Какво би ни спестило ползване на ЖК по здравна каса?

  • 1 275
  • 19
  •   1
Отговори
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
Здравейте!
какви изследвания биха ми спестили и въобще....интересува ме всичко,тъй като съм много боса по тази тема!!
По-добре ли е да съм по здравна каса?предполагам,че ако съм на частен прием трябва да си плащам всички изследвания....
Бих била безкрайно благодарна за повечко разяснение!

Знам,че ще получа такива,за което много благодаря предварително:) smile3525

# 1
  • Мнения: 967
Ами ще ти спести много. Аз имам иннформация отпреди 2 години, но надали много се е променило от тогава. Ще трябва почти всеки месец да ти правят изследвания на кръв и урина, видеозони и т.н., да не говорим, че ако въникнат усложнения, ще се наложат и по-специфични и по-скъпи изследвания. Аз като бременна не съм дала нито една стотинка за видеозони и изследвания, но всичко си зависи от лекаря. Има лекари, които дори и през здравната каса си искат и пари на ръка Close Така, че разпитай преди да се насочиш към някого. Препоръчвам моята лекарка - д-р Русева от 14 ДКЦ (зад НДК). Много е добра и всичко ми излезе съвсем безплатно. Wink

# 2
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
аз обаче съм във Варна

# 3
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Препоръчвам моята лекарка - д-р Русева от 14 ДКЦ (зад НДК). Много е добра и всичко ми излезе съвсем безплатно. Wink

Simple Smile Ще му е малко неудобно на момичето да идва от Варна до НДК:))))))))))))))))))))))))))))))

...но всичко си зависи от лекаря.

Да.
Можеш да попаднеш на свестен в поликлиниката...и на такъв, дето да си остави ръцете дори ако си плащаш...

Погледния белият списък на лекарите за твоя град и може да се ориентираш по-лесно...  bouquet

# 4
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
гледах го белият списък
исках още малко инфо това е
моля пишете,че не остана

# 5
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Ами тук стандатните иследвания кръв и урина са 10 лв., един видеозон ти е 15 лв и това всеки месец, пресметни коко си спестяваш само от рутинните прегледи. Така че, по-добре през касата

# 6
  • София
  • Мнения: 505
Понастоящем Здравната каса поема САМО 2 видеозона. Ако искаш да гледат бебето всеки месец ще трябва да плащаш за другите.

Ако се спреш на вариант частен гинеколог, би могла от джи пи-то да си взимаш направления за изследване на кръв и урина, за да си спестиш поне тези разходи.

# 7
  • София
  • Мнения: 8 275
Поддържам мнението, че трябва да си харесаш някой от белия списък от твоя град, тъй като определено ще ти е далече да отскачаш до София, пък и ще е скъпо Simple Smile.
Има (поне в София) доста частни клиники/практики на АГ лекари, които работят с здравната каса.
Това което ще ти се полага е точно описано, някъде имаше теми, ето нещо от НЗОК http://www.nhif.bg/bg/default.phtml?w=1024&h=738
Ето какво се полага от ЗК:
- ходи се на 4 седмици, т.е. 12, 16, и т.н. като последните 45 дни (когато вече си в болничен) се води всяка седмица, ако се преноси всеки ден. Мисля че са 12 прегледа, които се полагат(до скоро са били 10), ако се наложи повече не знам.
- изследвания на кръв и урина
- кръв  за кръвна група, спин, васерман, изследване за даун (16-17 седмица)
Мисля, че БХС (биохимичния скрининг) - 22 лв. и феталната морфология -50 лв.не се поемат (те май не са задължителни да се правят). Ако се наложи амниоцентеза след БХС обаче май я покриват.
Възможно е касата да поема само 2 видиозона, но много лекари които разполагат не се скъпят да го ползват (в София съм чувала поне за 2 такива случая)

Ако бъркам нека някой ме поправи Simple Smile

# 8
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
ами то ако наистина е така,по-добре да бъда на частен лекар
кажете мнение

# 9
  • Мнения: 2 047
  Ето какви са изследванията, които поема здравната каса

http://www.nhif.bg/bg/default.phtml?w=1024&h=734
 
  Ако си при частен ще плащаш освен за изследвания, които виждаш по-горе и отделно за прегледа (цените варират).

  Най-добрият вариант, сп. мен е да ходиш по здравна каса и отделно от време на време и на частно, ако си харесала гинеколог.  Аз напр.  ходих на частно при доктора, който ме разражда. Носих му и резултатите от изследванията ми по здравна каса за информация и ако нещо ме притеснява и наболява.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 569
По-добре се запиши на платена жк, ако има във Варна. Аз не съм доволна от ЖК по здравната каса. Пуснаха ми 1 изследване за кръв и урина. Иначе на видеозон ме гледа в началото 4-5 пъти, после престана. Сега съм в 45 дни болнични преди раждането и днес ме прегледа , а следващия преглед е след 3 седмици и е последен, ми каза. Добре, че ходя и при друг на частно, щото иначе ще се побъркам. Много съм разочарована от здравната ни система, за първи път се сблъсквам с нея.

# 11
  • Мнения: 9 990
Понастоящем Здравната каса поема САМО 2 видеозона. Ако искаш да гледат бебето всеки месец ще трябва да плащаш за другите.

Ако се спреш на вариант частен гинеколог, би могла от джи пи-то да си взимаш направления за изследване на кръв и урина, за да си спестиш поне тези разходи.

Аз бих процедирала именно така./всъщност така и направих през първата си бременност-ходех във Вита на ЖК а някои излседвания си ги пусках чрсе личната ми лекарка/За справка-ако ЖК във Шейново сега струва 280 лв, то във Вита е 390.Има разлика, наистина, но аз там имам доверие на лекарката , при която ходя.
За Варна ако има подобен вариант би било супер.

# 12
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Лично на мен ЖК по здравната каса ми спести едно бебче newsm45 И от тогава никаква здравна каса щом става въпрос за гинеколог / само да поясня, че аз съм от провинцията /.

# 13
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
Mopsy
Много съжалявам мила за случилото се!
Ама това да ходиш пък на частен прием пак не гарантира нищо,нали?Може би ще си малко по-спокоен заради вниманието,което ще ти обръщат.... newsm12
Мисля и аз да се спра на този вариант обае

целувки и мерси за съветите

# 14
  • Мнения: 152
Здравей. Доколкото ми е известно, в Майчин дом Варна можеш та процедираш така - минаваш по здравна каса и ако искаш допълнителни видео зони си доплащаш още 150 лев. Така те гледат всеки месец и имаш осигурена денонощна мед. помощ. Аз също раждах там, но тогава нямаше такъв вариант. Аз платих 270 лв. без здравна каса и мога да ти кажа, че ме гледаха 14 пъти. Доволна съм.

Общи условия

Активация на акаунт