Казват ли по-малките ви деца кака и батко на по-големите?

  • 2 985
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 6 039
Понеже има тема за бабите и маминките, интересно ме е общото мнение и по този въпрос, въпреки, че съм сигурна какъв ще е резултатът.
Та казват ли  по-малките ви деца кака и батко на по-големите?
Аз лично имам сестра по-голяма с 10г от мен и никога, ама никога не съм я наричала по друг начин освен с името й.

# 1
  • Мнения: 822
Аз използвах това обръщение към сестра си до 18-тата си година някъде.После неусетно отпадна.Разликата ни е 6 години.
Но ми е много тъпо, като наблюдавам сега съпруга си...Скоро ще стане на 40 и още какосва сестра си... ooooh!Какво да правиш-нрави...Селски,ако ме питат мен... Peace

# 2
  • Мнения: 13 512
Синът ми също никога не се е обръщал към дъщеря ми с "како". Страшно  ми е селендурско. Децата ми са с разлика  4 години.Сестра ми е 9 години по-малка от мен и също никога не ме е наричала "како", а само  по име. На леля си децата също казват по име, така ще ми казва и племенницата. Смешно  ми става като чуя възрастни хора да се какосват, а то е навик и остава за цял живот!

# 3
  • Мнения: 3 537
Разликата на моите е 12години ,но малката понякога и казва-како,понякога-Сисо. Grinning

# 4
  • София
  • Мнения: 4 867
нищо селско няма в думите "кака" и "батко" - нормални думи от книжовния български език, които за наша гордост нямат еквивалент в много чужди езици.
имам смътен спомен като малка да съм наричала брат ми "батко", но бързо преминах на "брат мииии".
габриела казва на сестра си "кака" понякога, но често се обръща към нея по име.
братовчедка ми - с 4 години по-малка от мен - продължава да ме нарича "кака".
майка ми и леля ми си казват "сестричко". дядо ми до последно говореше за единия от братята си (всичките по-големи от него) като за "бате Стоян".

според мен в обръщенията между близки хора има много интимност, която остава скрита за околните. към баща ми се обръщах с "татко", децата ми казват на баща си "тати". на майка ми още от дете не й казвам "мамо", но това изобщо не ни прави по-малко близки.

та дали ще е кака и батко, дали ще е по име, дали ще е нещо друго - за мен няма значение, важно е какво стои зад думите.

# 5
Синът ми също никога не се е обръщал към дъщеря ми с "како". Страшно  ми е селендурско. Децата ми са с разлика  4 години.Сестра ми е 9 години по-малка от мен и също никога не ме е наричала "како", а само  по име. На леля си децата също казват по име, така ще ми казва и племенницата. Смешно  ми става като чуя възрастни хора да се какосват, а то е навик и остава за цял живот!

А пък аз най-обичам ей такива "граждани", слезли от гората, но вече с големите претенции.

# 6
  • Мнения: 2 768
И аз не харесвам това обръщение ( и моят мъж какосва сестра си  Mr. Green) Обаче София така сладко вика на сестра си "каку"! Ще гледам да я отучвам в бъдеще, въпреки, че на Кристина й е много приятно, един вид е чест да е КАКА  Crazy

# 7
  • Мнения: 13 512
Синът ми също никога не се е обръщал към дъщеря ми с "како". Страшно  ми е селендурско. Децата ми са с разлика  4 години.Сестра ми е 9 години по-малка от мен и също никога не ме е наричала "како", а само  по име. На леля си децата също казват по име, така ще ми казва и племенницата. Смешно  ми става като чуя възрастни хора да се какосват, а то е навик и остава за цял живот!

А пък аз най-обичам ей такива "граждани", слезли от гората, но вече с големите претенции.

Претенциите ми,свързани с "гражданството" са наистина големи, но не защото съм слязла от гората, а защото съм израстнала"на жълтите павета", както вие,когато сте на гости в града им викате.

# 8
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Не ми харесват тези обръщения и затова "воювах" със сестра ми доста дълго време, докато разбере, че не искам да ми казва "кака"

Има един юнак на около 1 и половина, който разхождат в нашия парк ; та той на абсолютно всички момиченца вика "кака"  Joy, след което баба му се извинява на родителите на "каката"

# 9
  • Мнения: 6 155
Синът ми казва на връстниците си "бебе". На момичетата м/у 16 и 25 - "како", всички останали са "баба"  hahaha Ако някоя жена му хареса особено и нея я какосва.
По-младите мъже са "тате" Mr. Green , а другите - "деде". Не може още да каже "батко"  Confused

# 10
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Да, голямата много държи да й се вика како. Даже преди време и мен ме караше да я наричам кака hahaha Но с времето това обръщение предполагам, че ще отпадне.

# 11
  • Мнения: 1 172
Засега имаме 1 дете. Не харесвам тези обръщения, звучат ми грозно от устата на възрастни хора, когато вече видимата разлика в годините е заличена.
Няма да уча децата си да ги използват. Ще си говорят на имена.

# 12
  • Мнения: 2 220
Аз отдавна спрях да наричам сестра ми "како". Но не виждам нищо грозно в тези обръщения, дори и да ги използват възрастни хора.

# 13
  • Мнения: 1 364
Сестра ми е две години по малка. Като бяхме малки се обръщаше към мен с "како", но сега ми вика по име.
Племенникът ми вика на дъщеря ми "кака" и на нея това й харесва.Но с времето това обръщение предполагам, че ще отпадне.
Аз съм против тези обръщения, но много хора ги използват и държат на тях.

# 14
  • Мнения: 2 161
Понеже има тема за бабите и маминките, интересно ме е общото мнение и по този въпрос, въпреки, че съм сигурна какъв ще е резултатът.
Та казват ли  по-малките ви деца кака и батко на по-големите?
Аз лично имам сестра по-голяма с 10г от мен и никога, ама никога не съм я наричала по друг начин освен с името й.
Не,не казват.На мен тези обръщения ми звучат грозно .Освен това децата ми казват "лельо" и "чичо" само на роднините ни.Към всички други се обръщат по име.

# 15
  • София
  • Мнения: 1 352
За сега малкия вика на сестра си "како". На мен ми е все едно как ще се обръщат едно към друго, стига да се уважават и обичат.

# 16
  • Мнения: 2 768
Да, голямата много държи да й се вика како. Даже преди време и мен ме караше да я наричам кака hahaha Но с времето това обръщение предполагам, че ще отпадне.

Същата история и при нас  Laughing Първото име, с което се нарече Кристина беше "Тинка Кака"  Mr. Green Сега направо се пръска от гордост, че е КАКА  Wink
Също така смятам, че ще се надживее, едва ли ще й хареса след време да я наричат така.

# 17
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Аз наричах сестра си "како" до женитбата си. Тя е с 6г. по-голяма от мен, но там я изпреварих Blush. Тя казва, че и е много по-приятно, когато я наричам по име.
Децата ми са скици - малката говори на име на сестра си, но, ако иска нещо от нея и вика "какче" Joy Голямата пък се надува като пуяк, когато чуе "како", стига да не е често...
Явно ще си говорят на имена.

П.П. Девер ми казва на брат си "батко" , а на мен - Ванечка. Но когато се оженихме и той ме какосваше hahaha

# 18
  • Мнения: 819
Еми грозно ми звучи някак си. Брат ми е 10г. по-голям от мен и никога не съм му викала батко/ само когато исках да го дразня Mr. Green/ На баба ми също и виках по име,на леля ми също. Дъщеря ми също вика по име на баба си-в нашето сем-во това е нормално и може би за това ме дразнят вс.тези обръщения-стринки,чинки бля-бля Joy Ами наистина е доста смешно,когато братът на мъжа ми му вика батко/ 4г.е по-малък от него,ама изглежда по-голям./ Големи мъже станали , а се баткосват. И това, че наистина само в българския език съществуват тези обръщения,вярно е,ама някак си не го чувствам като повод за годост newsm78

# 19
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Е, не...удивена съм!  Shocked
Обикновени мили думички като кака и батко звучали грозно  #Crazy

А мислих, че този форум няма с какво още да ме изненада...

# 20
  • Мнения: 11 003
Сестра ми никога не ме е какосвала, винаги сме си говорили на имена.

Не харесвам тези обръщения, звучат ми грозно от устата на възрастни хора, когато вече видимата разлика в годините е заличена.
Ей това ми е много тъпо - две жени на възраст над 65 г. и едната вика на другата "како"  #Cussing out

# 21
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Ами аз все още си казвам батко на 5 години по-големия ми брат. Mr. Green
Май е съвсем на място тук да кажа, че много много си го обичам Heart Eyes

Между другото Проверката за правопис маркира думичката БАТКО  Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 8 769
Уча децата си на всички да казват по име. Аз лично не харесвам какосването и баткосването. Не ги употребявам дори и за хора, на които са ме учили като малка да се обръщам така.
Миналата година племенницата ми в прав текст ме пита може ли да не ме нарича како, при условие, че изришно й бях казала да не го прави много отдавна. И сега сме си супер. Grinning

# 23
  • Мнения: 1 113
За мен тези думи са начин да се покаже близката родствена (а и сърдечна) връзка (като майко и татко), не ги намирам нито за селяндурски, нито за тъпи, харесват ми. Аз имам брат, три години по-голям от мен и доскоро му виках батко, сега по-често по име, но това е защото работим заедно и пред останалите по-върви да използвам името му, а "баткото" остава за вкъщи.
Имам само едно дете, но ако имам и второ Лили ще е кака за него.
Така ги приемам нещата аз, пък вие ако искате ми викайте селяндурка Grinning

# 24
Синът ми също никога не се е обръщал към дъщеря ми с "како". Страшно  ми е селендурско. Децата ми са с разлика  4 години.Сестра ми е 9 години по-малка от мен и също никога не ме е наричала "како", а само  по име. На леля си децата също казват по име, така ще ми казва и племенницата. Смешно  ми става като чуя възрастни хора да се какосват, а то е навик и остава за цял живот!

А пък аз най-обичам ей такива "граждани", слезли от гората, но вече с големите претенции.

Претенциите ми,свързани с "гражданството" са наистина големи, но не защото съм слязла от гората, а защото съм израстнала"на жълтите павета", както вие,когато сте на гости в града им викате.

Що си мислиш че като си израснала, ако си израснала там, на жълтите павета, си по-голяма гражданка?  #Crazy

То простотията ходи по хората, не съм видял до сега едно животно да простее, госпожо Гражданко.

# 25
  • Мнения: 574
Моята сестра, която е 1 г. и 3 мес. по-малка от мен още ми казва кака. Просто така е свикнала, а и заради другите в семейството. Всички казваха "Кака ти това", "Кажи на кака ти" и т. н. Иначе се опита да ми казва на име, но не се получи. Нейният мъж не ми казва како, както итя не казва на моя батко. Иначе и девер ми се обръща с батко към мъжа ми, обаче аз съм по-малка от него и няма как да ми казва како.
Аз обаче не съм привърженик на тези обръщения и от доста време се обръщам към хората с имената им, даже и преди да съм използвала обръщения като леля, чичо, кака и т.н. Сега не искам племеницата ми, която е на 4 мес. да я учат да казва на сина ми батко. Даже водим спор у дома, защото не искам и бебето, което чакаме да  не казва батко. Не, че ми звучи грозно, но е въпрос на предпочиание. Между другото синът ми не казва на сестра ми и майка ми леля и баба, ами кара по име. Това обаче никой не го е учил, сам си реши така.

# 26
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Не ги понасям тез думички, не ги и употребявам и не си уча деца да го ползват.
Бях пускала даже Тема в "Нашите деца" за како и батко.

Може би някой хора не разбират разликата м/у думите и чувствата.
Аз влагам огромни чувства в думата брат ми, но никога батко ми  Sick И затова използвам тези обръщения (брат ми, сестра ми) или по име.

# 27
Аз все още наричам по-голямата ми сестра како. До толкова съм свикнала с това, че никак не ми прави впечатление. И да ви призная честно нямам никаква селска жилка, затова и не се засягам от подобни коментари. Просто въпрос на навик. И даже ми харесва - имам си само една кака, която много си ме обича и ми е опора винаги. Всеки друг мога да наричам по име.
Що се отнася до децата ми - разликата им е много малка и сами да си решат след време как ще се наричат, за мен е най-важното да се разбират и обичат.

