Аz ли съм zабравила...

  • 1 784
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 945
... какви са българските нрави?

Та това ми е проблема...
Бяхме zа една седмица в Соzопол на море. Общо вzето си иzкарахме добре, като иzклЮчим малки проблемчета тук и там със сервитори и управители на zаведения. Но едно нещо ме иzкарваше всеки път от нерви... връщането на ресто. Или по точно НЕ връщането на такова. В бара на хотела ни примерно барманката при сметка 6,20 и дадох 10 лева и тя ми върна 2 Shocked. Е, не трябва ли аz да реша колко бакшиш да и оставя. Отделно, че ако и дадеш 2 лева zа сметка 1,50 нищо не ти връща, ама айде, това си е нормално. И това ми се случваше почти навсякъде. Последния ден купуваме цигари на летището и на касовата бележка и на дисплея пише 35,45. При което тя ми каzва 36. Питам ами zащо пише там 35,50 и тя ми се оправдава "Ами аz мислех, че нямам да ви върна" Shocked. Е да, ама аz точно 35,50 бях приготвила zа да се оттърва от стотинките.

Не ми е zа парите, ама откакто живея в Германия,съм свикнала да ми връщат и жълтите стотинки. А пък аz решавам кога и колко бакшиш да дам. В интерес на истината винаги оставям повече от 15% от сметката.

Кажете ми, нормално ли е наистина в БГ да не ти връщат ресто или аz съм иzглеждала като чужденка и са ме правели на балама?

# 1
  • Мнения: 1 393
Че не е нормално, не е, но мисля, че наскоро мернах подобна тема (в Клюкарника май беше)- и в България масово хората се възмущават, че не им връщат ресто (т.е. не е в теб проблема  Wink).
Не ми се коментира иначе- явно И това е едно от милионите неща, които не са ни наред.  Rolling Eyes

Надявам се, че с изключение на това сте си изкарали страхотно на Созопол!  Peace

# 2
  • Мнения: 3 098
В интерес на истината не ми се е слу4вало да ми закръглят или да не ми връЩат ресто,освен ако аз не пожелая.А ошенках половин България тази година. Thinking
Явно има и такива слу4аи,дразнеЩо си е сигурно. Confused

# 3
  • Мнения: 7 914
И на мен не ми се е случвало да не ми връщат.. все посягат да връщат пък аз им оставям стотинките...че само ми тежат  Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 945
Това с Не връщането на мен ми се случваше най често в хотела, в който бяхме. А ние бяхме в хотел на ТУИ, където българите се брояха на пръсти. А в баничарницата, където си копувах zакуската, ми връщаха и жълтите стотинки.

В интерес на истината, теzи историйки малко скапаха отпуската ни и аz се zамислям дали да не посетим Гърция догодина. Там може и да ме лъжат колкото си искат, ама поне мен няма да ми е болно от това. Половинкта харесва много България, но аz приемам всяка една обида от страна на било то сервитор или магаzинер много лично.

# 5
  • Мнения: 3 098
Много неприятно,то4но пък в хотела. ConfusedКак няма да ти е криво.
Мен в хотела в Несебър в който бях,не са ме лъгали.Даже когато слезнах в ресторанта,о4аквах някое сервитьорско меню да ми донесат,но ме изненадаха много приятно.Беше по евтино дори от моя роден град.

# 6
  • Мнения: 1 329
Не си  го слагай много на сърцето това с рестото. Май месец бях във Варна точно за 4 дни през които два пъти ми се наложи да ползвам такси. Е , направо бях потресена.Обаждам се от летището и казва , че искам една кола , ние сме 4 човека с 4 малки куфарчета.Идва колата и ни обяснява щофъора , че 4 човека не се побират в една кола, затова идва и друга....Но 3 седнаха отзад и аз отпред и наистина нямаше нужда от втора кола.Щофъорът на 2 то такси се фръцна и си замина.Недоволен.
Когато дойде ред да си тръгваме , над хотел Черно море има една уличка на която стоят много таксита... Искахме пак да сме в едно такси, но не , не могло една кола 4 човека не побирала.Този път нямах нерви да се обяснявам взехме си 2-те таксита и отидохме до летището.Много неприятно ми стана.От друга страна и тях ги разбирам, но не мога да приема , че е по добре да направиш един курс до летището , отколкото 10 в града. Извинявайте за офф топика.

# 7
  • Мнения: 3 521
В интерес на истината аz съм zаядливо животно и не толерирам иzпълнения от типа 2 минутно ровене в портмонето и въzклицание "Ауууу ама нямам да ви върна левчето"...като нямаш ще отидеш да раzвалиш Mr. Green...естествено оставям бакшиши на хора, които са се постарали поне малко zа тях, а не го приемат като zадължителна добавка...
На мен пък най_гадно ми стана миналата година докато карахме "медена" седмица на Албена и се окаzа, в бара на хотела, че нямат свободно менЮ на български(били им само 4) та ми домъкнаха и на мен английско/руско/немското...гадост и zараzа #Cussing out.

# 8
  • Мнения: 5 475
И на мен не ми се е случвало да не ми връщат.. все посягат да връщат пък аз им оставям стотинките...че само ми тежат  Rolling Eyes

 Peace и аз като теб! Но да ме вземат за балама и аз бих се изнервила,така че разбирам какво й е било на Гери!  Hug

# 9
  • Мнения: 260
Случвало ми се е и на мен, но може би покрай работата ми, която е свързана с постоянен контакт с продавачки, бармани, сервитьорки го обръщам на майтап, и винаги ми връщат ресто. Даже понякога повече, отколкото трябва. Някои даже се изчервяват, ама защо да се ядосвам аз. Пък ако заслужават пак им оставям нещо.

# 10
  • Мнения: 3 388
Абсолютно масова практика е това в Бг - да не ти връщат ресто! Аз винаги съм оставяла повече пари, примерно ако сметката е 8.75, оставям 10 и въобще не се замислям, не ми  еи правило впечатление. Но, когато аморето дойде в Бг за една ваканция, му направи силно впечатление. Още повече,  като чуят че е чужденец и съвсем подлудяват с цените и НЕвръщането на ресто, което мен адски ме ядосва. Например в Хеппи,  в което винаги съм била редовен клиент и никога съм нямала проблем, когато обядвахме един ден при сметка 31 лева и нещо, дадохме 2 банкноти по 20 лева и тя каза мерси и си тръгна! Аз нищо не и казах, а моят мъж  се възмути и не можеше да повярва!!!! След като тук в Италия и въобще в цяла Европа е свикнал да му връщат до последния цент! Аз му казах да се успокои, а той мира не го хващаше, не заради парите, а за това, че правят хората на будали / както правдиво се е изразила Джорджа по-рано/.  Но аз си знаех как да процедирам, имам приятелче, районен управител на заведенията и му звъннах веднага. Въпросната девойка беше поставена под наблюдение и след няколко дни-уволнена, разбрало се е, че освен с нас и е било пратика да процедира така с всички клиенти и то за големи суми.
Така че, според мен, тук въпросът е принципен. Как и защо ти вземат парите.
Ако тя си взема повече от 8 лева над сметката, ако на мен не ми достигат толкова, за да платя например, как ще процедираме???
Друг е въпросът, че реномираните ресторанти, включват регламентиран бакших, което обаче е съвсем друга работа.
В Италия, а мисля и в други страни, повечето ресторанти включват в цената на виното  15 % бакшиш за персонала. На това  му казвам аз регламентираната работа  Peace

# 11
  • Мнения: 260
sonita Трябвало е да предложиш да девойката да отидете до най близкия нотариус, да те запише като съсобственик в нотариалния акт на новата къща, която ще си построи. Все пак за 8 лева ставаш собственик на няколко тухли от нея.  Joy
surfline Хората не са виновни, че не си поискала преводач за менюто, щом като нямат повече менюта на Български, трябва да осигурят преводач, или някой който да ти го из диктува.
Мен веднъж един собственик на ресторант в Венеция ме заплашва, че сте извика полиция.
Обясних му (при това без да знам Италиански), че идеята не е лоша. Хем полицията ще види колко е голяма разликата между картинката на менюто и това в чинията, хем няма да се налага да ги търся, за да предявя иск срещу него, за тормоз, за да изям това което е в чинията. Там поне пиенето остана без пари.  Joy

Последна редакция: ср, 09 авг 2006, 21:19 от grami

# 12
  • Мнения: 3 394
рестото трябва да се връща винаги точно и сам човек да реши дали да остави бакшиш или не!
В Англия задължително връщат и пенито, а бакшиш не се оставя. Всичко е толкова скъпо и всеки много добре знае за колко работи и кое колко струва.

# 13
  • Мнения: 3 537
Ние тази неделя се прибрахме от Созопол,но не ни се случи такова нещо. newsm78Обаче много лошо впечатление ми направи едно барче в стария Созопол.Космически цени,без да има меню на масите. #CrazyИ като капак на всичко,сервитьорката поля дъщеря ми със сок и даже не се извини. #2gunfireА друга сервитьорка на едно барче на плажната ивица,най-нахално ни съобщи,че е наляла сока направо в чашата,защото като го отваряла,гърлото на шишето се счупило.Но ние да не се притеснявяме,тя не забелязала да падат стъкалца вътре в сока. #Cussing out #Cussing out #Cussing out

# 14
  • Мнения: 9 990
Гери, не подбират! Twisted Evil
Ние сме си в БГ по принцип.Тук си живеем и не приличаме хич на чужденци. Втора година го наблюдавам това чудо на чудесата по нашето Черноморие #Cussing outСами си взимат бакшиша-например сметката ми е 7.50, аз давам 10, при което сервитьорката си казва с мазен гласец-мерсииии без да съм и казала да задържи рестото...прибира си 10-те лева и не се появява повече ShockedКато прибавиш към това и до момента нелюбезното обслужване-направо ти се доревава.Скарахме се на не едно място, викахме управители...ми пак продължават-ако мине номера-мине... ConfusedДогодина сме решили по възможност да избегнем подобна дестинация и да подкрепяме туризЪмА в БГ.Отиваме я в Турция, я в гръцко.А какво ще кажеш за реплика  на въпроса ми-защо нямат сламки/ че детето не може от бутилката да пие/Отговори ми се-като за българи-толкова SickА като българка си платих за унижението  като чужденка-по тяхната тарифа за сокчето...Честно-отходи ми се тотално вече в БГ на море Sad

Общи условия

Активация на акаунт