Тесто за крокито

  • 2 497
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 244
Пускам отделна тема, защотокрокодилската тема стана много голяма, макар, че е много интересна и е една галерия на майсторството на клубарките  chef Grinning
----------------------------------
Може би това не е най-подходящото тесто за тези "иначе толкова" симпатични зверчета (май за пръв път не те ни нападат и хапват, а ние си ги хрускаме).
И все пак - оригиналното тесто, което е дадено в руски сайтове при приготвянето на кроки е "Хрушчовското тесто" (използвано от личния готвач на този полотически деец от миналото).
Реших да го преведа (буквален превод, като на места, където има лирически отклонения съм го пропуснала умишлено), та да си го имате за всеки случай:

"ХРУШЧОВСКО ТЕСТО

50 гр. мая (може 2 ч.л. суха)
1/2 ч.л. сол
Маята се разтърква със солта и се прибавя:
1 чаша молока (може от хладилника)
2 с.л. захар
200 гр мек маргарин (или размекнат обикновен, или типа "Рама")
около 3.5 чаши брашно

Тестото не трябва да бъде гъсто и тежко (по-добре после при разделянето да се прибавя брашно), бързо в процеса на замесването започва да се отделя от ръцете.
Слага се в тенджерка и в хладилника. След 4 часа може да се пече. Аз обикновено го оставям една нощ.
Лариса Исарова твърди, че това тесто, направено на топка се съхранява в хладилника 2-3 месеца, но първо, при мен то толкова време не е оживявало, и второ, след няколко дни по мой вкус то става малко киселко. Но, тестото е фантастично.
По-хубава пица аз не съм готвила и яла. Тънко разточено, то не се надига така, че да ядеш хляб със съвсем тъничък пълнеж за пица. Всичко си е в мярката. Правейки пирожки от обикновено тесто с мая, обикновено аз обработвам всяка топка, а тук (при това тесто) разточваш пласт, режеш с чаша и напред. Няма многократно втасване. Аз даже сутрин успявах 1 час преди работа да изпичам за празник. Всички сътрудници се възхищаваха, когато ги ядяха горещи.
Могат да се приготвят и големи за цялата тава, и пироги, и в тиган, и пици, и пирожки. «Золовка» (бел.моя- явно ник) се е опитвала да ги пържи в масло и каза, че стават, но печени са по-вкусни."
----------------------------------------
Може би вече рецептата за това тесто е била публикувана във форума  newsm78 - и ако това е така, извинете ме, но нямам време да ровя в момента.
Искам още да посоча, че от него също се правят т.нар. "плюшки", както при вкусните питки на Карина (тема, която ме стимулира за този превод) - макар, че "плюшки" е малко непреводима дума, но не е питки, а по-скоро печива за закуска.
Дано съм ви била полезна с тази допълнителна информация за тестото на крокито.
Успех ! Laughing



# 1
  • Мнения: 25 562
Може ли да уточниш - втасва, разточваш, оформяш каквото ще правиш с него и го мяташ направо във фурната, без да втасва втори път? А на колко градуса се пече? 180-200?  newsm78

# 2
  • Мнения: 244
Може ли да уточниш - втасва, разточваш, оформяш каквото ще правиш с него и го мяташ направо във фурната, без да втасва втори път? А на колко градуса се пече? 180-200?  newsm78

Значи това тесто втасва в самия хладилник. Втори път не не оставя да втасва.
Това е разновидност на т.нар. "вечни теста" (всъщност изкарва около седмица в хладилника, ако е намазано обилно в олио, преди да се сложи в тенджерка. При слагането тестото трябва да заема не повече от 1/3 от обема на съда, защото втасва в хладилника и нараства на обем).
Навремето мама имаше такава рецепта за козунак, който втасваше цяла нощ в хладилника и беше превъзходен на вкус, но загубихме рецептата. И до ден днешен търся по форумите нещо такова за козунак, ама не намирам.
Колкото до градусите - много зависи индивидуално от фурната.
При моята винаги загрявам на 250, пъхам печивото и не отварям 15-20 минути, ако е тестено изделие. После намалявам на 200 и накрая на 150.
Успех !

# 3
  • Мнения: 25 562
Благодаря!   bouquet

# 4
  • Мнения: 14 485
значи освен за пици друго какво може да се прави от него?

# 5
  • Мнения: 244
значи освен за пици друго какво може да се прави от него?

Както писах по-горе - това е оригиналното тесто за майсторене на крокодила от руските сайтове.
Тестото, освен за пици (трябва да се разточи на тънко) става за "плюшки" (кифли, закуски с различна форма - има много идеи за оформянето им на сайта на Ирина - Хорошая кухня), за мекици дори и за всякакви печива с какъвто ти душа иска пълнеж.
Виж някои идеи от тези снимки от Кухарка и други сайтове:





# 6
  • Мнения: 14 485
благодаря Grinning

# 7
  • Мнения: 399
Тези сладости на снимките са страхотни! Непременно ще ги опитам.
И аз съм срещала по руските сайтове това тесто, но никога не съм го правила.