# 28
  • Мнения: 2 663
Аз лично имам сестра ,по-голяма с 4 години от мен,но никога не съм и казвала "како".Тия обръщения са ми малко и аз не знам как да се изразя-не ми харесват, за по меко.Мисля ,дай Боже да имам 3 деца или поне 2 ,но не мисля,че малкото( малките) ще се обръщат с "како" или "батко" към по-голямото (големите)

Ама и аз как го написах само,ум да ти зайде

# 29
  • Мнения: 920
Синът ми е с 1 глава по-висок от кака си и звучи доста смешно като й казва како. Рядко се случва, де. Но на село наистина много се държи на това. На моя приятелка мъжът й има доста голям род на село. На всички братовчеди - първи, трети, десети, тя трябва да казва батко. Е, прави го, само пред свекър и свекърва.
Мъжът на по-малката сестра на нейния мъж /не знам точно как е роднинската връзка/, задължително им казва како и батко, въпреки, че е на нейните години.  

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Нито децата ми, нито аз използваме тези обръщения. Аз и брат ми имаме разлика от година и половина и това е причината да не се обръщам към него с "батко". Децата ми са с подобна разлика и също се обръщат един към друг по имена. Даже често ги бъркат с близначета. Родителите ми също не използват тези обръщения. Татко и брат му са с година разлика, а майка ми и сестра й си имат едно измислено обръщение. Не съм свикнала нито да чувам, нито да използвам "како" и "батко". Не поради някакъв предразсъдък, просто така са се стекли обстоятелствата.

# 31
  • Мнения: 6 039
Синът ми също никога не се е обръщал към дъщеря ми с "како". Страшно  ми е селендурско. Децата ми са с разлика  4 години.Сестра ми е 9 години по-малка от мен и също никога не ме е наричала "како", а само  по име. На леля си децата също казват по име, така ще ми казва и племенницата. Смешно  ми става като чуя възрастни хора да се какосват, а то е навик и остава за цял живот!

А пък аз най-обичам ей такива "граждани", слезли от гората, но вече с големите претенции.

Претенциите ми,свързани с "гражданството" са наистина големи, но не защото съм слязла от гората, а защото съм израстнала"на жълтите павета", както вие,когато сте на гости в града им викате.

Що си мислиш че като си израснала, ако си израснала там, на жълтите павета, си по-голяма гражданка?  #Crazy

То простотията ходи по хората, не съм видял до сега едно животно да простее, госпожо Гражданко.


Хайде ако обичаш се регистрирай, или спри с нападките.
Темата не е кой какъв и или кой откъде е.
Придържай се към добиря тон.
Никой тук не търпи подобни изказвания, което от своя страна води до спам в темата.
Аз като авторка, те моля да отговаряш, когато имаш мнение по зададения въпрос.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 352
За мен тези думи са начин да се покаже близката родствена (а и сърдечна) връзка (като майко и татко), не ги намирам нито за селяндурски, нито за тъпи, харесват ми. Аз имам брат, три години по-голям от мен и доскоро му виках батко, сега по-често по име, но това е защото работим заедно и пред останалите по-върви да използвам името му, а "баткото" остава за вкъщи.
Имам само едно дете, но ако имам и второ Лили ще е кака за него.
Така ги приемам нещата аз, пък вие ако искате ми викайте селяндурка Grinning
И аз мисля точно така. Много добре си го казала.

# 33
  • Мнения: 13 512
Що си мислиш че като си израснала, ако си израснала там, на жълтите павета, си по-голяма гражданка?  #Crazy
То простотията ходи по хората, не съм видял до сега едно животно да простее, госпожо Гражданко.
По-голяма гражданка от теб ли? Да, такава съм. И обноските ми са такива,и поведението ми.Не  понасям да ме  нападат с квалификацията "селянка"- затова изтъквам градския си произход. А въпроса за простотията е друг- Ако мислиш,че съм проста-е друго нещо и нямам намерение  да се втурвам да те оборвам,защото си мноооооооооого под нивото ми.  ignore2

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Имам брат по-голям от мен с 9 години. До към 15-16 ми година му казвах батко, защото така са ме учили. Но в един момент станах с почти една глава по-висока от него и той ми забрани да му викам батко на обществени места. Беше ми много мъчно и реших, че той повече не ме обича. Естествено, след толкова години аз си пречупих езика и му казвам брат ми.
Когато започнахме да учим Йоана да говори, тя казваше бате на Жоро. Сега обаче ги върти - понякога бате, понякога Жоро. Мен това не ме дразни. Няма значение как се обръщат един към друг. За мен е важно да придобият тази "братска" връзка, която имаме с моя брат, за да знам, че един ден, когато нас с баща им, ни няма те ще си помагат и ще се поддържат.

