Майки на първокласници - ДА ПРОТЕСТИРАМЕ!

  • 1 883
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 671
Помощите за първолаци тази година ще са в натура - яке, спортен екип, обувки, блуза...

В тази тема можете да видите подробностите.

Моля, майките на първолаци, които са недоволни от това, да протестираме  #Cussing outчрез писма-въпроси до Министерството на труда и социалната политика ето ТУК


Аз вече го направих! Peace

# 1
мисля ,че за помоща в натура вече е решено.но и аз гласувах против

# 2
  • Мнения: 1 492
Записах се и аз.

# 3
  • Мнения: 1 671
Златка72, има достатъчно време да се промени това положение, защото самият закон казва и/или, а е по разпореждане на Агенцията за социално подпомагане. Освен това, доколкото разбрах, самите общини също имат право на избор...

Момичета, ако залеем МТСП с гневни въпроси, мисля, че ще се вдигне достатъчно шум, за да се захванат и медиите с този въпрос!  Дори и да не вярвате, нищо не ви пречи да драснете 350 гневни знака на линка, който съм дала по-горе Praynig

Камелия, благодаря, видях ти изказването в сайта на МТСП и ми стана много-мноооогоооо гот  bouquet

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Коала, чакай сега...
Нали за изброените от теб неща отива големия харчлък за 1-волака. Значи пак ще са в помощ. Друг е въпросът на какво ще приличат тези дрехи  Thinking

# 5
  • Мнения: 3 405
Ако родителя  не получава детски надбавки няма да получи и помощ за първокласник.
А това подпомагане в натура пак е с цел да се пласират нечии стоки. Дано да са качествени Peace

# 6
  • Мнения: 1 671
Шани, именно, ако ще е в натура, по добре тетрадки, помагала, ранички, учебниците по език и учебните тетрадки се заплащат от родителите, за тях да дадат ваучери, вместо да ми дават дрехи, залежали с години по складовете, както Анджелина правилно е отбелязала. Пък за дрехите не мисля, че харчлъкът е толкова голям - поне не за тези, които ни предлагат като помощ. Моят син има и зимно яке, и ботуши, и маратонки, и блузи - не съм опряла до помощта на държавата, за да облека детето си. Някои дрешки износваме, други са ни подарък, трети сме купили, четвърти са от втора употреба - абе изобщо с дрехите се оправяме. Но виж - тетрадки, учебници и т.н. са нещо, без което никой първолак не може. Като иска държавата, да помага с това, а не да оправя дереджето на приближени фирми и производители...  #Cussing out
Момичета, казвам ви, направо съм бясна! #Cussing out

Приозовавам ви още веднъж, изразете недоволството си на сайта на МТСП!

# 7
  • Мнения: 3 405
Ако са решили помощта да е в натура, наистина е по-добре да са учебни помагала. Терадките, боичките, флумастерите, пластелина, пастелите, ножичката, гланцовите блокчета, моливчета и химикалки, линийки, подвързиите и етикетите, и още доста нещица дърпат от семейния бюджет.
Относно облеклото, щом няма униформа, наложена от училището, всеки сам избира как да си облече детето. Не съм съгласна всички да са с едни и същи якета и анцузи, защото са получили помощ от държавата.
А тези, които няма да получат помощ заради по-висок доход? Те ще се отличават, нали?!
Ето ви едно разделение на децата.

# 8
  • Мнения: 639
Аз вече приготвих детето си за първи клас. Струваше ми около 160 лв.  Но имаме всичко - от тетрадките, през боички, моливи, химикали, гуми, гланцови блокчета, пластмасови букви....до раницата и комплекта за физическо, барабар с маратонките. Най-правилно е (поне според мен) да се дават ваучери/талони с определена стойност или дори карти (като тези на Лукоил за горива) - еднократни на стойност 80 лв. за купуване на нужните на първолака неща - дали ще е яке и маратонки или всички тетрадки и джвъчки - да преценят родителите. просто да определят от кои магазини за спортни стоки  и книжарници може да се пазарува. И да не може за нищо друго да бъде похарчена стойността от картата.
В моята служба г-жата издаваща бележките за доход е в отпуск до 28 август, ние ще сме в провинцията до 2 септември, срока за подаването на молбите в социалните към моята община е края на август, до тогава няма кой да ми даде бележка и съответно пия една студена вода.
И защо трябва да има толкова кратък срок - нали детето цяла година ще е първи клас и през цялата година пак ще има нужда от помагала - тетрадките се изписват, боичките се изрисуват, анцуга се къса ( или губи) крачетата израстват и имат нужда пак от маратонки...ако е с карта ще може родителите да преценят не само какво да купят с тази помощ, но и КОГА!

# 9
  • Мнения: 1 671
Нани, коя е твоята община?

Момичета, в петък в БТА ще даваме пресконференция за промените в майчинството, за детските и семейното подоходно облагане, за близнаците и породените деца. Аз ще говоря за този проблем с помощта в натура.

Моля ви, всяка от вас, която вече е срещнала някакви трудности поради ранни срокове, бюрокрация и т.н. да пише тук или в темата в Настоящи и бъдещи, или на лични да ми пише.
 
Нека тези от вас, които вече са подали документи за тези помощи, да ми разкажат как точно, аджеба, са дали номера на дрехите и на крачетата на децата си. Служителите по социалните служби сигурно са луднали, поне в Пловдив аз говорих с такава, която каза че не й се мисли как ще се оправят с тези работи... В Пловдив документи ще се подават откъм края на август до края на септември, но разбрах, че по различните общини има различни срокове.

Ей за тези неща пишете.

И не забравяйте 350-те гневни знака към МТСП  тук

# 10
  • Мнения: 639
Нани, коя е твоята община?

Коала общината е Витоша в гр. София. Информацията за въпросния срок имам от служителката на гишето. Но не става въпрос конкретно за мен, проблемът е за всички семейства и дечицата им! Почвам да се чувствам репресирана ... сигурно и много други се чувстват като мен..

# 11
  • Мнения: 1 671
Момичета, малко инфо:

Днес шефката на социалните служби в Пловдив ме увери нееднократно, че няма краен срок за подаване на документи за еднократната помощ. Тоест законово не е ограничен крайния срок. Защото някое дете може по-късно на почне училище, или пък по-късно да имат възможност да представят документи родителите...

Така че, краен срок, поне според нея, няма.
И друго - за майките от Пловдив - вече започна приемането на документи. Аз обаче ще се въздържа засега да ги подам, за да изчакаме резултата от нашата пресконференция и евентуални протести, ако ще се правят.

Още веднъж горещо ви моля да протестирате на линка на МТСП, който съм дава.

Благодаря на момичетата, които вече са го сторили  bouquet

# 12
  • Мнения: 1 671
Скъпи майки на първокласници,

моите съболезнования #Cussing out Twisted Evil #Cussing out

Маратонките ще са само един модел, може и да не станат на крачетата на по-високите деца, защото според обществената поръчка, която е пусната от АСП, ще се изработват 40 000 чифта спортни обувки с №№30 до 33.

Стойността на един чифт не бива да надвишава 27.10 лв без ДДС

Ето, вижте сами http://www.asp.government.bg/Dokumentacia%20ZOP-obuvki.htm

# 13
Моето дете също ще бъде първокласник. Миналата седмица ходих в общината да попитам дали родители, чийто доход надвишава 200 лв. ще получат помощ за първокластник и ми отговориха да проверя в края на месеца, защото все още нямали яснота по въпроса.

# 14
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Детето ми ще е вече второкласник, но въпреки това и аз се разписах, защото ме е яд на тези управляващи. Как не ги е срам, така да ни се подиграват #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт