Диета на Пиер Дюкан - 2

  • 125 100
  • 320
  •   2
Отговори
  • Мнения: 4 806
Книга на Пиер Дюкан е издадена на български. Препоръчително е да си я вземете. Най-важните неща от нея са подредени в следващите няколко поста.
Диетата действа. Това от личен опит и споделеното от други, които са я пробвали. Свалянето става понякога бавно, но славно – топят се мазнини. Иска търпение. Ако искате бързи резултати и не се страхувате от ефекта „йо-йо” вероятно това не е вашата диета.


Съветите на д-р Дюкан:
>>          Никога не спазвайте диета, препоръчваща по-малко от 60 до 80 г чисти белтъчини. Освен ако не желаете да ограбите мускулите си, а кожата ви да увехне. Белтъчините позволяват да се отслабне без загуба на мускулна тъкан и без омекване на кожата. Белтъчините се усвояват трудно. За усвояването на 100 калории трапезна захар организмът ви изразходва само 7 калории. Усвояването на 100 калории масло или олио ви отнема 12 калории. А за да усвоите 100 калории чисти белтъчини, ще изразходвате цели 30 калории. Изберете сами!
>>          Пийте много вода. Водата пречиства организма и подобрява резултатите от диетата. Съчетанието от вода и чисти белтъчини оказва мощно въздействие върху целулита. Забравете какво са ви говорили бабите ви - пийте вода, докато се храните.
>>           Водата засища. Яжте от разрешените храни, колкото искате и толкова често, колкото ви се ще, и никога не прескачайте ядене. Мислете за това, което ядете - усещанията, предизвикани от храната, се улавят от центъра на засищането в мозъка. Яжте бавно - когато се храните бързо, намалявате количеството усещания, които стигат до мозъка ви.
>>         Яжте студени храни и пийте студени напитки винаги, когато е възможно. За да ги усвои, организмът трябва да ги затопли и следователно да изразходва калории. Обливайте се с хладка вода. Ако останете под душа две минути, организмът ви ще изгори 100 калории само за да затопли тялото ви, а това е калорийният еквивалент на 3 км ходене пеш.
>>         Откажете се от асансьора. Стойте прави колкото можете повече. Ходете целево - прибирайте се вкъщи пеш, ходете на пазар или на гости със собствените си крака.


Четирите етапа на протеиновата диета са замислени така, че да осигурят съответно:
- първият УДАРЕН режим- светкавична и стимулираща загуба на тегло; средна продължителност - пет дни; отслабване - 5 килограма
- вторият СМЕСЕН режим- по-бавно, но неизменно намаляване на килограмите до постигане на желаното тегло; редуване на белтъчини и зеленчуци: средна продължителност - една седмица за сваляне на един килограм.
- третият ПРЕХОДЕН режим- запазване на новопридобитото тегло през период с продължителност, равна на 10 дни за всеки свален килограм;
- четвъртият - ОКОНЧАТЕЛНО СТАБИЛИЗРАНЕ на теглото чрез спазване на еднодневна диета веднъж седмично до края на живота.

# 1
  • Мнения: 4 806
Как действат белтъчините?
1.Чистотата на белтъчините намалява калорийният им принос.
2.Усвояването на белтъчините е придружено от висок разход на калории.
3.Чистите белтъчини намаляват апетита
4.Чистите белтъчини засилват съпротивителните сили на организма
5.Чистите белтъчини позволяват да се отслабне без загуба на мускулна тъкан и без омекване на кожата.

Диетата  трябва да е много богата на вода.
-Тя пречиства организма и  подобрява резултатите от диетата.
-Съчетанието от вода и чисти белтъчини  оказва мощно въздействие  върху целулита.

Диетата трябва да е бедна на сол
                 
            Ч И С Т И   П Р О Т Е И Н И :
От следните категории храни можете да консумирате колкото желаете без никакви ограничения и  колкото ви се прииска.Разрешено ви е и да ги смесвате.

I. Постни меса
Това са : телешкото,говеждо и конско
  - Говеждото-всички части,които се пекат във фурна или на грил, а именно- стекът,филето, ростбифът,забранени са рибицата и котлетите,които са прекалено тлъсти.
-  Телешко: позволени са шницелът и частите за печене:котлетите също могат  да се консумират,след като се  отстрани тлъстата им част.
-Свинското  и агнешкото са забранени през ударният период,,през който трябва да се приемат възможно най-чисти протеинови храни
Можете да приготвяте месата според вкуса си, но без масло,олио,сметана нито дори олекотена. Най-препоръчителното е печенето на скара, но тези меса могат да се пекат и във фурна и да се варят.
Каймата също може да се консумира, стига да е от чисто месо и мазнинноста и да не надвишава 10-15 %
II. Дреболии:От тази категория е разрешен черният дроб-телешки,говежди или птичи, както телешкият и агнешкият езици,които не са тлъсти.Колкото до говеждият език-консумирайте му само върха,който е най-постната част.Черният дроб е  ценен с високото си съдържание на витамини,които са изключително полезни през период на отслабване ,но за съжаление е богат и на холестерол,поради което се изключва от менюто на  предразположените към сърдечно-съдови заболявания.
III. Риби: За тази категория храни няма никакви ограничения.Всички риби са позволени,все едно дали постни или тлъсти,пушени или сушени,може и консервирани  в собствен сос, без олио.
Може да се свари в бяло вино и подправки, да се опече във фолио,на скара...но без мазнина!
IV.Морски дарове:всички ракообразни и всички миди:
скариди,омари,рази,лангисти,лангустини,стриди,миди,рапани,охлюви.
V. Птиче месо
Всички птици са позволени, с изключение на птиците с плосък клюн-патицата и гъската ,но при изричното условие да се консумират без кожата.
VI. Постни шунки:Шунки със съдържание на мазнини м/у 2 и 4 %.
Традиционната шунка и джоланът    не са разрешени, както и беконът,който е още по-тлъст.
VII.Яйца
Яйцата се консумират твърдо сварени или рохки, на очи,на омлет или бъркани в тефлонов тиган-без мазнина.
VIII.Обезмаслени млечни продукти/ кисело мляко,извара и сирене/
IX. Литър и половина вода дневно.

ДОБАВКИТЕ:
Обезмасленото мляко- прясно или на прах може да подобри вкуса или да посгъсти чая или кафето, както и да участва в  приготвянето на сосове, кремове и др. подобни.
Захарта е забранена.
Оцетът,мащерката,копърът,лукът,магданозът и всички  подправки са не само позволени, но и препоръчителни.
Лимонът може да  се използва изстискан върху рибите и месата,но не и като лимонада.
Солта и горчицата  са разрешени,но в умерени количества.Могат да се заместят с безсолна горчица и диетична сол.
Обикновеният кетчуп не е разрешен,но има диетичен- без сол и захар,който можете да употребявате в ограничени количества.
Олиото и зехтина   не са позволени!

НЯКОЛКО ОБЩИ СЪВЕТА:
1.Яжте толкова често,колкото ви се иска
2.Пийте вода,докато се храните
3.Осигурете си всичките необходими за диетата храни
4.Никога не прескачайте хранене
5. Преди да хапнете от някоя храна,уверете се,че  фигурира в списъка.
6.Закусвайте!


ЗАБРАНЕНИ ЗЕЛЕНЧУЦИ:
Забранени са нишестените  зеленчуци:картофи,ориз,царевица,грах,бакла,леща,нахут. Без да забравяме авокадото,което много хора смятат за зеленчук, а то е плод и то много мазен. Артишокът също трябва да се избягва.
Важно: През смесената фаза на диетата не трябва да се добавя никакво олио/зехтин/ в салатите.

РИТЪМ НА РЕДУВАНЕТО- Най-ефикасният и който най-добре съответства на психиката на дебелия човек  е 5/5. Това означава- 5 дни на чисти протеини, 5 дни на протеини и зеленчуци.Този ритъм дава най-добри резултати.
Друго решение е ритъмът 1/1. Този ритъм е подходящ за хора с наснормено тегло не повече от 10 кг.То може да се приложи като почивка след  ритъм 5/5.
- 2/7 е за хора с малко килограми за сваляне.
Вариант на 2/7 е 2/0, тоест  2 дни чисти протеини дневно и  5 дни нормално хранене,но без прекаляване.Този режим и този ритъм подхождат най-много на жени с целулит,които често са слаби в горната част на тялото и закръглени в ханша и бедрата.
Първите 10 кг. се свалят за около 2 месеца. След това свалянето е по-плавно

# 2
  • Мнения: 4 806
Меню за ударния режим:
Понеделник:
Обяд:Стек тартар,200 гр. кисело мляко или 200 гр. извара
Вечеря:варена риба по избор, 1 крем или 100 гр.  кисело мляко

Вторник:
Обяд:Твърдо сварени яйца с майонеза
200 гр. кисело мляко/извара/
Вечеря:телешко фрикасе
1 крем или 100 гр. кисело мляко

