НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени

  • 55 525
  • 695
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 405
Момичета, първо искам да ви поздравя за търпението, с което отговаряте на всички въпроси, много от които повтарящи се  Hug
Имам следното питане. Ще изляза в болничен за бременоост и раждане ок. 08.12. За кои 6 месеца назад ще се вземе дохода ми? от юни до ноември, или от юли до декември, който няма да е пълен. Ще се имат ли предвид тези 8 дни от декември? Каква е схемата?
Благодаря ви предварително Heart Eyes

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 454
Hug Аз искам да поздравя всички майки с този успех-промените в Кодекса за соц.осигуряване.Браво момичета!!! HugТова си е огромен напредък.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 249
Здравейте!
Ще си позволя да задам въпроса си тук, а ако бъркам мястото, моля да ме извините предварително! Embarassed
Казусът ми е следния - в болничен съм от началото на бременността по медицински показания. Тъй като 180-те дни болничен няма да ми стигнат с малко, между изтичането на последния болничен и влизането ми в 45 дни преди раждане ще си пусна полагащата се платена годишна отпуска. Към момента ми се изплащат 80% от брутната заплата, която да приемем, че е 100лв, че лесно се смята. Сега взимам 80 лв (говоря хипотетично за по-лесни сметки). Тъй като последните 6 месеца преди болничния от 45 дни ще съм взимала 80 лв месечно, то какво следва да ми се плаща, когато изляза в майчинство: 90% от брутната заплата 100 лв или 90% от 80%, тоест 90% от 80 лв или 72лв?
Също така можете ли да ми подскажете кой закон/наредба урежда точно тези случаи (къде да чета), както и къде в НОИ и в какво време бих могла да задам този въпрос.
Към кого мога да се обърна, ако смятам, че работодателят не ми превеждат сумата, която ми се полага?

Благодаря предварително на всички отговори!

# 18
  • Мнения: 1 264
Здравейте!
Ще си позволя да задам въпроса си тук, а ако бъркам мястото, моля да ме извините предварително! Embarassed
Казусът ми е следния - в болничен съм от началото на бременността по медицински показания. Тъй като 180-те дни болничен няма да ми стигнат с малко, между изтичането на последния болничен и влизането ми в 45 дни преди раждане ще си пусна полагащата се платена годишна отпуска. Към момента ми се изплащат 80% от брутната заплата, която да приемем, че е 100лв, че лесно се смята. Сега взимам 80 лв (говоря хипотетично за по-лесни сметки). Тъй като последните 6 месеца преди болничния от 45 дни ще съм взимала 80 лв месечно, то какво следва да ми се плаща, когато изляза в майчинство: 90% от брутната заплата 100 лв или 90% от 80%, тоест 90% от 80 лв или 72лв?
Също така можете ли да ми подскажете кой закон/наредба урежда точно тези случаи (къде да чета), както и къде в НОИ и в какво време бих могла да задам този въпрос.
Към кого мога да се обърна, ако смятам, че работодателят не ми превеждат сумата, която ми се полага?

Благодаря предварително на всички отговори!

Възнаграждение, от което се определя обезщетението
КСО - Чл. 41. (1) (Доп., ДВ, бр. 64 от 2000 г.) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени осигурителните вноски за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
2) (Изм., ДВ, бр. 1 от 2002 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:
1. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове;
2. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица;
3. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;
4. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете.
(3) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид размерът на обезщетението. (4) (Нова, ДВ, бр. 67 от 2003 г.) Сумата, от която се изчисляват паричните обезщетения, не може да бъде по-голяма от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за периода, от който се определят паричните обезщетения.
(5) (Предишна ал. 4, ДВ, бр. 67 от 2003 г.) Начинът на изчисляване на обезщетението се урежда с акт на Министерския съвет.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 249
(3) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид размерът на обезщетението.

Тоест ще взимам 90% от 80лв, тоест 72. Ясно! Благодаря много за разясненията и цитата.

# 20
  • Мнения: 8 917


 Ето казуса - имам изплатени едни малки суми по хонорар от граждански договор...за два от месеците сумата е висока и е наред, но за другите два е под облагаемия минимум. Но са ми я обложили с данък, та и за осигуровки здравни и пенсия са ми удържали по някакви смешни недостатъчни сумички стотинки...  Та питам - при граждански договор важи ли това за облагаемия минимум и ако да - трябва ли да си търся правата по някакъв начин? Имах друг случай с здравните - аз си бях внесла, а после и фирмата ми внесла и се дублирали месеците. Процедурата да си прехвърлиш сумата е като на пишеш молба до НАП. в случая с данъка може ли да им се напише молба да ти върнат взетите пари или да ги придвrжат по друга линия и може ли да стане това без да намесвам фирмата и да изисквам санкции за нея? Аз едва ли ще го направя де, просто питам от любопитство, може занапред за други да е от полза.


Какво значи според теб "облагаем минимум", deshtovidi? При гражданските договори и при договорите за управление има граница на необлагаем минимум и след като си я одстигнала, започват да ти начисляват осигуровки върху частта над облагаемият минимум и съотнетно данъци. За  2006 този необлагаем минимум е  2160 . Т.е. ако си вземала два месеца по 1000 и още два по например 100 лв, нормално е върху частта от 40 лв да ти начислят осигуровки и данък Peace  Предполагам, че за това става въпрос Peace
Колкото до връщане на парите, малко вероятно ми се струва да ти ги върнат -о бикновено ги прихващат - т.е. ти ще си ги прихванеш - напиши си писмо свободен текст до НАП по кой параграф кога и какви суми са преведени и иот къде би следвало да се прихванат и си действай. Имаше един документ за прихващане - сега ще го потърся  Peace

# 21
  • Мнения: 8 917
Ето го - на основание чл. 129 /1/ от ДОПК Peace

http://www.nap.bg/useful/docs_new/Iskane_za_prihvastane_ili_vazstanoviavane.pdf

# 22
  • Мнения: 8 917
Момичета, първо искам да ви поздравя за търпението, с което отговаряте на всички въпроси, много от които повтарящи се  Hug
Имам следното питане. Ще изляза в болничен за бременоост и раждане ок. 08.12. За кои 6 месеца назад ще се вземе дохода ми? от юни до ноември, или от юли до декември, който няма да е пълен. Ще се имат ли предвид тези 8 дни от декември? Каква е схемата?
Благодаря ви предварително Heart Eyes

Вземат се предвид 6-те месеца, ПРЕДХОЖДАЩИ месеца, в който ще излезеш в болнични - т.е. в твоят случай юни - ноември  Peace

# 23
  • Мнения: 8 917


За данъците...... попълваш данъчна декларация в началото на следващата година.....там има раздел надвзети данъци.....ако въобще има какжо да ти върнат......ти го връщат.....съжалявам че нямам бланка на декларацията за да съм по-подробна.

Ето инфо:

http://www.nap.bg/useful/docs_new/detski_al_29.pdf

http://www.nap.bg/useful/docs_new/646-family_taxation.pdf

http://www.nap.bg/useful/docs_new/Ch_41.pdf

# 24
  • Мнения: 2 070


 Ето казуса - имам изплатени едни малки суми по хонорар от граждански договор...за два от месеците сумата е висока и е наред, но за другите два е под облагаемия минимум. Но са ми я обложили с данък, та и за осигуровки здравни и пенсия са ми удържали по някакви смешни недостатъчни сумички стотинки...  Та питам - при граждански договор важи ли това за облагаемия минимум и ако да - трябва ли да си търся правата по някакъв начин? Имах друг случай с здравните - аз си бях внесла, а после и фирмата ми внесла и се дублирали месеците. Процедурата да си прехвърлиш сумата е като на пишеш молба до НАП. в случая с данъка може ли да им се напише молба да ти върнат взетите пари или да ги придвrжат по друга линия и може ли да стане това без да намесвам фирмата и да изисквам санкции за нея? Аз едва ли ще го направя де, просто питам от любопитство, може занапред за други да е от полза.


Какво значи според теб "облагаем минимум", deshtovidi? При гражданските договори и при договорите за управление има граница на необлагаем минимум и след като си я одстигнала, започват да ти начисляват осигуровки върху частта над облагаемият минимум и съотнетно данъци. За  2006 този необлагаем минимум е  2160 . Т.е. ако си вземала два месеца по 1000 и още два по например 100 лв, нормално е върху частта от 40 лв да ти начислят осигуровки и данък Peace  Предполагам, че за това става въпрос Peace
Колкото до връщане на парите, малко вероятно ми се струва да ти ги върнат -о бикновено ги прихващат - т.е. ти ще си ги прихванеш - напиши си писмо свободен текст до НАП по кой параграф кога и какви суми са преведени и иот къде би следвало да се прихванат и си действай. Имаше един документ за прихващане - сега ще го потърся  Peace



Нали всяка година си има определена сума, която се води облагаем минимум, тоест, ако си под нея - не ти я облагат с данъци. З тази година нали е 180. Вслучая при мен -

май - сума по сметката - 213.55
          норм призн разх - 74.74
          сумата намалена с разходите - 138.81
          получена от мен сума - 180.76

И това 138.81 ми се води осигурителен доход. След като е под облагаемия защо ми удържат данък? Или данъка се удържа за най-горната сума, а не за нази, на която ме осигуряват?

това добре, ако данъка се удържа от най-горната - ок, тя е над 180, но за юни при два работни дни и сума 135.88, а сума, на която ме осигуряват - 88.33, получени в крайна сметка - 115 - и трите суми са под този облагаем доход...а са ми удържани там някакви 12 лв данък и някакви левчета за осигуровки, а на такава сума май нямат право и да ме осигуряват...Аз ли нещо бъркам или? Сумите, които съм получила пък предните два месеца не са високи - 330, 433......  newsm78   Извинявайте, ако има още ще продължим на лични, няма смисъл за тия дребни сумички да се занимаваме тука...

# 25
  • Мнения: 1 264
Във връзка с промените в КСО и завареното положение:
В страницата на Министерството на труда и социалната политика има много питания във връзка със завареното положение. Днес вече има публикуван отговор от г-н Мирославов.
Само майките, чийто 135 дни болничен не са изтекли към 1.01.2007 ще могат да се възползват от промените.
Ето линка:
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=23416

# 26
  • Мнения: 3 405
Вземат се предвид 6-те месеца, ПРЕДХОЖДАЩИ месеца, в който ще излезеш в болнични - т.е. в твоят случай юни - ноември  Peace

Мерси за пояснението  Grinning

# 27
  • Мнения: 1 204
[Привет и от мен  имам един въпрос на който търся отговор до сега но без успех  ако има някои компетентен да даде малко инфо ще съм му задължена   След като родя, примерно 2 или 3 месеца след това, мога ли да прехвърля майчинството на съпруга ми? Ако може, означава ли това, 4е 90% майчински ще се смятат от неговите доходи за последните 6 месеца или при всички положения от моите   не че не искам да си гледам детето, но шефовете ме прецакаха   осигуряват ме на минимална заплата а не на реална   и когато ги помолих да вдигнат осигуровките казаха НЕ МОЖЕ   много съм бясна от това  и понеже поне на мъжа ми осигуровките са доста по големи съм принудена ако може той да поеме майчинството  като знам колко разходи ни чакат.... живот и здраве съм готова да се жертвам и да почна работа веднага само и само да не лишавам детенцито си от нищо   то е най важното нещо ви живота ни пак     
/b]

# 28
  • Мнения: 8 917
[Привет и от мен  имам един въпрос на който търся отговор до сега но без успех  ако има някои компетентен да даде малко инфо ще съм му задължена   След като родя, примерно 2 или 3 месеца след това, мога ли да прехвърля майчинството на съпруга ми? Ако може, означава ли това, 4е 90% майчински ще се смятат от неговите доходи за последните 6 месеца или при всички положения от моите   не че не искам да си гледам детето, но шефовете ме прецакаха   осигуряват ме на минимална заплата а не на реална   и когато ги помолих да вдигнат осигуровките казаха НЕ МОЖЕ   много съм бясна от това  и понеже поне на мъжа ми осигуровките са доста по големи съм принудена ако може той да поеме майчинството  като знам колко разходи ни чакат.... живот и здраве съм готова да се жертвам и да почна работа веднага само и само да не лишавам детенцито си от нищо   то е най важното нещо ви живота ни пак     
/b]


При ВСИЧКИ положения се взема твоят доход. Така, че прехвърлянето може да го направиш, но то не касае болничните поради бременност и раждане / и няма как иначе Wink/, а обезщетението за отглеждане на дете до 2 години. Моят съвет е поговори пак с работодателите си, дори предложи ти да си поемеш тази част, която ще дойде като "тежест" за тях, от увеличението - това ще са 6 месеца например, но поне след това ще ти се вдигне базата Peace

# 29
  • Мнения: 1 204
The Sun говорих да,аз да ги плащам осигуровките още като разбрах в 3 месец 4е съм бременна а сега и да говоря няма смисал не могат да ги променят със задна дата, а остават още 2 месеца работа няма да им се моля на тъпите селяндури #Cussing out  #Cussing out  #2gunfire много са..... нямам думи, как може да има такива хора бе

Общи условия

Активация на акаунт