# 8
  • Мнения: 25 562
Вземете сменете темата - направо я наречете Хрушчовско тесто, за да може по-лесно да се намира с търсачката.  Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 2 431
А чашите какви са? кафяни, водни, горе-долу какъв грамаж? И като объркам маята със солта, след това прибавям млекото и останалите работи, тази ли е последователността...? newsm78..

# 10
  • Мнения: 244
Лариса Исарова твърди, че това тесто, направено на топка се съхранява в хладилника 2-3 месеца, но първо, при мен то толкова време не е оживявало, и второ, след няколко дни по мой вкус то става малко киселко. Но, тестото е фантастично.

По-хубава пица аз не съм готвила и яла. Тънко разточено, то не се надига така, че да ядеш хляб със съвсем тъничък пълнеж за пица. Всичко си е в мярката. Правейки пирожки от обикновено тесто с мая, обикновено аз обработвам всяка топка, а тук (при това тесто) разточваш пласт, режеш с чаша и напред. Няма многократно втасване. Аз даже сутрин успявах 1 час преди работа да изпичам за празник. Всички сътрудници се възхищаваха, когато ги ядяха горещи.
Могат да се приготвят и големи за цялата тава, и пироги, и в тиган, и пици, и пирожки. «Золовка» (бел.моя- явно ник) се е опитвала да ги пържи в масло и каза, че стават, но печени са по-вкусни."

Едно уточнение, това за пицата не е мое - просто превод от туй що е писано в руския сайт.
Млякото е една водна чаша - аз бих сложила 250 мл. Брашното аналогично в същата водна чаша.
Относно реда на слагане на продуктите:
Първо разтъркай с лъжица маята (прясна) и солта (може да сложиш и една лъжичка) - така тя ще се втечни. Към тях прибавяш разбития със захарта маргарин, после млякото и накрая брашното (като го прибавяш постепенно). Замесва се меко, еластично тесто. Значи, хем да не лепне по ръцете, хем да е меко (ако сложиш повече брашно - ще стане за питка, но и тя ще е малко по-твърда, а мекици и пици - въобще не стават като е по-твърдо тестото). Но трябва да се измеси добре - вътре в него трябва да има "шупли", като се разреже с нож.
Извън оригиналната рецепта - бих препоръчала след като се измеси тестото - да се намаже отгоре с олио - това предотвратява стареенето му, но не влияе върху втасването. Обикновено такова тесто слагам в леко подмазнена (с олио) тенджера и мушвам в хладилника. Там си втасва за първи и последен път.  НЕ втасва втори път преди печене, пържене и т.н.
Най-ранна употреба 12 часа.  Издържа ми до седмица в хладилника. Удобно е, защото се прави предварително - за закуска на домочадието (ако сте го замесили предната вечер), за гости 2 дни предварително, за да имате време за другите гозби, ако правите също крокодила за гости.
Не мисля, че може би това е най-сполучливото тесто - прочетох добри отзиви в темата за крокодила за тестото за кифлички, но за всеки случай да имате и тази рецепта.
Успех !

Последна редакция: пн, 21 авг 2006, 10:11 от CVETETO3101

# 11
  • Мнения: 399
CVETETO3101, а пробвала ли си да правиш това тесто с машината за хляб (ако имаш такава)? Мисля си, че ако количеството на продуктите е точно, не би трябвало да има проблем.  newsm78
Всички продукти се слагат наведнъж в машината и започва да меси. Програмата за тесто включва месене и втасване. Въпросът ми е: ако втаса в машината и втасалото тесто се съхранява в хладилника, дали ще се получи нещо? Ти, като имаш опит с това тесто, как мислиш?
Благодаря ти предварително!

# 12
  • Мнения: 244
CVETETO3101, а пробвала ли си да правиш това тесто с машината за хляб (ако имаш такава)? Мисля си, че ако количеството на продуктите е точно, не би трябвало да има проблем.  newsm78
Всички продукти се слагат наведнъж в машината и започва да меси. Програмата за тесто включва месене и втасване. Въпросът ми е: ако втаса в машината и втасалото тесто се съхранява в хладилника, дали ще се получи нещо? Ти, като имаш опит с това тесто, как мислиш?
Благодаря ти предварително!

Съжалявам, че не мога да ти отговоря точно, но аз самата нямам машина за хляб. Навремето не си купих (макар и на 110 волта) и още съжалявам.
Ако имаш функция само за месене - без да втасва - няма защо да си мориш ръцете, макар че измесването е много лесно и бързо. Но ако вече веднъж е втасало в машината, по мое мнение (не е задължително да съм права  newsm78) след това вече не може да втасва втори път в хладилника. А при това вечно тесто - втасването става именно в хладилника.
"Хладилното втасване" (леле, какъв израз се получи  newsm78) се прилага и при много други теста, но за кратко време от 30 мин. до 2 часа - германците прилагат този номер за сума ти теста за сладкиши.
Ето ти превода на оригиналното тесто за плюшките с нарезите (резачка за ябълки, както е дадена снимката по-горе).
Казват се ВЪЗДУШНИ ПЛЮШКИ и има вариант от автора за месене в машина.

Тесто
400 г брашно
175 г вода
1 ч л (не пълна) суха мая

Маята се размива в топла вода и поръсва с брашното.
Замесва се еластично тесто – тестото е много твърдо. Покрива се с фолио и се оставя да се надигне за 12-14 часа на стайна температура.
Замеска:
40 г брашно
55 мл вода
1 с. л. патока (мед, захар)
2 ч. л. сол

Смесва се брашното с водата и «патоката» (мед, захар), присъединява се към тестото и се замесва еластично тесто, като В КРАЯ се прибавя солта.
Тестото се покрива и се оставя да полежи 5-10 минути.
На поръсена с брашно дъска се разточна на правоъгълник тестото с дебелина около 2 см. След това се сгъва на 4 слоя (като руло) и се разточва с точилката – това се повтаря още два пъти.
Намазва се купа с масло, тестото се оформя на топка и се поставя в нея, покрива се с фолио. Оставя се да се надигне около 40-50 минути.
От тестото се правят 8 топки и с помощта на нож за рязане на ябълки се натиска всяка топка отгоре.
Плюшките (питките) се слагат в намазнена с масло и покрита с хартия за печене тава, посипват се с едросмляно брашно, покриват се и се оставят да се надигнат още 30-40 минути.
Фурната се нагрява до 240-250 градуса. На дъното на фурната се поставя неголям съд с кипяща вода.
Плюшките се пекат при 240-250 градуса за 18-20 минути, след което температурата се намалява до 200 градуса и се пекат още 5 минути.
Заключителни думи:
Възможно е това да ви се струва много сложна рецепта, но не е така – аз просто се старая много подробно да опиа процеса.
Рецептата не е сложна, просто питките изискват време за приготвяне. Но резултатът си струва всички разходи.
При първото замесване на тестото – то се получава МНОГО твърдо. При мен месеше машината за хляб – така стържеше, коато топката с тесто засядаше в някой от ъглите.
Затова е по-дбре да се меси в машината, на не на ръка – и то не по-малко от 20 минути. Машината измесва по-добре отколкото на ръка.
Тестото замесих в машината, изключих я, покрих тестото с фолио, затворих капака и така го оставих да се надигне.
На другата сутрин намерих съвършено прекрасно надигнало се еластично тесто. И вече съвсем не твърдо.
Размих (разтворих) останалото брашно и прибавих всичко в машината. Поставих на «Замесване»- първите няколко минути бях в паника – имаше някакви парчета тесто с хвърчащи на всички страни капки от мазно брашно (имам прозорче на горния капак на машината и всичко се вижда добре).
След 20 мин. месене тестото стана ИДЕАЛНО.
Направих само една грешка – много силно натиснах с ножа за ябълко и направих дълбоки нарези върху плюшките, те се напукаха.
Затова не трябва да се натиска, нарезите трябва да бъдат до 1/3 от височината на плюшките. Но аз обичам и напукани – става изумителна коричка.
Накратко – поставих отново и за утре тесто
.

Нарочно отбелязах превода с италик-шрифт, за да не стане объркване, че това е мое мнение.
Рускинята не се е справила блестящо с обяснението - и за мен е доста объркано указанеието й за месене на ръка. Май-по-добре обяснява за машината.
Но резултатът й е за шестичка -плюс.
Дано съм успяла да ти помогна поне малко.
Успех, Детелинче !


# 13
  • Мнения: 399
CVETETO3101, много благодаря за обясненията и за превода на рецептата. Аз влизах в този руски сайт и видях сума ти "убавини". Ще пробвам непременно. Още повече, дъщерята си идва в отпуск, та искам да я поглезя  Laughing
А за хрусчовското тесто - мога да го меся в машината, а втасването да стане в хладилника. Дано с това тесто стане по-добре крокодила. Правих го с тестото на Ванчето, но нещо не ми се вдигна както трябва, та затова искам да пробвам и с това тесто. После ще докладвам.
Още веднъж големи благодарности!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт