Какво се прави на 40 дни на бебе?

  • 140 704
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 237
Нищо не съм правила. Не виждам логиката- да водя детето да му пее поп, да правя погачи и прочее. Сега, когато детето е вече кръстено, може и да спазвам някои подобни традиции, ако чуя за такива  Wink

# 16
  • Мнения: 748
аз нито една традиция не спазих.

искам обаче да уточня някои неща.
по-горе ти казаха да му дадеш на детето от питата с мед. ето тук можеш да си прочетеш защо не се дава мед на малки деца.

това с погачата е на основата на някакъв си ритуал, според който се прави питка няколко дни след раждането и задължително преди 40 ден (няма да задълбавам в разните "наричания" като например, "че детето ще се ожени на такава възраст, на който ден е направена погачата" щото колкото баби, толкова и версии по въпроса). обаче е модифициран за удобство да се прави на 40. ....щото иначе е трудно да се съвмести с поверието, че детето не трябва да се показва на хората до 40 ден.  Crazy

за църквата - ходи се на църква и се чете на родилката "очистителна молитва". след това попа внася бебето в църквата (момчетата и зад олтара, момичетата само пред) като представяне на бебето пред Бог. тази молитва не е за бебето, а за майката, тъй като тя се смята за "нечиста" до 40 ден след раждането.
(малко лирично отклонение: между другото според тази наша религия жената е "нечиста" и като е в цикъл и тогава може да влиза в църква, но не може да целува иконите например и още куп други работи не може да прави; също така когато е "нечиста" и сех не трябва да прави и т.н. - т.е. е пак от тези изцяло практични "ритуали", това специално с цел да се ограничи разпространението на зарази в условията едно време, когато Мойсей е водел евреите през онази малка пустиня 40 години и е трябвало да оцелеят някак си при липса на хигиенни условия...)

добре е да имаш предвид, че за тия ритуали много версии ще чуеш, и ако се опиташ да спазиш всичко ще станеш на луда калинка. според мен е най-хубаво да си избереш каквото на теб ти харесва и да си направиш един празник, на който да се чувстваш добре.  Peace

# 17
  • Мнения: 2 631
Раздадох за здраве сладка пита на най- най- близките ни. Hug
Нищо повече не съм правила!
Не съм чувала, някой от близките и приятелите ми да е правил т.нар. погача, респ. никога не съм присъствала на такава, макар че доста деца се народиха... newsm78

# 18
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 237
Раздадох за здраве сладка пита на най- най- близките ни. Hug
Нищо повече не съм правила!
Не съм чувала, някой от близките и приятелите ми да е правил т.нар. погача, респ. никога не съм присъствала на такава, макар че доста деца се народиха... newsm78

Е, ти самата си я направила т. нар. погача, какво повече ?!

# 19

Общи условия

Активация на акаунт