Феминистки ли сте?

  • 4 207
  • 73
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 416
Като аз това го разбирам така: Да не се съобразявате със стереотипите наложени в обществото за това какво може и трябва да прави/ от какво да се интересува /как да изглежда/ как да се държи една жена, а да се ръководите предимно от своите разбирания, интереси, желания, и темперамент. Да изисквате равноправие и уважение в семейството, на работа, и в обществото като цяло.
Аз определено ДА! Интересно ми е за вас това важно ли е или приемате тези стереотипи като правилни и нормални?
Според твоето схващане - съм... В класическия смисъл - не съм феминистка и не симпатизирам на идеите им...  Rolling Eyes

# 61
  • The wild, wild west
  • Мнения: 145
T3-M4, няма как човек да тръгне да се бори ей така против несправедливостите по света по принцип и да получи конкретен резултат. Първо, защото те са толкова много, че човекът на практика би се превърнал в един идеалистичен Дон Кихот тръгнал срещу вятърни мелници от всякакъв характер. Второ, защото има хора, които нямат нито чувствителността, нито интелекта, нито пък желанието да забележат, че дискриминират някого т.е че не използват обективни критерии в преценката си за качествата на някого, а се влияят от стериотипи, с които са израстнали и се чувстват комфортно. На такива хора, ако не им кажеш в прав текст (подкрепен с печата на закона), че нямат право да го правят и не им посочиш конкретните (като пола на индивида например) характеристики, които не могат да бъдат част от обосновката им при вземането на решение, просто нищо няма да постигнеш.

То дори и така конкретно поставени нещата пак си имат своите практически проблеми...

А по въпроса, че феминистките са едва ли не мъжемразки, които се стремят към тотална доминация. Е, това просто не е вярно.  WinkСтремежът е към един свят, в който жените са по-балансирано представени в политическата, социалната и икономическата сфера и в който на малките момичета и момчета от най-ранна детска възраст не им се налагат стереотипи, които ги ограничават в тяхното развитие.

По друг повод и в друга тема съм писала, че мъжете също са дискриминирани в определени отношения и това е също толкова несправедливо.  Peace

# 62
  • Мнения: 161

Като аз това го разбирам така: Да не се съобразявате със стереотипите наложени в обществото за това какво може и трябва да прави/ от какво да се интересува /как да изглежда/ как да се държи една жена, а да се ръководите предимно от своите разбирания, интереси, желания, и темперамент. Да изисквате равноправие и уважение в семейството, на работа, и в обществото като цяло.
Аз определено ДА! Интересно ми е за вас това важно ли е или приемате тези стереотипи като правилни и нормални?
И според мен описаното от теб не е феминизъм и класически не съм.Но съм за равенство с партнйора.У дома задълженията са разпределени ,гледането на детето е грижа и на двамата-който е свободен поема.Мисля че съм жена която знае стойността си и това ми дава самочувствие.Уважавам себе си и този до мен.Не изисквам равноправие,а го получавам.Това е въпрос на самоосъзнаване,а не на феминизъм

# 63
  • Мнения: 91
В личния си живот не се боря за равноправие, винаги оставям една идея предимство на мъжа/дори ако ми се налага да се преструвам понякога/. Но в работата съм съвсем различна, боря се за равноправие и за надмощие дори малко повече от нормалното.

# 64
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Ами мисля, че не съм. Не, че съм от Домакините. Просто се чувствам достатъчно уверена за да тръгвам на поход за нещо, което имам в България. Дългите години през, които в Бг се е смятало, че партията е преди семейството, че жените може и трябва да са равни и прочие са ни донесли една много добра основа- първо зажаднялите за семейност и кавалерсво жени и второ мъже, които вече са се научили да зачитат определени права на жените и да ги възприемат за естествени. В БГ не е толкова страшно Жена да е шеф на Мъж и отношенията да са делови, коректни и конструктивни. Вероятно има някаква степен неприемане, но трябва да ви кажа, че в любимата ни Европа, жени на ръководни постове в европейските структури няма. Там наистина има дискриминация и по отношение на заплащане и недооценяване труда на жените в много по- голяма степен отколкото в България. Затова толкова настървено се говори за права на жените и дори за изкуствено наложени квоти по равен брой депутати например от двата пола. За мен това е безумно и подчертава неравнопоставеността и жената става дискриминатор според мен, защото може да е тъпа като галош(простете, но има и такива жени, както има и такива мъже), но ще заеме длъжност, която е редно да заеме специалист с подходяща квалификация, каквато тя не притежава, а заема място на квотен принцип. Безумно е също така мъж да не ми предложи да ми носи куфара, само защото се притеснява да не ме обиди. Обичам да ми носят и пазарските чанти, няма да се обидя ама никак. Освен чисто технически "равно", трябва да има и зачитане на половите особености. За никой не е тайна, че повечето мъже имат нужда от увереността, която им дава жената. Ако благоволи. Не мисля, че е редно в "борби за равенство" да се потъпква отсрещния пол. Защото всъщност върлия феминизъм едва ли не отрича ролята на мъжа в женското общество и едва ли не съществува някакъв женски Рай, в който жените са Супергърл и могат всичко. Е аз не мога и не искам да мога всичко. Обичам да проявяват грижа към мен.
Жените са навсякъде. Кажете коя от реализираните жени в полтиката ви харесва- не само като жена, а като реализирал се политик:
Тансу Чилер
Маргарет Тачер
Мадлин Олбрайт
Кондолиза Раис
Лидия Шулева
Да изброявам ли още- може да са успешни политици, но винаги съм се чудела дали не крият мъжки атрибутипод полите си Mr. Green
Това е другат крайност на криворазбрания феминизъм - Не искат да са равни, а искат да са мъже.
Аз съм за равния старт- от там нататък всеки според способностите си, а не според пола.

# 65
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
всъщност върлия феминизъм едва ли не отрича ролята на мъжа в женското общество и едва ли не съществува някакъв женски Рай, в който жените са Супергърл и могат всичко. Е аз не мога и не искам да мога всичко. Обичам да проявяват грижа към мен.
Не искат да са равни, а искат да са мъже.
Аз съм за равния старт- от там нататък всеки според способностите си, а не според пола.
По друг повод и в друга тема съм писала, че мъжете също са дискриминирани в определени отношения и това е също толкова несправедливо.

Напълно подкрепям по-горните реплики!  Peace

# 66
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Да!!!

# 67
  • Мнения: 6 164
Имаме някакъв проблем с изясняване на значението на термина. Thinking Не е точно това, което описваш, но определено не робувам на стереотипи, влечат ме и съвсем мъжки занимания, с радост бих се завряла под колата да човъркам, но искам да ми отварят вратата и да ми кавалерстват. Мъжа ми има равни задължения към дома, дори чисти повече от мен Blush , не ме ограничава, дава ми повече свобода за действие, отколкото има той. За нас няма "чисто женска работа" и "мъжка". Нощем той става за детето, понякога аз извършвам битови дейности... Не страдам от комплекси - признато е, че най-добрите фризьори, стилисти, дизайнери, готвачи и прочие и прочие са мъже. Да, живеем в мъжки свят. Не мисля, че жените имат по-малко качества, просто са по-разсеяни. Не страдам от това и нямам комплекс да се доказвам, че мога всичко, мисля, че действията ми винаги са оценени и се чувствам удовлетворена, никога ощетена.

# 68
  • Мнения: 3 453
Като аз това го разбирам така: Да не се съобразявате със стереотипите наложени в обществото за това какво може и трябва да прави/ от какво да се интересува /как да изглежда/ как да се държи една жена, а да се ръководите предимно от своите разбирания, интереси, желания, и темперамент. Да изисквате равноправие и уважение в семейството, на работа, и в обществото като цяло.
Аз определено ДА! Интересно ми е за вас това важно ли е или приемате тези стереотипи като правилни и нормални?

АЗ СЪМ ЗА ТОВА МНЕНИЕ

# 69
  • Мнения: 431

АЗ СЪМ ЗА ТОВА МНЕНИЕ

Kриси, още някоя тема да измъкнеш от октомври? Мнения ли трупаш? newsm78

# 70
  • Мнения: 2 032
Не съм никаква "-истка".

Но не виждам защо ако някоя работата включва сив парцал с воня на мухъл, се приема за дадено, че за парцала е неизбежно "прикрепена" някоя жена.

# 71
  За мен стериотипи няма! Всичко опира до личностното ти виждане за света и в частност семейството...за мен ВИНАГИ е било важно равноправието и ВИНАГИ се стремя към него, просто ми идва отвътре/ като кантар, който ако го наклонят на едната страна, автоматично изравнява/:)...за мен никога не е било проблем да работя наравно с мъжа си и да получавам като неговата заплата, както и никога не съм се чуствала лоша домакиня или нещо подобно, когато той мие чиниите или простира, или просто храни детето...за мен равноправието е ключа към щастието в едно семейство...а и извън него...преди всичко НИЕ СМЕ ХОРА...живеещи под едно небе и никой няма право да контролира или манипулира другите...е, май нещо много се поувлякох:)...засега това от мен...

# 72
  • The wild, wild west
  • Мнения: 145
Много хубаво, че поне в тази тема има много жени, които без значение как се дефинират, са щастливи от ролята, която имат в семейството си и обществото и все пак... прави впечатление, че този форум е пълен с жени, които:

- са физически или емоционално малтретирани от "любимите си"
- не получават уважение и признание за труда, които полагат в семейството си
- са финансово зависими от мъжете си
- виждат себе си като придавка на мъжа, с който живеят и са готови да му простят всичко, само за да го запазят
- и още
- и още .........

Някакси не се връзва? Поне за мен. Мисля си, че някой хора просто си затварят очите и се самоубеждават, че са щастливи в подчинената си роля до момента, в който нещата излязат изцяло извън контрол...
Дано не съм права, впрочем...

# 73
  • Мнения: 1 370
Даааааааааааааааааа Peace

Общи условия

Активация на акаунт