Сряда:
Обяд:1 пилешка кълка,1 крем или  1 палачинка от овесени ядки
Вечеря:Заешко с горчица, плаващ остров или  200 гр. извара

Четвъртък:
Обяд:Телешки котлет на тиган,1 крем или 200 гр. извара
Вечеря:пиле с пилешки дробчета,1 крем или 100 гр. кисело мляко

Петък:
Обяд:Половин печено пиле,200 гр. кисело мляко /извара/
Вечеря:Филе от риба по избор във фолио,плаващ остров или  200 гр. извара

Събота:
Обяд:Пилешко суфле,1 крем или  1 палачинка от овесени трици
Вечеря:Говежди език със сос  равигот, 1 крем или 200 гр. извара

Неделя
Обяд:Телешко фрикасе,плаващ остров
Вечеря: филе от риба/по избор/-едностранно запечено, 1 крем


РЕЦЕПТИ ЗА УДАРНИЯ РЕЖИМ НА ДИЕТАТА:
Сос равигот:Смесете едно намачкано твърдо яйце, 3 ситно нарязани корнишона,1 малка глава настърган лук и една китка магданоз и мащерка с 200 гр. нискомаслено кисело мляко,1/2  ч.л. горчица и сол.
Сервира се с риба , твърдо сварени яйца ,меса и зеленчуци.
Сос тартар: Забърквате 75 гр.диетична майонеза със ситно нарязани 10 гр.лук,1 корнишон и крехки листенца магданоз.Поръсете с черен пипер.
Подходящ е за студена риба,стек,език,шунка.
Стек тартар: Вземете 200 гр. млян стек и го размесете с всички съставки на соса тартар,докато получите хомогенна смес.За любителите на сурово месо.
Телешко фрикасе: Вземете 1/2 кг. постно телешко, нарязвате го на парчета и го сварявате .Кипвате една голяма чаша нискомаслено прясно мляко,към което сте прибавили нарязана на ситно мащерка.Посолявате и поръсвате с черен пипер.Оставяте да изстине и изсипвате млякото върху 3  разбити жълтъка.Разбърквате добре и заливате телешкото със соса. Затопляте, без да варите.
Говежди език  със сос равигот: Отстранете тлъстината от езика и го поставете в литър и половина вода с мащерка,дафинов лист и една глава лук.Посолете и поръсете с черен пипер.Варете 1,15 ч. и поднесете езика, след като изстине,нарязан на филийки със сос равигот и корнишони.Консумирайте само предната част на езика-колкото по-близо до върха, толкова по-постен е той.
Заек с горчица: Намажете с горчица една заешка задница,поръсете с мащерка и увийте във фолио.Сложете заека в нагорещена фурна и печете 1 час.След това го извадете о фолиото.Смесете 1 с.л. парафиново масло със 100 гр. нискомаслено кисело мляко,добавете сол и черен пипер и разбийте хубаво сместа.След това залейте с този сос заека.Затоплете ястието във фурната и о поднесете с кръгчета корнишони.
Плаващи острови: Счупете  4 яйца,като отделите белтъка  от жълтъка,после разбийте белтъците на сняг в купа.Кипнете 1/2 л. нискомаслено мляко с една ванилия.Грабнете с черпак белтъците  и пуснете няколко малки топки  в още топлото мляко.Когато топките се надуят,обърнете ги,после ги извадете с решетеста лъжица и ги извадете да се изцедят в чиния.
Разбийте жълтъците в  тенджерка и  изсипете в тях млякото,после сложете  тенджерката на слаб огън.Бъркайте,докато кремът започне да се сгъстява. Тогава  го дръпнете от огъня,за да не се пресече и добавете изкуствен подсладител.Внимателно поставете  снежните острови върху  крема  и го поднесете,когато изстине.


Овесените трици-проверено средство за отслабване
Овесените трици са най-богатата на разтворими влакна храна.Благодарение на своята разтворимост тези влакна могат да абсорбират вода в количество 40 пъти по-голямо от обема им.Днес знаем,че ри консумация,по-голяма от 10 гр.  на ден,разтворимите влакна образуват в червото мрежа,която улавя хранителните вещества-изключително полезно свойство за тези,които имат прекалено висок холестерол, както и за диабетиците,но още по-ценно за предразположените към напълняване чрез обилно хранене.
Тоест, Овесените трици разхищават част от нежеланите калории,извлечени от хранителните вещества.

Ето и една рецепта за  палачинки от трици:Смесвате 2 с.л. овесени трици със същото количество пшеничени трици.Прибавяте 1 яйце или един белтък,в зависимост от това колко сте гладни и 1 с.л. извара с 0% масленост.Посолявате или подсладявате на  вкус.Разбивате добре и изпичате-по 1 мин от всяка страна в тефлонов тиган, в който сте капнали 2 капки олио.Триците,заедно с яйцето и изварата ,произвеждат мощен засищащ ефект,който в комбинация със способността им да "крадат" калории, ги превръща в истинска храна за отслабване.

Последна редакция: чт, 17 авг 2006, 14:32 от Асса

# 3
  • Мнения: 4 806
Това е предходната тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=115618.0

Пожелавам на всички успех.

# 4
  • Мнения: 3 360
За малко бях залитнала встрани,но се връщам по-мотивирана от всякога!
Овесени трици търсих и не мога да немеря!Засега с пшенични замествам докато намеря...
Успех и търпение на всички!

# 5
  • Bourgas, Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 416
Пожелавам на всички до края на темата да са постигнали желаните резултати!
Искам да ви попитам в ударния период ядете ли сирене и какво?

# 6
  • Мнения: 3 360
Пожелавам на всички до края на темата да са постигнали желаните резултати!
Искам да ви попитам в ударния период ядете ли сирене и какво?
За сирене май не може да става и дума Laughing.Само извара!

# 7
  • Мнения: 4 806
за да не стават грешки - вадя пак темата на първа страница.

Засега съм на смесен режим. Чувствам се добре. Стрелката се насочва към -0.5 кг. в този режим.

# 8
  • София
  • Мнения: 586
Момичета след толкова време най-сетне си намерих овесени трици - поръчах ги на аптеката до нас и те имаха добрината да ми доставят. От понеделник се връщам на фронта и мисля да съм 1/1. Не мога и хапка месо вече да поема, яйцата ми се виждат вече черни и ми остана само млякото... Та не съм сигурна, че ще издържа повече от един ден на мляко... Следващия петък ще отчета резултати...

Да ви се оплача - снощи си легнах 64 кг., а тази сутрин бях 65.5... Предполагам, че съм задържала вода (втори ден ми е от цикъла) и за това ще започна от понеделник.

Успех на всички!

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 14 060
Четох... четох... четох... тук там прескочих и не разбрах  Embarassed Става ли за кърмачки?  newsm78

# 10
  • Мнения: 4 806
откровено казано, не знам дали става за кърмачки Sad

Доколкото опознах режима, всъщност не виждам причина да не става. Ако се пие повечко вода, айрян, ако не се намалява количеството храна много...

Обаче, това не е съвет, не е препоръка. Това е просто мнение.

# 11
  • Мнения: 404
А какво ще кажете за протеиновите шейкове?  След като трябва да се набляга на протеини, това препоръчително ли е?  Аз ям обезмаслено сирене моцарела, на пръчица са по 2.5г мазнини.

Сега съм на протеинов режим за трети път, този път ще карам 7 дни, защото сме на почивка след това и искам там да ми се падне смесения режим.  Иначе си карам 5/5. Досега съм свалила около 4,5-5кг.  Все по-бавно става свалянето, но пък дрехите стават по-хлабави и мерките се менят.  В момента съм 63.2кг.  Не съм сигурна от колко точно започнах, някъде 68кг.   Има ефект наистина.

Аз тренирам всяка сутрин по 45 минути стабилно и това също ми помага. А вечер карам колелото между 2 - 3 мили.  Успех на всички. 

# 12
  • Мнения: 3 360
Eто ме и мен!Днес поставих началото за втори път!Този път съм решила твърдо и без изкушения да се справя Laughing
Dushica -поздравления!Справяш се чудесно!И аз гоня такива резултати и ....скоро ще се похваля!Надявам се Rolling EyesВажното е ,че започнах да свалям вече-това ми е достатъчно за сега!
Упоритост и сили на всички!  bouquet

# 13
  • Мнения: 13 512
Аз в последно време прегрешавам...не мога да мина на чист протеинов режим по 1 седмица, даже  в 1 ден  си позволявам да ям и шоколад...но така не става! Не качвам,но и не свалям. От утре продължавам само на протеини.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 14 060
Само чета различни диети и не мога да избера. Всяка ми харесва, но докато я почна  Joy По принцип може ли диетите да се редуват, да кажем по две седмици или месец на една и после да се сменя с друга?

Общи условия

Активация на акаунт