Настоящи и бъдещи майки - майчинство, права на майките

  • 24 658
  • 296
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 3 595
Ами да си кажа и аз. Мен тези промени не ме касаят, но темата живо ме вълнува, защото всичко това е подигравка. Около мен много момичета са ощетени от работодателите си и ги осигуряват на МРЗ, а освен това тези от тях, които са в майчинство им удържат някакви пари от майчинството вече не помня по каква причина, за някакви осигуровки пак май здравни ли какви са. Както и да е... Все по-често виждам момичета, които се интересуват на каква заплата ще бъдат осигурявани преди да започнат да работят. И все по-често работодателите започват да осигуряват на реални заплати, НО не винаги работниците са съгласни с това. Не е рядък и случая на млади момичета, които пет пари не дават какво ще стане един ден. Те мислят как да получават повече пари сега и не държат да се осигуряват на висока заплата, а предпочитат да си прибират разликата. Ами не е редно да!

След всичко това, което без друго и вие знаете, аз мисля, че е редно да има разлика кой на какво се осигурява! Нека тези, които нямат да получават обезщетения, затова са обезщетения. А тези, които плащат много осигуровки им намалят данъка, ама не със смешни проценти. Абсолютно съм ЗА да се иска максимума, за да може при компромис да се стигне до нещо по нормално. Това също смятам, че е редно да бъде променено относно кой решава кога да започва болничния преди раждане. Има ужасно много майки, които работят до последния момент, защото така им се налага или така им налагат, а те реално се водят вече в болничен за раждане. Майката трябва да решава откога да започват да и текат дните.

За заварените положения се обърках и не ми стана ясно така че няма да изкажа мнение.

# 196
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Да си кажа и аз мнението за детските и семейното подоходно облагане.
Всички деца да взимат детски надбавки без оглед на дохода на родителите.
1. За първо дете - 40лв
2. За второ дете - 50лв.
3. Ако първата бременност е многоплодна:
40лв + 50лв за близнаци, 
40лв + 50лв + 50лв за тризнаци и т.н., т.е. всяко от едновременно родените деца получава детски по 50лв, а само едно от тях 40лв.
4. Ако втората бременност е многоплодна - за първата бременност важат съответно 1точка или 3 точка, а за втората бременност важи 3 точка.
5. За трето и всяко следващо дете - не се получават детски.
Паралелно с това се въвежда сериозно семейно подоходно облагане. Родителите с високи доходи получават най-големи облекчения ако имат трето или четвърто дете. А циганките получават повече пари, но само за 2 деца. Така биха могли да им осигурят и по-добри грижи, а и нямат интерес да раждат повече деца, за да взимат помощи за тях. Родителите със средни доходи, които могат да си позволят 2 деца също ще взимат прилични детски.

Подчертавам, че сумите са примерни и подлежат на корекция. Възможно е също да се дават детски и за трето дете, но си мисля че "средностатистическия българин" има средно по 2 деца. Това е само идея и не искам никой да засегна. Но нека да помислим за семейното планиране.

# 197
  • Мнения: 1 671
До всички момичета в заварено положение:

Моля ви, изчакайте да излезе черно на бяло промяната в Закона и Наредбата за прилагането му, защото сега просто гадаем.


Както виждате, всеки ден я Масларова, я Адемов, я някой друг пуска поредната "бомба" за прословутото увеличение на майчинските.  #Crazy Днес върхът на наглостта беше, че някакъв депутат от КБ се окичи с лаврите на увеличеното майчинство като го нареди сред най-важните победи на правителството   #2gunfire#Cussing out

# 198
  • Мнения: 1 671
Томасе, разбирам идеята ти, но нашите най-големи опасения бяха, че ромите ще се възползват от увеличението на детските.

Затова продължавам да твърдя, че трябва да има точно разграничение между осигурени и неосигурени родители.

На неосигурените - минимални детски, както са сега - 18 -20 лв

На осигурените - в зависимост от осигурителния принос, обратно пропорционално на размера на дохода на глава от семейството.

# 199
  • Мнения: 1 671
Зина Ст, много полезни примери даваш. Бих се радвала да участваш активно в дискусията   bouquet

Иви, това за промяна условието за излизане в болничен, е много добро предложение

# 200
  • Мнения: 9 050
Мила Коала, аз по принцип това работя и затова се включих. Обещавам отсега нататък да следя темите, които засягат трудовото и осигурителното право и да съветвам винаги, когато мога.
Надявам се да съм помогналана някого. И без това съм в майчинство и не мога да практикувам, поне мога да съветвам Simple Smile

Лека вечер на всички, че моя бебчо и баща му вече почти 40 минути са във ваната и май ще трябва да ги изкарам от там насила Simple Smile

# 201
  • Мнения: 9 050

Не мисля, че може някой да докаже кога ми е истинския термин. Както някой по-рано беше казал може отначало да не съм помнела датата на последната менструация, а после да съм си намерила календарчето.
[/quote]

И изведнъж си намери календарчето, точно когато то ти донесе 6 заплати отгоре под формата на по-дълго майчинство. А да не говорим, че ако термина ти е на 20.09, ти си намериш загубеното календарче и според него термина ти трябва да е на 05.10 ( какъв късмет!), а ти вземеш, че родиш на 15.09......Ето тогава пак ходи и разправяй къде точно си беше загубила щастливото календарче...
Аз не казвам да не шмекерувате с термина си. Просто ви предупреждавам за евентуални проблеми. Да си обмислите нещата добре и ако документално нещата изглеждат подозрително, по-добре си помислете.

Например, ако си смените наблюдаващия гинеколог в последния момент и родите оперативно, винаги можете да кажете, че първия лекар е настоявал да си родите нормално, тъй като нямате противопоказания. Обаче вие не сте искала. Така никой нищо не може да ви каже. Обаче ако си смените гинеколога ей така, в последния момент.. вярно е, че имате право да го направите, но ако има съмнения за злоупотреба, ще си имате проблеми.

Иначе съм съгласна с Летящата. Верно е, че с две заплати едно дете се гледа по-лесно, обаче пък малко стана търгашка атмосферата във форума. В края на крайщата, вие заради майчинството ли решихте да раждате ( да си докопате една почивка за сметка на държавата ) или ще раждате защото искате тези бебчета?

Не мисля, че трябва да злоупотребявате с новото майчинство. Ако решите чрез писма, разговори, дори протести да промените тълкуването на завареното положение, ще ви подкрепя изцяло, но другото си е измама. А на пари, получени с измама, може и да не се радвате дълго...

# 202
  • Мнения: 2 070
Сега не в контекста на това, което обсъждаме - за неосигурените - предлагам майките без основно образование да нямат право на месечните помощи от 100лв за трето дете и нататък...даже по-радикален вариант - за второ да са 50 лева. Ако искате пък по-либерален за трето 50, за четвърто и нататък - губи право..Едва ли много българки ще бъдат засегнати...Аз честно казано не мога да предложа нищо за детските и това подоходното, не мисля, че мога да се изкажа компетентно и обосновано, всичко ми е много ново и тия всичките сметки и неща ме объркват.... ooooh!  Иначе да ви кажа - попрегледах реакциите в някои градове, които оспамих - на повечето места постингът е подминат, на някои е подкрепен с браво, а една майка в Стара Загора е казала буквално "...знаем ние знаем. и ние пушим марлборо и адем бонбонки тик-так..." /или нещо почти едно към едно с това/ no coment

# 203
  • София
  • Мнения: 119
ZinaSt, Благодаря ти за компетентното становище и подкрепа. Вдъхна ми малко надежда. Не съм юрист, но и на мен закона ми миришеше на дискриминация. Сега остава само да чакаме наредбата и ако трябва ще съдим държавата.

# 204
  • Мнения: 1 000
Предлагам или да сменим насоката на усилията си или да прекръстим темата на "101 начина как да измамите Държавата". Не ме разбирайте погрешно. Но докато някой разсъждават как да извадят младите майки от сектора на сивата икономика, други измислят начини как да се нагодят към новата обстановка с минимални усилия. Не е редно някак си.

Запази идеята за следващата тема.....ако продължаваме в тази посока Simple Smile

# 205
  • Мнения: 169
Сега не в контекста на това, което обсъждаме - за неосигурените - предлагам майките без основно образование да нямат право на месечните помощи от 100лв за трето дете и нататък...даже по-радикален вариант - за второ да са 50 лева. Ако искате пък по-либерален за трето 50, за четвърто и нататък - губи право..

Идеята не е лоша, но ми се струва противоконституционно да се делят хората според признака образование

# 206
  • Мнения: 1 000
Колкото до детските............аз не взимам
подоходното е добра идея.....но да ми възстановяват 360/780...вече, а не да не ми ги облагат Simple Smile

Ако си с едно дете... и ти върнат 360....разделено на 12 месеца....това са по 30 лева на месец.....което е добре.....стига да стане.....ама надали.
Ако си с две.........780 разделено на 12 месеца......65 лева на месец.....
На това му се вика поощрение....да ни връщат тях....не им искаме детските

А не да ни замазват очите с 6-7 лева средномесечно
Защото братята "сигани" взимат тройно.......просто им е дадено това право
Ние "БОГАТИТЕ" духаме супата......
А парите кой им ги дава..........ние...........бъркат в нашия джоб, за да дадат на тях...........Говоря за масовия случай..........имам познати, които са цигани......ама работят и си плащат данъците....ако ги срещнеш на улицата обаче няма и да предположиш че са такива......и те нямат право на детски .... и те се дразнят толкова...........колкото и ние.

Друго по въпроса...... за какви отсъствия може да става дума.......това е за учениците, а за бебетата.....за яслите и детските градини.......
Имаше в изказването на Маслото днес......щяли да им плащат яслите и градините............ браво..........обаче детските са 18-20 лева, а яслата и градината в София са по 40..........пак от нас ли ще ги вземат......
Ами да плащат яслите и градините и на нашите деца.........вместо детски........
то ще си е далавера......... детето ходи на градина безплатно.... кой не би се навил.......,а за бебетата........да ни плащат кухнята.....или памперсите.....
Напоследък съм се замислила дали това с купоните не е добра идея все пак.

Според мен вече са се изчерпали в министерството откъм идеи и се чудят какво да измислят

Последна редакция: ср, 16 авг 2006, 23:48 от BgViki

# 207
  • Мнения: 3 595
Аз и преди бях споменала затова, а сега Зина ми го припомни   bouquet

Не всички са го подминали поста в темите! Това, че има хора, които са се изказали по въпроса не означава нищо има и такива, които идват тук и четат без да пишат, а и такива които ще пишат.

# 208
  • Мнения: 169
ZinaSt, в никакъв случай не искам да споря, просто си разсъждавах за доказуемостта при една проверка и ако имаш опит да разкажеш.  

Един пример. Вие се осигурявате на 500 лв. Излизате в болничен за задържане и 5 месеца сте в болничен за задържане. През всеки от тези 5 месеца ще получавате 80% от 500-те лева. Ако след това непосредствено излезете в болничен за бременност и раждане, тогава ще започнете да получавате 90% от 500-те лева. Ако обаче излезете в отпуск, или имате друго прекъсване преди болничния за бременност и раждане, ще получите не 90% от 500 те лева, А 90% от осреднения осигурителен доход за предходните 6 месеца. Тъй като обаче, върху болничните не се внасят осигуровки, на практика за 5-те месеца болничен за задържане се счите, че сте осигурявани на МРЗ. Следователно, по време на болничния си за бременност и раждане, вие ще получавате 90% от МРЗ!

Сигурна ли си в това, защото пак подчертавам, че нямам опит и само чета закона и си правя други изводи:
Соред чл. 41, ал. 3 от КСО "За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид размерът на обезщетението.", т.е. не се взема МРЗ, както е в изброените случаи в ал. 2.
И пак казвам, че не искам да споря и само питам, за да разбера кое е вярно, защото дори да не си изтегля термина, пак трябва да съм няколко дни отпуска, т.к. ми изтекоха 180 дни болничен.


# 209
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Сега не в контекста на това, което обсъждаме - за неосигурените - предлагам майките без основно образование да нямат право на месечните помощи от 100лв за трето дете и нататък...даже по-радикален вариант - за второ да са 50 лева. Ако искате пък по-либерален за трето 50, за четвърто и нататък - губи право..

Идеята не е лоша, но ми се струва противоконституционно да се делят хората според признака образование

Подкрепям защото ни дават на всички равен старт още от 1 клас, а после всеки си избира, след 3-4 клас вече малцинства в училище няма ( поне в моето ), защо и те да не учат с нас наравно и да работят и да си плащат осигуровките, а не после от нашите данъци да си получават помощи за 3,4,5 и повече деца

Общи условия

Активация на акаунт