Искам помощ от цветарките! За една палма...

  • 9 727
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 013


Тази палма, мила на сърцата ни, вече 10 г. с нас къде ли не, иска да пробие тавана и да се разрастне и у съседите. Е, засега е невъзможно да превземем горния апартамент, та се чудим какво да я правим.
Бяхме я привързали, но сега я измъкнах на балкона, тъй като беше събрала прах, върху който можеше да се пише (въпреки опитите ми от време на време да я чистя с кърпа, ама как да стигна най-горе), та на балкона се ширна още повече и още не съм я довлачила обратно в хола... Добре, че има двойна врата на балкона.

Въпросите ми са: има ли някакъв начин да отрежа горните части, без да я убия. Ако тези горни части ги натопя във вода, ще пуснат ли корени... Какво да правя? Много съм невежа, само я поливам като се сетя, а тя избуява...

# 1
  • Bourgas, Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 415
И аз имах подобен проблем. Много ми беше мила и когато порасна я подарих в един висок офис. Така продължавам да и  се радвам когато отида, а тя расте от хубава по-хубава...

# 2
  • Мнения: 2 013
Аз също съм мислила да я подаря, но едно - скъпа ни е на сърцата, второ - тая палма няма изнасяне, трябва с хамали през балкона да я спускаме, и трето - май не се сещам за подобен офис на приятели, може би на училището на децата newsm78 newsm78 newsm78
Но все пак бих искала някоя идея - какво ще стане, ако я отрежа отгоре?

# 3
  • Мнения: 4 202


Въпросите ми са: има ли някакъв начин да отрежа горните части, без да я убия. Ако тези горни части ги натопя във вода, ще пуснат ли корени... Какво да правя? Много съм невежа, само я поливам като се сетя, а тя избуява...

Това е Юка, аз имам такава, но е доста по-мъничка от твоята. Принципно знам, че може да се отреже върха и да го вкорениш, но не съм извършвала тази дейност с  Юка и за това е по-добре съвет да ти даде някой по-голям специалист. Може да зададеш въпросът си в този форум http://forum.bimbargo.com/index.php, аз там намирам отговори на много мои въпроси за цветята. А тук www.fplanet.org/data/yucca/index.html можеш да прочетеш какво пише за юките.

Успех  Peace

# 4
  • Мнения: 2 013


Въпросите ми са: има ли някакъв начин да отрежа горните части, без да я убия. Ако тези горни части ги натопя във вода, ще пуснат ли корени... Какво да правя? Много съм невежа, само я поливам като се сетя, а тя избуява...

Това е Юка, аз имам такава, но е доста по-мъничка от твоята. Принципно знам, че може да се отреже върха и да го вкорениш, но не съм извършвала тази дейност с  Юка и за това е по-добре съвет да ти даде някой по-голям специалист. Може да зададеш въпросът си в този форум http://forum.bimbargo.com/index.php, аз там намирам отговори на много мои въпроси за цветята. А тук www.fplanet.org/data/yucca/index.html можеш да прочетеш какво пише за юките.

Успех  Peace

Благодаря   bouquet  bouquet

# 5
  • Мнения: 3 360


Въпросите ми са: има ли някакъв начин да отрежа горните части, без да я убия. Ако тези горни части ги натопя във вода, ще пуснат ли корени... Какво да правя? Много съм невежа, само я поливам като се сетя, а тя избуява...

Това е Юка,...........




....да,мисля че може !Също като драцените-режеш върха с поне 20 см. от стеблото,оставяш във вода да си пусне коренчета и ...готово. HugПодмладяваш си палмата LaughingА от стеблото би трябвало да се покажат нови издънки/даже накои го режат на няколко части , всяка една се вкоренява и пуска издънки../
Успех с любимото цвете/много е хубаво Peace/

# 6
  • Мнения: 175
Здравей!Тази палма е Юка.Можеш спокойно да отрежеш върховете докъдето ти харесва и да ги натопиш във вода.Ще пуснат корени и можеш да ги насадиш отново.Правила съм го няколко пъти, защото синът ми я беше счупил мойта.

# 7
  • Мнения: 2 013
Благодаря на всички. Вижте какво стана обаче след като я изкъпах на балкона #Cussing out



Палмата реши да се разпростира настрани и сме я привързали безумно с въженца към корниза и една врата. Явно без рязане няма да мине. Въпросът е как да убедя мъжа ми, чиито слова за моята инициатива да я преместя (сама) и окъпя (даже не особено успешно) не бяха съвсем лицеприятни. Тя и преди беше деликатно вързана....

Общи условия

Активация на акаунт