НОВО СТРОИТЕЛСТВО

  • 3 547
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
искам да ви помоля за съвет.
Имам около 20 000 евро. Искам да ги вложа в имот. В ново строоителсто, но ме е страх от измами. Към коя фирма да се обърна. Дали правят номера от сорта на ...хайде още малко кинти за еди-кво си, ма за това не сме се били разбрали....
Сещате се за какво говоря.
Въобще сигурно ли е да се влага в имот, който ще бъде посторен до 2 години?
Мерси предварително

# 1
  • Мнения: 253
    Не уточняваш за кой град става въпрос,а измами има всякакви newsm48Примерно ти казват,че апартамента ти ще е 70кв,а в действителност ти дават 50кв smile3511нищо не можеш да направиш освен да гледаш многодобре проектите и по възможност да се консултираш със специалисти Simple Smile     

# 2
  • Мнения: 2 013
Два пъти сме купували жилище "на зелено" от строителни фирми, и двата пъти беше ОК - първият път блокът вече беше напреднал, вторият - на дупка почти.
Мисля, че вече няма много измамници в този бизнес, поправете ме, ако бъркам.
Това, за което трябва да гледаш, е какво са построили до момента - можеш да се разходиш да види кооперациите, включително да говориш с някой от живущите там.
Трябва добре да е направен договорът между теб и фирмата - какво купуваш - колко кв. метра е чистата жилищна площ, колко - общи части, срок и вид на изпълнение, неустойки при забавяне и пр. Цената не може да се промени по-късно, ако в договора е описано какво точно получаваш - истналации, изолации и пр.

# 3
  • Мнения: 46 405
За София ли говориш? Ако някой ти предлага ново строителство за тези пари- определено е измама. Прекалено малка е, до 20000 евро има само гарсониери и боксониери в панелни блокове с малцинства.

# 4
  • Мнения: 13 512
За София ли говориш? Ако някой ти предлага ново строителство за тези пари- определено е измама. Прекалено малка е, до 20000 евро има само гарсониери и боксониери в панелни блокове с малцинства.

За Варна-също.20 000 евро струва една стая.

Последна редакция: нд, 13 авг 2006, 12:33 от monda

# 5
извинете ме... да, за София става дума..
аз искам гарсониера. Абе искам да вложа тия пари в имот, а не да ми стоят в банката.
Гледам обяви в нета за гарсониери за по 25000 евро, мога да тегля малък заем, да речем.
Имаше хубави оферти за Борово, например, което ме изненада.
Благодаря ви за отговорите.
Дайте ми имена на читави фирми, супер боса съм в това отношение....

# 6
  • София
  • Мнения: 471
Ние в момента довършваме  два апартамента в нов блок, като при нас е обезщетение срещу право на строеж.Това е най-изгодния вариант. Ако нямаш в действителност нужда от жилище в момента, си заслужава да загубиш дори и 5 години но вземаш много повече като квадратура. Та пътя е следния - купуваш с тези пари подходящо място и го даваш на строителна фирма да го строи -естествено голям блок, а ти получаваш % от застроената квадратура. Иначе в блокчето до нашето, което строи същата фирма има може би още жилища за продаване. Ако те интересува ще ти дам повече инфо.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 752
    Не уточняваш за кой град става въпрос,а измами има всякакви newsm48Примерно ти казват,че апартамента ти ще е 70кв,а в действителност ти дават 50кв smile3511нищо не можеш да направиш освен да гледаш многодобре проектите и по възможност да се консултираш със специалисти Simple Smile     
Ами това 70 е с коридори, тераси, общи части, мазе/таван...Като ги махнеш си остават 50.

# 8
Мая, заинтригува ме. Обаче аз с тези 20 бона мога ли да направя нещо подобно? към кой да се обърна, ако искам да закупя земя?
и за блокчето до вас да попитам - в кой квартал е това? и знаеш ли какви са цените?

# 9
  • София
  • Мнения: 471
20 бона не са малко, но не и за престижните квартали. А моя строеж е в Надежда 1. В съседното строящо се блокче продават по 500 ЕВРО. Всички хубави места за продаване ги знаят брокерите. Бих ти препоръчала добра брокерска фирма ЕППИ- моя приятелка ползва услугите й и е доволна....

# 10
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 986
Обърни се към някоя агенция за недвижими имоти. Моя приятелка си купи наскоро чрез агенция апартамент в новостроящия се комплекс до Експо център в Дружба. Цените са 430-460 евро на квадрат. Площта на жилищата в новото строителство наистина не е реална - в посочената площ влизат не само общите части /коридори и стълбища/, но и стените... Това го знам от мъжа ми, който известно време работеше като брокер.

# 11
  • Мнения: 13 512
20 бона не са малко, но не и за престижните квартали. А моя строеж е в Надежда 1. В съседното строящо се блокче продават по 500 ЕВРО. Всички хубави места за продаване ги знаят брокерите. Бих ти препоръчала добра брокерска фирма ЕППИ- моя приятелка ползва услугите й и е доволна....
Е какво място  ще можеш да си купиш с 20 000 евро? Защо го подвеждате момичето? Цената на земята е хиляди евро на кв.м. Евентуално би могла да си купи някакви идеални части, с които след това да се включи за обезщетение,но...никой няма да може да и каже кога.

# 12
  • Мнения: 7 362
                Съвета да си купиш за 20000 /дори евро не лева/ място ми звучи смешно.Колко квадрата и къде?На мен не ми е ясно.Дори в селата покрай София са по- скъпи терените.А до нас място от 600 кв.м се продаде за 100000 евро.Това е "Цар Борис ІІІ" по-близо до Княжево.Цените на кв.м апартаменти при изкоп обикновено са по - ниски,а на първи етаж-други,на покрив - съвсем други.Така,че като си чела за Борово по 500 евро едва ли е почнал строежа /познавам квартала много добре/.Обикновено цените тръгват от 650 нагоре в зависимост от етапа на строителство.С 25000 можеш да купиш боксониера около 50 кв.м с общи части и т.н. чиста площ - около 30 кв.м.
                 До нас се строи блок-  първите цени ,които обявиха - бяха за гарсониера с гараж 21000 евро.Сега първото тяло на блока е на покрив ,сложени са дограми и е почти готово за същата гарсониера без гараж искат 31000 евро /при същите условия на изпълнение-замазки,шпакловки и т.н./
                Така,че ако купуваш поемаш по-голям риск в началото ,но взимаш по-добро жилище.Сега до колкото ми е известно останаха по - малко мошеници в бизнеса.А да си сигурна можеш да си наемеш адвокат,който да провери фирмата,да нанесе корекции в договорите ,предлагани от фирмите/така,че да са в твоя полза/ и бъди сигурна ще ти излезе доста по-евтино отколкото да плащаш комисионни 2.5 /а някъде и повече/ на фирми посредници.При всяко положение адвоката ЗАЩИТАВА ЕДИНСТВЕНО ТВОИТЕ ПРАВАдокато за фирмите не можеш да бъдеш сигурна те взимат комисионни и от строителите и от теб.
                Успех в избора и взимането на правилно решение.  bouquet
                 Пропуснах да ти кажа,че дори да се ориентираш към посредническа фирма не е лошо адвокат да ти провери договорите,обикновенно има уловки ,за които се разбира в доста по-късен етап. Mr. Green

# 13
  • София
  • Мнения: 471
Не казвам, че може да купи земя за 20 бона, но и свестно жилище няма да купи за тях. Аз купих земята за 11000$ - 2000 година. А 2003 год. сключих договора за строеж.Реално сега взимам  2 апартамента, струващи 100 000 евро. Значи и вие сте от тези, които не вярват, пък после като стане само цъкат с език. Но всеки си прави сам избора. Аз само давам съвет от личен опит.  От позиция на изстрадано мога да дам доста съвети, какво как да се направи, защото на мен нямаше кой. Сега вече, ако правя такова нещо знам как. Не че няма винаги нови изненади. Даже с мъжа ми съм имала пререкания, но сега като боядисва латекс в новото жилище много се кефи. Като казах латекс се сетих - можеше и това да се договорира с фирмата, ама кой да се сети.....

# 14
  • Мнения: 7 362
Не казвам, че може да купи земя за 20 бона, но и свестно жилище няма да купи за тях. Аз купих земята за 11000$ - 2000 година.
          Никой не ти оспорва мнението,нито опита.Просто между 2000 г и 2006 има ооооооооооооооооогромна разлика.Моя колежка 2000 продаде напълно обзаведен тристаен апартамент за 11000 долара и замина в Америка.Ха,иди купи сега подобен за тази цена.Ние също имаме апартаменти повече от два,гаражи,офис и всичко до ключ от парцел ,който сме купили 1989 г за 8000 лв, но това си беше за тогава.Сега нещата са съвсем различни.И продавачите знаят,че може да се сключи договор и ти викат,че ще вземеш примерно два апартамента за 100000 затова ти искат 60 и то в евро.А пък да отидеш в някой съвсем забутан квартал с братя роми,мерси.Въпрос на гледна точка,НЕ ОСПОРВАМ МНЕНИЯ СЪЩО СПОДЕЛЯМ ОПИТ.  bouquet

# 15
  • Мнения: 46 405
Аз само давам съвет от личен опит ...

Да, права си.
Но към днешната дата сумата за такава инвестиция е много по-различна, за 6 години цените нямат нищо общо с тогавашните, за да повтори това, което си направила ти тогава.
А и при теб печалбата е толкова висока, защото говориш за годините на големия скок на цените, имаше време, когато цените скачаха с по 15 000 евро за година, това няма да се повтори, ако сега вземе апартамент за 35000 евро, след 1 година ще е примерно 36000 е.

# 16
  • София
  • Мнения: 471
Аман от негативно настроени хора. Пак казвам. че и тогава имаше такива "съветници", но аз излязох упорита и го направих. Значи - купува се място, което не е в регулация - естествено че ще е по - евтино. На брокерската фирма не се казва, че имаш намерение да го даваш за строеж. Аз после отрегулирах мястото стигнах до виза за проектикане и тогава чак го дадох за строеж. В момента най-добрата инвестиция е във земя -важното е да я намериш. А който търси - намира. Виждам, че хората не искат да си държат парите в банката за жълти стотинки. Къде другаде да ги вложат, ако не във земя.Дайте им вие съвет,а не да спорите с мене. Знам, че всичко сега е по скъпо, но тя няма да купува  декари /моето място е 300кв.м./Спирам, няма да споря повече със вас, защото не виждам смисъл...

# 17
  • Мнения: 46 405
Аман от негативно настроени хора ...

Не съм негативно настроена, работя в тази област и давам реална представа за пазара, нещата се променят, в момента не можеш да си купиш билетче за Градския транспорт за 0.06 лв. Simple Smile

# 18
  • Варна
  • Мнения: 1 569
Значи - купува се място, което не е в регулация - естествено че ще е по - евтино.

Да, но за да стигнат парите мястото трябва да е далеч от регулация, и може би до някое село. Само трябва да предвиди, дали мястото би се развило и как ще вървят цените след време.

maya50, поздравления за това което си направила, но цените не са това което бяха и подобен ръст, никога няма да има пак. Свърши времето на огромните печалби от инвестиция в недвижими имоти. Не казвам, че не може да се спечели, но трябва да се направи сериозно проучване на пазара Peace

# 19
  • Мнения: 2 013
Познавам хора, които купиха места навремето и сега имат по няколко апартамента от обезщетение. Наистина е било умно решение. Единственият проблем е, че трябваше да имаш свободни пари за целта (навремето кредити не се даваха лесно). Имаше и хора, които продадоха апартаменти, купиха парцели, но чакаха с години, живеейки под наем.... Което за мен не си е вариант.
Поздравления за добрата сключена сделка. Пожелавам ти тези апартаменти да ти носят доход цял живот.

# 20
много благодаря на всички за мненията.
Мая, много се радвам, че си проявила далновидност навремето и сега береш плодове...
Значи аз все пак май се спрях на вариант за купуване на имот в строеж и даже в съвсем начален етап, за да го взема на по-добра цена. Трябва да се спра на фирма и да се консултирам с адвокат, мерси че ме подсетихте за това.
Нали няма да се променя първоначалната цена, тоест цената, на която ще взема апартамента...
Много наивно вероятно ви завуча, но до скоро не бях сама, имах си и дом, но животът ни поднася изненади... Сега ми се налага да мисля за неща, за които никога не съм предполагала, че ще трябва да мисля... Страх ме е... не знам какво да направя, кое е правилно...
Благодаря ви още веднъж..

# 21
С тези пари не можеш да купиш според мен, нищо. Но на определен етап от строителството което си започнала да изплащаш, можеш да теглиш кредит и така да го доизплатиш.
Мога да попитам нашият строител, който в момента май ще почва  нов блок. Така че да се свържеш направо с него. Преди 2г. така направихме и ние.

# 22
дори гарсониера ли? сериозно ли?
попитай вашия строител моля те, и освен това къде ще строи. Вие доволни ли сте от него..
как точно стават нещата, какъв договор подписахте, на какви периодни плащахте?

# 23
  • София
  • Мнения: 4 570
Десислава 77, здравей. Ние си купихме 76 кв+13 кв идеали части=89 кв. Купихме ги на 450 Евро. И един гараж за 10000 Евро.Бяха на етап преди дупка. Договорът е за 18 мес. Ако не - неустойки. Вчера ходихме да го видим, те са на кота било. Има свободни 3 гарсониери/ателиета/ по 40 кв., всичко друго е продадено. А и един мезонет е свободен. Има и един 100 кв., който искам да разделят на две, защото брат ми иска 50 кв. та ще станат два по 50 кв. Във всеки нов блок има идеални части. Моят мъж има строителна фирма. Ако те интересува съвет, мога да ти дам тел. да говориш с него.

# 24
Tanq, mersi mila.
Колко струват гарсониерите и евентуално този от 50 кв?
и в кой квартал се намира блокът?
ето ти мейл deskapeska77@abv.bg, дай ми координати на мъжа ти, и ако можеш разкажи ми повече за плащането.
Мерси много...
Толкова се лутам, толкова ми е тегаво.
Дано скоро и на моята улица да изгрее слънце, толкова гадна да ми е тая 2006, че нямам думи...

# 25
  • София
  • Мнения: 4 570
Ох, а не можеш ли да ми дадеш ICQ или скайп, yahoo messenger. Ako искаш ти ме намери на кю-229795111, skype - tanya.petkova. Че мразя да пиша на латиница, а в мейла е така....

# 26
за жалост сега живея на място, където нямам КЮ, нито скайп, на работата не мога да ги ползвам

# 27
Да, доволни сме . Малко се забави, но по-добре така, отколкото да ги претупва през зимата.
Със сигурност ще строи в Люлин, където е по-евтино. И е на етап преговори в Редута.

# 28
  • Мнения: 7 362
                    Аман от хора,които веднага реагират когато споделяш мнение различно от тяхното.
                    Десислава,с когото и да сключваш договор вземи адвокат за да го провери ,от опит знам колко уловки има в договорите и при неустойките също.Досега не съм видяла строителна фирма,която закъснява с изпълнението и е платила неустойки.По скоро са формулирани клаузи за прихващане от сумите ,които трябва да изплащаш.Това си е работа на адвоката да ти защити правата подчертавам ТВОИТЕ права.
                   Какво може да се купи с твоите пари - ще ти отговоря зависи къде и с коя фирма ще договаряш.Сестра ми купи гарсониера на племеника в един от добрите квартали на София-Дървеница за 25000 евро.Въпреки всичко си взе адвокат и той и пренаписа договора и условията,защото фирмите предлагат еднотипни договори с много заплетени условия.
                  Успех в избора.Не се хвърляй веднага на крайните квартали ,а малко потърси.  bouquet

# 29
  • София
  • Мнения: 4 570
Разбира се, че задължително трябва да си вземеш адвокат.
Didia, има фирми, които плащат неустойки. Моята кума си купиха два апартамента в кооперация на К. Величков и Стамболийски. Не знам коя е фирмата. Купиха го готов, т.е. иззидан, с дограми, с изолация, на шпакловка и замазка. За 500 Е на квадрат. Трябваше януари 06г. да вземат Акт 16, но не успяха. Оттогава до сега вземат по 170 Е/месечно неустойка/ за 1 ап./. А кога ще вземат Акт 16 е божа работа newsm78. Казали са им,  Mr. Greenче трябва да бутнат  #2gunfireгетото до тях, за да им пуснат ток и вода #Crazy.

# 30
  • Мнения: 1 671
Десислава, парите наистина са малко за гарсониера, но ако можеш да изтеглиш кредит би могла да вземеш нещо прилично.
Кредитът го погасяваш докато апартамента се построи, после можеш да го дадеш под наем, докато се изплати съвсем. Цените на жилищата наистина скочиха много, но не е невъзможно да се вземе, още повече, че рано или късно си връща парите. Но е хубаво да си намериш адвокат.

# 31
Мерси много на всички
Мисля, че вече ми е малко по-ясна картанката.
Благодаря ви още веднъж

Общи условия

Активация на акаунт