Декемврийчета`2003 - 2 част

  • 7 456
  • 199
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 042
Светлана79, за по-едрите парченца подходих така - аз по принцип ползвам пюретата на Хипп (месните), а зеленчуковите, рибните, тези от дроб аз му ги правя. Та значи от към 9-я месец почнах да му режа зеленчуците на ситни парченца, сутрин да давам фини овесени и елдени ядки(Фамилия Никола). Така лека-полека свикна, че има и по-груба консистенция. Супите ги давам без надробен хляб вътре - да свиква да ги яде така. По принцип май много-много хляб не давам Thinking вие как сте в това отношение?
Плодовете - само ябълките са строго пасирани, щото иначе отказва решително да ги яде. Другите каквото позволява яде на малки парченца - банани, авокадо, портокали, мандарини, круши, праскови, сини сливи и т.н. Тиквата я варя е после с лъжицата само я разбърквам - така я предлагам, яде без проблем.
Сигурно има значение и това, че има вече 7 цели и 2 напъпили зъба. Вече можем да се похвалим и с един кътник Shocked  на път! Има ли и други толкова озъбени? Чак се притесних като го видях, но педиатърката нищо не каза обезпокоително за това.
Не правя от готовите каши. Само ядки на Фамилия Никола. Понякога давам и от зърнените каши в бурканчета на Хипп, както и от Плодовите дуети, но само ако сме на разходка или бързам и няма време за белене и рязане на плодове. Сок - много,много не пие - само от портокал напоследък. Кус-кус - в едно от месните пюрета на Хипп май имаше Thinking яде го без да се нерви.
За игрите - най му е любимо напоследък следното занимание - в 2 торбички от буйките на Колев и Колев пълня дребни нещица - разни кубчета, формички за пясък, дребни гумени играчки и после му ги връчвам. Голям кеф да ги вади от чантето и да ги реди по пода. Свири на ксилофон за няколко секунди, ама вече го счупи. Забавлява се много да гони топките из стаята, както и да отваря и затваря празни бурканчета от пюре.
За прощапулника бях писала по-горе - баба ми омеси питката, постлах бяло платно и я търкулих, на масата наредих - лекарска слушалка, клавиатура от ПС, компас, боички, вестник, черпак, гаечен ключ, друго вече не помня Thinking избра си боичките.
Много бърз му беше преходът от прохождане към ходене - за няколко дена от 1-2 крачки почна да ни гони из стаята! Отначало толкове се забавляваше да ходи, че чак не искаше вече да го държа за ръка. С дрънкалото за прохождащи обикаляше кварталната градинка и викаше от кеф!
Май в скоро време ще купя едно гърне, защото напоследък го забелязвам как се напъва да ака в клекнало положение Shocked от де го видя незнам!
За "не"-то, разбира че не трябва да бута, но се смее и пак протяга ръка. Непослушко!

# 61
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Здравейте и от нас! Мина и нашият рожден ден на два етапа -  с деца и с възрастни  Laughing .Имаме много, много подаръци, на които ние с тати се радваме почти колкото Илиян, а може и повече  Embarassed . Много коли - полицейска, пътна помощ, автовоз, влак, разни свирещи и движещи се животни, плюшени играчки и други. Ние с татето купихме едно килимче (водят го детско за игра) и малкият е много щастлив да седи на мекичко и да си играе на него. Преди въобще не се зъдържаша да си играе седнал на земята  Confused . Наблегнахме и на логическите играчки - рингове, разни фигурки дето се мушкат в отворчета, конструктор. Лошото е, че в сина ми (поне засега) няма никаква градивна настройка - само разрушава  Shocked . Ринговете, ги вади едно по едно и ги размята, подреждане обратно - няма, фигурките не ги пъха в кръгчето, а го отваря и почва да ги мята по пода, построените замъци разрушава... може пък и да се научи да изгражда след време  Thinking ...
Колкото до гърнето - нещата са зле  Confused , два опита и двата крайно неуспешни. Както го сложим да седи, усети ли, че е на гърнето, започват рев и писъци  Shocked  (двата опита са през 3 седмици), сега ще поизчакам още седмица, две и пак ще пробвам  Thinking

# 62
  • Мнения: 17 407
Ми то е нормално на тази възраст да рушат, споед мен. И ние имаме рингове, но само ги лапа и хвърля. Най се забавлява с  предмети, които трудно минават за играчки - например  празно шишенце от разтворими мултивитамини и е най- любимо.
 Вчера купихме подаръка за предстоящия РД - слонче- люлка. Дали ще  го хареса, не се знае Simple Smile

# 63
  • Балчик
  • Мнения: 249
Ние пък много обичаме да си гризкаме ябълката цяла. Само я обелвам и изрязвам опашката и " дупето". Ядем даже и семките и изпада в истерия ако се опитам а му взема огризките. Кус кус много обичаме, но сутрин не ми о-става много често време да го сваря, защото ние закусваме към 8-8.30. Хляб също гледам много да не давам, защото взехме много да наддаваме. Манджите от кухнята ги ядем без хляб, но в супата слагам половин сухар.
  Ние също имаме 6 зъба и другите два ни мъчат вече 2 седмици. Чакаме ги всеки момент. За кътниците не се учудвам. Една от майките с които излизахме каза, че извадили два кътника преди 7 и 8 зъб. Така, че нищо чудно.
  Ние ходим сами вече 2-3 седмици, но не мога да го оставям сам, защото не знае как да пада. Когато залита напред се подпира горе долу на ръцете, но като залитне назад се стяга целия и пада като дъска. Не знам как да го науча да сяда на дупе.
  Гърне се опитахме да ползваме няколко пъти, но беше съпроводено със седене по 1 час, което ми се видя доста изнервящо за детето и затова реших малко да изчакам. Обаче вече трябва по малко пак да пробваме.

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 823
Павлина,благодаря за идейките ,които си ми дала за храната.Както преди писах Ели има 8 зъбчета отпред(4-ри долу и 4-ри горе) и когато и дам храна на по-едри парчета ,си я прехвърля отпред и започва да я дъвче със зъбките си,но това отнема много време и Ели започва да се изнервя,когато това продължи повече време и може в крайна сметка да си остане гладна.Но пък огромно удоволствие и доставя да си ръфа сухар.Винаги много щателно проверява това което съм и сложила в устичката и дори да има едно малко по-едро парче храна ,независимо каква,първо го сдъвква и след това гълта.Много е придирчива в това отношение.
А как обличате дечицата си за разходка,ако навън е примерно -5 градуса?Притеснявам се да не би да я навличам повече отколкото трябва.Поздрави на всички Grinning  Laughing  Grinning

# 65
  • Мнения: 3 042
Цитат на: vemite
Ние пък много обичаме да си гризкаме ябълката цяла. Само я обелвам и изрязвам опашката и " дупето".  
......
  Ние ходим сами вече 2-3 седмици, но не мога да го оставям сам, защото не знае как да пада. Когато залита напред се подпира горе долу на ръцете, но като залитне назад се стяга целия и пада като дъска. Не знам как да го науча да сяда на дупе.


Съни и той така обича да ръба ябълка, но ме е страх да го оставям да яде по този начин. На това отгоре става целият омазан в ябълков сок.  eat
Съни пада винаги на колене, даже и със засилка. По чудо колената му не са сини. Даже и засилен така се спира с гръм и трясък.

# 66
  • Мнения: 3 042
Цитат на: svetlana79
Павлина,благодаря за идейките ,които си ми дала за храната.това гълта.Много е придирчива в това отношение.......
А как обличате дечицата си за разходка,ако навън е примерно -5 градуса?Притеснявам се да не би да я навличам повече отколкото трябва.Поздрави на всички Grinning  Laughing  Grinning


Моля Embarassed дано малката да хапва с повече ентусиазъм!

За излизането - ние напоследък сме хремави и много-много не излизаме. Като се пооправи го изкарах и на другият ден вече бяхме отново с хрема, така че засега ще пазим стаята. За съжаление Cry
Иначе зъбите напират с все сила! tooth

# 67
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Цитат на: svetlana79
...
А как обличате дечицата си за разходка,ако навън е примерно -5 градуса?Притеснявам се да не би да я навличам повече отколкото трябва.Поздрави на всички Grinning  Laughing  Grinning

Боди с дълъг ръкав, поларено костюмче, термо чорапки и отгоре грейка (нашата е от по-тънките) или отгоре има и зимен комплект яке и панталон. Шапка и шал през вратлето, ръкавички също. При нас проблемът са обувките. Тези на Коко, които взехме, зимни са, високи са, но въобще не му топлят  Imp , а и трудно ги обувам, баща му му взе едни апрески, много лесно се обуват, ама и те не топлят много. Въобще на Яни крачетата много лесно замръзват. Имаме едни тип "кубинки" - те са топли, ама са много тежки, той вярно, че още не ходи, ма като почне да си клати крачетата и да подритва количката е ужас, а на няколко пъти като ме ритна  Shocked ... Сега съм харесала едни други апрески, дано са по-добри. На вън сме поне по един час на ден, само ако духа много силен вятър, сме по-малко време.

# 68
  • Мнения: 3 042
Цитат на: PetiaK
Ние с татето купихме едно килимче (водят го детско за игра) и малкият е много щастлив да седи на мекичко и да си играе на него. Преди въобще не се зъдържаша да си играе седнал на земята  :
..... Наблегнахме и на логическите играчки - рингове, разни фигурки дето се мушкат в отворчета, конструктор. Лошото е, че в сина ми (поне засега) няма никаква градивна настройка - само разрушава  Shocked . Ринговете, ги вади едно по едно и ги размята, подреждане обратно - няма, фигурките не ги пъха в кръгчето, а го отваря и почва да ги мята по пода, построените замъци разрушава... може пък и да се научи да изгражда след време  Thinking ...
:


Нашият хич не се задържа седнал на едно място - дай му коли да гони или да се пъха под леглата! По тази причина се въздържах да му купим такова килимче, макар че много ми се искаше! Cry
Иначе и ние купихме строител-бебешки, с кръгчета, правоъгълници и триъгълници, има и едни пръчки за пъхане в дупчиците в средата на формите. Научи се бързо да ги пъха, но не иска да строи куличка, радва се когато я събори. Laughing  Laughing  Laughing  Кеф му е да слага и да вади формите от багажника на колелото си.

# 69
  • Мнения: 3 042
Да ви попитам - още ли предлагате водата и сока в чаша с чучурче?

# 70
  • Мнения: 3 479
Цитат на: Павлина
Да ви попитам - още ли предлагате водата и сока в чаша с чучурче?


Вече не ползваме такава чаша, защото Матей по-скоро ще седи жаден отколкото да пие от нея. Пием от шише и скоро смятам да го уча да пие с обикновена чаша. Голямо мокрене ще стане, вай-вай-вай. Обаче не иска чашката детето и това си е. Между другото само да кажа, че чашата е на Авент и много деца я харесват, но Матей - не Sad

# 71
  • Мнения: 3 042
И ние ползваме такава, по-скоро шишето с дръжки и клапан. Съни се справя доста добре, просто се чудех другите как пият течностите.

# 72
  • Балчик
  • Мнения: 249
Ние пък не искаме и да знаем за чашата. Пием само от шишето и това е. На чашата само си тракаме зъбите и си играем с нея. Правим и опити да пием от чаша, но след първата глътка се поливаме.

# 73
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 705
Да си призная как обличам Крис за разходка. Знам, че е доста, но аз съм от майките, които постоянно се тревожат, че на детето му е студено. Предпочитам да го навлека и да го изведа отколкото да реша да си останем в къщи на топло. А и така с кеф си бутам количката (толкова е навлечен, че не ще да става) Значи слагам 2 поларени блузи, шушлековия гащеризон, чкето, шапка, шал, крачетата в количката пъхнати в специален шушлеков чувал за летни колички. cold
От вчера имаме конче на колелца от Метро. Купих му и авокадо и днес ще му дам към следобедната закуска. Вие как го давате?
Вода и сок пие от шише или чашка. Но още не от истинска. Храната я пасирам Embarassed , защото плюе и не ще да яде ако има парченца. Ужас!!! Shocked Как ще свикне не знам?
Целувки и поздрави на всички!!!

# 74
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
За чашката... Илиян си пиеше с кеф от нея, докато веднъж така зверски се задави и от тогава не я иска, затова още сме на шише ( с голяма дупка  Grinning ). За обикновена чаша, не сме мислели още, много се дави  Sad .

Общи условия

Активация на акаунт