Въпроси на една неопитна мама

  • 1 093
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 942
Здравейте мамчета!

Една нова мама без опит и стаж в областта се нуждае от вашата помощ.

Родих Никол(2.800,49см.) на 19.05.2006г.(вече сме на месец и половина),само на кърма сме,макар и акушерките да искаха да ме накарат да съм само на адаптирано мляко,защото беба надаваше само по 5гр. в родилния дом.Но предполагам,че надаваше по малко, защото първия ден като ми я дадоха никой не ми обясни как се кърми бебе и по колко време и аз през целият първи ден я държах по 20 мин. на едната и 20мин. на другата гърда и Ники съответно повръща през целият ден и следващите два дни от престоя в болницата неискаше да суче много.Изписаха ни 2.580,на 20 ден Ники беше 3.160, на един месец беше 3.680(надявам се че това е нормално,поне педито така ни каза),а за последните 10 дена нададе 400 гр.(това е нормално,нали Confused)И така сега към въпросите:

1.От две седмици насам Ники си прави почивки по 4 - 4.5 часа през деня и една от 6-7 часа през нощта.Това нормално ли?Все пак тя няма още и два месеца.
2.Нормално ли е при наличието на такива големи почивки да суче по 5-10 минути(в много редки случаи стигаме до 15 мин.)? Дали и стига това?(По принцип е спокойна и спи добре,пампа го цапаме много -  сменяме по 6-7 памперса през деня)
3.Независимо през колко време и по колко време яде винаги връща по една супена лъжица,какво и е на бебка?помогнете Praynig педито казва ,че е от преяждане,защото била лакома,ама тя яде по 5-10 мин. newsm78 може ли затова време да преяде?
4.Много се плюнчи, дали това не е сигнал за нещо нередно?

Много ще съм ви благодарна,ако ми дадете отговор на въпросите, които ме терзаят.
Благодаря на всички ви предварително!

# 1
  • Мнения: 229
ще следя твоята тема защото и при нас беше също така с тази разлика , че първия месец нададохме 2 кг., но аз го будеш да суче през 3 часа и през нощта също го хранен 1 път това до края на първия месец, но и ние се слунчим много и продължаваме да го правим.

# 2
  • Мнения: 2 381
Здравей, Yvonne!
Един от показателите, че бебчето наддава добре, е мокрия памперс, а не нацапания Wink
Моята бебка в началото също повръщаше след всяко хранене.
Слюноотделянето при нас започна към 2-ия месец.Това се дължи на предстоящото зъбоникнене.
Според мен бебето изсуква, колкото му е необходимо, било то за 10 мин или за час.И смятам, че наддава добре.За месец-1.100.
 Hug

# 3
Според мен няма нищо тревожно,като спи детето не го буди да яде ,то си знае най добре дали му се яде или не. newsm32

# 4
  • Мнения: 143
Имоята беба много се лигави,ама много #Crazy и незнам от какво е.

# 5
  • Мнения: 9 901
може ли да ти отговоря само за повръщането? Има си такива бебета. Не е задължително да са преяли, за да връщат мляко. Не е обезпокоително като количество и не се налага да правиш нещо повече от това, да я оригваш добре. Аз научих най-добрата поза за оригване/за нас/ чак към третия месец, и въпреки това до шестия месец си повръщаше редовно.

# 6
  • Мнения: 3 760
Честита ти бебунка!!!!   bouquet
По темата - все едно описваш моята госпожица (без първоначалните проблеми).
Значи: по-важният показател са мокрите пампи (както ти е казала daisy_st ). Трябва да са  поне 4-6 добре напишани на ден (при условие, че бебето е само на кърма, без вода и други течности - надявам се, че е така!)
Ама като ви гледам наддаването - добре се храни това детенце  Laughing

1.От две седмици насам Ники си прави почивки по 4 - 4.5 часа през деня и една от 6-7 часа през нощта.Това нормално ли?Все пак тя няма още и два месеца.  И моята бебка беше така - на тази възраст имаше 5-6 хранения дневно, без поцокване. Наддаваше по кило и си беше супер - въпрос на детенце!
2.Нормално ли е при наличието на такива големи почивки да суче по 5-10 минути(в много редки случаи стигаме до 15 мин.)? Дали и стига това?(По принцип е спокойна и спи добре,пампа го цапаме много -  сменяме по 6-7 памперса през деня)  При нас беше същият случай - десетина минутки, малко на брой хранения, но резултатът беше пухкаво щастливо бебе... Sunglasses
3.Независимо през колко време и по колко време яде винаги връща по една супена лъжица,какво и е на бебка?помогнете  педито казва ,че е от преяждане,защото била лакома,ама тя яде по 5-10 мин.  може ли затова време да преяде? Преяжда и още как. Явно имаш много кърма, а дребната се е специализирала в сукането... При нас беше същото, само че повръщаше доста повече - това са излишъците. С времето го израстна...
4.Много се плюнчи, дали това не е сигнал за нещо нередно? На тази възраст започват да функционират слюнните жлези. Вс. бебета минават през етапа лиги!

