Феноменът Д-р Спок

  • 6 021
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 241
При Спок има приложими ТУК и СЕГА неща, но има и тотално остарели теории и практики, както и несъответстващи на българските реалности.

Все пак се предполага, че една майка с глава на раменете си сама може да прецени кое да прилага и кое - не.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 252
От как четох, че синът на прословутия феномен се е самоубил като тинейджър, защото не се чувствал обичан от родителите си, ми минаха всякакви мераци да му чета книгите.

# 17
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Поколения в цял свят са отгледани по тази книга - хранене под час, сок на 1ия месец. Ако реве - да реве, ще спре. Виждала съм уникалния случай - майка събужда детето си, за да го накърми. дошъл е часът. 

Аз съм изключение от тази твоя теория. Майка ми ме е отглеждала по книга с български автор. Аз също си купих с първото ми дете книга на български автор. само съм чувала за този, но не познавам и аз някой от близките ми да е отглеждал детето си по този Спок.

# 18
  • Мнения: 4 399
Виждала съм уникалния случай - майка събужда детето си, за да го накърми. дошъл е часът. 

Спок не съм чела, но мога да ти кажа, че това не е само по Спок, ами си е нещо което и до днес се практикува и ще го прочетеш в много съвременни книги. Мен и в родилния дом са ме карали да си будя детето. СЕга не го будя разбира се, но за малко бебе се препоръчва, особено ако има жълтеница. Тогава то е уморено и не се буди и за ядене.

А за режима, ами какво да ти кажа, със Спок, без Спок, аз не одобрявам кърменето на поискване след втория месец. Моето дете се чувства много добре с режим и установих, че има нужда от него. Ако нещо в режима му на хранене, спане и бодърстване се наруши, е нервно и неспокойно цял ден. Не мисля че подаването на цица при всяко заплакване от страна на детето е най-добрия начин то да бъде успокоено и смятам че води до програмирането на вредни навици в много ранна възраст. Причината за плача трябва да се търси и храна да се дава само ако дететоо плаче от глад. Но дете отглеждано на режим рядко плаче от глад. Смея да твърдя че при моето бебе гладът е най-рядката причина за плач. Та както виждаш медалът винаги има 2 страни и не можа всичко да се отрича с лека ръка.

# 19
  • Мнения: 318
Поколения в цял свят са отгледани по тази книга - хранене под час, сок на 1ия месец. Ако реве - да реве, ще спре. Виждала съм уникалния случай - майка събужда детето си, за да го накърми. дошъл е часът. 

Аз съм изключение от тази твоя теория. Майка ми ме е отглеждала по книга с български автор. Аз също си купих с първото ми дете книга на български автор. само съм чувала за този, но не познавам и аз някой от близките ми да е отглеждал детето си по този Спок.

А свекито ми даде книга от български автори от средата на миналия век и да ви кажа не отстъпва по нищо на американските автори от това време.

# 20
  • Мнения: 116
Докторът си е написал много хубава книга, чела съм и старото и новото издание, а това ,че някой хора приемат нещата прекалено буквално, е техен проблем, дали ще слушат книга, съседката или прабаба сиили пък някоя много занеща форумка, все тая ...ако не поемат отговорност за действията си и са като коне с капаци проблем винаги ще има...

# 21
  • Мнения: 3 491
Не знам кое издание на Спок четете. Моето издание е 7-мо, от 1996 година, и изобщо не мисля, че се припокрива с асоциацията "Спок", която виждам в тази тема. Първото издание е от 1946 година, за 50 години практика човекът си е развивал възгледите, и на редица места в книгата си пише "преди смятах така, но вече мисля другояче". Всъщност, чела съм Сиърс, чела съм и нещо от Фърбър. Спок за мене е този, който дава най-много свобода на родителите, и в трудни ситуации продължавам да посягам първо към него, дори и при вече поотраснали деца. Той например е този, който казва "бебетата нямат нужда да пият вода, но има бебета, които наистина обичат да пият вода, защо пък да не им дадем?"  И всъщност каква е гаранцията, че след 20-тина години Асоциацията на американските педиатри няма да се отметне от съвременните си постулати и ще стресира поколението баби, към което ние ще се числим?
В Спок съм срещала детайли и препоръки например на тема "как е най-добре да се бъде посрещната у дома една родилка, която вече има дете на годинка и нещо". За съжаление прочетох тези препоръки прекалено късно, и това вече ми беше струвало влошени отношения със свекървата.
Да, Спок е класика. Но не заради ревящите бебета и режимите, които и той самият вече не препоръчва, а заради първото изречение в книгата си, което във всички издания гласи "ти знаеш повече, отколкото си мислиш, че знаеш. Спок е първият, който приема интуцията на родителите за нещо сериозно. Пръв дава самочувствие на майките, които не са дръзвали да си отворят устата срещу авторитета на педиатри и баби. И всъщност това е нещото, с което остава ценен - с признаването и зачитането на родителската интуиция. За времето си това е било революция. Може би за много хора все още е.

# 22
  • Мнения: 201
Ама какво значи това?? Който иска, да чете, който не иска, да не чете. На който му харесва и приляга, да следва съветите на Спок, на който не - не. Дъ чойс из твойс. Никой никого не кара насила. Да не би всичко, което някога сме чели и учили, да е било полезно на 100%?! Пресявай, преценявай, използвай като база за сравнение. Има хора, които няма откъде да се научат. Аз безусловно ще разчитам на помощта на майка ми, но все пак тя ме е повивала преди 30 години. Доктор Спок си е док! И това е!

# 23
  • Мнения: 7 640
в какъв смисъл имаш предвид Феномен newsm78

# 24
  • Мнения: 3 491
Аз безусловно ще разчитам на помощта на майка ми, но все пак тя ме е повивала преди 30 години. Доктор Спок си е док! И това е!
Ами да, ето подсети че, че Спок и в това отношение дава свобода с позицията си, че ако се чувстваме комфортно с бабите, е хубаво  и похвално да разчитаме на тяхната помощ. Ако не - няма смисъл да се тормозим с тях.  Grinning

# 25
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
А в моя Спок, който отдавна подарих, пише, още на първата страница със захранване, че текстът е съобразен с Българското захранване и пр. БГ Здравеопазване, така че само мога да гадая какво е написал г-н Спок в оригинал, същото е и С г-жа Перну (или е господин).

От друга страна, в книгата от БГ автор, по която ме е гледала майка ми (1978 г) пише, че майката трябва да се къпе два пъти на седмица и да спазва висока лична хигиена.  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 5 877
... а заради първото изречение в книгата си, което във всички издания гласи "ти знаеш повече, отколкото си мислиш, че знаеш. Спок е първият, който приема интуцията на родителите за нещо сериозно.
Мммм  Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 1 783
Не знам кое издание на Спок четете. Моето издание е 7-мо, от 1996 година, и изобщо не мисля, че се припокрива с асоциацията "Спок", която виждам в тази тема. Първото издание е от 1946 година, за 50 години практика човекът си е развивал възгледите, и на редица места в книгата си пише "преди смятах така, но вече мисля другояче". Всъщност, чела съм Сиърс, чела съм и нещо от Фърбър. Спок за мене е този, който дава най-много свобода на родителите, и в трудни ситуации продължавам да посягам първо към него, дори и при вече поотраснали деца. Той например е този, който казва "бебетата нямат нужда да пият вода, но има бебета, които наистина обичат да пият вода, защо пък да не им дадем?"  И всъщност каква е гаранцията, че след 20-тина години Асоциацията на американските педиатри няма да се отметне от съвременните си постулати и ще стресира поколението баби, към което ние ще се числим?
В Спок съм срещала детайли и препоръки например на тема "как е най-добре да се бъде посрещната у дома една родилка, която вече има дете на годинка и нещо". За съжаление прочетох тези препоръки прекалено късно, и това вече ми беше струвало влошени отношения със свекървата.
Да, Спок е класика. Но не заради ревящите бебета и режимите, които и той самият вече не препоръчва, а заради първото изречение в книгата си, което във всички издания гласи "ти знаеш повече, отколкото си мислиш, че знаеш. Спок е първият, който приема интуцията на родителите за нещо сериозно. Пръв дава самочувствие на майките, които не са дръзвали да си отворят устата срещу авторитета на педиатри и баби. И всъщност това е нещото, с което остава ценен - с признаването и зачитането на родителската интуиция. За времето си това е било революция. Може би за много хора все още е.
Подкрепям това мнение!
Аз си отглеждах първото дете до двете годинки по Спок, Перну,интуиция и майка ми, която ме е гледала по Спок и интуиция. Дъщеря си я гледам по опит. В много отоншения ми беше полезно четенето на книги и съпоставянето им с моята гледна точка. Когато не съм била съгласна с мнеието на книгите или вездесъщата ми майка, съм правила ,това което моайчиното чувство ми повелява. Нищо не съм абсолютизирала и не съм се вманиачавала.

# 28
  • Мнения: 3 491
А що се отнася до захранването, ето сега гледам 7-мото издание на Спок от 1996 г., и положението е общо взето следното:
1.Малко предистория, че в недалечното минало захранването е започвало все по-рано, докато стигне до втория месец. Което вече не се счита препоръчително.
2.Днес лекарите препоръчват да се започне между 4-я и 6-я месец.
3.Ако в семейството има алергии, захранването може да поизчака допълнително.

Първото изречение на частта за захранването обаче гласи: There is no set age when it's important to start solid foods. (т.е., няма чак толкова безкомпромисно определена възраст за захранването). Не ви ли звучи успокоително? Mr. Green

# 29
  • София
  • Мнения: 44 027
Поколения в цял свят са отгледани по тази книга - хранене под час, сок на 1ия месец. Ако реве - да реве, ще спре. Виждала съм уникалния случай - майка събужда детето си, за да го накърми. дошъл е часът. 

ммм в моя Спок пише по различни неща от това....ама то всяко следващо издание е според разбиранията в момента. Явно послдното издание е осъвременено...чела съм го има полезни неща, но кой изобщо се гледа детето по книга, аз събирам информация от книги, форуми, статии и доктори и преценявам....кота си гледам и детето как се чувства добре Wink

Общи условия

Активация на акаунт