Давате ли вода на кърмено бебе?

  • 2 734
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 324
Здравейте мами!
Искам да ви попитам дали давате вода на бебчо като е на кърма. Моя бебо е на 36 дни и още има жълтеница. Педито каза да го наливаме с подсладена вода или глюкоза - около 250 мл. Но като му давам вода после яде по-малко и започна да се изморява по-бързо и да заспива.

# 1
  • Мнения: 748
не. няма нужда от вода.
ето малко статии от библиотеката на форум Кърмене и захранване на бебетата:
Кърмене и бебешка жълтеница
Кърмене и жълтеница
Жълтеницата
 Peace

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Давам, но не пие. В началото пиеше, но след ядене - после спря. Не давай преди ядене - как да яде после с подут стомах.

# 3
  • Мнения: 8 505
Давах и вода,но неподсладена.Пиеше я.Ако не я беше искала,нямаше да я натискам насила.

# 4
  • Мнения: 6 390
Не съм давала вода докато кърмех  Peace

# 5
  • Мнения: 1 793
Когато кърмех въобще не давах вода на детето си. Да не говорим пък за подсладена  Shocked Няма нужда от вода, защото всичко си набавя от кърмата.

# 6
  • Мнения: 10 602
Пробвах няколко пъти като стана топло, но отказваше. Вече сме на АМ и пие доста вода.

# 7
  • Мнения: 14 133
Давах. Моят дребосък много обича вода, а и аз съм за примането навода, независимо, че се кърми. Като внимавах да не е непосредствено преди храненето и след него. Естествено, че няма да яде с от вода подуто стомахче. За мен водата достатъчно необходима за организма, че да лишаваме бебчетата от нея, особено в топлите и горещите дни.

# 8
  • Мнения: 619
не,няма нужда,има достатъчно вода в кърмата.
когато му даваш да суче колкото и когато иска,всичко си е ОК.
и жаждата си утолява детенцето,и глада.
казвам ти го от личен опит,понеже не давам вода колкото и да е горещо,а бебето ми се чувства перфектно.
можеш да прочетеш в библиотеката на кърмаческия форум както са те упътили.

# 9
  • София
  • Мнения: 508
Винаги съм предлагала вода, но много рядко я пие. Сега вече сме изцяло на АМ и пак не иска да пие вода

# 10
  • Мнения: 8 917
Давах и вода,но неподсладена.Пиеше я.Ако не я беше искала,нямаше да я натискам насила.

Давала съм Peace

# 11
  • Мнения: 949
Давам, но не пие. В началото пиеше, но след ядене - после спря. Не давай преди ядене - как да яде после с подут стомах.
Peace

# 12
  • Някъде там...
  • Мнения: 795
да и аз давам вода. То в тези жеги е нечовешко ако не даваш.

# 13
  • Мнения: 35 961
давах, ама не пиеше Simple Smile

# 14
  • Мнения: 380
Не давам, но и той не иска. Кърмя го на поискване. Тук педиатрите ни казват,че няма нужда да даваме тъй като кърмата е над 80% вода. Вода се предлага когато започне захранването.

да и аз давам вода. То в тези жеги е нечовешко ако не даваш.
Ми сигурно сме извънземни, а не човеци Mr. Green

# 15
  • Мнения: 1 544
Аз не давах докато беше само на кърма, но след като започнах да въвеждам пюрета започнах и вода да му давам .

# 16
  • Мнения: 1 084
Докато бебка беше на кърма - не, макар че това доведе до безумни спорове със свеки Simple Smile) Сега, когато е на АМ, й давам съвсем мъничко и то само в жегите. Никога не съм й давала вода със захар.

# 17
  • Мнения: 593
Давам, но чиста не я пие /единствено подсладена с чайче ХИП/, но дори и така изпива не повече от 20мл.

# 18
  • Мнения: 742
Давам водичка, колкото да промием устичката...но в повечето случаи я плюе...Какво да се прави - и тя като мама - вода НЕ ПИЕ! rotfImao

# 19
  • Мнения: 241
До 6-я месец се кърмихме, 1-2 пъти дадох чай за колики, който беше плют с отвратена физиономия. Започнах да давам упорито вода в мометнта, в който я захраних на около 5,5 месеца. Сега си пие нормално. Peace

# 20
  • Мнения: 4 915
Не.
Кърменето е най-доброто лекарство за жълтеницата. Виж статиите, които са ти посочили.

Мариела пропи вода на 9 месеца - лятото, по жегите. До 6ти месец беше само на кърма, без сокове, води, чайове и други храни.