# 7
  • Мнения: 422
Ако е гладна ще се буди със сигурност Simple Smile,ако се притесняваш вземи я и и предложи гърда докато спи(предполагам че ще засуче ако е гладна).Относно лигавенето и ние бяхме така и вече си имаме едно зъбче,очакваме скоро 2-тото.Колко време стои на гърдата не е от кой знае какво значение,някои бебета изсукват за 10-15мин толкова колкото други за час.
За повръщането -може и от преяждане да е,може и ако не се е оригнала добре.На Ники не му се е случвало, но предполагам че причината може да е точно такава каквато тити ти е обяснила.
Според мен беба си наддава добре и няма за какво да се тревожиш,кърми си на поискване и бъди спокойна. Hug

# 8
  • Мнения: 742
Честита рожба!
при нас беше същото - хранене за по 5 мин /понеже сме много лакоми/, повръща от скоро, а за последното - постоянно съм с кърпичка в ръка smile3503
но както писаха и другите мами: щом  детето спи, пълни памперсите и наддава нормално - няма от какво да се притесняваш!

# 9
  • Мнения: 942
Благодаря ня всички мами!  bouquetЗнаех си аз че вие ще ми помогнете и ще ме успокоите най-добре.

Значи: по-важният показател са мокрите пампи (както ти е казала daisy_st ). Трябва да са  поне 4-6 добре напишани на ден (при условие, че бебето е само на кърма, без вода и други течности - надявам се, че е така!)
Ама като ви гледам наддаването - добре се храни това детенце  Laughing


Даже прекалено добре си ги намокря- аз и затова щях да ви питам дали е нормално да пишка често и по много - а то ключа бил точно там.

За повръщането -може и от преяждане да е,може и ако не се е оригнала добре.. Hug
Какво означава да не се оригнала добре?Че тя се оригва по
 4-5 пъти на ядене и то доста звучно Grinning

Още веднъж ви благодаря за подкрепата!  bouquet

Последна редакция: пт, 07 юли 2006, 19:26 от Yvonne

# 10
  • Габрово
  • Мнения: 316
     Всичко, което описваш е напълно нормално. И ние рядко ядяхме по 6-7 минути. 5 ни бяха напълно достатъчно.

# 11
  • Мнения: 4 242
Момичетата са ти обяснили добре!
Мога само да добавя за повръщането, макар да е излишък явно, може да се облекчи до известна степен ако уригваш по-често, на 5мин сукане примерно вдигай да уригнеш и виж как ще сте.
Краткото сукане е нормално, бебетата бързо се учат как да сучат бързо и качествено, стават шампиони още  след първия месец.Слюнкоотделянето е в реда на нещата, просто бебето няма рефлекса да придвижи слюнката към гърлото за да я преглътне и за това тя потича от устичката. Имай предвид че когато суче зърното ти е чак в гърлото му и то директно преглъща. Този рефлекс се появява някъде към 6 месец, а понякога и доста по късно.
Всичко при вас изглежда нормално, така че продължавайте в същия дух! И браво!

# 12
  • Мнения: 5 026
 Няма нищо притеснително. Ние също сме минали през тия етапи. И сега рекорда ни за продължително ядене е 10 минути. От скоро (2-3 седмици) спря да повръща след хранене. Казвали са ми, че това също е вид оригване. Не се шашкай,всичко е ОК!

# 13
  • Мнения: 393
Ще кажа само за повръщането, защото имахме подобни притеснения в първите 6 месеца ,после проблема отшумя.Значи ще се опитам да обесня това, което ми каза гастроентеролог-всички хора имат нещо като клапа на края на хранопровода и при накои бебета тя не се затваря и за това връщат по малко храна.Ако количеството е до 1 суп.лъж.няма място за притеснения.Така че повръщането може да не се дължи на преяждане.
Определено детенцето ти се храни добре Laughing- спри да гледаш часовника , просто се води по него -да суче колкото и когато иска.Успех!

# 14
Форумът наистина е подкрепа и дава отговори на въпросите. Не очаквах - нали съм ветеран, би трябвало аз да давам съветите, обаче не, толкова много неща научих.  Hug Защо не го е имало, когато родих сина ми?  Rolling EyesСигурно много грешки щях да избегна.
Това, което пишеш за твоето слънчице ми се струва в реда на нормалното - не се притеснявай- радвай му се.
Защото лошото е, че ще все едно ще мигнеш и ще стане голямо дете. Чак да не повярваш newsm78  Joy

Общи условия

Активация на акаунт