Нови изследвания за кърменето............

  • 591
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 756
По информация от немският сайт за новостите в областта на науката,медицината и биологията,
КЪРМЕНЕТО НАМАЛЯВА БОЛКАТА У КЪРМАЧЕТАТА,информация, позоваваща се на изследвания на канадският екип.

http://www.wissenschaft.de/wissen/gutzuwissen/267552.html
Ето и пълният текст от източника Peace

# 1
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Немски....нищо не разбрах  Sad

# 2
  • Мнения: 1 756
Немски....нищо не разбрах  Sad
С две думи, след дългогодишни изследвания е доказано, че кърмата успокоява и намалява евентуална болка у кърмачето.

# 3
  • Мнения: 1 353
Нещо по обширно ще може ли? Нито немски, нито английският го знам

# 4
  • Мнения: 1 947
   Аз мога да се понапъна да го преведа, но довечера. Wink

# 5
  • Мнения: 1 947
   Ето текста, но не гарантирам коректно научен изказ или художественост на текста. Wink

"Кърменето облекчава болката

   Кърменето на новородените бебета може да облекчи болката им, причинена например от взимането на кръв. Това е открил един канадски изследователски екип при обработването на различни изследвания с общо 1000 кърмачета. Майчиното мляко може да бъде ефикасно средство, което прави за новородените по-поносими необходимите медицински мерки след раждането.
   За обобщението на резултатите учените са използвали данни от 11 различни изследвания. Оказало се, че кърменето облекчава много по-ефикасно болката по време на вземането на кръв, отколкото когато бебетата са получавали стерилна вода или нищо. Висококонцентрираната захарна вода, обаче, била също толкова ефикасна като средство против болката, колкото и кърмата.
   Във всеки случай, учените все още не знаят как точно да обяснят болкооблекчаващия ефект на кърменето. За това би могла да е отговорна комбинацията от множество фактори - предполага ръководителят на изследването  Prakeshkumar Shah – леко сладкият вкус на кърмата заедно с успокояващото присъствие на майката и приятният телесен контакт. На базата на положителното си въздействие, би следвало кърменето да се използва в болничната практика като един вид успокоително средство, препоръчва ученият. Досега, при изследванията след раждането, в повечето случаи не се използват някакви специални облекчаващи болката средства.
   Почти всички анализирани от Shah данни произхождат от родени на (около) термина здрави бебета. Тези резултати, обаче, биха могли да бъдат особено важни за преждевременно родените деца. По време на живота си в кувьоз те често трябва да изтърпяват болезнени прегледи, обяснява Shah. Освен това, недоносените бебета биват силно предразположени към стрес: те реагират при натрупването на неприятни преживявания – както убождането от иглата при взимане на кръв – с повишаване на кръвното налягане и ускорена сърдечна дейност. За изключително рано родените бебета, при стрес съществува повишен риск от мозъчни кръвоизливи. Ето защо, би трябвало в бъдеще, изследванията върху ефектите на майчиното мляко да бъдат взети под внимание за тези бебета, предлага Shah.
   Захарната вода като обезболяващо, според мнението на авторите, е по-малко препоръчителна, тъй като високата концентрация на захар е по-скоро нездравословна. Някои изследвания, например, показват, че преждевременно родените деца научават определени умения по-късно, ако често са получавали захарна вода за облекчаване на болките. Макар че майчиното мляко е също леко сладко, то съдържа само 7% захар."

Prakeshkumar Shah (Mount Sinai Hospital, Toronto) et al.: The Cochrane Database of Systematic Reviews (Bd. 3, 2006)

ddp/wissenschaft.de – Christine Amrhein


   p.s. А на немски думата за "кърмя" има мноого хубаво значение - "stillen" или "успокоявам"!! Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1 756
радва,м се че си превела, нямах време днес,мислех сега
супер ти е немският Ана Peace

Последна редакция: нд, 06 авг 2006, 00:01 от mama Bobo

# 7
  • Мнения: 1 353
Много благодаря. Полезна информация

# 8
  • Мнения: 353
Страхотно наистина!
Обаче не разбрах, имат предвид, че по време на взимане на кръв бебето трябва да се кърми, за да се намали болката, така ли? След около месец и малко ни предстои първото боцкане и да знам просто Simple Smile  Hug

# 9
  • Мнения: 1 947
   Tweety, предполагам, че кърменето и след боцкането върши успокоителна работа Simple Smile Но защо не и да се гушкате през това време, докато слагат ваксината например. Тук съм виждала как мерят и проверяват рефлексите на новороденото върху корема на мама. Simple Smile
   mama Bobo, Danke!  Blush

# 10
  • Мнения: 1 756
   Tweety, предполагам, че кърменето и след боцкането върши успокоителна работа Simple Smile Но защо не и да се гушкате през това време, докато слагат ваксината например. Тук съм виждала как мерят и проверяват рефлексите на новороденото върху корема на мама. Simple Smile
   mama Bobo, Danke!  Blush
Aber gerne doch!
Gerngeschehen,hand um drehen kostet eine Mark Hug

# 11
  • Варна
  • Мнения: 758
Изобщо не ми беше хрумвало, че може наистина да е болкоуспокояващо. Веднага след ваксини и давам да цокне, но си мислех, че я успокоява близостта ми а не кърмата Simple Smile

След около месец и малко ни предстои първото боцкане и да знам просто Simple Smile  Hug
Като отидохме да и вземат кръв на щерката преди 1-2 седмици, аз си приготвих слинга с идеята след като я обучат да и дам малко да суче и после да си я гушкам по пътя. Обаче баткото-лаборант я боцна докато я баламосваше нещо и тя изобщо не трепна Party.

Общи условия

Активация на акаунт