Аспержи - как?

  • 22 833
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 257
Преди да съм ги изхвърлила...Кажете ми нещо не много засукано, бързо, лесно и вкусно с тези аспарагуси, моля. И изпробвано, ако може. Щото иначе чувствам, че ще полетят към кофата. Благодаря. bowuu

# 1
  • Мнения: 22 867
Сакън, недей! Туй ми е любимия зеленчук! Правила съм тази рецепта, само, че с макарони, щото това имах. Хареса ми, ето я ТУК.
А тук, ако ти се чете, прочети за тях.

А най-често това правя, защото ми е най -лесно и бързо:/често и без салатките/

Продукти: 700 гр.аспержи
2 ч.чаши лека майонеза
2/3 ч.чаша кисело мляко
3 с.л.пресен лимонов сок
2 скилидки чесън, счукан
2 с.л.зелен лук, накълцан
2 ч.л.мед
1 ч.л.сол
1 ч.л.едро смлян черен пипер
1/4 ч.л.чили сос
1 чаша настърган пармезан или друг вид твърд кашкавал
3 малки салатки

Начин на приготвяне:
Сварете аспержите на пара.
Извадете от тенджерата и потопете в ледено студена вода, отцедете и подсушете.
Нарежете на парчета от 4 – 5 см. Охладете в хладилника.
В купа смесете продуктите, с изключение на кашкавала и салатките.
Прибавете настъргания кашкавал и объркайте добре. Покрийте съда и го поставете в хладилника за минимум 2 часа.
Смесете дресинга с аспержите, накъсайте салатките вътре и объркайте добре.
Покрийте и охладете, преди да сервирате. 

# 2
  • Мнения: 2 257
Усетих аз, че аристократично ме наблюдава от хладилника този аспарагус и затова се въздържам все още от крути мерки. Много полезна информация си ми дала,  labrex, благодаря. Имам два въпроса: в този форум там пише, че аспержи се държат 3 дена във вода в хладилник. Моите седят вече 7ми ден, без вода, ама са свежарски и аристократични все още - държат се на положение. Има ли опасност да им има нещо? Втори въпрос - тази твоята салатка ми звучи добре, може ли обаче да мина без меда?

# 3
  • Мнения: 2 804
Можеш с нож за белене на моркови да им смъкнеш кожата след което ги вариш за 15 минути изцедяваш ги , леко ги запържваш и в зависимост от количеството аспаражи ги зализаш с разбити яйца .Става страхотен омлет от тях.

# 4
  • Мнения: X
Ето няколко идеи за аспержи и от мен...

Ако аспержите са пресни, леко си сварявам в посолена вода (ако не са крехки, леко ги обелвам преди това)... Ако съм купила аспержи в буркан, си спестявам манипулацията с варенето.

1. Мезе за бира или червено вино...
Малки аспержи ги увивам красиво в мнооого тънки и дълги резенчета немазен солен бекон, или по-солена шунка, или от тези италианските шунки (приличат на сурово пушен бекон). Редя в голяма чиния заедно с малки кисели краставички и зелени и черни маслини.

2. Лека вечеря..
Пресни аспержи (може и да не са сварени предварително ако са крехки) нареждам на дъното на йенска тава. Посолявам със сол и черен пипер. Тък-там редя резенчета топено сирене, може и парченца шунка или варено пилешко... Правя по-гъст сос бешамел, заливам с него и пека 20-30 минути до зачервяване.

3. Лека вечеря 2...
Пресни малки аспержи (или по-големи нарязани на парченца) запържвам в масло в голям тефлонов тиган, слагам малко пресни гъбки, малко босилек, сол, черен пипер, може и мъничко друг зеленчук (пресен лук, прясна зелена чушка), може и някакво леко месце...След като са ми добре запържени продуктите изсипвам 1 кофичка заквасена сметана и пържа още няколко минути. Върви с гарнитура картофи соте, картофено пюре, ориз...

4. Гарнитура...
Към свински или телешки стек, може да се направи чудна гарнитура от добре сварени аспержи или такива от буркан, полети със сметаново-чесново-сиренев сос. Соса правя на око - в малка тефлонова касерола слагам течна сметана за готвене, пускам вътре парченца сирене (синьо сирене , пушено или топено сирене), след като се поразтопят слагам чесън на прах, черен пипер и сол (ако е необходимо). Поливам веднага аспержите, защото соса се стяга като изстине.

# 5
  • Мнения: 22 867
Усетих аз, че аристократично ме наблюдава от хладилника този аспарагус и затова се въздържам все още от крути мерки. Много полезна информация си ми дала,  labrex, благодаря. Имам два въпроса: в този форум там пише, че аспержи се държат 3 дена във вода в хладилник. Моите седят вече 7ми ден, без вода, ама са свежарски и аристократични все още - държат се на положение. Има ли опасност да им има нещо? Втори въпрос - тази твоята салатка ми звучи добре, може ли обаче да мина без меда?


И аз не ги държа във вода, ама то не се и задържат много. Салатата я правя съвсем импровизирано, то сложиш ли чесън и майонеза все е вкусно. Така, че импровизирай. Гледам, че има още предложения, така, че и аз ще се възползвам.

# 6
# 7
  • Мнения: 2 257
Чудно. Благодаря на всички!

# 8
  • Мнения: 1 116
Ето тук една стара тема с линкове към още теми за аспержи
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=102647.msg1819649;topicseen#msg1819649

Най-бързото и много вкусно, потапям аспержите за около 3-4 минути във вряща вода, после увивам с парченца бекон и пека на грила, може и във фурната
http://community.webshots.com/photo/550308480/2900937120090485425xbjerW

Общи условия

Активация на акаунт