Наддаване на бебенце на 1 месец

  • 2 201
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 360
Ами видимо се забелязва, че дребчо е наддал, но все още е мъничък. Татето преди малко се премери с него и без него на кантара (малко смешно може да ви прозвучи), и присъдата е 3100 с памперс и боди..

само да отбележа, че памперса и бодито тежат поне 200 грама, имай го предвид!
аз не очаквах, но като теглиха Марти при педито, само пеленката му тежеше 90 грама.

# 16
  • Мнения: 4 153
Честито бебенце. Важното е, че е живо и здраво. Ще наддаде. Само, че е хубаво да спазваш някои съвети при кърменето.
В кърмаческия подфорум може да прочетеш много интересни и полезни статии.
Там ще ти дадат и полезни съвети - ако имаш въпроси - не се притеснявай и питай.
Бебенцето ти се е родило по-малко и аз не знам почти нищо за малките бебета и храненето им.
Моят син наддаде 300 грама през първите 3 седмици. Педиатърката каза да дохранвам, а аз бях в шок. Мислех, че бебето си е ок, защото памперсите му бяха мокри и си акаше добре. Тъй като имаше достатъчно намокрени и наакани памперси решихме да изчакаме 10 дена с добавката.
В кърмаческия ми препоръчаха следното - да го будя ако интервала между храненията е повече от 3-4 часа. Да не му давам вода и биберон-залъгалка до 6-та седмица. А винаги, когато поиска да му давам да суче. Дори и това да е 5 мин след като сме се хранили.
Ако кърмата ти е по-малко има чайове за увеличаване на кърма - българския се казва лактогонно средство.
Даването на изкуствено мляко е първата стъпка към отбиване на бебето. Защото от биберон е много по-лесно и някои бебенца не желаят да сучат след това.
Много ми се спи и в момента не си спомням други съвети, които ми дадоха.
Но 10 дена след това бебето беше наддало още 300 грама. През втория месец беше наддало над 1.300. Кърмата ми се увеличи и регулира. И сега ми изглежда странно как съм искала да му давам чай или вода. Винаги, когато поиска му давам да суче.

Кърмените бебета наддават скокообразно - а не всяка седмица еднакво. Критерий за това дали бебето е гладно са намокрените и наакани памперси. В кърмаческия има една таблица за тези памперси в различните месеци.
Минималното наддаване за изключително кърмено бебе беше около 120 или 170 грама на седмица. Или на месец беше 450 грама.

Прочети статиите за недоносените бебета. Мисля, че ще откриеш полезна информация.

# 17
  • Мнения: 1 860
 Габи се роди 2250, изписаха ни 2080. Първият месец наддаде 1100. И аз си мислех, че не е мръднал на килограми, но като го изтеглиха неможах да проумея от къде.  newsm78 Ръцете ни не са кантари, така че малко ще е трудно само по-това да се ориентираш. Добре ще е бебчето, няма за какво да се трвожиш!  Hug

# 18
  • Мнения: 379
тези педиатри все не са доволни от теглото на бебетата;
твоето не било наддало достатъчно, а за моето пък наддавало прекалено бързо newsm78
то не стига, че майките имаме проблеми с килограмите, ами и дечицата почнаха да тормозят Crossing Arms
а всъщност съм съгласна с мамите преди мен, че това си е природа и от един месец не може да се прецени дали бебето е недохранвано;
ако изобщо при теб има такъв проблем, в което се съмнявам, със сигурност по нататък ще си навакса; не си създавай излишни поводи за притеснение  Hug

# 19
  • Мнения: 5 401
Благодаря на всички за отговорите!   bouquet
Калоян е само на кърма + съвсем малко водичка (не повече от 50 мл в денонощие).
Аз споделям мнението ви категорично, но уви мъжа ми иска да слушаме педито. По негова молба, за да не ви сугестирам, не написах в постинга нещо, което много ме озадачи - тя нито веднъж не ме е питала подробности за детето - колко памперса на ден пълни, колко спи и т.н. Всеки път си повтаря, че ако не наддаваме достатъчно, трябва да се дохранваме, но с моя кърма.
Честно казано отговорността е прекалено тежка за мен и се страхувам да не навредя повече на детето, ако се заинатя и продължим както си я караме. Виждам го, че е бледичък, а аз съм анемична и това ме притеснява дали успява да се нахрани пълноценно. Също така, макар че не трябва да се сравнява с другите бебета, постоянно се заглеждам в тях и виждам разлики в габаритите в тяхна полза. От друга страна той промени начина си на хранене в сравнение с първите 2 седмици. В началото ядеше нонстоп, заспиваше на гърдата ми и никакво побутване-пощипване не можеше да го събуди. Сега яде на 2 часа за около 30-40 мин. с малко подремване. Това ме кара да мисля, че ще справи и просто има нужда от още време.. Не знам, много ми е сложна цялата тази ситуация, а и липсата на подкрепа допълнително ме смазва...

