Има ли такова нещо, като крехко телешко?

  • 28 726
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Във вакуумна тенджера Wink, но ако нямаш има и друг начин. Режеш месото на парчета, слагаш тенджера на котлона и слагаш телешкото без нищо. Оставяш го вътре докато излезе цялата му вода и кръв. От време на време го обръщаш. Соковете ,които пуска ще започнат да загарят леко, но това не трябва да те притеснява. След това го вадиш, миеш съда и отново го връщаш на котлона, слагаш мазнина, месото и вода, без сол. Захлупваш тенджерата и оставяш на слаб огън.
Телешкото става твърдо най-често заради кръвта в него.

# 16
  • Мнения: 244
има, да - да купиш телешко, а не говеждо.
За съжаление почти навсякъде се предлага на телето майка му.
Иначе няма нищо специално в приготвянето на крехко телешко Simple Smile
-------------------
И аз доскоро мислех така, ама не ...
Минала година дадоха на мъжа ми от гледано на село съвсем прясно телешко (не говеждо) от теле, което нямаше година. Но мъките с готвенето му са си същите. Нищо, че е домашно и супер-прясно. Имам чувството, че самата порода телета (говеда)  в България е особена.
Значи какво правя - режа го напречно на мусколните влакна (по всички правила на кулинарията). Второ, слагам месото предварително в бързоварка - малко водичка и две капачки водка. При варенето не соля. Варя на бавен огън поне 2-3 часа.
После го вадя и готвя с него. Чак тогава соля. Често използвам и бульона, в който е вряло телешкото.
По принцип това месо стои малко по-жилаво, както и предварително да го обработваш.
Е, има и много, много специално телешко - това като любопитен факт. Телетата се отглеждат индивидуално, поят се с бира и се масажират три пъти дневно. Не питай обаче за цената на килограм такова месо. И все пак има купувачи... newsm78 #Crazy

По

# 17
  • Мнения: 9 106
има, да - да купиш телешко, а не говеждо.
За съжаление почти навсякъде се предлага на телето майка му.
-------------------
И аз доскоро мислех така, ама не ...
Минала година дадоха на мъжа ми от гледано на село съвсем прясно телешко (не говеждо) от теле, което нямаше година. Но мъките с готвенето му са си същите. Нищо, че е домашно и супер-прясно. Имам чувството, че самата порода телета (говеда)  в България е особена.

Това изобщо не може да бъде вярно. На нас ни гледат телета  и на двете села. На едното се коли на 9-10 месеца и съответно това месо ми увира за не повече от 40 мин. в най-обикновена тенджера (не обичам наблягащата ). На другото село телето се коли на около 1 год и 5-6-7-8 месеца. ТОВА МЕСО ври в същата тенджера близо 2 часа. 
Това, че е супер-прясно не означава, че ще се свари за по-малко време. 

# 18
Това изобщо не може да бъде вярно[/quote]
------------------
Надали го мислиш сериозно ooooh!
Не готвя от вчера и имам завиден стаж в кухнята си.  chef
Най-малкото е некоректно да се прави забележка по този начин. newsm78
Това, което пиша съм го изпробвала лично и нося отговорност за мнението си.
Нямам време да се логна, затова го пиша набързо.

Бъди здрава

# 19
  • Мнения: 27 524
има, да - да купиш телешко, а не говеждо.
За съжаление почти навсякъде се предлага на телето майка му.
Иначе няма нищо специално в приготвянето на крехко телешко Simple Smile

В България май не се предлага телешко.  Confused

# 20
  • Мнения: 565
Предлага се, но в специализирани магазини. В П-в има един два, където предлагат месо от младо теленце - вярно, че цената му е по-висока, но определено си заслужава! На цвят е розово, а не тъмночервено като в другите магазини - това пък си е от на телето дядо му Sick

# 21
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Телешко купувам единствено от магазин Европа- винаги ми става перфектно. Веднъж се излъгах от друг магазин и в крайна сметка кучето го изяде. Телешко мога да правя само по един-единствен начин- задушено.

# 22
  • Мнения: 3 479
Омръзна ми да купувам телешко и като го сготвя да стане на подметка. Отдавна съм забравила за печено телешко, за нас също отбягвам да готвя, но за детето - правя. Еми не става. Все става жилаво и твърдо.
Има ли някаква техника или трик, за да остане сочно имеко като мозък, както се казва?

Телешко купуваме само от Рамстор. Там е по-скъпо в сравнение с всички други магазини, но затова пък е истинско.

# 23
  • Мнения: 9 106
Надали го мислиш сериозно ooooh!
Не готвя от вчера и имам завиден стаж в кухнята си.  chef
Най-малкото е некоректно да се прави забележка по този начин. newsm78


Цвете, съжалявам, но това е истина -  свидетел съм как свекър ми продава на съседи за "прясно телешко" месо от онова добиче, което е над година и половина и ври по два часа. Просто не е ли от родители, не имайте толкова вяра на селяните - и те се изхитриха (не че не са прави при това съотношение изкупна цена-цена на фураж

# 24
  • Мнения: 244



Цвете, съжалявам, но това е истина -  свидетел съм как свекър ми продава на съседи за "прясно телешко" месо от онова добиче, което е над година и половина и ври по два часа. Просто не е ли от родители, не имайте толкова вяра на селяните - и те се изхитриха (не че не са прави при това съотношение изкупна цена-цена на фураж
---------------------
Няма проблем, мила !
Сигурно си права, че когато сам човек не си е отгледал нещо (вкл. и родителите) - много вяра да няма. Мъжът ми е ходил на клането и го донесе оттам, ама квот са му казали за възрастта - това ми каза и на мене.
Пък ще пробваме поред рецептите за телешко, нали ? Все някоя ще стане "като мозък" Laughing
Мераклийка съм на "Пейпър стейк" - да ми се получи крехко, ама да видим кога ще е!
Лек и приятен ден !  Laughing Laughing Laughing

# 25
  • София
  • Мнения: 10 858
Какво да ви кажа...взех да купувам телешки врат напоследък /от супермаркет Европа/, правя го задушено, не соля, не режа, но все си е така жилаво.
Ще пробвам по начините по които сте ми казали, благодаря ви мноооого Hug

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 201
Има в МЕТРО - но замразено внос от Аржентина в разфасовки от ок. 1 кг. Преди БОНИ зареждаше с охладено, но последния път (преди доста месеци) цената му беше невероятна >30лв. Сега КФМ го внася. Миналата седмица го правих на барбекю (само мариновано преди това) и стана страхотно.

Като го купих беше в промоция ок.21-22 лева. Сега не знам колко е но знам че в завода в Благоевград е около 19,50лв

# 27
  • София
  • Мнения: 2 019
Винаги страшно ме е дразнел факта, че в България по магазините се предлага само говеждо, а никъде не го пишат така - на всякъде е написано телешко. В чужбина пък на всякъде си пише говеждо и тук таме се среща телешко, което наистина е по-скъпо.
В Молдова се отядохме на крехко телешко и това е едно от нещата които ще ми липсват от там. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт