Обичаят "На торта"

  • 2 014
  • 17
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Поканена съм след 2 дена на подобно събитие, но съм изпаднала в паника, какво е това чудо? По същество: отбелязва се в някои райони на Бг и става въпрос за изписване на бебе и последващо тържество в къщи, та мисълта ми е......ох даже идея си нямам, поднася ли се нещо специално, и изобщо....кой каквото знае да пише, ще ми е полезно всяко мнение, тъй като за пръв път чувам за подобна традиция.

Уточнявам: събирането е с майката, бебчето няма да се посещава.

# 1
Не мога да ти кажа нищо защото не съм чувала за такова нещо но ще следя темата с интерес

# 2
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Алексче   bouquet и аз чувам за първи път да се събират веднага след изписването на родилката на торта,хич не и трябва да се събира с толкова народ,но като е обичай Thinking Занеси букет на майката/или саксийно цвете/ и някакъв подарък за бебчето newsm78 просто заради естеството на събирането сякъш това е най-подходящо Crossing Arms няма ли там кой да ти каже какво се носи в подобни случаи,някоя друга поканена жена!Не се притеснявай толкова,мила!Весело изкарване  newsm10

# 3
  • Мнения: 2 672
подарък за бебока и цветя за майката - като най-удачно Thinking, а ако ти е много близка можеш и някакъв дребен подарък - всичко е според възможностите и желанието Peace

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 926
Не съм чувала досега за подобно нещо newsm78
Подкрепям момичетата - цветя и подарък за бебока. И пиши после как е минало , та ве4е и ние да знаем  bouquet

# 5
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Във Варна сме ходили на раждане на бебе-напивка в дома на родилката със съпруга й. Не се носи нищо, подарява се на 40 ден, можеш да купиш вестник с днешна дата или нещо подобно.
На изписването е удачно-китка за майката, евентуално, щото пък си е бебе и цветята не трябва да са около него и толкова, евентуално бутилка вино за бащата.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Много ви благодаря за съветите. След дълго умуване и аз така реших: китки за майката и някакъв подарък за бебето(той не е доизмислен), пък останалото ще го натъкмявам в движение и според ситуациата. После, ако някой се интересува мога да разкажа с подробности относно ритуала.
Още веднъж ви благодаря, момичета.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 958
Аз знам, че като се ходи на гсти при родилка се носи нещо сладко. На мен много добре ми дойде една плодова крем пита  Laughing Подарък за бебока също задължително. Цветя не е много хубаво да има, но можеш да и подариш Бамбукова пръчка, хем не е цъфтящо цвете, хем е хубаво  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 747
Аз знам, че като се ходи на гсти при родилка се носи нещо сладко. На мен много добре ми дойде една плодова крем пита  Laughing Подарък за бебока също задължително. Цветя не е много хубаво да има, но можеш да и подариш Бамбукова пръчка, хем не е цъфтящо цвете, хем е хубаво  Peace

Поткрепям напълно  Grinning
За първи път чувам за такъв обичай, но сега като си спомня, когато ми идваха гости в първите дни след изписването освен подаръци за бебето всички ми носеха нещо сладко- шоколадови бонбони (събраха се към 6-7 кутии) и торти Grinning Явно има връзка с обичая, но не съм я знаела Grinning

# 9
  • Варна
  • Мнения: 478
И на мен така като ми идваха на бебе ми носеха и по нещо сладко за мен.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Това за сладкото изобщо не бях го чувала.

# 11
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Я вземи една тортичка и бутилка бяло вино....и после да разкажеш кое как е било Hug

# 12
  • Мнения: 9 903
цветя по-добре не. А сладко да, но по-добре да не е шоколадово, ако кърми Simple Smile  Аз бях събрала сума ти шоколадови бонбони, шоколади с ядки, а за Коледа и шоколадови зайци и дядомразовци ми надонесоха.....а аз на диета ...блях!

Виж, за бялото вино одобрявам Simple Smile

# 13
  • Мнения: 2 672
ееей и мен сладко ми носеха newsm78
как си оправих една тортичка "Гараш".... Sunglasses
Ама поверието относно сладкото не помня какво беше newsm78

# 14
  • Мнения: 502
аз знам суеверието че родилката и бебето до 40 ден не се показват ,а на 40 ден ходят на църква и чак тогава се събират с чужди хора./това си го обяснявам с болестите  и липсата  на качествена медицинска помощ/.
но за "такава почерпка не съм чувала.

Общи условия

Активация на акаунт