# 35
Що си мислиш че като си израснала, ако си израснала там, на жълтите павета, си по-голяма гражданка?  #Crazy
То простотията ходи по хората, не съм видял до сега едно животно да простее, госпожо Гражданко.
По-голяма гражданка от теб ли? Да, такава съм. И обноските ми са такива,и поведението ми.Не  понасям да ме  нападат с квалификацията "селянка"- затова изтъквам градския си произход. А въпроса за простотията е друг- Ако мислиш,че съм проста-е друго нещо и нямам намерение  да се втурвам да те оборвам,защото си мноооооооооого под нивото ми.  ignore2

[/quote]
Синът ми също никога не се е обръщал към дъщеря ми с "како". Страшно  ми е селендурско. Децата ми са с разлика  4 години.Сестра ми е 9 години по-малка от мен и също никога не ме е наричала "како", а само  по име. На леля си децата също казват по име, така ще ми казва и племенницата. Смешно  ми става като чуя възрастни хора да се какосват, а то е навик и остава за цял живот!
[/quote]

Това аз да не би да съм го писал?  newsm78

# 36
  • Мнения: 5 250
Батко казвам единствено на брат ми, който е с 10 години по голям от мен. Не виждам нищо срамно, селско и прочие използвани от вас епитети, в това обръщение. Синът ми се обръща към  братовчедка си с  "како" , така ще е засега. Ако реши някой ден да и казва по име, да го прави. Аз няма да го отучвам детето, както и не съм го карала да я какосва  Simple Smile

# 37
  • Мнения: 5 713
Малко ОФФ:
Простете, 4е така се намесвам в темата, но ми стана интересно къде са жълтите павета във Варна? Благодаря за упътването.

# 38
  • София
  • Мнения: 6 743
Аз имам брат с 5 години по-малък и ми казва "како".Имаше период в който ходехме заедно на дискотека и съм го молила да ми вика по име, но каза, че не може - просто така е свикал от малък  Hug
А малкият ми син още не може да говори, но предполагам, че ще казва "бати"  Laughing

# 39
  • Мнения: 6 039
Малко ОФФ:
Простете, 4е така се намесвам в темата, но ми стана интересно къде са жълтите павета във Варна? Благодаря за упътването.

Жълтите павета са в София и Одеса.

# 40
  • Мнения: 3 248
Със сестра ми имаме 4 години разлика (всъщност са 3 пълни, защото аз съм декември месец родена, тя януари Crazy) и никога не се е обръщала към мен с "како" или нещо от сорта, а само по име или някакви други мили, животински обръщения! Heart Eyes

# 41
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Когато чуя думата "како" веднага си представям някое циганче, което върви след мен и ми иска нещо. Е, и на мен не ми харесват и затова ще се старая пред дъщеря ми , когато говоря за брат й да казвам направо Данчо, вместо батко ти или бати, както повечето около нас й говорят за него.

# 42
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Аз отдавна спрях да наричам сестра ми "како". Но не виждам нищо грозно в тези обръщения, дори и да ги използват възрастни хора.

И аз отдавна не наричам сестра ми како. Но нито ми е селско, нито грозно като го чуя.

# 43
  • Мнения: 1 264
Аз пък понеже съм любопитна  Embarassed може ли да попитам все пак колко години разлика имате 9 или 10  newsm78

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Аз съм си селЕндурка от малка и много държах сестра ми да ми вика "како" (имаме 7 години разлика). Като мъничка правеше опити да ми казва по име и много се дразнех. Сега продължава да ми вика "како". Забравих да кажа - и тя е селЕндурка, но сигурно сте разбрали вече  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт