Влязох в правоговорен спор със свекървата

  • 16 833
  • 76
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 951

А пък тази дума я срещам по различен начин - обЕца и обИца .

Като казах на една приятелка :"Ти знаеш ли, че обица се пише с Е?" И тя каза:" Ебица???"  Laughing

# 46
  • Варна
  • Мнения: 10 786
Поради щото ме вълнуват силно корените на думите  Laughing, й викам гЪсеница  Mr. Green

И аз така казвам.  newsm78



Еее, в мойто село се казва вЪсеница, а вие за едно ударение спорите Mr. Green

В моето също.  newsm78 (само че пропускат И-то).


Ама че бъркотия... А как ги мразя тези животинки, бр-ррррр....гнусни са ми...

# 47
  • Мнения: 3 760
Като биолог отговорно ти заявявам: за съжаление свекърва ти е права  Wink

# 48
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Определено е на Е-то. Но много хора от провинцията (основно Бургаски съм чувала) го казват с ударение на И-то. Те казват още-лютенИца, хАртия и т.н. Явно за тях си е нормално!
Странно, никой от познатите ми не говори така newsm78. Само хАртия съм чувала.
Аз също не съм чувала такива в Ямбол, но нали трябваше да се подчертае колко неправилно говорим в провинцията и съответно в София въобще не сменят ударенията. Wink
Виж какво, ако си търсиш с някой да спориш си намери друг. Не съм искала нищо да ПОДЧЕРТАВАМ, като говорят така- какво да направя-да кажа, че не ли?!? Не съм коментирала добре ли е или зле-така си могат, така си говорят. Като аз кажа хартИя, сигурно аз им изглеждам странна, ама трябва ли да се впечатля според теб,а?
С никой не си търся да споря. Исках само да кажа, че примерът ти за бургаския регион е неудачен. Можеше и по-лесно щеше да е да се даде пример със София, където почти няма правилно изговорена дума, на която ударението й да е на място. Нищо Peace

# 49
  • Мнения: 3 537

А пък тази дума я срещам по различен начин - обЕца и обИца .

Като казах на една приятелка :"Ти знаеш ли, че обица се пише с Е?" И тя каза:" Ебица???"  Laughing
Joy Joy Joy

# 50
  • Мнения: 109
Позволявам си да се включа във спора, защото по образование съм филолог. За по-голяма коректност направих справка и в речници. За съжаление нямам последния правописен речник. Ако някой го има,  нека да провери и в него. Правилно е да се каже лЮтеница, гъсЕница. ОбИца и обЕца са дублетни форми.

# 51
  • Мнения: 14
Институт за български език, БАН
На телефон 0900-12-230 (10 импулса в минута, избира се от цялата страна) от 9 до 17 часа всеки работен ден може да получите компетентна информация по въпроси на:

    *правописа, правоговора и пунктуацията в съвременния български книжовен език;
    *значението, употребата, произхода и стилистичната характеристика на думите;
    *правилното оформяне на различни видове документи;
    *практическа помощ при редактиране на текстове с различен характер;
    *практическа помощ при изучаването на български език в училище;
    *енциклопедични справки
http://www.ibl.bas.bg/lcons_bg.htm

Последна редакция: сб, 19 авг 2006, 18:21 от Rachev

# 52
  • Мнения: 5 228
... със София, където почти няма правилно изговорена дума, на която ударението й да е на място. Нищо Peace

Вероятно хората от София, които ти познаваш, говорят по този начин. Аз и хората, с които общувам, сме горе-долу добре с ударенията.  Whistling

# 53
  • Мнения: 5 713
Да, ама така изговорено е правилно по принцип.

# 54
  • Мнения: 5 370
Позволявам си да се включа във спора, защото по образование съм филолог. За по-голяма коректност направих справка и в речници. За съжаление нямам последния правописен речник. Ако някой го има,  нека да провери и в него. Правилно е да се каже лЮтеница, гъсЕница. ОбИца и обЕца са дублетни форми.
За справка и аз съм, но конкретно при ударенията понякога е МАММА МИЯ.
За обеца и обица го знаех, рядко се чудя за буква.
Ясно е вече всичко-и моля ви, НЕ ГО ОБРЪЩАЙТЕ НА СПОР Западна срещу Северна /Централна България!!!!!
Всеки район си има говорните особености, интересуваше ме АКАДЕМИЧНОТО правило-и точка.

# 55
  • Мнения: 2 755
Неправилните ударения наистина са малко дразнещи, обаче аз лично, много се дразня от един израз : Отивам да пазарЯ... ooooh! , вместо : Отивам да пазарувам. Значението на пазарЯ и пазарувам е различно. Понякога ми е идвало след като чуя този израз да попитам : С кого ще се пазариш и за какво? Mr. Green

# 56
  • Мнения: 2 716
Но на пазара обикновено хората СЕ ПАЗАРЯТ и е правилно донякъде. Друг е въпросът, че те пазарят и в аптеката и в хипермаркета и няма друга по-точна дума за купуването на разни стоки.

# 57
  • Мнения: 8 769
Аз си харесвам гЪсеницата, пък Mr. Green

# 58
  • София
  • Мнения: 6 743
И аз знам, че е гъсЕница  Hug

# 59
  • Мнения: 14
Цитат
интересуваше ме АКАДЕМИЧНОТО правило-и точка

ами аз точно координати за академична справка дадох, но имам чувството че никой не обърна внимание. Всички обясниха как си харесват гЪсЕнИцата. Е в такъв случай аз пък да споделя че предпочитам пеперудите Wink

Общи условия

Активация на акаунт