ТУК ПОГЛЕДНИ И УСМИВКА ПОДАРИ...

  • 4 629
  • 104
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 210
Здравейте настоящи и бъдещи мами и татковци! Обръщаме се така “официално” към вас, с една молба и информация. Това не е зов за помощ, а по скоро желание да ви информираме за някои неща.
Всяка седмица група  мами от този форум посещаваме дечица в домове за деца сираци. Знам, 4е има много от вас, които биха искали да идват с нас или да помогнат на тези невинни душички, но не знаят как да го направят, не се чувстват “в свои води” в подфорума за Благотворителност или просто досега не са се сещали, 4е могат със съвсем малко да помогнат за пове4е  усмивки на децата, които си нямат никого.
Децата в домовете са в няколко възрастови групи (в различните домове) и навсякъде се нуждаят основно от едно – НЕЖНОСТ, ЛАСКА, ДОБРА ДУМА. Битовите условия, както се сещате, не са добри, всички домове имат нужда от ремонт, мебели и пр.За това, обаче са нужни много средства.
Това, което ежеседмично се опитваме да осигурим, тъй като наистина държавата не го прави са пресни плодове,някое и друго лакомство, по-малко дрехи и играчки. В ходенията всяка седмица носим на децата плодове, мляко, понякога книжки и играчки. Събираме по 5, 10, 15лв от всяка от нас. Понякога не можем да осигурим пове4е от един плод на дете, но за тях и това е нещо. За бебетата с вашата невероятна помощ успяваме да осигурим сухи дупета.  bouquet  bouquet  bouquet
Пак искам да кажа- не е въпроса само до средства- децата имат нужда от любов, затова колкото пове4е хора ходят- за децата е по-добре.
В различни моменти , в различните домове има нужда от различни неща. В момента в дом N7 в София (намира се в Овча Купел), където децата са м/у 3-7 години например имат нужда от конструктори и строители, децата имат плюшени играчки, но (както и моето собствено) не си играят много-много с тях. Сигурна съм, 4е както и моето дете, така и други дечица имат по пове4е от един. Нека другата седмица зарадваме малките “строители”.
В дома “Св.Параскева” са сладурчета м/у 0-3 год. Там домът е в доста по-добро състояние, но нуждата за пресни плодове, сокове и памперси е ежеседмична. В момента там има нужда от кремчета против подсичане- Бочко, Здраве или подобни.
Ако някой от вас иска да помогне-да дойде с нас, да подари нещо или да помогне дори с минимални средства- нека пише тук, в подфорум Благотворителност или на ЛС. Надявам се тази тема да не остане без посещения и ежемесечно да помогнем поне на част от стотиците дечица , забравени от държавата и изоставени от родителите си.
Гарантирам ви, 4е ако веднъж видите как грейват детските личица при всяко посещение при тях ще ги заобичате с цялото си сърце! Ако някой иска да види колко сладки са тези дечица- може да ми пусне мейл- за съжаление не е редно снимки на децата да бъдат публикувани публично по какъвто и да е било повод.
Списък с домовете, които редовно посещаваме ще намерите малко по-късно в подфорум Благотворителност. Там има и информация и отчет за всяко посещение. За всички закупени неща за децата се взимат съответните касови бележки или фактури, така че ако някой има желание да помогне с пари, а не иска лично да идва в домовете- ще предоставяме пълен отчет.
Грубо нуждите за едно посещение (плодове за 2-3 дни, вафли и сокове) до този момент са около 50 лв.(поне толкова успяваме засега да заделяме шепата мами Sad), надявам се да се присъедините към нас Hug Hug Hug и да можем д им подсигуряваме регулярно плодове и някои консумативи за цялата седмица.
ВЯРВАМЕ ВЪВ ВАС! Heart Eyes

П.С. Това са домовете, в които софийските мами ходим най-често:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=119882.0
Надявам се списъкът да бъде допълнен за цялата страна.

Последна редакция: чт, 10 авг 2006, 21:32 от Emi

# 1
  • Мнения: 2 353
 Много хубав пост. Много човешки.  Hug

# 2
  • Мнения: 5 299
Да, ходила съм. Пак бих го направила.

# 3
  • Мнения: 6 315
Аз имам сериозен проблем .... Не мога да отида в дом, по простата причина, че психически ми е трудно да издържа. На някого ще му се стори пълна глупост, но за пръв път посетих такъв дом на 13 години и от тогава не мога. Буца ми засяда в гърлото Sad. А особено сега гледам да си пазя нервната система за детенцето ми. Това, което ще видя, ще ме накара да страдам Sad. Не мога и не бива. Еми, ако има нещо, с което да мога да помогна - имам запазени дрешки от дечко - веднага ги давам, ще опитам и с друго да помогна ... но не мога да дойда, съжалявам  Cry. Поне не сега, мисля че ми трябва време.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 743
Много хубав пост. Много човешки.  Hug
Да, така е, но се чудя защо теми като тази ще заминат някъде в небитието и имат 1-2  мнения, а други, които се заключват, като една днешна тема, навъртяват 9 страници за няма и час  Thinking Thinking Thinking

# 5
  • Мнения: 5 877
Откровено мога да ти кажа какво ме тревожи.
Тревожа се, че не е редно да отида веднъж, трябва да е редовно или децата ще се почувстват наново изоставени.
Тревожа се, че едно или повече деца може да искат да ги взема със себе си, а аз не мога.
Или че ще бъде прекалено непоносимо.
Това съм чувала поне от свои познати.
Така ли е?

Дрешки мога да дам много... за пъзела ти писах в другата тема.

# 6
  • Мнения: 2 550
Аз съм ходила много пъти, докато бях ученичка.
Всеки път се прибирах болна.

# 7
  • Мнения: 2 353
  Може и да не заминат, свидетели сме и на по-големи чудеса.
  Маргарита напълно те разбирам. Хората растат по различни начини в различно време. Всеки ден превъзмогваме по нещо, което ни се е струвало много трудно. Имаме различни пътища, с различни "битки". Важно е желанието. Един помага с едно, друг с друго. Децата имат нужда от всичко.
  Анда, ако разчитаме на тази теория значи никой да не ходи никъде. Ако всички ходят където им се ходи, децата ще имат доста посетители. Важното е да не се дават напразни обещания. Дистанцията е нещо, на което се учат децата, учим се и възрастните. Но ние сме по-силни, нали?

# 8
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Много съжалявам, че тази година докато си бях в БГ, не можах да си организирам добре времето и да дойда поне веднъж с вас. Живот и здраве, ако/като си дойдем догодина, ще дойдем с голямата ми дъщеря непременно (тя има огромно желание да раздаде бонбони на малчовците).
А иначе по темата - за първи път стъпих в такв дом на 9 годишна възраст. Бяхме сключили "шевство" от училище и ходехме всяка седмица. Много е мъчително да виждаш тези деца, а още по-мъчително е да се разделяш с тях.

# 9
  • Мнения: 5 877
Не е теория. Въпроси са и се отнасят конкретно до мен. Малко ме е срам.
Надявам се някой да ми отговори, най-вече авторката на темата.

# 10
  • Мнения: 4 195
Откровено мога да ти кажа какво ме тревожи.
Тревожа се, че не е редно да отида веднъж, трябва да е редовно или децата ще се почувстват наново изоставени.
Тревожа се, че едно или повече деца може да искат да ги взема със себе си, а аз не мога.
Или че ще бъде прекалено непоносимо.
Това съм чувала поне от свои познати.
Така ли е?

Дрешки мога да дам много... за пъзела ти писах в другата тема.
мога ли аз от нейно име да опитам, защото авторката днес се развихри и е свършила чудесна работа, но със сигурност е уморена вече
по 1 въпрос - веднъж отишъл при тях човек - намира начин да го направи отново - рано или късно, от друга страна - децата от първия път трудно биха се привързали към теб, те са по различни от нашите деца, на тях им е необходим повече от половин час за да се сближите и да те познават и да питат за теб, но пак казвам - веднъж отишъл при тях - човек винаги се връща - жена, станала майка - със сигурност.
по втория въпрос - не, децата няма да те помолят да ги вземеш с теб, но не биха отказали половин часова игра или разходка с тях - емоционално ще са адски щастливи и доволни.
по третия въпрос - да непоносимо е, всяка една от нас е преживяла истински шок при първата си среща с тези деца.......с реалността, но нали именно в това се състои нашата задача - да променим реалността, защото за тях това е начин на живот - за мен лично просто съществуване, така никое човешко същество не трябва да живее, никое, най-малко дете.
момичета уверявам ви - децата там са едни прекрасни малки палавници, чудесни бебета, щури тинейджъри и мадами, деца като всички други..........но в техния живот липсва най-важното човешко чувство - любовта, липсва им ласката, нежността, грижата, доверието, сигурността - представете си го само за миг, мислите ли че вие бихте оцелели без тези неща - едва ли Peace Peace
след срещата си с тях всяка една от нас се чувства адски зле........но винаги се връщаме, с още повече любов, с още повече страст, с още повече желание да бъдем с тези деца - всяка тяхна усмивка е победа, всяка тяхна прегръдка е победа, всяко изцапано от шоколад носле е победа.победа над лошотията, победа над всички онези хора виновни тези деца да са по домовете - родителите им, държавата, чиновниците, отговарящи за техия застой по домовете, понякога дори и персонала в тези заведения - мислите ли , че което и да е дете заслужава подобна съдба - аз не, момичетата, които имам чест да познавам - също Peace  bouquet

# 11
  • Мнения: 2 353
  Анда само искам да ти кажа - абсурд е да те е срам. Ти не си длъжна. Никой не е длъжен, говорим за свободна воля. Никому не е от полза чувството на срам или вина. Любовта е тази, от която се нуждаят децата, независимо дали са родени от Фиданка или Елизабет. А това няма нищо общо с чувството за срам Peace
  Извинявам се, че отговарям, въпреки че не съм авторката на темата.

# 12
  • Мнения: 3 491
Аз съм влизала в такъв дом на 18 години, свидетелствах на една приятелка да прави дарение, и си спомням, че децата бяха невероятно любвеобвилни, още като те видят и тръгват да те прегръщат. Не знам как е сега положението.
Според мене обаче притесненията и на Анда, и на Маргарита, и на може би много други като тях, са основателни. Подобни притеснения като че ли се разбиват с колкото се може повече конкретност, и в това отношение опитните благотворителки могат да са от полза. Ами ако това дете все пак поиска да го вземеш, какво ще кажеш? Имам предвид, каква е готовата фраза, която трябва да се използва? Дори и децата в действителност да не искат подобни неща, защо да не се разиграе една хипотетична ситуация?
Как точно преминава посещението при тези деца?  Колко време отнема? Какво питат те? Какво отговарят посетителите? Какво е позволено на посетителите да питат? Има ли теми, които трябва да се избягват, и как става това, с какви фрази? Прието ли е да се показва предпочитание към определено дете? Ей такива неща.
А що се отнася до набирането на средства, ми е интересно има ли клауза в българското законодателство, която да облекчава данъчно дарителите? Мисля, че това би бил нелош финансов стимул.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 210
Откровено мога да ти кажа какво ме тревожи.
Тревожа се, че не е редно да отида веднъж, трябва да е редовно или децата ще се почувстват наново изоставени.
Тревожа се, че едно или повече деца може да искат да ги взема със себе си, а аз не мога.
Или че ще бъде прекалено непоносимо.
Това съм чувала поне от свои познати.
Така ли е?

Дрешки мога да дам много... за пъзела ти писах в другата тема.
Абсолютно разбираемо в всичко това, което те тревожи!
Всъщност аз ходя отскоро при тези деца. По същите причини (даже по-скоро заради като тези на Марги) не исках да ходя. Участвах във всяка акция с колкото мога (пари или др.), но не събирах смелост да ида. Страхувах се за собствената си емоционалност, затова как ще прегърна моето дете след това и за още много-много други неща.
Отидох с колебания, но в първата стая , в която влязох (бебешки дом в София) видях страшни сладури. Всички деца са хубави, но едно дете завинаги си взе част от сърцето ми! (мога на ЛС да ти разкажа много за него- тук не е  редно). Гушнах го и имах чувството, 4е прегръщам моя син, 4е е 4аст от мен. С никое друго детет досега не ми се е случвало. Гушках го пове4е от час, очаквах, 4е като го върна в креватчето ще се разплаче, а той само ме погледна със сините си очички и ми се усмихна с най-сладката и ценна усмивка, която бях виждала досега. Това е.
После видях по-големите (до 3г)- там купонът е страшен- радват се , пеят, един бонбон, една обикновена вафла (която моя син няма и да погледне) кара цялото им личице да грейне, радват се на всяка счупена, ползвана играчка, а когато ги погалиш или гушнеш, усещаш колко им е нужно това.
След тези емоции, аз сама си отговорих на първия ти въпрос-и да искаш- няма да отидеш само веднъж Laughing
На втория ти въпрос- странно, но дори и големите не питат и не искат да ги вземеш със себе си. Тези деца са реалисти и философи от много малки. Животът ги е научил явно....Моя приятелка , която живее до дома в Овча Купел ми беше разказвала, 4е като минава оттам те хвърляли играчките си на улицата , за да им ги занесеш и като се доближиш почват да ти се молят , да обещават, 4е ще слушат и , 4е ще им бъдеш "най-добрата мама на света". В прав текст го казвам- аз това няма да мога да понеса. Но- няма такова нещо. Децата ни приемат много нормално, викат ми "како" Embarassed или "Еми" Wink, дори не питат 'Кога ще дойдеш пак"
За непоносимо- в началото е трудно, но виждайки колко много значи това, което правиш за деца, които нямат нищо- преживява се и си струва!
  bouquet  bouquet  bouquet

# 14
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Аз съм влизала в такъв дом на 18 години, свидетелствах на една приятелка да прави дарение, и си спомням, че децата бяха невероятно любвеобвилни, още като те видят и тръгват да те прегръщат. Не знам как е сега положението.
Според мене обаче притесненията и на Анда, и на Маргарита, и на може би много други като тях, са основателни. Подобни притеснения като че ли се разбиват с колкото се може повече конкретност, и в това отношение опитните благотворителки могат да са от полза. Ами ако това дете все пак поиска да го вземеш, какво ще кажеш? Имам предвид, каква е готовата фраза, която трябва да се използва? Дори и децата в действителност да не искат подобни неща, защо да не се разиграе една хипотетична ситуация?
Как точно преминава посещението при тези деца?  Колко време отнема? Какво питат те? Какво отговарят посетителите? Какво е позволено на посетителите да питат? Има ли теми, които трябва да се избягват, и как става това, с какви фрази? Прието ли е да се показва предпочитание към определено дете? Ей такива неща.
А що се отнася до набирането на средства, ми е интересно има ли клауза в българското законодателство, която да облекчава данъчно дарителите? Мисля, че това би бил нелош финансов стимул.

аз ги разбирам момичетата,но вече трета година шепа от нас успяваме да покажем на другите,че не е толкова страшно и сме длъжни до опитаме да променим поне малко живота на децата.Човек си променя мисленето от тези срещи ,осъзнава много от реалността и спира да го е срам,или да му е неудобно.Въпрос на малко време.
По отношение на въпросите newsm78Няма готови фрази и отговори,нещата ти идват от вътре,там на място.А и никой няма да отиде сам,без някоя от нас.Идеята е да помагаме в грижите и отглеждането,защото 10 от нас са недостатъчни за тези 6-7 дома където ходим Sad
До сега поне дете не е искало да го вземем,ако има такава реплика аз бих казала,че ние сме гости и сме дошли да си поиграем.

Отиваме в някой дом и оставаме 2,3,4 часа.........Раздаваме на тях каквото носим,храним ги,сменяме памперси,разхождаме ги,помагаме на персонала.Дори понякога памагаме с транспорт до някоя болница или каквото там се налага.
Избягваме семейните теми,но имайте в предвид,че децата до 3 год. не говорят много,а тези от 7 г.нагоре са наясно с положението си и наистина ни приемат като приятели.
Да,показваме предпочитания към определени деца,но се стараем да не е за сметка на другите.Не може да не си харесаш някое бебе или по-голямо дете и то да не ти влезе под кожата,невъзможно е.

Така е трудно да отговоря на всички въпроси,но се надявам,че съм успяла малко да ви разбуля иситана около посещенията,защото за тях пишем не толкова подробно в другият форум.
Истината е,че силите на персонала не стигат и това рефлектира върху децата.Оставете държавата и това какво трябва тя да направи,говорим за реалността и това,че докато не се промени тя законово ние не можем да оставим децата така.

Има данъчни облекчения и те са до 10% ,но те са важни при големите дарения,иначе  newsm78........сметнете си сами Sad

# 15
  • Мнения: 1 937
Този въпрос май е вече повдиган, но...
Искам да участвам със суми всеки месец, как могат да стигнат до мамите в София?
Най-лесно ще ми е да ги нареждам по банков път, в краен случай с пощенски запис.

Моля Еми да даде предложение.

Не съм готова да посетя дом, по причини подобни на Анда и Маргарита.

Чувствам се емоционално нестабилна, но пък съм съгласна и с lavender, така че ще намеря начин за себе си...

# 16
  • София
  • Мнения: 2 210
Този въпрос май е вече повдиган, но...
Искам да участвам със суми всеки месец, как могат да стигнат до мамите в София?
Най-лесно ще ми е да ги нареждам по банков път, в краен случай с пощенски запис.

Моля Еми да даде предложение.

Не съм готова да посетя дом, по причини подобни на Анда и Маргарита.

Чувствам се емоционално нестабилна, но пък съм съгласна и с lavender, така че ще намеря начин за себе си...


Пиши ми на ЛС от кой град си.- Имам контрагенти (занимавам се с компютри) в доста градове и мога да измисля нещо.(те ми пращат пари всяка седмица, но става и за дрешки и играчки)
По банков път е лесно, наистина. Ето сметките на движението:
Сметка -1043983402
PIB-централа
FINVBGSF
IBAN-BG43 FINV 9150 12BG N08H 66
Само те моля в платежното да пишеш за какво пращаш парички- например- за памперси, за плодове, за играчки и пр.
Благодаря ти за всичко!

# 17
  • Мнения: 6 992
Отдавна исках да го направя, но някой беше казал, че не разрешават  Shocked За това, когато се върна в София през учебната година, ще се свържа с вас и ще дойда.Малко ще ми е трудно сега да отделям пари, защото вече не работя, но се надявам понякога и с това да успея да помагам. Поздравявам ви за добрите сърца!

# 18
  • Мнения: 5 370
Имам 2 чанти с дрешоци, които така си седят.............не можах да отида до едно място навреме да ги предам и ме е срам чак.
Ако има нужда от дрешки-много запазени-за деца около годинката и малко отгоре-веднага свиркайте!
Иначе не бих могла да понеса посещение.......
Признавам си с ръка на сърцето. Cry

# 19
  • софия
  • Мнения: 4 985
 ............ е,ето че дойде момента когато да отпусна сърцето си и да споделя своите мисли и страхове.
 Първо от наистина много време следя какво се сучва с движението на бг мамите които се занимават с благотворителността.престарших се и се свързах с тях-занесохме дрешки-някой много хубави някой съвсем не.....После ме досрамя!когато събирах тези поне7-8 чувала с дрехи и играчки все си сменях мнението какво да изхвърля какво да сложа и т.н....Както и да е ,накрая реших да ги сложа всичките защото си помислих че те ще преценят и каквото не им е нужно ще го хвърлят.аз не можех да хвърля нищо-не защото кой знае каква работа ще свърши ,а защото аз наистинасъм си гледала децата с тези неща.на мен наистина са ми били ценни дорри и захабените дрешки.нали знаете когато някои има нужда от нещо то е ценно дори и когато е вехто....Когато родих голямата си дъщеря бях студентка,може да се каже че си я гледах сама-нищо че се водих женена,няма да се впускам в подробности защоото никому не са нужни ,но живеех с 2 лв на седмица-както искате така го смятайте.Семейството ми моите родители(баща ми и сестра ми-майка почхина година преди това)така и не разбраха (поне така си мисля) какъв ад изживях,просто защото винаги по телефона бях супер усмихната и щастлива че ги чувам,нямаше нужда от оплакванич-разбирахме се без думи.Знаеха че ми е тежко,не моеха да ми помогнат повече от това което правятНаистина не знаеха колко е трудно защото аз никога не казвах-чувствах се добре.Чак сега години след това се връщам назад и си давам реална представа за нещата,но това не ми попречи винаги да се чувствах щастлива обичаща и горда майка на дъщеря си. Затова накая се престраших и дадох всичко,които кавото иска да си мисли-не беше от неуважение,не беше за да си разчистя къщата.......беше за да помогна.Да са живи и здрави приятелите ми които еи така случайно идвайки към нас огладняваха изведнъж и пазаруваха от съседния магазин за седмица напред-те много финно пазеха достйнството ми......
    та така ,разказах това за да разберете че наистина е важно границите и критериите за помощ-но те наистина не са толкова вацни в сравнение с желанието и реалната дадена(некато качество,а като факт) помощ.
Еми аз искам да дойда с вас,знам че при срещата си с децата ще изживея всяка тяхна усмивка,поглед,после дълго ще страдам зарди тях самите,но двте ми деца да са живи и здрави ми дадоха да разбера че имам сили и обич достатъчна за давам защото се чувстам погалена от бога да обичам ,колкото и философски "кухо' да звучи това.ЕМИ мила искам да бъда с вас,искам да дойда с вас.сега заминавам за Сливен при баща си ,но когато се върна  на 25.08 напременно ще намеря начин да се свържа с вас.....А що се отнася до кремчетата за дупета-казвала съм го в друга тема-на заплата ще се отчета-е вчера взех заплата.Кажете колко какви....?
 ох писах писах и половината се изтри.дано поне сте ме разбрали -не исках да се оплаквам а да ви опиша картинката заради която разсъждавам така.

# 20
  • София
  • Мнения: 2 210
Мила Амели, можеш да вземеш колкото и каквито кремчета прецениш и имаш възможност- Бочко, Здраве или друг плътен защитен крем. Количеството, колкото и малко да е ще запази поне едно сладко бебешко дупе от зачервяване Hug
Ще чакам да се обадиш като се върнеш  bouquet

# 21
  • Мнения: 1 134
Изоставени

"- Како какво ни донесе?
- Лельо, лельо, как се казваш?
Въпросите им не стихваха. Повечето подскачаха около мен, някой ме прегърна, а едно русо момченце хвана ръцете ми и не ги пусна през цялото време.
Разглеждаше ги така, сякаш за първи път вижда женски ръце. Опитах се да го заговоря, но срещнах само сериозните му очи, възмутени, че прекъсвам нещо важно и спрях. Усещах пръстите му да опипват внимателно моите – кожата, халката, ноктите... Там се спряха и започнаха да се пързалят по лака, а после се спуснаха обратно по дланите... Шепите ми си говориха с това синеоко изследователче, а аз - с едно чаровно момиче на 12. Очите ми обхождаха другите деца, а съзнанието се опитваше да асимилира всичко, да го сложи в ред и да ми издиктува някакво адекватно поведение. За малко успя. Кълбото от емоции, се въргаля дълго време във всички кътчета душа, подобно на уголемяваща се снежна топка и накрая просто заседна някъде. Почти приклехнах от тежестта.
Но се усмихвах. Оставих се на радостта им. Говорихме си и се смеехме. Около младото момиче се бяха събрали още нейни връстнички и в един момент си бъбрихме като приятелки от училище. Разпалих се, когато едната се похвали, че може да пее, да рисува и да танцува, исках да жестикулирам и да се жалвам как аз не мога, но ръцете ми все още разговаряха... Момичетата ми се смееха така, както дете на хванат в беля възрастен. Все едно аз бях малкото момиченце, което все още нищо не знае за живота, а те ми казваха топло и с обич, че ще се науча...
Очаквах враждебни, обвиняващи погледи, студ, скованост и почти никакви разговори. Не очаквах да съм Алиса... Не и в т.нар. „Дом за деца лишени от родителски грижи”. Не очаквах да съм сред приятели... Опитвах се да спася снежната топка в сърцето си, която заплашително се топеше и вече ме заливаше. Спрях се при едни присвити очи, вперени в прозореца. Момчето си придаваше незаинтересован вид към суматохата наоколо, и само мускулчетата по високите скули издаваха какво усилие му коства това. Ръцете ми все още бяха с компанията си, така че не можех да го прегърна, колкото и да ми се искаше. А, и без друго той държеше пре - много на мъжествения си вид, че да ми позволи. Не знам кой и какво говореше през устните ми, не забелязах и колко дълго гледахме към овехтелия двор. Когато заговори и се обърнах към него разбрах защо толкова усърдо прикриваше очите си – сега те искряха при спомена за малката му сестричка, за която разказваше. Пълнеха се със светлина, или потъмняваха за миг, но никога не угасваха. По – късно, когато го погледнах от другия край на стаята, заобиколена от нова групичка деца, видях отново рамките от стегнатите бръчици, като големи, неправилни камъни около горящо огнище. Детето пак бе станало мъж.
Зашемети ме времето и свърши. Разделяхме се дълго. Обещанията за следваща среща разтваряха усмивки и пълнеха очи. Още малко, съвсем малко, нека поне една единствена снежинка да остане и да закрепи сърцето ми... Не си спомням кога ме пусна малкият изследовател. Тръгнах си с неговите ръце върху моите. Нали се опитвах да не му обръщам внимание, как така с този мълчаливец си бяхме говорили най – много и най – дълго?!
Пътувахме бавно. Спирахме и пак тръгвахме. Полях едни слънчогледи със сълзите си. После не знам чии ръце – моите ли, неговите ли, ги откъснаха и взеха със себе си...
Стоях, като насън пред дома си с цветята, заровили лица в моето. Когато бавачката отвори вратата, едно малко, начумерено човече се втурна сърдито към мен:
- Мамо, защо ме остави цял ден сама?!? "


Емоциите са еднакви за всички... Но след тях идва истинското, човешкото, доброто. Ставаме по - добри хора, по - добри родители. Тези деца, също може би ще станат по - добри след едно наше посещение там. Кой знае?!...

# 22
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Аз и семейството ми посещаваме такъв дом. Simple Smile
Градът е далеч тъй,че посещенията ни не са много чести. Sad
Дечицата в такива домове са способни само с една тяхна усмивка да ви направят щастливи.
Предпоследният път,когато посетихме въпросният дом,синът ми предложи да вземем неговите играчки за дечицата.Разплаках се от тази детска постъпка.
Нося винаги дрешки,защото предпочитам да ги дам на дечица, който наистина имат нужда от тях а не на хора, които уж нямат а в същото време имат възможност примерно да си купуват хапчета за отслабване.
Играчките,които сме носели съм гледала да са примерно нещо от типа на конструктор.
Не правя кой знае какво не съм редовна в тези посещения,но съм доволна,че макар и мъничко по един или друг начин успяваме да ощастливим дечицата.
За благодарност ни стигат техните усмивки те са безценни. Hug

# 23
  • Мнения: 1 937
MamaZ, разплака ме, обърка ме, шамароса ме и ме успокои едновременно...
И реших.
Няма да се опитвам да скривам повече себе си зад убедителни оправдания.
Няма да бягам повече...

# 24
  • София
  • Мнения: 2 958
Аз имам сериозен проблем .... Не мога да отида в дом, по простата причина, че психически ми е трудно да издържа. На някого ще му се стори пълна глупост, но за пръв път посетих такъв дом на 13 години и от тогава не мога. Буца ми засяда в гърлото Sad. А особено сега гледам да си пазя нервната система за детенцето ми. Това, което ще видя, ще ме накара да страдам Sad. Не мога и не бива. Еми, ако има нещо, с което да мога да помогна - имам запазени дрешки от дечко - веднага ги давам, ще опитам и с друго да помогна ... но не мога да дойда, съжалявам  Cry. Поне не сега, мисля че ми трябва време.

Точно поради тези причини  досега не съм посещавала такъв дом Sad   Само съм пращала пари и дрехи .
Може би на повечето майки , които посещавате домовете , това ще се стори егоистично и лигаво, но всеки има различен праг на чувствителност и преодоляване на мъка и болка ...... Sad
Не бягам от отговорност, а и няма нужда да обяснявам повече....

Много бих искала да дойда ...незнам как ще се почуствам - само предполагам....

Еми, ще ти  пиша по ICQ  или ще се чуем по телефона.
Много силно ме развълнува.....

Последна редакция: пт, 11 авг 2006, 11:54 от StaM

# 25
  • София
  • Мнения: 2 958
Изоставени
..................

 Cry Много тъжно...

# 26
  • Мнения: 2 657
Посетила съм макър и веднъж само един дом LaughingПоне за мен мога да кажа,4е от една страна се прибрах с много мъка и болка,но пък от друга-щастието което изпитах от усмивките и радостта на тези деца ме накара да се замисля,4е те найстина имат нужда от хора като нас за да им дадем поне мъни4ка 4аст от щастието,радостта и вниманието,което даваме на нашите деца.Знам само,4е посещението ми/ни/ няма да е последно и,4е ще продължим/с другите майки/да помагаме когато и с каквото можем WinkМакър,4е не бяхме допуснати повторно до дома поради ред при4ини,това не озна4ава,4е за напред няма да искаме позволение да отидем отново.Макър,4е болката ми беше огромна и,4е бях потресена от гледката която видях в дома,макър,4е в първия момент се стъписах като видях децата и в същото време гледах сина ми до мен,знам 4е при първа възможност ОТНОВО ЩЕ ОТИДА ПРИ ТЕЗИ ДЕЦА Hug

# 27
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Еми, аз имам голямо желание да идвам с вас, но просто през седмицата не мога. Няма как. Не мога да се измъквам от работа, сложно е. Но тази неделя ще дойда!
Ще ти пиша на ЛС.

За теб   bouquet!

# 28
  • София
  • Мнения: 6 743
MamaZHeart Eyes  Heart Eyes  Heart Eyes

# 29
  • Мнения: 750
Не събирам сили за това. Всеки път, когато смогвам да се включа в някоя от акциите, си казвам, че ще направя и следващата крачка. Не успявам. Страх ме е. Самата мисъл за тези деца насълзява очите ми. На представянето на фондацията в Интерпред излязох навън, когато децата запяха, защото се разревах като последна лигла. Всеки път е така. Не искам да се озова при децата и да рева през цялото време. Те нямат нужда от такова присъствие.

Изпитвам и ОГРОМНО чувство за вина пред тези деца. Вина за това, което животът им е отнел и им е причинил. Знам, че тази вина не е моя, но я изпитвам.

По повод пресните плодове и млякото - пропуснала съм това. Нямам навика да влизам в подфорума, но определено ще се включа.

# 30
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Не събирам сили за това. Всеки път, когато смогвам да се включа в някоя от акциите, си казвам, че ще направя и следващата крачка. Не успявам. Страх ме е. Самата мисъл за тези деца насълзява очите ми. На представянето на фондацията в Интерпред излязох навън, когато децата запяха, защото се разревах като последна лигла. Всеки път е така. Не искам да се озова при децата и да рева през цялото време. Те нямат нужда от такова присъствие.

Изпитвам и ОГРОМНО чувство за вина пред тези деца. Вина за това, което животът им е отнел и им е причинил. Знам, че тази вина не е моя, но я изпитвам.

По повод пресните плодове и млякото - пропуснала съм това. Нямам навика да влизам в подфорума, но определено ще се включа.

Спасче Heart Eyes,знаем от кога си покрай нас и как беше една от първите в Дир-а.Сега разбирам за Интерпред EmbarassedТам беше много разтърсващо наистина.
Момичета,не искаме да оставате с впечатлението,че ви агитираме или нещо подобно.Просто сме се убедили,че желаещи има,но не им достига кураж.рядко се влиза в другият подфорум и накои не са запознати.Затова и Еми пусна темата-който иска е добре дошъл,децата се нуждаят от тези грижи.
Аз за себе си съм го приела като част от своя живот и никога не бих спряла,имам си причините и вътрешното убеждение.Но то се гради и осъзнава мужду мъниците,между тинейджърите........

Просто искаме да се отпуснете и да не ни приемате като некви чужди тела наоколо PraynigНяма тайни и скрити неща,децата ни водят и ние нямаме избор.Просто ако желаете бъдете по уверени и няма да съжалявате.

От мое име ви благодаря на всички, защото сте ни подкрепяли неведнъж  bouquet  bouquet  bouquet

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 1 592
Момичета от Движението, от м.Март т.год. и ние в Пловдив се опитваме да събираме дрешки, храни, пари и всичко друго като вас. За съжаление много малко майки откликват на призивите. Вярно, че момичетата във форума от Пловдив са по-малко, но...
Важното е, че успяхме до сега да посетим 3 дома в Пловдив, и по един в Зелениково, Каложер и Нареченски бани. Все едни и същи обаче се престрашаваме да отидем. 5-6 мами. А в инициативата до сега са се включвали не повече от 20 майки. Това е моята равносметка за съжаление. Не мога да си обясня защо?
А сега да ви споделя и моите преживявания.
Наистина е трудно след такова посещение... Мъчно ми е и сънувам всяко едно от дечицата. Но пък същевременно съм щастлива, че съм успяла поне за малко да зарадвам тези мили същества. Когато ходим ние им даваме играчките, които сме събрали, а не храната. Така се радват тези дечица, сякаш им оставяш нещо огромно. И много често ни питат - "Ти искаш ли да ме гушнеш?" "Искаш ли да ме целунеш?" Толкова са щастливи като ги прегръщаме и гушкаме...
А големите как са се радвали на една футболна топка  Laughing
В дома в Коматево ни помнят с "онези с федербала"  Grinning
Аз за себе си знам - ще посещавам тези дечица пак. Колкото и да ми е трудно.
Последния път така ме заболя като видях една от възпитателките как удари по главата едно от дечицата за да не "пречи" когато другите ни декламираха, че щях да я ударя аз. Мъчно ми стана... дали не ги налагат така и през останалото време? Въпроси, въпроси...
Ох извинете ме, че стана така разхвърляно, но когато заговоря на тази тема мислите ми се надпреварват и накрая се получава несвързано Embarassed

# 32
  • Русе
  • Мнения: 763
Да, искам да посещавам такива деца и ако мога да стопля малко сърчицата им. През седмицата ходих да занеса дрешки и играчки от моите деца в Дом майка и дете в Русе, но не ме пуснаха при децата. Но аз и не попитах директно дали може да вляза при тях, чувствах се някак неловко сама и мисля, че за мен ще е по-лесно, ако сме по-вече мами. Бях със съпруга си, но той остана при колата, защото и на него му беше неудобно. Може би е глупаво това чувство, но ще отидем пак другият месец и освен дрехи ще вземем и някои лакомства и се надявам с течение на времето да се отпуснем. Всяко дете заслужава да бъде обичано и трябва да бъде обичано! С голямо уважение се отнасям към всички вас, които отделяте време и обич за самотните дечица. newsm51 smile3525

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 113
Еми,благодаря за поканата искам да помогна с каквото мога, но не се престрашавах,някак ми е странно въпреки че съм ходила в такива домове и е страхотно.Обадете се.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 4 385
Единственото което има значение е това , че поне за миг си зарадвал едно невинно създание и когато то ти отвърне с усмивка , прегръдка или просто с весел поглед знаеш че си е струвало  и ще дойдеш отново.

# 35
  • Мнения: 2 249
Единственото което има значение е това , че поне за миг си зарадвал едно невинно създание и когато то ти отвърне с усмивка , прегръдка или просто с весел поглед знаеш че си е струвало  и ще дойдеш отново.
И аз плача всеки път когато се прибера....и отивам пак,и пак и пак....
.искам да кажа на всички момичета,които се колебаят-"моля ви,приемете това посещение като едно добро ,което правите на децата-те ни се радват,те имат нужда да контактуват с външни хора,защото за тях света е лелката и възпитателката там-дайте им малко весели емоции и малко любов и те ще ви я върнат стократнота те са само едни сладки малчовци,които дори все още не осъзнават какво им е подготвил живота и какво им се случва в момента-те нямат нужда от сълзи и съжеление ,а от усмивка,прегръдка и топлина-като всяко нормално дете"

ДА-плача всеки път като си тръгна от тях-плача от радостта и щастието,което са ми дали ... и се връщам пак и пак и пак...

# 36
  • София
  • Мнения: 2 210
Искам само да благодаря на всички момичета, които се заинтересуваха от мъничките душички, които си нямат нищо на този свят. Надявам се поне част от тях да дойдат с нас и да погушкат малките слъчница и да осмислят поне един свои ден по един невероятен начин. Много ви благодаря и за готовността да им съберат играчки. Съвсем конкретно на Таня П., която донесе играчки, памперси и парички за плодове. Таня-  bouquet  bouquet  bouquet

# 37
  • Мнения: 2 249
за всички ,които се колебаят дали да дойдат с нас до някой дом и да видят децата и им трябва малко кураж-гледайте повторението на филма в събота на 19 по БТВ РЕПОРТЕРИТЕ-"НЕЖНАТА ЛАВИНА"-там има деца от дома в Перник и Доганово Hug

# 38
  • Мнения: 5 370
Искам само да благодаря на всички момичета, които се заинтересуваха от мъничките душички, които си нямат нищо на този свят. Надявам се поне част от тях да дойдат с нас и да погушкат малките слъчница и да осмислят поне един свои ден по един невероятен начин. Много ви благодаря и за готовността да им съберат играчки. Съвсем конкретно на Таня П., която донесе играчки, памперси и парички за плодове. Таня-  bouquet  bouquet  bouquet
Моля те, кажи ми къде да ти донеса дрешоци?
Питах по-горе, ама май замина питането. ooooh!

# 39
  • София
  • Мнения: 2 210
Моля те, кажи ми къде да ти донеса дрешоци?
Питах по-горе, ама май замина питането. ooooh!

Офисът ми е на петте кьошета, иначе съм в Бъкстон, ще ти пиша на ЛС и ще прецениш къде ти е по-удобно.

# 40
  • Мнения: 5 370
Моля те, кажи ми къде да ти донеса дрешоци?
Питах по-горе, ама май замина питането. ooooh!

Офисът ми е на петте кьошета, иначе съм в Бъкстон, ще ти пиша на ЛС и ще прецениш къде ти е по-удобно.
YES!!!
Ами че аз на Петте живея!!!!!!!!!
 Party Party Party
Пускай ЛС или да се разберем на СКАЙП coeur71  bouquet

# 41
  • sofia
  • Мнения: 7 477
за всички ,които се колебаят дали да дойдат с нас до някой дом и да видят децата и им трябва малко кураж-гледайте повторението на филма в събота на 19 по БТВ РЕПОРТЕРИТЕ-"НЕЖНАТА ЛАВИНА"-там има деца от дома в Перник и Доганово Hug

В сряда ще ходим до Перник и можем да вземем желаещи HugЩе празнуваме Р.ден на едно от големите дечица Heart Eyes

в четвъртък за сега сме в Трън Wink

# 42
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
от мен - МР3 плейърчета с дискове с приказки имате. Само ми кажете за колко дома трябват  Hug

# 43
  • Мнения: 3 506
Аз съм от тези дето не им достига кураж Sad Преди време почти се бях престрашила, но после усилията ми се насочиха към друг вид помощ и така си остана...
Много ми се иска обаче да направя тази крачка, защото скоро времето ми ще е съвсем ограничено, особено през работната седмица. Като гледах нощес планираното посещение за 15.08 за дома в "Надежда", реших, че именният ми ден утре е един прекрасен повод. Сега обаче като надникнах тук, излиза, че нещо съм се объркала...
Както и да е, ще гледам тази седмица да дойда на една от срещите в София (сряда или петък). Перник и Трън за момента са ми далече, просто няма кой да ми гледа децата толкова време, а в момента нямам и кола Sad

# 44
  • София
  • Мнения: 2 210
Аз съм от тези дето не им достига кураж Sad Преди време почти се бях престрашила, но после усилията ми се насочиха към друг вид помощ и така си остана...
Много ми се иска обаче да направя тази крачка, защото скоро времето ми ще е съвсем ограничено, особено през работната седмица. Като гледах нощес планираното посещение за 15.08 за дома в "Надежда", реших, че именният ми ден утре е един прекрасен повод. Сега обаче като надникнах тук, излиза, че нещо съм се объркала...
Както и да е, ще гледам тази седмица да дойда на една от срещите в София (сряда или петък). Перник и Трън за момента са ми далече, просто няма кой да ми гледа децата толкова време, а в момента нямам и кола Sad

Извинявам се за промяната на датата Embarassed, но във вторник се оказа, 4е има свиждане с родителите и не е редно да се "засичаме" на територията на дома. Затова остана за сряда. Ако искаш пиши ми на ЛС, за да се разберем кога е по-удобно за теб Laughing БЛАГОДАРЯ ТИ, гарантирам ти, че няма да съжаляваш  bouquet  bouquet  bouquet

# 45
  • София
  • Мнения: 2 210
Тук е темата, където се дава отчет и се пише какво е закупено, или къде е занесено , всичко, което по някакъв начин събираме за децата:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=81107.40

Моля, ако някой не вижда името си , а е дал нещо-нека пише на ЛС, понякога в суматохата се случва Embarassed

БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ВИ, на всички, които прочетохте темата, на всички, които искат да осмислят един свои час или сва  по невероятен начин, правейки поне едно дете щастливо!
Наистина се надявам всички, отговрили на анкетата с положителен отговор да намерят смелосттта и силата да гушнат едно дете, което си няма нищо . Може да не е тази седмица, да не е този месец , дори година, да е когато всеки сам за себе си прецени- но направете го- с нищо не може да се сравни.

# 46
  • Мнения: 535
Неуместен постинг... Embarassed

Последна редакция: вт, 15 авг 2006, 13:17 от Stansi

# 47
  • Мнения: 5 877
Станси, много болно ми стана от този постинг.
Децата са си деца. Дете "тип хлебарка" няма. Представи си, че някой "чистокръвен ариец" обяви твоето дете за такова. Станси, това са деца.
Дори да не приемаш културата, навиците, поведението на определен етнос - децата не ги носят в кръвта си.

# 48
  • Мнения: 3 091
Не бих искала да ходя, особено в нашия негърски регион  Confused Вземам да ставам расистка нещо, ама вече не се търпи. А като си помисля и, че само циганите раждат ми се доповръща вече. Не стига, че има толкова малко българки, които се решават да имат деца, ами и тези, които нямат не могат да си осиновят българче, а от мургавите  ooooh! Tired Извинявам се за постинга си, просто съм предубедена и нямам желание да имам други срещи с този човешки вид тип хлебарка...
А под името ти пише даскалско изчадие! май е вярно

# 49
  • Мнения: 5 877
и аз съм учителска щерка, неСпасич, недей тъй

# 50
  • Мнения: 3 091
и аз съм учителска щерка, неСпасич, недей тъй
Моа оси, но не изчадие, нъл тъй? Безумно е в такава хубава тема да влезеш и ей тъй на да се изс...ш!
Аз го възприех - все едно авторката е учителка, което още повече ме притеснява
Ненавиждам расистки изказвания и прояви - затова не се стърпях!

# 51
  • Мнения: 535
Май сте прави, съжалявам за постинг-а си и ще го махна, децата са си деца и нямат вина.  ConfusedНаистина съжалявам. Всъщност може би негодуванието ми е не срещу хората, а срещу самата управа Sad

# 52
  • Мнения: 535
Спакса, права си, съвсем неуместно беше изпълнението ми, изтрих го и ще помоля всички да не правят коментари...

# 53
  • София
  • Мнения: 2 210
Не искам да коментирам нито авторката, нито постинга. Само ми се иска да кажа, 4е "циганин" е епитет в нашето съзнание, стереотип, който ни е насаден или възприет. Децата са деца, независимо от произхода си, те нямат вина и са абсолютно чисти душички, поне докато са деца. Все пак искам да кажа, 4е от бебетата в един от домовете от 21 деца, с ромски произход са 7. Повечето са руси, светли, синеоки. Не че има значение. Децата, наречени с грозния епитет, са едни от най-слънчевите, артистични и жизнерадостни от всички , които някога съм виждала. Разбира се, всеки има право на мнение. Не беше редно само да се споделя в тази тема. Това е.
п.с. малко ми е мъчно, 4е това момиче най-вероятно така ще възпита детето си. Мъчно ми е - за детето.

# 54
  • Мнения: 535
Не искам да коментирам нито авторката, нито постинга. Само ми се иска да кажа, 4е "циганин" е епитет в нашето съзнание, стереотип, който ни е насаден или възприет. Децата са деца, независимо от произхода си, те нямат вина и са абсолютно чисти душички, поне докато са деца. Все пак искам да кажа, 4е от бебетата в един от домовете от 21 деца, с ромски произход са 7. Повечето са руси, светли, синеоки. Не че има значение. Децата, наречени с грозния епитет, са едни от най-слънчевите, артистични и жизнерадостни от всички , които някога съм виждала. Разбира се, всеки има право на мнение. Не беше редно само да се споделя в тази тема. Това е.
п.с. малко ми е мъчно, 4е това момиче най-вероятно така ще възпита детето си. Мъчно ми е - за детето.

Еми права си, мъчно ми е, че има толкова много деца в домовете... И да, бих отишла да ги видя и да ги зарадвам с нещо. Съжалявам,ч е съм ти направила лошо впечатление. Постингът ми беше и необмислен и глупав, затова го истрих и помолих да не се коментира.  А затова как ще възпитам детето си... надявам се да не е с омраза, по-скоро уважение и търпимост  Peace

# 55
# 56
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Спакса, права си, съвсем неуместно беше изпълнението ми, изтрих го и ще помоля всички да не правят коментари...

ок,но моля те брой до 10 следващият път когато решиш да пишеш подобни неща  Peace

Хайде,има места в колите до Перник,още двама качваме  bouquet

# 57
  • София
  • Мнения: 2 210
Stansi, извинявай, писали сме съвсем едновременно. Не си ми направила лошо впечатление-всеки има право на мнение и никой няма право да го съди за това, просто в темата, която се опитва да накара някой да отвори сърцето си за едни деца , лишени от най-важното за всяко дете- ласката и обичта, беше неуместно...Благодаря ти, 4е го изтри Hug Hug Hug  bouquet

# 58
  • София
  • Мнения: 2 210
Спакса, права си, съвсем неуместно беше изпълнението ми, изтрих го и ще помоля всички да не правят коментари...

ок,но моля те брой до 10 следващият път когато решиш да пишеш подобни неща  Peace

Хайде,има места в колите до Перник,още двама качваме  bouquet

Роси , момичето е от Разград Laughing Laughing Laughing

# 59
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Спакса, права си, съвсем неуместно беше изпълнението ми, изтрих го и ще помоля всички да не правят коментари...

ок,но моля те брой до 10 следващият път когато решиш да пишеш подобни неща  Peace

Хайде,има места в колите до Перник,още двама качваме  bouquet

Роси , момичето е от Разград Laughing Laughing Laughing

видях бе,поканата ми е за другите Wink

# 60
  • Мнения: 535
Лавендър, май трябва да спя повече за да не пиша простотии Laughing Уви, ще почакам още малко. С радост бих дошла, но съм от далеч Tired

# 61
  • в гората
  • Мнения: 1 486
И такааааааааа... мразя да съм ревла, сълзливите неща обичам да си ги изживявам сама без да ги споделям с целия свят, но днес ще ме изтърпите, няма как. Heart Eyes Налага се заради едни прекрасни дечица от дома "Св. Параскева" в София, които посетихме заради ентусиазма на  Роси, Еми, Мариета и още един куп момичета, които са страхотен "двигател" на една много добра енергия, но за тях ще пиша друг път, когато ми дойде вдъховението. Heart Eyes
А сега за днешното ми посещение в дома.

08:55 часа - стоя на спирката и чакам Еми, все още нямам буца заседнала в гърлото си, по-скоро нетърпение да видя децата
09:00 часа - Еми пристига с кола пълна с памперси и какво ли не Grinning
09:10 часа - вече сме пред дома - 5-6 майки, които мълчаливо пристъпват, всяка със своите представи за дома, всяка със своите си мисли, не си говорим много, четем си мислите и без поглед дори.
Тук времето спира, или по-точно започва да лети, защото се качваме нагоре по стълбите и виждаме малките муцунки, които се хвърлят да гушкат Еми (познават я вече Wink). Някои са в креватчетата си, други щъкат нагоре надолу, 2 дечица са болнички и са изолирани в отделна стая Sad.
Пристъпваме леко, някои се разревават - все пак сме внушителна група Simple Smile, други се гушват в нас с охота и чувството е все едно сме се познавали цял живот. Може да звучи странно и пресилено, но е така.
След това разтоварваме памперсите и си преглъщаме сълзите предателки (аз, де) и отиваме на двора при по-големите дечица, които глезим с бонбони и балони. И те се гушкат в нас, и времето лети, а накрая си тръгваме мнооооого бавно, и на нас не ни се тръгва, и дечковците не ни пускат... Обаче сме им обещали, че пак ще дойдем много скоро, така че...

Та, това е. Не е като да нямам буца и сега в гърлото си, не ми излизат от ума тези дечковци...., но трябваше да напиша това, за да знаете, че там едни деца ви чакат за игра и гушкане и със сигурност всяко едно посещение има гоооолямо значение за тях!

# 62
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
ПОЗДРАВЛЕНИЯ,  MardiGras   bouquet  bouquet  bouquet
Страхотен пост! Със сигурно е можело и по-дълъг да е  Hug. Много благодаря за споделените емоции Heart Eyes
Утре чакам Еми, за да ходим задено  Mr. Green

А днес цял предиобед си водя монолог със Станси!
Станси, искам да ти кажа, че въреки, че не се познаваме - изпитвам стахотно уважение към теб!  bouquet
 Направи няколко НЕВЕРОЯТНИ СТЪПКИ!
1.КОФТИ ПОСТ - 2. РАЗМИСЪЛ - 3. СЪЖАЛЕНИЕ - 4. ПРОМЯНА

Страхотно!!! В много други случаи сигурно човек щеше да си отстоява позицията, не защото я сичта за права, а  " за да не пада по гръб". Малко са хората, които  си признават грешката, а още по-малко са тези, които и действително показват, че съжаляват! А в това няма нищо слабо, напротив - МНОГО СИЛНО И ИСТИНСКО действие е! И именно затова те уважавам!
ПОЗДРАВИ ОТ СЪРЦЕ   bouquet

# 63
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Линде Heart Eyes

ники в перник днес питаше за теб Mr. GreenМалка закачка Embarassed

Знаеш ли newsm78радвам се,че най-накрая се престраши Heart EyesЗащото невероятно много ни помагаш,но съм убедена,че сега осъзнаваш защо си го правила наистина HugИ  ще го правиш още,нали #2gunfire

Хайде,нагушкай Кайо Heart Eyes

# 64
  • Мнения: 3 506
...., но трябваше да напиша това, за да знаете, че там едни деца ви чакат за игра и гушкане и със сигурност всяко едно посещение има гоооолямо значение за тях!

Всъщност това е най-същественото. Сълзите преди това, сълзите след това, раздялата, тежките мисли, всичко си заслужава да се преглътне заради споделените мигове с тези дечица, които толкова се нуждаят от топлина и обич......

Еми, благодаря ти, че ме побутна да направя това, което отдавна ми се искаше   bouquet

# 65
  • Мнения: 6 472
Хайде и аз Grinning
Престраших се....
Няма да ви лъжа, че беше стресиращо до известна степен.
Условията в дома са много добри, а за персонала нямам думи Hug Изключително всеотдайлни жени Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
Детските очички, усмивчиците, протегнатите за гуш ръчички, щастието което се вижда по лицата им, когато им обърнеш внимание няма да коментирам - ТОВА ТРЯБВА ДА СЕ ИЗПИТА. Просто с думи не става.....
Имаше известно разминаване между представите ми и това, което видях. Очаквах че ще ива повече деца с увреждания и повече дечица от ромски произход, но не беше така. Главата ми не побира как може да малтретираш и изоставиш такива прекрасни дечица и при толкова много хора, чакащи осиновяване, те да са още по домовете #Cussing out Тромава процедура, липса на отказ от биологичния родител - няма значение - фактът си е факт Sad
Очаквах, че като отидем там и те ще се залепят за нас, като лепенки. И да и не. Радваха се много на вниманието, закачаха се, искаха да ги гушкаме, но когато оставиш някое, то почва да си се занимава със своите си неща, не прави драми, не се тръшка, че си гушнал друго.

Всичките до едно са прекрасни Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
На пръв поглед изглеждаха и щастливи по своему Grinning

После си тръгнахме. Плакаха малко, но пак без излишен драматизъм Sad Просто се примириха и се загледаха тъжно след колите.
После плаках аз. Представих си какво ги чака от тук на татък Sad Когато станат на 3 ги местят от това сравнително хубаво местенце. Изпращат ги в домове с по- големи деца и това се повтаря по няколко пъти. Нямат нищо стабилно в живота си, нямат приятели за дълго, нямат си собствено креватче за дълго... Системата ги подхвърля от дом на дом като някаква вещ Sad

Момичета трябва да отидете да ги видите! Тези деца имат нужда от много повече от дрехи и играчки. Имат нужда от малко внимание. Имат нужда от това, да се чувстват човечета, от които някой се интересува, а не просто бройка в някакъв списък. Дори и веднъж... Дори и за кратко....  bouquet

# 66
  • Мнения: 473
Здравейте и от мен!
Знаете ли - винаги съм била много зле  в писането и сега адски много съжалявам защото не мога /а и не би трябвало/ да предам поне малко от това,което се случи в този прекрасен дом и с тези прекрасни деца.
Децата наистина са прекрасни. В интерес на истината аз също очаквах че ще има повече деца с увреждания/съжалявам но още не съм готова да се срещна с тях/ а те се оказаха едни прекрасни малки същества - очакващи да ги прегърнеш и да поиграеш с тях.

Незнам.... просто ТРЯБВА ДА ОТИДЕТЕ МОМИЧЕТА.

Еми и останалите момичета, това е за вас  bouquet Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 67
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Здравейте и от мен!
Знаете ли - винаги съм била много зле  в писането и сега адски много съжалявам защото не мога /а и не би трябвало/ да предам поне малко от това,което се случи в този прекрасен дом и с тези прекрасни деца.
Децата наистина са прекрасни. В интерес на истината аз също очаквах че ще има повече деца с увреждания/съжалявам но още не съм готова да се срещна с тях/ а те се оказаха едни прекрасни малки същества - очакващи да ги прегърнеш и да поиграеш с тях.

Незнам.... просто ТРЯБВА ДА ОТИДЕТЕ МОМИЧЕТА.

Еми и останалите момичета, това е за вас  bouquet Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

Момичета,в Пловдив,Стара Загора,Перник,Видин,Варна,Кюстендил също ходят майките.Хайде Praynigбъдете с тях Simple Smile

# 68
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Гласувам с първа опиция Hug
Даже бих взела детенце с мен!Винаги съм искала да знае, че трябва да бъде добър и благороден!

# 69
  • София
  • Мнения: 6 743
Момичета, в събота мисля да отскоча в дома Св.Параскева (просто ми е по-удобно почивните дни)
Иска ли някой да ми прави компания?С кола съм! Hug

# 70
  • Мнения: 3 271
Много ми се искаше да се престраша и да дойда, но и този, и следващите 2 уикенда са ми ангажирани. Имам памперси обаче, също мога да взема някое гърненце, кремчета?
Ти кога се каниш да тръгваш? Това нали е дома в Овча купел? Да се опитаме да минем за малко или да се видим с теб рано сутринта (8:30-9)?

В момента не мога да поровя сега, за да видя колко са големи дечицата там, за да знам какво мога да подготвя. Мисля, че са бебоци, нали? Пък дано започна и да идвам скоро, поне понякога.

Последна редакция: пт, 18 авг 2006, 00:21 от Millena

# 71
  • Мнения: 5 228
Момичета, в събота мисля да отскоча в дома Св.Параскева (просто ми е по-удобно почивните дни)
Иска ли някой да ми прави компания?С кола съм! Hug

Аз днес говорих с Еми и също ще дойда в събота.  Hug Само ако можеш да ми обясниш как да стигна до там. На картата ми излизат две улици с това име.

# 72
  • София
  • Мнения: 6 743
Пишете ми на лични къде живеете.За мен е най-удобно да ви чакам на кръствоището на К.Величков и Сливница  Hug
Домът се намира във Фондови жилища  Peace

# 73
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Да- ходенето в домовете е важно. Важни са прегръдките и целувките, обичта, която им предаваме и те на нас. Има обаче, нещо много важно и отговорно, което ни прави длъжни да им го дадем-Модела на поведение, модела на общество, модела на семейство- неща до които нямат досег в дома. Дори при малките е джунгла. Всеки се бори да е на пързалката, за камиончето, за бисквитата на другото дете. Ще кажете нищо различно от нашите деца- и ще сте прави. Само, че на нашето дете можем да покажем как да се справя в тези ситуации, както с набезите, така и с чувствата си. В дома нито имат това за цел, нито го правят. Децата за това се наричат "Институционализирани", защото живеят в общество откъснато от социума дори когато домът е на пъпа на града. Ние трябва да заведем обществото до малките им глави и да има покажем моделите. Те имат нужда и от това важно и отговорно действие, което държавата колкото и добре да започне да се грижи за тях не може да им достави по никакъв начин. Ние сме хората. Няма място за сантименталност, когато си помислиш, че едно прекрасно малко същество (от св. Параскева например) ще излезе от малкото си прекрасно убежище и ще попадне безпомощно и объркано в дом номер седем или подобна малачка на души. Просто трябва действие. За съжаление нямаме възможност до толкова да сме често с децата, че да бъдат подготвени за "дом номер седем"(това за мен е нарицателно на "неправилния" дом- такъв, какъвто не трябва да бъде никой детски дом). Всъщност едва ли е възможно и възрастен да подготвиш за там. Но ако сме показали обществото на едно дете, то ще го носи в съзнанието си и ще търси този модел. Защото той е по- привлекателен- добрите хора са този модел.
Така, че не се колебайте. Оставете сълзите и сантимента у дома. Вземете си усмивките и торбата с приказките. Подаръци не са нужни. Срещу пакет вафли от два лева ще получите сърцата и вниманието на младите госпожици и господа. Покажете им своето сърце и те ще знаят, че съществуват хора и зад оградата.
Днес раздадох пакетче носни кърпичка на децата в св. Параскева да си играят и уж да си бършат носовете. С цената на десет стотинки спрях хленченето преди обяд и боя на пързаката Wink Не трябва много. Трябва много повече.

# 74
  • Мнения: 2 584

Тревожа се, че едно или повече деца може да искат да ги взема със себе си, а аз не мога.

много е трудно, все още са пред очите ми тези малки слънчица, толкова са малки и мили а отсега живота ги смачква, най хубавите им години ще са изпълнени с болка, не знам дали някое дете ще иска да тръгне с теб ( като ходихме нямаше такива проблеми) но на теб може да ти се прииска да вземеш всичките, трудно ми е да пиша и се ядосвам на тези майки дето са захвърлили така децата си.

# 75
  • Мнения: 1 493
Браво, Еми !

# 76
  • София
  • Мнения: 2 210
Вижте какви усмивки можете да подарите със съвсем мааааалко:
http://community.webshots.com/album/553263639aFbazo

# 77
  • Мнения: 3 271
Не трябва много. Трябва много повече.

Страхотно си го казала!!! Благодаря ти!

Еми, снимките говорят много! И на теб ти благодаря.

Явно за утре няма да успея, но дано да можем да се уговорим с някои от вас за сутринта на 09.09. Това ми е първата свободна събота и няма да я ангажирам с нищо, за да мога да дойда. Имам памперси, ще ми кажете какво друго е нужно за съответният дом и съм на линия.

# 78
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Много тъжно звучи това с пакетчето салфетки, става ми тъжно.Колко малко му трябва да човек, просто да е обичан, погален, целунат, прегърнат и една нежна дума........
Дамаянти Може ли за следващия път да ме имаш предвид - заминаваме неделя на почивка и не съм оправила багажа, знаеш как е с бебче.
Ще чакам да се свържеш с мен, ако ли пък не ще чакам друга покана Hug

# 79
  • Мнения: 811
днес нагушках малките сладури Heart Eyes
прекрасни,слънчеви дечица!влюбих се в Меди Heart Eyes.мъничка,сладичка душица-беше се залепил за мен-само си притискаше главичката,с пръсти разучаваше лицето,леко ме пощипваше Simple Smile
искаше ми се да имам поне 5 ръце, за да гушкам по петима наведнъж!
Мая е разкошна!
ЕМИ,БЛАГОДАРЯ ТИ! Heart Eyes
и на другите момичета също!
  bouquet

# 80
  • София
  • Мнения: 6 743
Дамаянти Може ли за следващия път да ме имаш предвид - заминаваме неделя на почивка и не съм оправила багажа, знаеш как е с бебче.
Ще чакам да се свържеш с мен, ако ли пък не ще чакам друга покана Hug
Ще те вземам всеки път когато пожелаеш  Hug ВИнаги си добре дошла   bouquet

# 81
  • София
  • Мнения: 2 210
Мили момичета благодаря ви, 4е ми се доверихте, благодаря ви, 4е дойдохте и дарихте късче щастие на тези душички! Вярвам, че не съжалявате  Wink
Благодаря ви Luluto, Charr, Lioness, Арлина, Desi2, Peperuna, Mardigras, Rut  Heart Eyes Heart Eyes  bouquet  bouquet Heart Eyes Heart Eyes
Ако има още момичета, които искат да изпитат всичко, написано в тази тема- следете я , а още по-добре влизайте в подфорума Благотворителност Hug Hug

# 82
  • Мнения: 15 619
Ще ми се иска да взема всички дечица, а то е ясно, че няма да се случи. Ще се чувствам безсилна не можейки да им дам това от което най-много имат нужда. Не знам колко време ще ми отнеме да се съвзема.
Дай Боже на всички слънчица мама и тати!

# 83
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Сега виждам темата. Пусната е докато сме били на море.
На мен ми се въртеше една идея напоследък- с децата ми да отидем до някой дом и да оставим омалелите им дрешки, както и лакомства. Сега виждам, че не е добра, пък е и неосъщетвима.
Много ми е жал за тези дечица. Не е хубаво да си заравяме главите като щрауси в пясъка и да се правим, че не съществуват.

# 84
  • София
  • Мнения: 2 210
На мен ми се въртеше една идея напоследък- с децата ми да отидем до някой дом и да оставим омалелите им дрешки, както и лакомства. Сега виждам, че не е добра, пък е и неосъщетвима.
Много ми е жал за тези дечица. Не е хубаво да си заравяме главите като щрауси в пясъка и да се правим, че не съществуват.

Идеята си е прекрасна и напълно осъществима. Важно е да имаш желание. Ходим всяка седмица, дори утре ще се ходи при бебетата!

# 85
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Значи съм останала с погрешно впечатление (не прочетох цялата тема).
А къде са бебетата?

Сега прочетох ooooh! Бих дошла, но няма на кого да оставя Рая (а тя е болна). Може би следващият път ще дойда.

# 86
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Значи съм останала с погрешно впечатление (не прочетох цялата тема).
А къде са бебетата?

Сега прочетох ooooh! Бих дошла, но няма на кого да оставя Рая (а тя е болна). Може би следващият път ще дойда.
Да,вероятно не си я изчела подробно Sad
Дечицата са в дома в София,ходи се и в Перник.Скоро се подновяват и посещенията в Доганово.

Идеята определено ти е добра Hug
Следи моля те и подфорума Благотворителност ,както и тази тема Wink

# 87
  • Мнения: 5 228
Ох, момичета, не мога да спра да мисля за малките душички. Непрекъснато са ми пред очите. Благодаря на Еми, че тя е причината да преодолея страховете си и да отида при дечицата. Моментите в които просто гушкаш едно такова детенце, все едно е твоето, са безценни. Те дават много на децата, но дават и несравнимо повече на нас.

# 88
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Еми, благодарностите ти към мен са излишни   Embarassed Embarassed Embarassed

По-скоро трябва да благодаря на Вас, момичета!
Тази дейност, койта организирате, е много трудоемка, но и невероятно благородна!

Изпитвам огромно уважение към всеки познати ми ник-нейм, зад който се крие голямо сърце и необятна душа!  bouquet

Сигурна съм, че няма да ми е еднократно "киното"  Crazy, а с каквото мога - ще съм полезна винаги и с удоволствие Hug

# 89
  • Мнения: 4 195
Ох, момичета, не мога да спра да мисля за малките душички. Непрекъснато са ми пред очите. Благодаря на Еми, че тя е причината да преодолея страховете си и да отида при дечицата. Моментите в които просто гушкаш едно такова детенце, все едно е твоето, са безценни. Те дават много на децата, но дават и несравнимо повече на нас.
радвам се, че си се докоснала до дупетата, които винаги помагаш да подсушим, всички имате от мен една огромна прегръдка, момичета незнам дали осъзнавате какво давате на тези деца..........благодаря ви Hug

# 90
  • Мнения: 5 228
радвам се, че си се докоснала до дупетата, които винаги помагаш да подсушим, всички имате от мен една огромна прегръдка, момичета незнам дали осъзнавате какво давате на тези деца..........благодаря ви Hug

 Hug

# 91
  • Мнения: 518
Аз също бих опитала да се включа в инициативата....Имам желание, но има 1 голямо Но : Аз съм на работа през седмицата, а виждам, че дните за посещения се в делнични дни...За мен за съжаление са удобни само почивните...Другото е че не съм софиянка, макар в момента да живея и работя в Сф, за това  за мен са непонятни ориентирите кой дом къде е и няма как да хукна сама привечер и да ви търся Rolling Eyes
Така че ако някой път организирате мероприятие в почивни дни с радост бих се включила Hug...Можете да ми оставите съобщение ако се сетите за мен Sunglasses

# 92
  • Мнения: 4 195
samorasliche правим и посещения и събота и неделя, само ни трябват трите ти имена и ЕГН, може на мен на лични, за сега само в св.Парскева, домът е близо до Централна гара, дано нея поне знаеш, кажи къде си в София, може пак на лични.
аз лично септември ще ходя съботите и недели до Перник и Радмори, така че с удовослтвие бих те взела Hug

# 93
  • Мнения: 473
Дай Боже на всички слънчица мама и тати!

  Praynig

# 94
  • Мнения: 811
утре съм свободна,Еми писах ти на ЛС

Желаещи мами за утре за Св.Параскева?

Последна редакция: пт, 25 авг 2006, 17:17 от пеперуна

# 95
  • Sofia
  • Мнения: 576
Момичета, това което правите е наистина много важно. Чак сега видях темата и за съжаление не мога да се включа, тъй като в понеделник заминаваме. Но от средата на Септември ще съм си вкъщи и бих помогнала с каквото мога. Добре че има добри хора като вас!

# 96
  • Мнения: 811
Днес ходих в Св.Параскева-беше ми леко притеснено,защото бях сама,в главата ми още е хаос и ми е трудно да опиша емоциите си.Малките слънчица вече ме познават  Embarassed ,трети път ходя там-първо ми се поплезиха през прозореца,после ги изведоха навън и почна друсане,носене-имам мускулна треска,поодраскана,пооскубана-но съм невероятно щастлива!
Момичета,преодолейте страховете си и идете-неописуемо  е колко много ще им дадете само с присъствието си!Да ги поносите,да вържете опашки на малките госпожици,да ги попързаляте,да им покажете гълъбче... Heart Eyes
Няма да ви питат дали ще ги вземете в къщи,но на вас няма да ви се тръгва и пак ще се върнете!

Последна редакция: сб, 26 авг 2006, 13:53 от пеперуна

# 97
  • София
  • Мнения: 2 210
Днес ходих в Св.Параскева....
Благодаря ти!!! Ти си страхотен човек с прекрасна душа!!!!! ДО СКОРО!

# 98
  • Мнения: 2 208
Здравейте,
Съвсем случайно попаднах на тази тема. Нещо не мога съвсем да се ориентирам за темите за благотворителност - гледам едни са пуснати в "Клюкарник" (подфорум, който почти никога не посещавам), а пък други в Майки (бъдещи и настоящи)....

С най-голяма радост бих помогнала с каквото мога. На 02.09 ще дойда в ЮП (живот и здраве) и ще се постарая да осигуря някои ученически принадлежности и каквото още ми хрумне.

Само ще ви помоля да ме ориентирате къде публикувате нещата, от които се нуждаят в съответния момент дечицата....

# 99
  • Мнения: 1 072
Здравейте, нося ви много поздрави от Дома за медикосоциални грижи за деца до 3 годишна възраст във Ветрен. Девойките и младежите там са много дружелюбни. За това избрах да пиша в тази тема. Когато отидем да ги видим, получаваме само усмивки прегръдки и нежност. Не съм усетила и капчица страх или мъка, защото знам, че ще се върна при тях.

Последна редакция: ср, 11 окт 2006, 15:26 от letia6tata_krava

# 100
  • Мнения: 4 195
Ели децата са от 0 до 3, моляте махни линк.Който от форума иска да ги види да типише на лични, за съжаление нямаме право да ги показваме по закон и може да стане голям проблем. Това е положението.
Искам обаче.уф разплаках се като ги видях. Моля те, питай, можем ли да ги посетим някоя събота или неделя - когато не сме на работа а ние ще се организираме да ти се изсипем в Пазарджик, много са слдаки, а гледам че и условията им не са лоши, а.
разкажи ми повече за дома, моля те  bouquet  bouquet

# 101
  • Мнения: 1 072
Копирам си постинга от пазарджишката тема.

Цитат
Домът е прекрасен. Чист, уютен, светъл, заобиколен от невероятна природа, чист въздух и спокойствие. Директорката беше с нас през цялото време. Отговаряше спокойно и търпеливо на всякакви въпроси. Проучваше ни, както и ние нея. Децата - ангелоподобни, приветливи, спретнати, е.... и малко болни. Всъщност всички деца се разболяват, дори и нашите. Моето лично заключение като след първа среща е, че:
1. Базата има потенциал за страхотно развитие. Намеренията на дома са да развият център за помощ на бременни жени без дом. Показаха ни помещенията предвидени за това. Те са на етап прясно измазани стени. Няма обзавеждане. Искат да развият и рехабилитационен център за деца с увреждания - дневен и седмичен.
2. Персоналът си гледа работата. Нека Уинтър да потвърди. Всичко светеше, децата се наблюдаваха от по две жени. Увериха ни, че се извеждат ежедневно и продължително на чист въздух. Имат разкошни пригодени тераси за почти всяка група, като са обурудвани според възрастта на децата.
3. Общата ми преценка е, че те се справят много добре с менажирането на дома, което не означава, че нямат нужда от помощ.

# 102
  • София
  • Мнения: 2 210
В тази връзка- в 9.00 в петък ще гушкаме бебетата в Св.Параскева Wink, който иска да дойде Simple Smile

# 103
  • Мнения: 1 072
Моля те, питай, можем ли да ги посетим някоя събота или неделя - когато не сме на работа а ние ще се организираме да ти се изсипем в Пазарджик

 Mr. Green Е, т`ва го очаквам с нетърпение   Mr. Green

Няма проблем, можем да организираме пикник в двора на дома. Природата е великолепна. Ще бъдете поразени.

# 104
  • Мнения: 134
Еми
кога ще има ходенка като тази в петък, но да е събота или неделя.
Скоро несъм ходила никъде с вас
и вече ми е мъчно за децата.

Общи условия

Активация на акаунт