НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени

  • 55 529
  • 695
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 070
Момичета, които сте в заварено положение! Разбирате ли, че юридически няма как да се защитите! Допитайте се до адвокат! Как да сте в болничен, той изтича и вече сте в майчинство и отново да излезете по болничен, след като той е изтекъл?! Това със дискриминацията според мен няма да мине...Има правила, има условия и след като не влизате в тях не знам какво може да се направи. казвате - за два дни и горя! Ами същото е с детските - два лева отгоре в дохода и гориш. Това е положението! Съжалявам за всички, но не мисля, че има на какво да стъпите - нито за съдене на който и да е, нито за протест...Но щом сте толкова надъхани просто се допитайте до адвокат... Другото, което можете да направите щом сте толкова бесни, то обаче не оправя нещата - може да съдите Адемов за дезинформация или просто да го направите за посмешище в Господари на ефира, да речем - изваждат се всичките му изказвания по медиите, също и тези на Масларова и се дават едно след друго, за да се види колко са противоречиви. За съд - има ли смисъл? Как ще докажете, че са ви навредили по някакъв начин? Макар, че си имате основателни причини. Другото - защо изобщо да се осмива човека, при положение, че те са правителството до момента, което предприе такава рязка положителна промяна, а по отношение на протестиращите майки бяха склонни на компромис! Аз не се сещам някой досега да е обръщал внимание на протести...Естествено, че намазахме с това, че предстоят избори, но това е положението. Просто се замислете извън контекста на това, че сте обидени и ощетени... 

# 46
  • Мнения: 2 070
И Фема е права - в заварено положение са жените, на които не е изтекъл болничния, всички останали се водят вече в майчинство - такива са правилата!Тоест - останалите, които говорите, че сте в заварено положение - не сте! съжалявам...мен като не ме хваща нищо от промените - аз съм неосигурена, детето ми е на две - но нали елта е за в бъдеще като съм в друго положение какво ще е....Като решите да имате по-нататък дете второ или трето - ще сте в по-благоприятни условия, предполага се това..

# 47
Искам да попитам следното-Има ли някакъв вариант да си платя за 3 месеца назад осигуровките върху по-голяма заплата?Термина ми е на 8 октомври, а 45 дневния ми болничен преди раждане е сега на 24 август.Мен ме осигуряват на минималната заплата, а взимам повече.Знам ,че всеки договор или допълнително споразумение се обявява в НОИ в срок от 3 дни-някой знае ли дали има вратичка в закона?

# 48
  • Мнения: 15 619
Ето и моето предложение, поне тази част / от това, което ми се върти из главата /, за която съм сигурна:
      Детските надбавки да останат, но да се стимулират семействата с две деца. Така тези, които не са осигурени и разчитат само на помощи ще трябва да се замислят дали да продължат с "бизнеса".
      СПО - Данъчните облекчения да са за доходите на семейството общо /не както сега само единият родител да ползва облекчението/. И съответно, с всяко следващо дете да получаваме по-големи облекчения, като определено парите, които сега връщат, ми се виждат малко смешни.

# 49
  • Мнения: 169
Ето и моето предложение, поне тази част / от това, което ми се върти из главата /, за която съм сигурна:
      Детските надбавки да останат, но да се стимулират семействата с две деца. Така тези, които не са осигурени и разчитат само на помощи ще трябва да се замислят дали да продължат с "бизнеса".
      СПО - Данъчните облекчения да са за доходите на семейството общо /не както сега само единият родител да ползва облекчението/. И съответно, с всяко следващо дете да получаваме по-големи облекчения, като определено парите, които сега връщат, ми се виждат малко смешни.
luna, давай предложенията си тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=121427.new#new
Темите се разделиха на 2.

# 50
  • Мнения: 15 619
Въх, ми аз съм била направо кьорава. Къде гледам?

     Извинете, момичета!

# 51
  • Мнения: 4 181
Момичета, много ви моля спазвайте добрия тон. някой като ви казва, че не сте дискриминирани, не го нападайте, защото е точно така.
Единственото, за което можете да протестирате е , че Адемов ви подведе, може би без да иска.
От там нататък, още преди закона да беше приет аз написах в нашата тема, че съм се информирала и ще важи за тези, които към 1.01.2007 са още в болнични, ми замислете се малко че е съвсем логично да е така.
И престанете с това Държавата ни прецака, както казват и другите момичета, аз като съм родила вече да се чувствам ли прецакана, нали го правим за бъдещите майки. Аз като взимам сега 160лв, а догодина ще станат 170лв, да се чувствам ли прецакана, че няма да съм получавала 170 лв през тази година.
И имам огромна молба към вас - ако решите все пак да предприемате някакви действия -протестни или други моля да не използвате името на сдружението, ако не са съгласувани с нас, защото когато се коментира въпроса по НТВ бях неприятно изненадана да чуя, че "Сме били готови за протести" Не знам откъде е излязла тази информация, както и да е.
Съжалявам за всички вас, които ще се разминете за малко. Аз повдигнах въпроса за завареното положение, защото въобще не се бяха сетили за него. Така, че не си мислете, че имам нещо против да хваща всички ви, нали се борим за по-добри условия за майките. Просто ви казвам, че нямате правно основание за протести и не мисля , че има дискриминация по възраст, защото тук става въпрос за майката, а не за детето.

# 52
  • София
  • Мнения: 1 569
Като гледам, добрият тон се нарушава само от тези , които се възмущават как може някой си мисли , че е дискриминиран. Ами нали затова е форума, да се оплачем , ако нещо ни е яд или да споделим радост и мнения, без някой непрекъснато да натяква неговото противоположно мнение и да размахва пръст - "вече прекалихте..." и други подобни.

# 53
  • Мнения: 8 917
Искам да попитам следното-Има ли някакъв вариант да си платя за 3 месеца назад осигуровките върху по-голяма заплата?Термина ми е на 8 октомври, а 45 дневния ми болничен преди раждане е сега на 24 август.Мен ме осигуряват на минималната заплата, а взимам повече.Знам ,че всеки договор или допълнително споразумение се обявява в НОИ в срок от 3 дни-някой знае ли дали има вратичка в закона?

Граждански договор може малко да вдигне базата ти newsm78

# 54
  • Мнения: 1 000
Здравейте момичета......
много ми е странно.....тези на които им се протестира........
къде бяхте на 1 юли.....а на 1 юни.....

Подкрепям Клео 80 на 100% ......съжалявам, но какво като се е получило да не сте в заварено положение......и аз не съм.....и всички момичета, които дадоха всичко от себе си за да станат промените факт......и тях не ги лови......а оказаха ли се....неееееееее
Важното е, че оттук нататък нещата ще са по-добре ....

 

# 55
  • Мнения: 1 264
Най-напред искам да отбележа, че аз съм от тези, чиито 135 дни болничен няма да са изтекли към 01.01.2007.
Подкрепям майките, чиито болнични ще са изтекли към тази дата и децата им няма да са навършили девет месеца. Вярно е, че не става въпрос за детето, а за майката. Погледнато от друга гледна точка - ако към първи януари са изтекли 215 дни от новия 315-дневен срок за обезщетение, смятам че към 01.01.2007 те биха могли за остатъка от 100 дни, съгласно вече влезлия в сила закон, да се възползват от него за тези 100 дни.
Не е редно да бъдат нападани. Всички ние сме благодарни на инициаторите на новите промени. Честно казано, аз не знаех за този форум и инициативите обсъждани тук, както предполагам и други майки. Това не ми попречи да подкрепя разпространената подписка (получих я от моя приятелка като линк по icq-то) и да привлека поне още 20 човека, които да подкрепят исканията. Затова въпроси от рода "къде бяхте на 01.юни и 01.юли" ми звучат обидно.
 
И имам огромна молба към вас - ако решите все пак да предприемате някакви действия -протестни или други моля да не използвате името на сдружението, ако не са съгласувани с нас...
Идеята не е ли да се привлекат кол окото може повече майки към НБМ, за да може да СТЕ по-силни. Какъв е начина нови хора да станат част от сдружението или нямате нужда от нови хора?
Не искам да ме разбирате погрешно. Приветствам всяка една инициатива за промени, приветствам този форум, които трябва да остане място за дискусии, а не да се превръща в поле за нападки. Трябва да обединява... така поне мисля аз.

Замислете се...  когато държавата реши да събира пари, то законите важат със задна дата - и то години назад. Например здравните осигуровки и лихвите към тях. Редно ли беше към настоящия момент да приемат промени, касаещи събирането на здравни осигуровки за 2 или 3 години назад, да начислят и лихви със задна дата? Оказа се, че лихвите, които трябваше да платим, бяха по-големи от осигуровките!!! Ако тогава е било намерено правно основание, защо сега да не може да се намери такова? При това става въпрос не за задна дата, а за период, в които законът вече ще бъде влезнал в сила.
Разбира се, аз не съм юрист, но мисля, че този казус може да бъде решен с изрична разпоредба. Ако има юристи във форума, моля дайте вашето мнение.

# 56
  • Мнения: 8 917
Намерих нещо, което може да е полезно за някои от вас - отнася се за това, че когато работодателят ви е бил некоректен към НАП и не си е внасял осигуровките и съответно няма право да тегли обезщетенията ви е достатъчно да преведе осигуровките, което дължи върху тях, за да му бъдат преведени.


чл.10 ал.3 НАРЕДБА ЗА ЕЛЕМЕНТИТЕ НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕТО И ЗА ДОХОДИТЕ....:

(3) Териториалните поделения на Националния осигурителен институт могат да извършат плащанията по ал. 1 на лицата, придобили право за получаването им, или да разпоредят на осигурителя да ги плати, когато те не са изплатени по вина на осигурителите, след внасяне на дължимите осигурителни вноски върху тези суми.
[/color] ----
Още:
Изх. № 91-01-86/14.04.2006 г.

ОТНОСНО: Допълнение на указанията, дадени с писмо изх. № 91-01-96 от 09.04.2004 г., за прилагане на чл. 10 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, и за изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане

Във връзка с постъпили въпроси относно прилагане на чл. 10, ал. 3 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, и за изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане и с оглед уеднаквяване на практиката Ви даваме следните указания:
Съгласно чл. 10, ал. 3 от наредбата, териториалните поделения на Националния осигурителен институт могат да извършват плащанията по ал. 1 на лицата, придобили право за получаването им, или да разпоредят на осигурителя да ги плати, когато те не са изплатени по вина на осигурителите, след внасяне на дължимите осигурителни вноски върху тези суми.
С оглед преминаване на контрола по внасянето и събирането на дължимите осигурителни вноски за ДОО и здравно осигуряване от 1 януари 2006 г. от НОИ към НАП, следва да имате предвид, че в случаите, в които осигурителите не внасят дължимите осигурителни вноски върху паричните обезщетения, плащанията по реда на чл. 10, ал. 3 от наредбата, независимо за кой период се отнасят, следва да се извършват без оглед на това дали са внесени вноските. За невнесените осигурителни вноски се уведомява компетентната ТД на НАП.
По реда на чл. 10, ал. 3 от наредбата, след изрично разпореждане на ТП на НОИ, осигурителят следва да изплаща паричните обезщетения и помощи на лицата, които към деня на настъпване на осигурения риск са придобили право на парично обезщетение или помощ по Кодекса за социално осигуряване, независимо дали осигурителят изплаща трудовите възнаграждения на останалите работници и служители.

# 57
  • София
  • Мнения: 9 110
Искам да питам някой запознат, ако ползвам болничен преди последните 45 дни преди раждане- например изляза в началото на 6-ти месец от бременността- това значи, че известно време няма да получавам 100 % от заплатата си, а примерно 90 % (които се получават по време на болничен). Това значи ли, че когато вече изляза в отпуск по майчинство ще получавам 90% от 90-те %, които съм полчавала по време на болничния преди излизането в отпуск по майчинство? Дано да съм била достатъчно ясна.
Има ли ограничение на болничния, който може да се ползва преди излизането в отпуск по майчинство?
Благодаря ви.

# 58
  • Мнения: 416
Намерих нещо, което може да е полезно за някои от вас - отнася се за това, че когато работодателят ви е бил некоректен към НАП и не си е внасял осигуровките и съответно няма право да тегли обезщетенията ви е достатъчно да преведе осигуровките, което дължи върху тях, за да му бъдат преведени.


[

Това означава ли, че работодателят ще изплаща майчинството от за догодина? Аз доколкото разбрах парите ще се превеждат директно от НОИ...

# 59
  • Мнения: 8 917
Искам да питам някой запознат, ако ползвам болничен преди последните 45 дни преди раждане- например изляза в началото на 6-ти месец от бременността- това значи, че известно време няма да получавам 100 % от заплатата си, а примерно 90 % (които се получават по време на болничен). Това значи ли, че когато вече изляза в отпуск по майчинство ще получавам 90% от 90-те %, които съм полчавала по време на болничния преди излизането в отпуск по майчинство? Дано да съм била достатъчно ясна.
Има ли ограничение на болничния, който може да се ползва преди излизането в отпуск по майчинство?
Благодаря ви.

Обезщетението поради бременност и раждане е 90% от дохода от предходните 6 месеца, предхождащи излизането ти  в болнични / и не може да е по-малко от МРЗ и по-голямо от 90% от максималният осигурителен доход, който ако не се лъжа за 2006 година е 1400 лв/, а майчинството /т.е. обезщетението за отглеждане на дете до 2 години/ ти е статична сума - за 2006 е 160, за 2007 г - не се знае още. Двете са различни неща Peace

Общи условия

Активация на акаунт