Трябва ли човек да е егоист?

  • 2 876
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 364
Трябва ли човек да е егоист?

# 1
  • Мнения: 5 317
Трябва да е малко егоист. Peace

# 2
  • Мнения: 9 902
много общ въпрос, бре Simple Smile
да, в умерени граници Simple Smile

# 3
  • Мнения: 5 577
Трябва да гледа интереса и благото на семейството си.

Краен егоист не.
В умерени граници.
По-скоро мисля, че човек трябва да е перде и непукист.  Peace

# 4
  • Мнения: 3 360
Отчасти-да! Peace

# 5
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Човек не трябва да се дели от инстинкта си за самосъхранение. Да, да си егоист помага. Не, да си скромен и да се мислиш за алтруистична, давателна и незачитаща себе си личност-никой няма да го оцени.

# 6
  • Мнения: 2 495
В рамките на допустимото, да

# 7
  • Popovo
  • Мнения: 571
Трябва да гледа интереса и благото на семейството си.

Краен егоист не.
В умерени граници.
По-скоро мисля, че човек трябва да е перде и непукист.  Peace

 Peace

# 8
# 9
  • Мнения: 1 425
Човек трябва да е умерен егоист, но да не е демонстративно.

# 10
ДА си егоист е хубаво качество според мен. Инстинкт за самосахранение.

# 11
  • Мнения: 58
Разбира се че трябва да бъде егоист.Егоист до толкова ,че да не ощетява другите.

# 12
  • Мнения: 1 080
О дааа. Задължително е, ако искаш да потигнеш нещо в този живот. Усетят ли те,че си прекалено съобразителен или отстъпчив, лошо ти се пише. Хората са такива - лоши. Проблем е според мен да не си егоист поне малко. Проблемът се явява за самият теб. Аз се опитвам,но ми е много трудно.

# 13
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В последно време се убеждавам, че колкото си по-голям егоист, толкова по-добре за теб.
Ако не си, започват да те използват. Само с най-близките е по-добре да си по-умерен.

# 14
  • Мнения: 6 390
Да, разбира се че трябва да си егоист  Wink
Няма друг начин, живота е такъв - някой повече, други по малко - всички сме егоисти  Wink

# 15
  • Мнения: 677
бре..тва като за тема в едноименното списание..ха на бас че ше го препечатат  smile3502

# 16
  • София
  • Мнения: 39 746
Може би в разумни граници. Няма човек, който да не е подвластен на егото си... просто при някои летвите са качени доста нависоко.

# 17
  • Мнения: 619
Трябва да гледа интереса и благото на семейството си.


Peace

Да трябва.Живота е такъв.

# 18
  • Мнения: 826
Трябва ли човек да е егоист?

Определено! Flutter

# 19
  • Мнения: 1 493
Струва ми се, че егоистите не са щастливи ! Ограничавайки любовта само до самия себе си, човек се лишава от щастието да види грейналите очи на получаващия любов, внимание, помощ. За мен да дариш някого е по-голямо удоволствие от това да получиш. Естествено, че трябва да обичаш себе си , но... "  Който живее само за себе си, с право се счита умрял за другите " !  Peace

# 20
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
За близките си - не.
За останалите - в умерени граници.

# 21
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Да, хората с излишни дози алтруизъм са досадници, според мен.............Ако някой те помоли за помощ и подкрепа, трябва да се отзовеш, но да се тикаш да помагаш без да са те молили - не..............така мисля, аз.........И човек трябва да си търси правата.........така не само на себе си помага.............И най- важното е да си преследваш целите, ако трябва и в егоист да се превърнеш заради това.........

# 22
  • Мнения: 1 809
Трябва,но в умерени граници.Прекаленият егоизъм не помага,а съсипва приятелства,семейни отношения....изобщо мисля,че може да провали живота.

# 23
  • Мнения: 1 081
Непременно, в разумни граници даже е задължително. Жалко, че малко късно го разбрах.

# 24
  • София
  • Мнения: 18 679
Да, категорично!Не може да си егоист единствено с детето си.Всички други трябва да поставяш на второ място след себе си Peace

# 25
  • Мнения: 4 473
Непременно, в разумни граници даже е задължително. Жалко, че малко късно го разбрах.

 Peace

# 26
  • Мнения: 6 167
отговорът ми е Да.
разбира се, зависи за какво, към кого и тн, вариации много, но като цяло не мисля, че безкрайно отворените хора, забравили себе си са успешни.
не харесвам хора, които живеят живота си, чрез живота на другите.
разни самозабравили се майки например, които от отдаденост са забравили как се казват.
или такива, които в името на връзката си с някой мъж са готови на всякакви лишения личностни и компромиси.
та, и аз - съм за граиците. които при мен са по-стесненивече ( поради горчив опит от много отдаденост). 

# 27
  • Мнения: 2 327
Ми трябва си...
Дори и с децата си понякога.
Но до толкова че да не губиш себе си, а не да мачкаш всички само за да ти е добре.

# 28
  • Мнения: 3 457
Трябва да гледа интереса и благото на семейството си.

Краен егоист не.
В умерени граници.
По-скоро мисля, че човек трябва да е перде и непукист.  Peace
и аз така мисля,не е нужно да задълбава Naughty

# 29
  • Мнения: 2 039
Трябва,щото иначе ти се качват на главата  Crazy

# 30
  • Мнения: 5 140
Трябва да е малко егоист. Peace

Точно така. Peace

# 31
  • София
  • Мнения: 7 097
Умерен - да.

# 32
  • Мнения: 817
В умерени граници-ДА!

# 33
  • Мнения: 648
  "Обичай себе си, за да те обичат и останалите" Grinning
С мама сме в непрекъснат спор колко да си добър с останалите и до къде да стигаш в добрината си Crazy Често, бидейки добър с някого, се оказваш лош за себе си Rolling Eyes
Егоизмът е нормален човешки инстинкт с малко социален привкус, кофти е ако объркаш съотношението Peace

# 34
  • Мнения: 1 520
Да, трябва да е. В умерени  граници без да пречи на другите. Но е задължително.
Радвам се на това си качество.

# 35
  • Мнения: 8 917
Трябва да гледа интереса и благото на семейството си.

Краен егоист не.
В умерени граници.
По-скоро мисля, че човек трябва да е перде и непукист.  Peace
Peace

# 36
  • Мнения: 1 446
Човек не трябва да се дели от инстинкта си за самосъхранение. Да, да си егоист помага. Не, да си скромен и да се мислиш за алтруистична, давателна и незачитаща себе си личност-никой няма да го оцени.
Ех , таз Калина колко е точна само. Взе ми думичките от устата.

# 37
  • Мнения: 953
Всичко по малко е добре.

# 38
  • Мнения: 7 914
Разбира се, че трябва... Peace

# 39
  • Мнения: 5 475
  "Обичай себе си, за да те обичат и останалите" Grinning
С мама сме в непрекъснат спор колко да си добър с останалите и до къде да стигаш в добрината си Crazy Често, бидейки добър с някого, се оказваш лош за себе си Rolling Eyes
Егоизмът е нормален човешки инстинкт с малко социален привкус, кофти е ако объркаш съотношението Peace

абсолютно точно казано!  Peace

# 40
  • Мнения: 99
И да не иска, ЕГО-измът е заложен в природата на всеки човек. Въпросът е доколко го подтискаш или му даваш да влияе върху решенията и действията ти. А това винаги зависи от личния ти избор (съзнателен или не) и оценка както принципно, така и във всяка конкретна ситуация.  newsm12 За мен еднозначен отговор няма.

# 41
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
И да не иска, ЕГО-измът е заложен в природата на всеки човек. Въпросът е доколко го подтискаш или му даваш да влияе върху решенията и действията ти. А това винаги зависи от личния ти избор (съзнателен или не) и оценка както принципно, така и във всяка конкретна ситуация.  newsm12 За мен еднозначен отговор няма.
липсва ми моето его нещо, но мисля, 4е някой ден ще си го намеря,кога ли ?

# 42
  • Мнения: 194
А ти защо питаш?Какъв е контекстът на въпроса? Thinking

# 43
  • София
  • Мнения: 44 041
Трябва да гледа интереса и благото на семейството си.

Краен егоист не.
В умерени граници.
По-скоро мисля, че човек трябва да е перде и непукист.  Peace

добре казано Wink

# 44
  • Мнения: 1 393
Зависи  ThinkingАко е за децата никога,но иначе ДА - трябва да мислим за себе си  Simple Smile

# 45
  • София
  • Мнения: 1 783
Твърдо "за" умерения егоизъм. Човек трябва първо да бъдедобър ида обича себе си , за да може да обича другите! Колко мъдро само...

# 46
  • Мнения: 2 407
В тоя живот където го живеем да.

# 47
  • Мнения: 798
O да, със сигурност. Ина4е живота и хората в него се гаврят с теб. Естествено и тук както и във вси4ко друго трябва да има мярка Mr. Green

# 48
  • Мнения: 1 107
Не е задължително, може да се живее чудесно и без егоизъм.

# 49
  • Мнения: 569
 Да, трябва.

# 50
  • Мнения: 2 550
Да, аз за сега обаче не го умея  Crossing Arms

# 51
  • Мнения: X
Да, в умерени граници е полезно!

# 52
  • Мнения: 3 491
Не знам какво точно се разбира тук под "егоист".
Ако става въпрос за егоцентричност - не.
Ако става въпрос за отговорност към себе си - да. За мене най-добрият начин да си от полза на другите, е да постигнеш максимално себе си.

# 53
  • Мнения: 2 309
АбсолЮтно да..........

# 54
  • Мнения: 822
Много бих искала да бъда,но и аз все не успявам.И това често ме прави глупава в очите на другите хора.Но не пропускат да използват глупостта ми...
Струва ми се, че егоистите не са щастливи ! Ограничавайки любовта само до самия себе си, човек се лишава от щастието да види грейналите очи на получаващия любов, внимание, помощ. За мен да дариш някого е по-голямо удоволствие от това да получиш.
И от моята гледна точка е така,но мисля,че хората,които са заслепени от собственото си его не възприемат нещата по този начин...И това ги прави много по-щастливи от другите,които винаги се стараят да се съобразяват с околните.

# 55
  • Мнения: 5 877
Ами... не, не трябва да си гледа само в градинката. Иначе плочникът между индивидуалните градинки така и ще си остане разбит.
Въздигането на индивидуализма в основен принцип у нас води до пълен разпад на публичното, а последиците са жалки.
Освен личната изгода има и обществена изгода, която не е абстракция -  част от нея са например детските градини - достатъчно на брой и достатъчно качествени. Няма как да станат такива, ако някой не прояви мъничко алтруизъм.

Общи условия

Активация на акаунт