Е гласуваха го.........Ще се откажете ли от донорство?

  • 3 586
  • 101
  •   1
Отговори
  • Мнения: 197
Е гласуваха го най-накрая.........Ще се откажете ли от донорство?И според вас ще се възползва ли някой от това?Май  този въпрос  притеснява много хора Wink
Добре ,че улесниха процедурата за донорство,че толкова чакащи има .Сега доста животи ще се спасят,като се реагира навреме.
Ако някой се притеснява ,може само да гласува без да опоменава Wink

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И аз съм си мислела да пускам подобна тема.
Мислела съм си много и съм категорична, че желая да стана донор, след смъртта си. Дори съм предупредила близките си, а сега ще е по-лесно вече.
На мен също ми е интересно да разбера, какви са доводите на тези, които се отказват.
Ще следя темата с интерес.

# 2
  • Мнения: 2 792
Не, няма да се откажа.
  Пропуснала съм, кога са гласували опростяване на процедурата и какво става с хората с неплатени здравни осигуровки, те как ще бъдат разглеждани, при евентуална възможност за донорство ?

# 3
  • Мнения: 997
Отказ от донорство бих приела само, ако е например по религиозни причини. Не виждам друга причина човек след смъртта си да не даде шанс на друг да живее. На опашката чакат дечица, чиито дни са страх и мъка. Не е редно. Въпросът е.....само липсата на донори ли е проблема Thinking

# 4
  • Мнения: 2 550
Аз като бях млада и наивна категорично отказвах да съм донор  Crazy
В последствие пораснах и марак и все така наивна съм дала съгласието си за донорство.

# 5
  • Мнения: 883
Не! Няма да се откажа! Винаги съм мислила, че това е нещо нормално. Да дадеш шанс на някого когато ти вече нямаш. Надявам се да не злоупотреби никой с това.

# 6
  • Мнения: 197
Въпросът е.....само липсата на донори ли е проблема Thinking
Досега това беше основен проблем.Е сега ще има и друг проблем сигурно /финансов/,но той е по лесно е решим HugА и ще секне търговията с органи Peace

# 7
  • Мнения: 2 353
  Няма да се откажа. Няма да си ги нося в Ада я.

# 8
  • Чехия
  • Мнения: 1 071

Мислела съм си много и съм категорична, че желая да стана донор, след смъртта си
Peace

# 9
  • Мнения: 46 508
Браво!
Няма да се откажа ...

# 10
  • Мнения: 4 390
Няма да се откажа.

# 11
  • Мнения: 7 837
В тукашната ми шофьорска книжка е отбелязано съгласието ми за донорство. Даже го пише с червен шрифт.
Никога не съм била на противното мнение. Абсурдно е да си носиш нещо два метра под земята, когато можеш да спасиш човешки живот, дори и на някой, когото не познаваш.

За мен отказът е проява на ненужна и безсмислена суета.

# 12
  • Мнения: 811
няма да откажа Peace

# 13
  • Linz
  • Мнения: 11 619
 Няма да се откажа. Няма да си ги нося в Ада я.
Тъй де Confused

# 14
  • Мнения: 260
Няма да се откажа, по-добре органите ми да помогнат на някого, отколкото да ги ядат червеите.

# 15
  • Мнения: 4 806
категорично НЕ

няма да се откажа

# 16
  • София
  • Мнения: 726
Няма да се откажа - даже винаги съм казвала на Васко ако нещо се случи с мен бих искала да стана донор.
Честно казано и аз съм се замисляла за злоупотреби и мъъъъничко ме притеснява това, но честно казано не ми се вярва някой наистина да тръгне да те убива за да ти вземе органите. А може би съм твърде наивна - знам ли newsm78...

# 17
  • Мнения: 7 474
Няма да се откажа  Naughty

# 18
  • Мнения: 4 358
Категорично не.

# 19
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Разбира се, че няма да се откажа. И никога не бих разбрала доводите на тези, които го правят...

Когато синът ми почина, исках да дарим органите му... Отказаха, естествено, поради естеството на заболяването му.

# 20
  • Мнения: 7 186
Не.
Така с личен отказ е най- добре, защото иначе ако не е уточнено близките на пострадалия много рядко дават съгласие за донорство. Има толкова пропиляни шансове.

# 21
  • Мнения: 1 425
Не! Категорично няма да откажа, щом може да се спаси човешки живот.
Винаги съм се чудила на хората, които отказват. Какъв е смисъла да те ядат червеите, като можеш да спасиш някой който има шанс?!

# 22
  • Пазарджик
  • Мнения: 712
Не мога да повярвам, че най-накрая го приеха този закон.
Колко хора трябваше да си отидат...

Аз също няма да се откажа!

# 23
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
Не! Няма да се откажа! Винаги съм мислила, че това е нещо нормално. Да дадеш шанс на някого когато ти вече нямаш. Надявам се да не злоупотреби никой с това.
bowuu

# 24
  • Мнения: 47 981
Не! Категорично няма да откажа, щом може да се спаси човешки живот.
Винаги съм се чудила на хората, които отказват. Какъв е смисъла да те ядат червеите, като можеш да спасиш някой който има шанс?!
дано няма злоупотреби обаче !

# 25
  • София
  • Мнения: 4 575
Не. Няма да се откажа.

# 26
  • София
  • Мнения: 337
Няма да се откажа.
и тялото си го давам, ако може студентите да се учат върху него.
единствено искам тялото ми и органите да ми служат приживе. Peace

# 27
  • Мнения: 42
Няма да се откажа Peace .Ще стана донор естествено,щом така можеш да спасиш някого . Peace

# 28
  • Мнения: 2 327
Не бих отказала.
Както каза някой - няма да си ги нося в Ада (или Рая Twisted Evil )

# 29
  • Мнения: 193
100% съм за донорството!! Щом може да се помогне на някой в нужда - насреща съм, пък дори и мъртва  Grinning

# 30
  • Варна,Младост
  • Мнения: 200
Няма да се откажа!!!Прекрасно е да знаеш, че дори когато те няма вече, си дал шанс за живот на друг човек.

# 31
  • Мнения: 356
А пък аз още не мога да реша.Да не вземете да ме линчувате сега Simple Smile

# 32
  • София
  • Мнения: 18 679
Е, ако не дай Боже, умра млада и тялото ми може да спаси друг - аз какво, да си го нося с мене на оня свят ли Shocked
Естесвено, че няма да се откажа Peace

# 33
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Най-после да направят нещо разумно.
Няма да се откажа.

Нека си ползват, ако имат нужда нещо от мен...
(тук неволно се сещам за Игор...но няма да развивам тази тема  Mr. Green )

# 34
  • Мнения: 2 255
Отдавна съм решила да стана донор, дори съм предупредила половинката, въпреки, че той май не ме взима много насериозно  Rolling Eyes
Смятам, че когато човек умре нищо не му трябва на оня свят, по-добре да се помогне на живите  newsm78

# 35
  • Мнения: 1 629
Не. Животът е ценен.

# 36
  • Мнения: 197
Ей,тогава да внимаваме,какво ядеме,да не пушиме да не пиеме Wink
Поне като даваме нещо,то да се използва рационално Mr. Green
Малко черен хумор Wink

# 37
  • Мнения: 4 053
не,няма да откажа донорство
сигурно и близките ми биха се радвали да знаят,че част от мен живее и дава шанс на друг Hug

# 38
  • Мнения: 245
Не! Категорично няма да откажа, щом може да се спаси човешки живот.
Винаги съм се чудила на хората, които отказват. Какъв е смисъла да те ядат червеите, като можеш да спасиш някой който има шанс?!
дано няма злоупотреби обаче !

Е, точно това си мислех и аз.
Ето затова не съм и сигурна дали няма да се откажа, какви потресаващи случи съм чувала, не искам и да споменавам.
Вярно, че ме гони параноята, не знам.

# 39
  • Мнения: 3 116
Аз съм с един бъбрек поради един куп от лекарски грешки !

Не, няма да се откажа, защото знам колко е страшно, когато имаш подобни проблеми и има начин да се помогне, но поради разни тъпи административни правила това не може да стане Hug

# 40
  • Мнения: 4 621
Не! Зашо да го правя щом може да  се спаси човешки живот с моите органи, които така или иначе няма да са ми необходими.

# 41
  • Мнения: 1 120
Няма да откажа, категорично не  Peace

# 42
  • Мнения: 6 315
Няма да се откажа, така частица от мен ще живее. 

# 43
  • Мнения: 2 292
Не бих дала съгласието си от чиста проба инстинкт за самосъхранение.
чух от позната в Полша, че старческите домове и други пансиони там, били пълни със пенсионери и хронично белни от западна Европа, които се страхуват, че ако останат в държавите си, ще ги уморят, за да не тежат на соц. система.
КАто чета какво става със средствата за онкоболни и недоносени деца в БГ ... бих казала, че задължително трябва да си направи човек скъпа застраховка живот в същата компания , където си е направил здравна застраховка, за да има шанс да оцелее, ако наистина се случи нещо сериозно с него. За съжаление тези държавни здравни каси не правят застраховки живот. Мног охитро!  

# 44
  • на село
  • Мнения: 3 914
Няма да се откажа от донорство.
Обаче дано и здравната ни система бъде в състояние да реагира на момента,
а не да стане така, че повечето хора са съгласни да станат донори, а те нямат необходимата техника и апаратура, за да транспортират органите.

# 45
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Аз също съм мислила по въпроса. Съгласна съм, че това може да даде шанс за живот на някой друг. И принципно съм била винаги за донорството. Но четох едно разследване ( не си спомням в кой вестник беше ) и там се казваше, че Българската Агенция по трансплантации е сключила договор с Американска такава ( за съхранение на такъв материал ) дарените органи щели да бъдат изпращани там. На мен лично ми се вижда абсурдно ( и нечестно ) това. Там съм сигурна, че има много нуждаещи се, но от България да се изнасят органи и то както са си опекли нещата легално, не знам.
Чудя се има ли възможност да се дава съгласие от близки, но ( как да кажа ) при конкретни обстоятелства. А не предварително и принципно.

# 46
  • София
  • Мнения: 2 958
Категорично не! Няма да ме интересува дори да злоупотребят с моите органи.

# 47
  • Мнения: 1 107
Няма да се откажа, винаги съм била ЗА.

# 48
  • Мнения: 7 263
Радвам се, че много хора са отговорили с първата опция.
Според мен донорството е високохуманен жест. Така чест от теб ще помогне на някой да види още веднъж слънцето, да чуе птиците, да поднесе цвете на любимия човек.

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 926
Категорично не Peace

# 50
  • София
  • Мнения: 38 476
Абе ако намерят нещо читаво по мен - да взимат. Wink

# 51
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Всичко си давам... На оня свят нищо не ми требе...

# 52
  • София
  • Мнения: 344
Категорично не! Няма да ме интересува дори да злоупотребят с моите органи.
И аз така мисля.Все-пак дано свършат добра работа на някого.

# 53
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Най-после да направят нещо разумно.
Няма да се откажа.

Нека си ползват, ако имат нужда нещо от мен...
(тук неволно се сещам за Игор...но няма да развивам тази тема  Mr. Green )
Joy Joy Joy
Че може ли да не се сетиш за Игор?
И аз си давам дреболиите.

# 54
  • Мнения: 197
Аз също съм мислила по въпроса. Съгласна съм, че това може да даде шанс за живот на някой друг. И принципно съм била винаги за донорството. Но четох едно разследване ( не си спомням в кой вестник беше ) и там се казваше, че Българската Агенция по трансплантации е сключила договор с Американска такава ( за съхранение на такъв материал ) дарените органи щели да бъдат изпращани там. На мен лично ми се вижда абсурдно ( и нечестно ) това. Там съм сигурна, че има много нуждаещи се, но от България да се изнасят органи и то както са си опекли нещата легално, не знам.
Чудя се има ли възможност да се дава съгласие от близки, но ( как да кажа ) при конкретни обстоятелства. А не предварително и принципно.
Някой знае ли как стоят нещата в Америка с донорството? Мисля ,че хората отдавна са го измислили,но конкретно не мога да кажа newsm78

# 55
  • Мнения: 5 299
Никога не съм си помисляла да се откажа. Ако мога по някакъв начин да спася човешки живот, бих го направила без да се замислям. До скоро ми беше странно, защо някои хора са толкова против донорството.

# 56
  • Мнения: 9 685
Дано намерят орган, който да могат да ми вземат.

# 57
  • София
  • Мнения: 6 743
КАкво имате предвид под злоупотреби  newsm78 Да не те пречукат нарочно за да те направят донор ли  newsm78

# 58
  • Мнения: X
Няма да се откажа, направо се подарявам цялата да ме правят, каквото знаят Mr. Green

# 59
  • Мнения: 1 546
няма да се откажа:)

# 60
  • София
  • Мнения: 3 421
КАкво имате предвид под злоупотреби  newsm78 Да не те пречукат нарочно за да те направят донор ли  newsm78

 И аз това се чудя newsm78
Дори да се злоупотреби и вместо на един човек да се даде на друг пак ще има смисъл.
Единствено разбирам съмненията на някой ако се притеснява от целенасочено отнемане на живота, за да му се вземе орган, но на това аз не му викам злоупотреба, а планирано убийство.

# 61
  • Варна
  • Мнения: 2 317
Няма да се откажа, но с моята таласемия май органите ми не могат да се присаждат. newsm78 Мен друго ме тормози-ако трябва да реша за мой близък (не дай си, Боже Praynig),как бих постъпила. Хем знам, че ще спасят някого, хем не мога да се пречупя вътрешно и да позволя да вземат каквото и да било от любим човек. Sad. Ох, каква тема захванахме...

# 62
  • Мнения: 15
Но четох едно разследване ( не си спомням в кой вестник беше ) и там се казваше, че Българската Агенция по трансплантации е сключила договор с Американска такава ( за съхранение на такъв материал ) дарените органи щели да бъдат изпращани там. На мен лично ми се вижда абсурдно ( и нечестно ) това. Там съм сигурна, че има много нуждаещи се, но от България да се изнасят органи и то както са си опекли нещата легално, не знам.
Чудя се има ли възможност да се дава съгласие от близки, но ( как да кажа ) при конкретни обстоятелства. А не предварително и принципно.

Това не е така. Съществува донорство на органи и донорство на тъкани и клетки. Органите се взимат от тялото на човек в мозъчна смърт, т.е. когато кръвообращението на починалия се поддържа изкуствено чрез апаратура и медикаменти.
Тъкани и клетки се взимат при вече спряло дишане и кръвообращение. Такива са костно- сухожилна, кожна, роговична тъкан, сърдечни клапи и т.н. Тези тъкани, а не органи, се обработват чрез високи биотехнологии, за да се гарантира безопасната трансплантация, а най-добрите центрове се намират в САЩ. След това тъканите се връщат обратно в нашите болници.

# 63
  • София
  • Мнения: 323
Не мисля че трабва да ни е трудно да решим нещо такова за близък човек. В края на краищата при мозъчна смърт, след като изключат апаратите, органите сперат да действат и започва разпад. Гадно е но само след няколко месеца, а дори и веднага при кремация, от тях и изобщо от човешкото тяло не остава нищо, така че защо да не дариш органи, така някой ще има шанса да продължи да живее

# 64
  • Мнения: 4 068
Категорично няма да се откажа от донорство. Ако с мен се случи нещо/не да си Боже/ предпочитам да помогна на някой да живее отколкото да си нося органите под земята.

# 65
  • Мнения: 2 254
категорично НЕ.

# 66
  • Мнения: 1 858
Не мога да реша и май ще осатавя това на близките си.

# 67
  • Мнения: 313
Не, няма да откажа

# 68
  • Мнения: 4 629
Аз съм донор    Peace

# 69
  • Мнения: 35 961
не бих се отказала

# 70
  • MUC
  • Мнения: 297
Не. По-горе другите са го казали - на мен за какво са ми тия органи/тъкани като умра? Има толкова нуждаещи се хора, за мен е абсурдно да се откажа. Лично мнение, разбира се!

# 71
  • София
  • Мнения: 39 758
Нали в сините здравни книжки има клауза за донорство. Още навремето казах "да". Така, че един или два закона не биха ми променили мнението.

# 72
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666

Мислела съм си много и съм категорична, че желая да стана донор, след смъртта си
Peace
и аз така.

# 73
  • Близо до гората...
  • Мнения: 496
Няма да се откажа - разбира се.

# 74
  • Мнения: 2 818
Аз дори съм си мислила как да кажа и на кого, че искам след смъртта ми тялото ми да бъде донор. Преди смъртта ми бих станала донор само при изключителни обстоятелства.


П.П. Нямам здравна книжка... и никога не съм имала...

# 75
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Бих се отказала единствено по религиозни причини Peace

# 76
  • Мнения: 197
Не мога да реша и май ще осатавя това на близките си.
Май и на тях ще им е трудно да решат Wink

# 77
  • Мнения: 843
          ООООо, още  преди този закон съм подписала декларация, че дарявам, при всяка злополука или заболяване със възможност за даряване.  / Например при рак,  не е възможно..и е логичен отказът/
        Приветствам този закон. Ще се размърда системата  за  дарявяне на органи.  Ще се спасят хора.  Колко и доколкото има "черен пазар" ..    нещата  не са като във филма "Месо". Кой гледал, гледал...
Както каза мама,  разбирайки за начинанието ми. "Много бели ще си хванат на главата, особено ако ти присадят тиквата някъде/  И това  е казано от биогенетик.... въх:-))
Бе, смея се....  ама дарявам.  Утре може да ни връхлети кола.. имам поне 5 чифта органи... добри още.  Толкоз... ДА НЕ СЕ НАЛАГА.Simple Smile));
Усмихната вечер...Simple Smile)

# 78
  • Мнения: 14 654
 а кой решава за непълнолетните дали да бъдат донори ?

# 79
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
И аз много искам да съм донор, но и ме е страх, че може нарочно да пропуснат да ме излекуват ако органите ми пасват за някое борческо или политическо височество........Всичко се купува с пари..................иначе много бих искала.така части от мен ще бъдат живи в телата на други хора..............Дали хората , които носят чужди сърца се променят........човешката тъкан има ли памет ? Чели ли сте нещо по въпроса ?

# 80
  • Мнения: 6 472
Категорично няма да се откажа от донорство. Сигурно съществуват някакви хипотетични варианти за евентуално злоупотреба, но за мен е по- важно, че съществува съвсем реална вероятност някой да оживее, хблагодарение на трансплантация. Малковероятни хипотези срещу нещо реално - а мен избора е ясен. Не обвинявам хората, които не биха го направили. Те също си имат мотиви.