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
pearly, педиатрите рядко питат как ака и пишка бебето. За съжаление тук единственият критерий най-често е колко грама е наддало бебето, а не се отчита, че ако изобщо наддава и пишка и ака добре и е жизнено, значи е добре (което е критерият за здраво бебе по света).

Памперсът и дрехите наистина имат значение - тежат. Има значение дали е теглено преди или след хранене... изобщо - доста субективно е тегленето.
Препоръчвам ти да прегледаш статиите в Библиотеката, по-специално тези:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2019
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73982.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=19325
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73979.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=96129.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13421
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/853/

И самата Библиотека: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844.0

Бебето се е родило по-малко и ще има да наваксва - но не обезателно още през първия месец след раждането.
Старай се да го кърмиш начесто, като можеш да прилагаш Компресия на гърдата (статията по-горе), за да поема повече от задното, по-богато на мазнини мляко.
Давай и двете гърди на едно хранене (след като добре е изпразнило първата, даваш втора, пак първа, пак втора - ако иска).
Храни и нощем - важно е както за неговото наддаване, така и за лактацията на майката.
Водата...прецени сама. 50 мл вода означава, че приема 50 мл кърма по-малко.

Ако все пак не е наддало достатъчно (можеш да проследиш това по таблицата по-горе) и се наложи да дохранваш с изцедена кърма, не се стресирай излишно. Не е беда. Ако е така, вероятно ще се наложи да реорганизираш кърменето и да промениш модела. Ако дохранваш - единствено ще е добре да дохранваш с чашка/спринцовка/лъжичка/чашка с накрайник (т.е. всичко освен шише с биберон, за да не започне да се бърка между гърдите и изкуствените зърна на бибероните).

Даваш ли биберон-залъгалка между храненията?
А как пишка и ака всъщност?

Не се тревожи предварително. Отиди на консултацията, после пак ще говорим, като има резултати. Ако това ще помогне на мъжа ти, разпечатай му горните статии, както и други от Библиотеката. Всички почти са писани от квалифицирани и сертифицирани консултанти по лактация или от лекари, така че със сигурност носят достоверна информация. Вероятно ще му е интересно да прочете повече за кърменето.

Да пишеш как върви Peace

# 21
  • Мнения: 2 149
Момичета, много съм притеснена! Извинявам се предварително, ако такава тема вече е обсъждана, но нямам сили да пускам търсачката. Проблемът е следният:

Бебчо се роди 2700, изписаха ни 2500. Обръщам се към мамите, родили бебчетата си горе-долу в тези кг. В сряда става на 1 месец и ще го водим при педито на теглилката. Днес по тел. тя ни заяви, че очаква от него да е наддал около 700-800 г!  ooooh! В противен случай трябвало да се дохранваме, за да наваксаме и достигнем бебетата, родени над 3 кг. Нямам кантарче вкъщи, но съм сигурна, че той не е наддал толкова много. Въпросът ми е нормално ли е да се очаква от детето за един месец да успее да навакса и какво ви казваха вашите педита?! Наясно съм, чи всяко бебе е индивидуално, но притесненията ми остават.
Тони се роди 2400, изписаха ни 2450 /12 дни в болницата/. В края на 1 месец беше ...мале, забравила съм ,чакай да помисля...3170, нещо такова. Само на кърма, значи е наддал 770 гр грубо! Педиатърката каквото и да ти казва, кърмене му е майката!
Ако бебето ти пишка, ака, спи и е жизнено и спокойно, то всичко е наред!
Важно е също така педиатърката да не бърза да ти дава АМ, това е знак, че се грижи за бебето правилно! Ще го храниш ако е нужно и по-често, но не давай АМ. Ако започнеш, то ще се отбие.
Разбира се, помисли и ти самата искаш ли да кърмиш или не. Много пъти се молех да каже нашате педи "Давай АМ", така се бях отчаяла с кърменето...Тя обаче пропагандира САМО кърмене, даваше ми и хомеопатични за подсилване на лактацията ако намалява, пих и чай за кърма, изобщо не ме остави да си и помислям за АМ, Сега оценявам колко по-добре е да го кърмиш.
Всеки път си мисли за това колко е добре за коремчето му!

