимация, възлиза на 180 – 200 лева, дори 250 при определен риск, твърди националният консултант по неонатология. Всяко преждевременно родено бебе има нужда от специализирани грижи, обясни доц. Емилия Христова. Тези деца попадат в две категории – в едната децата се нуждаят от специални грижи, в другата - от интензивно лечение. Те изискват постоянно мониториране на жизнените показатели, хранене със сонди и понякога кислородотерапия със специална апаратура. За най-тежките случаи, при които има нужда от сърфактант терапия, касата в момента плаща 3500 лева, а реалната стойност на лечението е 10 000, твърди доц. Христова. За първото тримесечие на годината 200 новородени са имали нужда от такова лечение. В Клиниката по неонатология в столицата съществува напрежение сред персонала заради ниското заплащане на труда, твърди доц. Христова. Там в момента една медицинска сестра в интензивно отделение получава 250 лева, а лекар със специалност по педиатрия и неонатология - 280 лева. Тези суми не включват изравняването на тримесечие, което обаче е символично, твърди доц. Христова. Затова през последните месеци медсестри и лекари масово напускали работа. На фона на всичко това, новите по-ниски цени на клиничните пътеки за недоносени със сигурност няма да допринесат за по-висока мотивация на персонала и по-добри грижи за новородените. Или пък за подобряване на демографското състояние в обезлюдяваща България. /Здраве.нет


 Crossing Arms

# 24
  • Мнения: 3 271
emem, мисля, че копаем на едно и също място. Нека обединим усилия.
Ей сега ще ти пиша на лични!

# 25
  • Мнения: 2 614
972 и аз дадох своя подпис. Много странен начин е избрало това правителство да си осигури подкрепа от младите хора???? #Cussing out #2gunfire

# 26
  • Мнения: 2 282
Здравната каса ще кърпи бюджета си с пари за недоносени бебета
що не вземат да поспестят от АМ, което дават на абсолютно всички новородени?

и аз гласувах.

# 27
  • Мнения: 4 358
Момичета, днес (след един час) в предаването на Милен Цветков по Нова телевизия ще говорят за лечебните млека и спирането им от НЗОК.
Ще участват клубни майки, наши хора!

Гледайте!

# 28
  • Мнения: 4 242
Мерси за инфото, ще гледам непременно!

# 29
  • Мнения: 422
Това е много добре,ще научат още повече хора за това безумие!

# 30
# 31
  • Мнения: 422
Туко що съобщиха в предварителния преглед на новините по Канал 1,че от НЗОК отново ще плащат лечебните млека,следствие от множеството протести на майките! Grinning
Най-накрая да направят нещо смислено!

# 32
  • Мнения: 4 915
Разгеле. И аз го гледах. Най-рано след 2 месеца се очаква да се започне заплащането от Здравната каса.
Браво на тези, които се борят за правата си!!!

# 33
  • Мнения: 6 618
То срамота щеше ако наистина бяха спрели

# 34
  • Мнения: 663
Браво!Много се радвам!

# 35
  • София
  • Мнения: 3 648
Е, браво!

# 36
  • Мнения: 4 242
Прекрасно!

# 37
  • Мнения: 280
Хубаво,мамите на алергични бебенца ще са по-спокойни,но и на джипитата ще им е по-лесно да "помагат" със съвети за кърмене,или по-точно отбиване на дечицата ни.

# 38
  • Мнения: 47 973
радвам се че този проблем ще се разреши,и браво на майките,които се организираха!сега май трябва да спретнем протест за популяризиране на кърменето  Wink

Общи условия

Активация на акаунт