късогледство и секцио

  • 1 503
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 217
Здравейте майчета, следя ви от известно време, но за пръв път пиша тук.

Днес бях на лекар (не живея в България) и той ми каза, че диоптърът ми (-5) не е никаква причина за планирано секцио и че това са глупости.

Аз пък умирам от ужас да не ми се отлепи ретината (или там каквото беше опасно ако си с висок диоптър) от напъването.

При колко диоптъра в България препоръчват планирано секцио и чували ли сте някой друг да смята, че това с опастността за очите са глупости?

Предварително благодаря.

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
За проблеми с очите, като отлепяне на ретината, значение има единствено налягането на очните дъна и състоянието на самата ретина (изтъняване, дупки) - неща, които ги има и при жени без диоптър. Заради това е винаги добра идея да се отиде на добър офталмолог да прегледа обстойно очите, с или без диоптър, да няма после 'малка бях, живота не познавах'... Неналичието на диоптър изобщо не предпазва от евентуално отлепяне на ретината при нормално раждане, ако има проблем с очите.

А че са глупости - глупости са... Висок диоптър не е равно на автоматично секцио. Даже при висок диоптър ако състоянието на ретината и налягането са окей, нормалното раждане е възможно. В България има презастраховка... затова.

Родих нормално с -5,5 диоптъра, като преди това направих операция с лазер за подсилване на ретината (налягането на очните дъна беше нормално, ретината на дясното ми око беше малко изтъняла, поради което се наложи това укрепване). Живот и здраве, другия път пак към нормално ще се стремя. Не трябва нормалното раждане да е самоцел, но и излишна коремна операция като секциото без показатели не е добра идея.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 926
Aз съм късогледа -2. Предои раждането ходих на 2 специалиста- офталмолози. И двамата казаха, че наличието на диоптер не е предпоставка за секцио. Проблем е ако ти има нещо на очните дъна. Така, че не се притеснявай излишни - иди на очен , за да се успокоиш  bouquet

# 3
  • Мнения: 911
Аз също не раждах в България и тъй като бях чувала, че с висок диоптър се ражда секцио, отидох на лекар, който - също като при теб - ми се изсмя. Обясни ми това, което е написала НеРижата Прекрасница. Не се шашкай, наистина няма връзка между диоптъра и секциото. Лека и приятна бременност!

# 4
  • Мнения: 46 508
И в България не е причина за секцио, НеРижа Прекрасница ти е обяснила  Peace

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 849
НеРижата Прекрасница го е обяснила много точно. Аз също съм -5 и първо ми казаха, че трябва да е секцио, защото имам леко изтъняване на ретина, но отидох на друг лекар и след обстоен преглед ми обясни, че мога да родя нормално.

# 6
  • Мнения: 327
Не се притеснявай!Диоптърът ти е по-малък от -6.Оттам нагоре има опастност за окото.Аз съм със -8,5,дори сега се качи с -0,5.Ще съм с планово секцио заради това.Раждай си нормално!Всяка операция си има рискове.Желая ти лека бременност! Peace

# 7
  • Мнения: 65
В чужбина нямат практика да режат като в България, но бият задължително епидурални упойки. Щом са ти казали така - значи са преценили. Не се притеснявай.

# 8
  • Мнения: 79
АЗ СЪМ КЪСОГЛЕДА И СИ РАЖДАХ НОРМАЛНО.ВЯРНО ЧЕ НЕ СЪМ С ГОЛЯМ ДИОПТЪР, НО НЕ МИСЛЯ ЧЕ ОТ ЗНАЧЕНИЕ.Просто ме изпратиха на преглед при очен лекар, който констатира, че няма напрежение в очните дъна и това беше.

# 9
  • Мнения: 35 961
след Рижата Проклетница обясненията са излишни

важно е да се прегледаш при добър специалист с подходящата апаратура

# 10
  • Мнения: 439
здравейте,

аз имам също -5,5 на двете очи и ходих миналата година до лазерна клиника Зора в София, която е много добра, където направих лазерна корекция на едното око поради изтъняване на ретината. тогава очната лекарка установи същия проблем и на другото и ме предупреди предварително да си знам, че един ден ще се наложи секцио... ето че моментът дойде, сега съм в 9тия месец, и знам че в моя случай просто се налага планирано секцио поради изънените ретини и на двете очи, въпреки че диоптерът не е толкова голям! всичката информация, дадена дотук, е напълно вярна! все пак при най-малкото съмнение, трябва де се подходи отговорно и да се отиде при добър специалист.

иначе и аз бих се радвала много повече на варианта нормално раждане, но в моя случай лекарката беше категорична...

# 11
  • Мнения: 4 806
не знам да се говори за диоптри, като причина за секцио, а за състоянието на очните дъна. Аз имам по - малък диоптър, но лекарят изиска преглед, за да се вземе такова решение - естествено раждане.

# 12
  • Мнения: 184
Вчера и аз говорих с лекаря, който съм ангажирала за раждането  и той ми каза, че при моите -3.75 секциото не е наложително. На първата ми бременност и лекарката която ми наблюдаваше бременността ми обясни същото, но диоптъра ми се качи леко след раждането. Въпреки че покачването на диоптъра не беше голямо, аз не съм спокойна, че сега ако родя нормално няма да кача диоптъра.

# 13
  • Мнения: 1 084
Високият диоптър не е причина за секцио, но не е зле да отидеш при добър специалист, който да прецени състоянието на очите (ретините) ти. Аз съм с -9 Simple Smile и не ми дадоха шанс за нормално раждане от страх да не ми се отлепи ретината. Аз лично бях настроена да рискувам, но...

# 14
  • София
  • Мнения: 92
Прави се спец. изследване на очите кажи на доктора си че те притеснява това и че искаш да се изследваш.

Общи условия

Активация на акаунт