# 22
  • Мнения: 5 401
НеРижа Прекрасница, благодаря за вниманието и за изчерпателния отговор! Вече имам резултат - спря ми кърмата, детето пищи от глад.. Вече се отчаях и колкото и да се опитвам да се успокоя, не мога.
Давам водичка, понеже според педито той е обезводнен - фонтанелата му е вдлъбната. За биберон-залъгалката - рядко се случва, но давам. При памперсите сме класика - повече от 5 на ден пълни.
А иначе Калоян не е недоносен, роди се в началото на 39 г.с.. Въпреки това трябва да ли да се съобразя с материала за недоносените дечица??

Последна редакция: вт, 25 юли 2006, 22:31 от pearly

# 23
  • Мнения: 79
Pearly, дай го малко по-спокойно. Кърмата ти не е спряла, иначе как така бебчо ще пълни повече от 5 памперса. По вероятно да се е регулирала. Кърми на поискване. Вероятно бебчо го мъчат и колики. Свива ли крачета?
Ще ти дам и аз пример. Сестра ми се е родила 2700. Първият месец наддала 300гр - само на кърма. Майка ми подобно на теб се заглеждала в съседското дете, което в сравнение със сестра ми било двойно. От втория месец започнала да храни с кисело мляко защото "нямала мляко". Резултата - сестра ми на 2 месеца тежала 3.300, т.е. пак само 300гр. Така че изчакай, може би бебчо яде толкова, колкото му се хапва. Успех!

# 24
  • Мнения: 1 942
Искрено се надявам да сте наддали колкото е необходимо  Hug Бебчето е малко и трябва да слушаш лекарката и да и се довериш. Не е толкова страшно ако се наложи да дохранваш, важното е да навакса необходимото тегло и да е здравичко. Чакаме да кажеш какво е станало на консултацията.

# 25
  • Мнения: 942
Вече имам резултат - спря ми кърмата, детето пищи от глад.. Вече се отчаях и колкото и да се опитвам да се успокоя, не мога.
недоносените дечица??
Pearly, дай го малко по-спокойно. Кърмата ти не е спряла, иначе как така бебчо ще пълни повече от 5 памперса. По вероятно да се е регулирала. Кърми на поискване. Вероятно бебчо го мъчат и колики. Свива ли крачета?
Peace

И ние се родихме малки-2.800 изписаха ни 2.580. И ние минахме по този път и с тези проблеми.И аз бях решила че кърмата ми е спряла, но съм тъпа и упорита и след два дни пищене и слагане постоянно на гърдата всичко се оправи(в края на 1-ви месец бяхме надали 1.100,а сега в края на втория сме наддали килограм,ако гледам чуждите деца колко наддават то ние трябва също да минем на изкуствено хранене?!?), не се отказвай от кърменето!Пий повечко течности,въоръжи се с търпение и не се отчайвай.Повярвай че всичко ще е наред и ще видиш как всичко ще се оправи.Аз лично при мен забелязах,че ако съм нервна или напрегната и бебка е в същото състояние и почва да се бунтува и пищи.
Успех. PeaceНадявам се скоро да ни се похвалиш,че всичко е наред и сте само на кърма. Hug

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 327
Pearly, реших да споделя и моя опит дано ти е от полза. Моята бебка се роди 3.550, изписаха ни 3350. Кърмих я през 3 часа ( така каза педито), давах и вода, която тя плюеше, и от 10-ия ден бяхме със силни колики. Бебка беше мързелива и докато сучеше, заспиваше, опитвах се да я събудя, но не ставаше. В резултат тя се будеше преди времето за хранене и започваше едно носене свят да ти се завие. Свекърва ми, с която се чувахме всеки ден, непрекъснато ми повтаряше, че сигурно нямам достатъчно кърма, след това че кърмата ми била рядка. Педито ми каза да я дохранвам с АМ, но аз и давах не повече от седмица по 20-30 г. Първият месец бяхме надали с 1.300 и педито каза само на кърма. От 2 месец започнах да я храня на поискване и веднага се забеляза разликата. Коликите преминаха, бебето се успокои и на мен кърмата ми се регулира. Информацията която получавах от форума много ми помогна. Не се отчайвай. Мисля че всички бебета в началото са по мързеливи и затова е добре да го храниш на поискване. Нужно е да си почиваш повече, пий повече течности. При мен помогна българският лактогонен чай, овесените ядки и цеденето. И сега от време на време се цедя - колкото повече се цедиш толкова повече кърма ще имаш. Надявам се че всичко ще се оправи

# 27
  • Мнения: 4 399
Paerly, моето дете се роди точно с тези мерки. Е, изписаха ни малко по-големи, защото родих със секцио и съответно престояхме малко по-дълго в болницата. Първият месец детето наддаде около 600 гр, втория 400 гр и противно на всеобщите очаквания нищо не навакса. ВСички се притесняваха и тюхкаха, единствено аз не обръщах внимание на кантара. Педиатърът каза че макар да е около долните граници, такова наддаване е все още нормално и да дохранвам само ако имам чувството че детето е гладно, но не заради теглото. През тези 2 месеца не дохранвах.

Детето започна да наваксва едва след като премина първите 3 месеца. За разлика от повечето деца, които тогава намаляват темпото, моето бебе продължи да наддава между 600-800 гр. При последното мерене педиатърката беше очарована и каза че детето наддава много добре. Каза също че има фина структура и не мога да очаквам да стане първенец в теглото, но аз и не съм си поставяла такива цели. В момента предполагам че е някъде около 6 кг, но не сме я мерили вече повече от месец, а и мене не ме вълнува особено точното и тегло. Детето изглежда добре- много е жизнено, подвижно и доволно от живота  Wink, и това е което мен ме интересува. Така че бих те посъветвала да не се притесняваш толкова за теглото на твоето бебе. Ако не навакса веднага, то това ще стане по-късно. Ако дохранваш не го прави с мисълта за теглото.
Малко офф, но все се чудя защо в България и лекари, баби и роднини отдават толкова голямо значение на теглото на бебето. В други страни се гледа общото състояние на детето и аз не съм чула нито една майка в чужбина да се притеснява за теглото на детето си и да дохранва по тази причина. Изключение правят разбира се деца под 2500 гр, тях ги дохранват дори и в болницата защото на това тегло се гледа като на критична граница.

# 28
  • Мнения: 742
Успокой се! Всички минават по този път - нерви, следродова депресия, преумора, страх дали ще се справиш...не е лесно да си МАМА...
Нашата хубавица се роди 2 700, а ни изписаха 2 400 кг - трудно се захранихме...
И аз чувах думи като - "кърмата ти е рядка", "детето е гладно", "нека направим пробно"...все неща които още повече те притесняват...и се наложи да дохранвам...всъщност дадох веднъж 60 мл -АМ /за да се успокои педито/ и след това за почнах по старият начин - кърмя на поискване /добре, че детето не хареса АМ/ и резултата на първата консултация беше 3.800 кг!
Сега сме само на кърма и вече тежим 5.500
Така, че здрав сън - спокойствие и силна храна!
Вярвай, че ще се справиш и ще успееш!
Остави инстинкта ти да те води!
Успех!  bouquet

# 29
  • Мнения: 3 521
Първо ЧЕСТИТО БЕБОЧЕ  bouquet...
Не се шашкай толкова, кърмата ти е точно толкова, колкото е нужна на бебето...Ние се родихме по_тежки_3400, иzписаха ни 3100...първият месец наддадохме 480 грама, вторият, по мое настояване вzехме теглилка в къщи_реzултат 300гр. ooooh!...махнахме теглилката...следващият месец 950 Mr. Green...ако едно бебе ака, пишка, реве силно и не е вяло и отпуснато, когато е будно, няма какво толкова да му се шашкаш...дори и да ти се наложи да даваш АМ пак не е кой zнае какво zло...кусаш с лъжицата и след една седмица пак си минавате на кърма Wink...Успех и късмет Hug.

Общи условия

Активация на акаунт