дразните ли се на баби, които искат да ги наричат маминки

  • 10 220
  • 271
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 2 958
Майка ми е млада баба (48 годишна) и си казва, че е баба. Нея също я дразнят подобни изказвания на разни префарцунени бабиери. Тя да си повтаря мами, ти пък му казвай на детето да гушне баба и така. Няма да има как я спреш по друг начин. Започни да повтаряш постоянно на детето, че това е баба и като започне да казва баба тя сама ще се светне, че е баба, а не майка или маминка  Crossing Arms

# 46
  • Мнения: 119
И моята свекърва се опитва да се налага била млада и не искала да и вика малчо баба,а маминка или по име!!! #Crazy #2gunfire

# 47
  • Мнения: 308
що за глупост е това. За пореден път се уверявам че има много изкукали бабета. едно дете има само една майка а на бабите които не им изнася да си гледат работата.

# 48
  • Мнения: 1 305
Дъщерята на приятелката ми казва на баба си мамо и името(това е майката на приятелката ми тя няма друга баба). Аз като чух и ми стана много странно и попитах приятелката си защо така и казва, и тя ми каза, че от бебе така и казвала като проговорила така и казва и до сега.
Каза ми, че са и казали ако иска да и казва бабо като е пораснала ама тя пак така си казва мамо и името.
Никой друг от тяхното семейство или рода няма тази традиция само това дете
Понякога и така се получава това мамо  newsm78

# 49
  • Мнения: 2 220
В Шумен, откъдето съм, това е обръщението - маминка. Не ме дразни, не го приемам за странно, нито пък като опит да се направят на втора майка на детето. Просто обръщение.

# 50
  • Мнения: 2 085
Много се дразня #Cussing out Най-вече, защото и двете със сестра ми като малки на шега са ни карали да викаме на двете баби и леля ни  Shocked мамо.Сега да ме убият не мога да си обърна езика да кажа бабо или лельо, а как ме гледат хората като ме чуят....  #Crazy

# 51
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Да , би ме подразнило и не бих го позволила . Въобще не ме интересува общият корен на думите в латинските езици - мама си е мама и е една  Peace
Абсолютно Peace

# 52
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Дъщерята на приятелката ми казва на баба си мамо и името(това е майката на приятелката ми тя няма друга баба).
И аз така казвах на моите баби- така ме научиха родителите ми. Никога не съм казвала "бабо". Но не ми е идвало на ум да карам моите деца да викат на бабите си "мамо" newsm78

# 53
  • Мнения: 6 167
маминка ми звучи даже леко извратено.
като бях малка в детската градина едно от децата казваше на баба си  ' маминка'
маминка беше една дърта креатура с лисица около врата и оранжево червило...
-  та имам лоши асоциации

# 54
  • Варна
  • Мнения: 677
        Не мога да разбера откъде толкова злоба в повечето изказвания в темата! Та нали все пак става дума за собствените ни майки! #Crazy "Префърцунени бабиери", "изкукали бабета да си гледат работата", "детето си има една майка", "извратено" било и какво ли още не! За неразбралите: първо темата е конкретно за обръщението "маминка", а не за "мама", "маме", "маменце" или други подобни; второ - никой не твърди, че "маминка" е равносилно на "мама" или пък че означава "млада". Както вече някои са писали - това е обръщение към бабата, което се използва в района на Варна и Шумен. Не виждам нищо лошо в това - при нас вече е традиция, майка ми е казвала на баба си маминка, аз също /въпреки че моята баба е вече на 80 години/, детето ми също се обръща така към майка ми. Харесва ми, приятно ми е, предпочитам го пред "баба"! Така съм свикнала! Така че моля, въздържайте се от обидни коментари и уважавайте правото на избор на всеки. И на мен ми е смешно да се казва на пипера "чушка", ама ...вече имаше такава тема.

# 55
  • Мнения: 5 183
        Не мога да разбера откъде толкова злоба в повечето изказвания в темата!

При мен ще ти кажа откъде идва. Моето свеки не се зарадва на бремеността ми, а се завайка защо сме бързали  #Crazy - аз на 27, татито ни с по4ти 5 години по-голям от ме. Роди се беб4о - оплакваше се все колко й е мъ4но, 4е й казват баба съседите, като й 4еститят ... не можела да свикне с мисълта и все за това наше "избързване" да имаме дете говореше!!! А не е първа младост. 47-ми набор е все пак, по4ти на 60 години. Майка ми стана баба за първи път на 45 години и се разтапяше от кеф при вида на племенника ми, който с разперени за прегръдка ръ4и4ки, се обръщаше към нея с "баба Жаня" /майка ми се казва Иванка, но той не можеше да каже Ваня/.

Последна редакция: ср, 26 юли 2006, 06:10 от Maika

# 56
  • Мнения: 5 317
Звучи ми лигаво.

# 57
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 823
Лично на мен ми звучи префърцунено, особено ако в семейството/края няма такава традиция, а е леко нескопосан опит за младеене. Но наистина, има си краища, където така е прието и ако бабата е оттам, е редно да проявите малко повечко толерантност и такт в избягване на 'маминка'-та като название.

В предната такава тема ви предложих разрешение - компромисен вариант - за да не е 'баба', нито 'маминка', научете детето да вика 'бабинка' Mr. Green Туш!

# 58
  • Мнения: 6 039
Тук е България и си имаме прекрасна думичка, т.е. БАБА. Свекърва ми и майка ми се разтапят, като я чуят.

Това от кой справочник на думите в българския език изскочи?

Ще опитам още веднъж да го кажа.
Въпреки че сме една малка държава, имаме много разнообразен език.
Само разликата от 10 километра могат да ви докарат учудване от думите които се употребяват там.
Силно изразено е и в наименованията на близки роднини.
В Раойна на Шумен, Варна и Добрич е прието да се казва маминка.  Това, че в останалата част от държавата това не е така не променя вековния факт.
Има разлика в други подобни двойки имена
стринка - чинка
свако - калеко
вуйна- учинайка
и още много подобни
Така че, няма нужда от излишни преигравания - просто приемете разнообразието на езика ни



Мен пък баба страшно много ме дразни. Майка ми е маминка или мами, както я наричат внуците й.
Свекърва ми е на 50г и изобщо не мога да я окачествя като баба, но тя така иска да й викат. Мен обаче ме дразни, посто не ми се вързва с външния й вид. Затова като говоря на Малена за нея, я наричам по име.
Нито ми е лигаво, нито ме дразни. Ако искат даже и мамо да й викат. Нямам нищо напротив. Но БАБА няма да й дам да й казва.
Баба  е всяка възрастна жена на улицата.

# 59
  • Мнения: 1 446
Да , би ме подразнило и не бих го позволила . Въобще не ме интересува общият корен на думите в латинските езици - мама си е мама и е една  Peace
Абсолютно Peace
Peace

Общи условия

Активация на акаунт