Влязох в правоговорен спор със свекървата

  • 16 841
  • 76
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 167
гъс'еницата я оправихме!
добре, че не се е стигнало до ръкопашен бой със свеки на депешарчицата.


използвам случая да вметна и:

обиц'а , не 'обица
гобл'ен , не г'облен
'орехи, не ор'ехи

 Peace

# 31
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Гъс́еница
Ѓоблен

# 32
  • Мнения: 5 370
гъс'еницата я оправихме!
добре, че не се е стигнало до ръкопашен бой със свеки на депешарчицата.


използвам случая да вметна и:

обиц'а , не 'обица
гобл'ен , не г'облен
'орехи, не ор'ехи

 Peace

Неееее-никога, ние просто приятелски спорихме.
И тя се оказа тоя път права.
След малко отивам при нея, понеже дребчо е там, и лично ще и кажа, че е била на 200% права.

# 33
  • София
  • Мнения: 6 550
А религиозен може ли да греши ???  Joy Joy Joy
Ходи верно пий едно - днес не ти е ден  Mr. Green Mr. Green

# 34
  • Мнения: 3 153
Определено е на Е-то. Но много хора от провинцията (основно Бургаски съм чувала) го казват с ударение на И-то. Те казват още-лютенИца, хАртия и т.н. Явно за тях си е нормално!

# 35
  • Мнения: 995
Определено е на Е-то. Но много хора от провинцията (основно Бургаски съм чувала) го казват с ударение на И-то. Те казват още-лютенИца, хАртия и т.н. Явно за тях си е нормално!

Странно, никой от познатите ми не говори така newsm78. Само хАртия съм чувала.

# 36
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Определено е на Е-то. Но много хора от провинцията (основно Бургаски съм чувала) го казват с ударение на И-то. Те казват още-лютенИца, хАртия и т.н. Явно за тях си е нормално!

Странно, никой от познатите ми не говори така newsm78. Само хАртия съм чувала.
Аз също не съм чувала такива в Ямбол, но нали трябваше да се подчертае колко неправилно говорим в провинцията и съответно в София въобще не сменят ударенията. Wink

# 37
  • Мнения: 27 524
ГъсЕница е   Peace

И аз съм го чувала гЪсеница, но никога гъсенИца  Grinning

Моята свеки пък казва лютенИца.  ooooh! Нещо като твойта гъсеница идва  Simple Smile

# 38
  • Мнения: 5 370
ГъсЕница е   Peace

И аз съм го чувала гЪсеница, но никога гъсенИца  Grinning

Моята свеки пък казва лютенИца.  ooooh! Нещо като твойта гъсеница идва  Simple Smile
Явно подобни думи с много гласни май се явяват препъникамък.....наистина, ще си призная грешката. bowuu

# 39
  • Мнения: 2 274
Всеки си има една такава думичка.
Аз напр., много обичам да казвам училищА, макар да зная, че правилното е учИлища.

# 40
  • Мнения: 7 640
Шарки, и аз съм за гъсЕница.
Чувяля съм го като гъсенИца.
Иначе лютенИца казват в северна България, също и белинА, мАсло и пр.

# 41
  • Мнения: 3 153
Определено е на Е-то. Но много хора от провинцията (основно Бургаски съм чувала) го казват с ударение на И-то. Те казват още-лютенИца, хАртия и т.н. Явно за тях си е нормално!

Странно, никой от познатите ми не говори така newsm78. Само хАртия съм чувала.
Аз също не съм чувала такива в Ямбол, но нали трябваше да се подчертае колко неправилно говорим в провинцията и съответно в София въобще не сменят ударенията. Wink
Виж какво, ако си търсиш с някой да спориш си намери друг. Не съм искала нищо да ПОДЧЕРТАВАМ, като говорят така- какво да направя-да кажа, че не ли?!? Не съм коментирала добре ли е или зле-така си могат, така си говорят. Като аз кажа хартИя, сигурно аз им изглеждам странна, ама трябва ли да се впечатля според теб,а?

# 42
  • Мнения: 8 917
Виж какво, ако си търсиш с някой да спориш си намери друг. Не съм искала нищо да ПОДЧЕРТАВАМ, като говорят така- какво да направя-да кажа, че не ли?!? Не съм коментирала добре ли е или зле-така си могат, така си говорят. Като аз кажа хартИя, сигурно аз им изглеждам странна, ама трябва ли да се впечатля според теб,а?

Та и аз казвам хартИя newsm78 Mr. Green както и гъсЕница Wink Peace

# 43
  • Мнения: 3 153
Виж какво, ако си търсиш с някой да спориш си намери друг. Не съм искала нищо да ПОДЧЕРТАВАМ, като говорят така- какво да направя-да кажа, че не ли?!? Не съм коментирала добре ли е или зле-така си могат, така си говорят. Като аз кажа хартИя, сигурно аз им изглеждам странна, ама трябва ли да се впечатля според теб,а?

Та и аз казвам хартИя newsm78 Mr. Green както и гъсЕница Wink Peace
Да де, така е правилно според мен! Просто коментирам къде как го казват и че вероятно за всеки си е праволно това, което казва Peace

# 44
  • Мнения: 3 447
Еее, в мойто село се казва вЪсеница, а вие за едно ударение спорите Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт