Как да научим детето си да рисува

  • 12 338
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 639
Ние към днешна дата рисуваме на магнитна дъска  Simple Smile. Няма ужасяващи петна никъде  Wink

Време е, така като ви чета,  да предложа и някой ефектен, цветово,  инструмент за рисуване  Grinning

# 31
  • Мнения: 1 652
Ето и моите идеи как да насърчим детето да рисува.

Първо детето наистина трябва да наблюдава обекта, който ще рисува. Освен това трябва този обект да го е развълнувал по някакъв начин. Сиреч трябва да се създаде игрова ситуация.  Например- всякакви драсканици по листа в кръг или на посоки- са гнездо. Чертичките са дъжд. Малките ченгелчетата са птички. Големите ченгели са въдици за риболов. Ъгълче е тротинетка. Когато детето започне да маца по листа  с водни бои например, добре е сред всичките му мацаници да откриете нещо, което е нарисувал уж без да иска, е с повече въображение, разбира се. Ние открихме - Петленце, динозавърчето Малка стъпчица, шапчица, балон и т.н. От чертичките се прави кръстче, а после оградка. Може да апликирате нещо върху листа, а то да нарисува оградката само, или слънцето само, или корона на дърво само- много лесно се рисува с различни цветове, особено есенно дърво. Може да апликирате едно птиче и то да му нарисува гнездото,  рибки и то да нарисува морето или реката в която плуват и т.н.

# 32
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Благодаря ви, момичета. Сега в събота, когато почивам и ще бъдем заедно със сина ми вкъщи, ще му дам да рисува на воля, колкото си иска. Ще купя боички и ще рисуваме...

# 33
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
От темата разбрах, че трябва да се насърчава творческото мислене при децата, но не трябва ли да им дадем някаква основа или да чакаме те сами да я открият?
Конкретно става въпрос, че синът ми за момента все още драска, разни линии, вълнообразни черти и неправилен кръг  Crazy, не се опитва да изобрази някаква фигура или нещо подобно. Не трябва ли аз да го науча на някои основни стилизирани шаблони  - кръг, квадрат, триъгълник - къща, слънце, човече и т.н. или да го чакам той сам да се "отприщи"?
В яслата една от задачите за лятото беше да рисува - линии, кръг и накрая къща, ама с къщата нещо не става за сега, малък ли е още / 2г и 8м/ или просто не му е дошло "вдъхновението"  Wink ?
Ще съм благодарна за съвети   bouquet

# 34
# 35
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Нас едно време ни учеха в училище (и в разни школи за рисуване) - къща се рисува така. Коте се рисува иначе. Човек пък - ей така. И в следващия момент: "Защо си нарисувала небето лилаво? Къде си виждала лилаво небе?"
Ами виждала съм лилаво небе, тикво зелена даскалска, ми беше на езика.  Mr. Green
Още ме е яд.
Не съм карала Самуил да рисува. Той сам пожелава, има си собствено голямо кутийо-чекмедже, пълна с различни бои и листове, вади и започва. Има усет за цветовете, рисува с размах и наистина, драскулките приличат на нещата, които е имал предвид.
Не обича да оцветява чужди неща и ако го карат, става едно рошаво.  Laughing
Не искам да става художник (не, че ме пита). Ако има талант и е работлив, ако му е писано, от мен да мине.
Съмнявам се също, че родителите на Микеланджело са го учили, добре де, поощрявали, да рисува.  Wink
Затова пък познавам десетки слаби художници, чиито родители ги бутаха през годините - та уроци при Дечко Узунов, та худ.гимназия, та Академията, та чудеса.  Mr. Green
Знам, знам, че сега сума ти народ ще каже, че не иска да прави от челядта си хора на изкуството, ами само да възпитава туй-онуй. Нека. Само помнете, че небето наистина е лилаво преди буря, а някои къщи наистина имат крака.

# 36
  • Варна
  • Мнения: 2 576
......Само помнете, че небето наистина е лилаво преди буря, а някои къщи наистина имат крака.
Много мило ми стана като прочетох това. Благодаря!  bouquet

# 37
  • Мнения: 5 877
Знам, знам, че сега сума ти народ ще каже, че не иска да прави от челядта си хора на изкуството, ами само да възпитава туй-онуй. Нека. Само помнете, че небето наистина е лилаво преди буря, а някои къщи наистина имат крака.
Ами мога да ти кажа защо принципно искам да я уча да рисува - добре де, да я поощрявам да го прави.
Защото на мен ми е много приятно, от малка, та досега. Много ми е хубаво да си мажем двете. Ако имах афинитет към свиренето на тръба, сигурно би ми се искало да си тръбим заедно.
И не, досега не си личи особено какво е нарисувала, нито пък умее да оцвети каквото и да било. Затова и разрових да видя дали и как да й помогна, общо взето тази статия добре ме възпря (Каспър, ето една полза от литературата - може да те възпре да направиш някоя глупост). Детето има точен усет за цвят, обаче.

# 38
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Знам, знам, че сега сума ти народ ще каже, че не иска да прави от челядта си хора на изкуството, ами само да възпитава туй-онуй. Нека. Само помнете, че небето наистина е лилаво преди буря, а някои къщи наистина имат крака.
Ами мога да ти кажа защо принципно искам да я уча да рисува - добре де, да я поощрявам да го прави.
Защото на мен ми е много приятно, от малка, та досега. Много ми е хубаво да си мажем двете. Ако имах афинитет към свиренето на тръба, сигурно би ми се искало да си тръбим заедно.
И не, досега не си личи особено какво е нарисувала, нито пък умее да оцвети каквото и да било. Затова и разрових да видя дали и как да й помогна, общо взето тази статия добре ме възпря (Каспър, ето една полза от литературата - може да те възпре да направиш някоя глупост). Детето има точен усет за цвят, обаче.

А съм с две ръце "за" съвместните занимания и за всичко, което прави хлапето щастливо. Сигурна съм, че Ането ще наследи твоя талант (а ти имаш талант, видях го с очите си).
Идеята за тръба е чудесна. Laughing
Аз пък много исках да се науча да свиря на барабани. Още не ми е минал меракът.  Mr. Green

# 39
  • Мнения: 5 713
Дали сте много хубави идеи. Благодаря.  Simple Smile

# 40
  • Мнения: 1 263
Бои за яйца - много интересно нещо. Може да се сипе мъничко върху листа и после да се изнесе рисунката навън по време на дъжд - тогава дъждът ви е нарисувал рисунка.
Може да се намаже листа с боя и заедно с детето да поръсите малко от прахообразната боя и да видите какво става. А може и отгоре да сипете малко сол, тогава става купон.  Simple Smile
Когато четох това се сетих пък за ей това:

http://www.fundz.ru/obschee/sparesorts.html

Не знам дали сте го виждали и не, че е за тук точно, но много ми се искаше да ви го покажа, а не знаех къде и измъкнах тази тема, само за да го пльосна тук Embarassed

Последна редакция: чт, 07 сеп 2006, 23:00 от eremita

# 41
  • Мнения: 2 673
  С децата сме рисували от малки 2 годишни. На 4 години рисуваха в школата на г-н Ковачки. На 5 едната имаше награда от конкурс. Аз не съм художник, но от малки се занимавах всеки ден с тях - правехме разни прости нещица напр. "рисувахме" къщи, влакчета, цветя от кибритени клечки..Работехме с пластелин. Правехме фигурки от тесто, когато аз приготвях пица и пр...

# 42
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
На Ивайло преди седмица му купих боички, с които да рисува с ръцете. Беше много забавно, поигра си, поомаза тук-там, но смятам, че направихме крачка напред. В събота също смятам да му ги дам да си порисува, пък и нали идва зима, по-малко ще са ни разходките навън и ще имаме повече време да "творим"!

Общи условия

Активация на акаунт