Роднина зад граница!

  • 832
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Здравейте бъдещи и настоящи мами! Проблема е следния:

Леля ми работи в Гърция законно и е решила лятото да се прибере в България, но не знае как да си прекара паричките! Интересува ме каква е сумата, която има право да пренесе през границата без да си доллаща(и как става облагането над тази сума)? При превод по банков път от нейна сметка в Гърция до сметка в България, какви ще бъдат одръжките в проценти като цяло от двете банки? Има го и варианта да си  сложи парите на карта(МАЕСТРО например), но не зная дали ще може да си ги ползва безпроблемно(ще работи ли тази карта на банкоматите тук?) и да си тегли от картата при нужда в България и как стои тук въпроса? Сигурно сте се сблъсквали и вие с този проблем и се надявам да ми помогнете! Дано да съм в правилния подфорум, мисля, че този е най-подходящ за мен! Поздрави и благодарности Laughing!

# 1
  • Мнения: 5 475
Доколкото знам няма какво да я облагат...щом законно живее в чужбина има право да внесе и парите си тук.
 
Това ,което намерих от закона за митниците е следното:

"При внос
Местни и чуждестранни физически лица могат да внасят неограничено количество левове и чуждестранна валута в наличност. Когато размерът на внасяните парични средства е до 8000 лв или тяхната равностойност в друга валута, те не се декларират писмено и пътниците могат да преминат през "зеления коридор", което означава, че лицето няма нищо за деклариране. Когато сумата на внасяните парични средства е над 8000 лв. е необходимо да се попълни валутна митническа декларация за целите на декларирането им пред митническите органи, като пътниците задължително преминават през “червения коридор”. "

С карта може да се теглят пари,но има и комисони за теглене,а и не може да тегли голяма сума наведнъж..обикновенно кредитните карти имат лимит на ден!

  А предполагам може и направо по банков път да прехвърли парите си...какъв процент вземат зависи от банката...услугата по изпращане на пари без да имаш банкова сметка се казва SWIFT и например Булбанк в случай ,че изпращащата банка е регистрирана в страна от ЕС взема За суми до 12 500 EUR комисион от EUR 7...За суми между 12 500.01-50 000 EUR- 0.1% от изпращаната сума.

# 2
  • Мнения: 1 761
Законово има право да пренесе сума,равностойна на 7000 български лева без да плаща каквито и да било такси.Ако има дебитна карта виза в евро,издадена в Гърция може без проблем да си тегли пари от банкомати в Бг,но ще и се изплащат в лева по курса на БНБ.Комисионната такса е 2лв на операция + 0,5% от изтеглената сума.

# 3
  • Мнения: 2 825
Картинка ти е казала за дебитната карта - няма да има проблеми да я ползва в БГ. Мисля обаче, че повече от 400 лв наведнъж не може да изтегли  Confused
А за пренасянето на парите, мисля че имаме с Гърция подписана спогодба за избягване на двойни данаци. Ако си е платила всички данъци там, никой нищо няма да я карат да плаща в БГ. и
Ако все пак държи да ги преведе през банка - да намери такава, която има клон и в БГ, така ще плати най-малко такси по трансферите.

# 4
  • Мнения: 579
Ако леля ти работи законно в Г-я,няма никакъв проблем да пренесе парите си в Б-я.Както е споменала Клара,Б-я и Г-я имат спогодба и ако са платени данъци на тези пари,то не е нужно и в нашата държава да се плащат отново.

Успех Grinning

# 5
  • Мнения: 804
Майка ми е в Гърция и тя си пренесе парите по банков път, защото внасяше доста голяма сума. За целта отвори сметка в Гръцката и в българската банка. Не знам подрбности, но твоята леля може да отиде на място в банката и да попита.  Peace

# 6
  • Мнения: 15
Майка ми е в Гърция и тя си пренесе парите по банков път, защото внасяше доста голяма сума. За целта отвори сметка в Гръцката и в българската банка. Не знам подрбности, но твоята леля може да отиде на място в банката и да попита.  Peace

Здравейте, благодаря много на отзовалите се! Надявам се с ваша помощ да намеря отговорите които тарся и да си реша проблема!
 От изказванията виждам,че има разминавания
 в сумата,която може да се прекара без деклариране(Коя е действителната стойност в крайна сметка:)?)!
Обръщам се специално към "smily_5q": Интересува ме сметките, които майка ти използва в Гърция и България и
двете ли са на нейно име, ако това има някакво значение! Майка ти каква банка ползва - гръцка банка(например Пиреос банко),която има клон в България или някоя,която
 да работи с различни Български банка? Поздрави!;-)

# 7
  • Мнения: 5 475
Това,което аз съм ти цитирала горе е от сайта на митниците  Peace Не мисля,че там информацията е невярна.. Rolling Eyes
прочети целия текст тук

http://www.customs.bg/index.php?lang=bg&op=goto;section@useful_info;viewid@91

Успех!
 
 

# 8
  • Мнения: 392
Здравей и от мен! Аз имам личен опит по всички възможни начини от Гърция за България, така че кажи на леля ти да ми се обади лично да и обясня. Телефона ми ще ти го пусна на лични.

# 9
  • Мнения: 3 394
Надето, откъде реши,че някой ще ти облага парите от чужбина #Crazy

можеш да си внесеш колкото си искаш, но ако са повече от 8 хиляди лева (май, преди яха 5 ,но ги вдигнаха), просто си ги декларираш и си взимаш някой по-ячък роднина за спътник-това е!

# 10
  • Мнения: 3 394
Майка ми е в Гърция и тя си пренесе парите по банков път, защото внасяше доста голяма сума. За целта отвори сметка в Гръцката и в българската банка. Не знам подрбности, но твоята леля може да отиде на място в банката и да попита.  Peace

Здравейте, благодаря много на отзовалите се! Надявам се с ваша помощ да намеря отговорите които тарся и да си реша проблема!
 От изказванията виждам,че има разминавания
 в сумата,която може да се прекара без деклариране(Коя е действителната стойност в крайна сметка:)?)!
Обръщам се специално към "smily_5q": Интересува ме сметките, които майка ти използва в Гърция и България и
двете ли са на нейно име, ако това има някакво значение! Майка ти каква банка ползва - гръцка банка(например Пиреос банко),която има клон в България или някоя,която
 да работи с различни Български банка? Поздрави!;-)

а,ле ле боже, ти да не вземеш да й източиш сметките на жената Simple Smile

# 11
zashto ne s eobadish prosto na mitnitzat i da pitash do nad kakva suma se deklarira

# 12
  • Мнения: 804
 Съжелявам, но не знам коя банка е ползвала майка ми и при какви условоя, но всяка банка може да преложи такива услуги. Предполагам, че банка, която има клон и в двете държави, като Пиреус банк, ще има по малка комисионна за превода. Успех! Нека отиде в тази банка например и разбере на място!

Общи условия

Активация на акаунт