Сикрет, гледала съм разни интересни филми по въпроса. За сега това си остава само в сферата на недоказаните хипотези или по- скоро в надеждите на тези, чиито близък е починал и органите му са трансплантирани. Пледполагам на всеки му се иска да вярва, че частица от любимия човек е жива и "помни" Sad

# 81
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Имам предвид помни разни неща от сорта........хормонален баланс на организма.....разни медицински показатели........това също променя......Нямам предвид да помни гледки и пейзажи  Joy

# 82
  • Мнения: 6 167
категорично - не.
след смъртта ми, ако нещо става - да го взимат,разбира се.
злоупотреба.. незмам какво е, гледах един филм на ужасите, където един търсеше за жена си донор и видя в личната карта на една, че е съгласна на донорство, след което тръгна да я убива... та, от това ме е страх  Wink да не ме убие някой , заради нещо , което му трябва  hahaha

# 83
  • Мнения: 6 039
донор съм  Peace

# 84
  • Мнения: 14 654
Дали хората , които носят чужди сърца се променят........човешката тъкан има ли памет ? Чели ли сте нещо по въпроса ?

това ми напомни да изровя една книга, в която пишеше как стои въпросът за трансплантирането на органи от духовна гледна точка. ще я потърся и пак ще се включа в темата

# 85
  • Мнения: 1 165
Тук като гледам всички подкрепят донорството,но защо ли има толкова малко желаещи в действителност да си дарят органите?!Аз също бих дарила органите си,говорила съм и с мъжът ми по този въпрос,но защо ли си мисля ,че сме по силни на приказки,отколкото на дела...

# 86
  • София
  • Мнения: 15 458
Ако са годни за ползване - давам ги ! Важното роднините да знаят за съгласието ни, за да реагират адекватно в такъв случай.

# 87
  • Мнения: 1 165
Ако са годни за ползване - давам ги ! Важното роднините да знаят за съгласието ни, за да реагират адекватно в такъв случай.
май на тях точно се пада един много тежък за този момент избор...

# 88
  • Мнения: 6 167
Тук като гледам всички подкрепят донорството,но защо ли има толкова малко желаещи в действителност да си дарят органите?!Аз също бих дарила органите си,говорила съм и с мъжът ми по този въпрос,но защо ли си мисля ,че сме по силни на приказки,отколкото на дела...


Сигурно, защото не сме умрели още, за да докажем... ? newsm78

# 89
  • Мнения: 1 165
Тук като гледам всички подкрепят донорството,но защо ли има толкова малко желаещи в действителност да си дарят органите?!Аз също бих дарила органите си,говорила съм и с мъжът ми по този въпрос,но защо ли си мисля ,че сме по силни на приказки,отколкото на дела...


Сигурно, защото не сме умрели още, за да докажем... ? newsm78
не мила чети по-внимателна.имам предвид
Ако са годни за ползване - давам ги ! Важното роднините да знаят за съгласието ни, за да реагират адекватно в такъв случай.
май на тях точно се пада един много тежък за този момент избор...
всички сме за,но какво точно ще се случи и какво ще направят роднините ни-това е решение,което никой от нас няма да има желание да взема.или във всеки случай ще бъде изключително тежко за този,които ще дари органите на своя близък.

Последна редакция: сб, 29 юли 2006, 14:03 от зайко

# 90
  • Мнения: 7 186
Тук като гледам всички подкрепят донорството,но защо ли има толкова малко желаещи в действителност да си дарят органите?!Аз също бих дарила органите си,говорила съм и с мъжът ми по този въпрос,но защо ли си мисля ,че сме по силни на приказки,отколкото на дела...


Какво имаш предвид?

# 91
  • Мнения: 1 165
ами прочети предния пост. Praynig
Ако са годни за ползване - давам ги ! Важното роднините да знаят за съгласието ни, за да реагират адекватно в такъв случай.
-това имах предвид!

# 92
  • Мнения: 14 654
аз честно казано не съм се замисляла дали искам да стана донор. не съм го обсъждала с някой близък човек. не мога да реша все още дали ще откажа или не, може и да откажа. ако трябва да взема решение за близък е много вероятно да не разреша да използват органите му, но се надявам никога да ми се наложи да решавам за това

# 93
  • Мнения: 1 533
Тук като гледам всички подкрепят донорството,но защо ли има толкова малко желаещи в действителност да си дарят органите?!Аз също бих дарила органите си,говорила съм и с мъжът ми по този въпрос,но защо ли си мисля ,че сме по силни на приказки,отколкото на дела...

Да не би аз нещо да не съм разбрала, нали точно това се е гласувало - че ако изрично не си отказал да бъдеш донор, автоматично означава че си съгласен да си такъв!

Иначе, разбира се че си давам дъртите карантии, ако някой има нужда от тях като гушна букета.

# 94
  • Мнения: 7 186
ами прочети предния пост. Praynig
Ако са годни за ползване - давам ги ! Важното роднините да знаят за съгласието ни, за да реагират адекватно в такъв случай.
-това имах предвид!

Това е ясно, но не разбрах какво означава че сме по- силни на приказки, отколкото на дела. Rolling Eyes
Калин@ е обяснила какъв е в момента закона и според мен е добре формулиран. Досега се разчиташе на мнението на близките, които рядко дават съгласие за донорство. Дори и да си им казал приживе, че искаш да дариш органите си в случай на инцидент, тежката дума зависи от тях. Все пак когато си в мозъчна смърт не моше да дадеш съгласие или отказ лично, нали?

# 95
  • Мнения: 1 383
Доколкото знам има някакъв толеранс за понятието мозъчна смърт. И не винаги лекарите са единодушни че е настъпила. Тук има поле за злоупотреби. Трябва да се усложни процедурата за признаване на мозъчна смърт може би, да участват повече лекари, независими един от друг. Знам, че в такива случаи времето е късо, но трябва да се гарантират и интересите на донорите.
Аз не бих се отказала от донорство, макар че не съм убедена в безопасността на това. Дано не се налага на мен или на близките ми.

# 96
  • Мнения: 4 358
........ Досега се разчиташе на мнението на близките, които рядко дават съгласие за донорство. Дори и да си им казал приживе, че искаш да дариш органите си в случай на инцидент, тежката дума зависи от тях.........
Да де, ама сега вече не зависи от тях... или греша...  newsm78

# 97
  • Мнения: 7 186
........ Досега се разчиташе на мнението на близките, които рядко дават съгласие за донорство. Дори и да си им казал приживе, че искаш да дариш органите си в случай на инцидент, тежката дума зависи от тях.........
Да де, ама сега вече не зависи от тях... или греша...  newsm78

Така беше преди.

# 98
  • Мнения: 4 358
Мдаааа, значи не греша  Laughing

# 99
  • Мнения: 7 186
Доколкото знам има някакъв толеранс за понятието мозъчна смърт. И не винаги лекарите са единодушни че е настъпила. Тук има поле за злоупотреби. Трябва да се усложни процедурата за признаване на мозъчна смърт може би, да участват повече лекари, независими един от друг.

За доказване на мозъчна смърт се викат консултанти от други области и се правят изледвания, които да я докажат. Ако има съгласие за донорство се ангажират още специалисти от различни области, които да направят прегледи и да дадат мнение за общото състояние и това на отделните органи. През това време пациента се поддържа изкуствено в реанимацията. Ако органите са увредени или пациента е възрастен не се пристъпва към действия.
Но в такива случаи са ангажирани толкова много специалисти и персонал, че просто не виждам как би могло да се злоупотреби.

# 100
  • Мнения: 36
Определено няма да откажа, но не мога да отрека, че се притеснявам от злоупотреби от страна на лекарите. Всички знаем за случаи на хора събудили се от кома, така че трябва да има много строги правила при произнасянето на лекарите - мозъчна смърт или кома.
С удоволствие ще спася нечий живот, само бих искала да съм сигурна, че на мен е бил даден достатъчно шанс да се оправя.

# 101
  • Мнения: 3 457
честно казано не съм се замисляла

Общи условия

Активация на акаунт