# 21
  • Мнения: 8 242
1-2 месец изобщо не давах..
След това съм предлагала, ама само дъвче биберона и плюе.. а с лъжицата всичко навънка избутва  Rolling Eyes ... и се отказах  Crazy И в най големите жеги пак не искше.. та вече хич и не се опитвам  Crazy
Жълтеница имахме 1 ден само още в болницата и това беше.
Кърмим се на поискване и не се притеснявам   Peace

# 22
  • Мнения: 156
Давам  но  рядко пие.

# 23
  • Мнения: 115
И двете ми деца много обичат да пият вода. Пият от новородени. А що се отнася до жълтеницата - при малкия беше силно изявена и продължителна. Педиатърът ни даде същите съвети като на вас. Пихме много подсладена вода и глюкоза и мисля, че това ни помогна.

# 24
  • Мнения: 416
Не, за какво му е?

# 25
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Опитвах се да давам, но тя не искаше  Naughty
После се отказах.

Вода пропи, чак след като захраних със зеленуково пюре, но доста по - късно.

# 26
  • Мнения: 811
давала съм,от малък пие много вода,в началото подсладена,постепенно махнах захарта и шипков чай пиеше

# 27
  • Мнения: 2 897
Първия месец изобщо не съм давала вода,после давах ,но той не пиеше много,много.За съжаление водичката е за сметка на количеството кърма,което бебчето изсуква,ако можех да върна времето назад(ама не мога Sad) нямаше изобщо да давам(не знаех за форума тогава,но пак леко се разминах)

# 28
  • Мнения: 49
До 6-ия месец го кърмих. Вода се опитвах да давам , но само си играеше с биберона. Като порасна и го захраних сам реши , че му е време.
Подкрепям мнението, че на изключително кърмените бебета не е необходимо нищо, освен още кърма - докато искат.

# 29
  • Мнения: 21
Да давам й вода, но не чиста, а с чай хип за коликите защото макар че е само на кърма започнаха да мъчат още от втория ден, пък и в родилното ми казаха че трябва да пие водичка или поне след кърмене да си поизплакне устичката.

# 30
  • Мнения: 2 019
да и аз давам вода. То в тези жеги е нечовешко ако не даваш.
Peace

# 31
  • Варна
  • Мнения: 2 317
 В началото му давах чай на Хип против колики, но той не пиеше или го повръщаше. Като му спряха коликите започнах да му давам неподсладена вода, изпиваше не повече от 20гр. Откакто започнаха жегите и мина на смесено хранене започнах да настоявам и сега пие повече.

# 32
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
Предлагам вода ,а той ако иска- пие!

# 33
  • Мнения: 3 478
Ами започнах да и предлагам като започнаха жегите, но все отказва. Явно не и харесва,аз защото и захар не слагам, та може и затова да е.

# 34
# 35
  • Мнения: 292
Да, със захар първите 1-2 месеца, заради жълтеницата, после без.

# 36
  • Мнения: 3 760
Даването на вода е ненужно, дори вредно. ДАването на подсладена вода си е направо престъпление!
Излишният билирубин се изхвърля само с изпражненията, така че кърми колкото се може повече!

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 907
Порбвах да му давам, обаче той не я искаше.

# 38
ние бяхме с много силна жълтеница и бяхме в болницата 10 дни(повечето в ковиоз ни печеха)и след като ни изписаха изпихме 2 банки по 0.500л глюкоза Hug

# 39
  • Мнения: 49
Предлагах му водичка под всякаква форма - било то с лъжичка или с биберонка, но то се засищаше с кърма и ме отсвирваше тотално.Спрях да му давам - само си губех времето да му я преварявам. Едва чак като престанах да го кърмя прояви някакъв интерес. Сега пием вода от 3 месеца насам.

# 40
  • Мнения: 1 117
Давала съм единствено копърена вода ,заради коликите, но не я уважаваше твърде много.

# 41
  • Мнения: 2 381
Никога не е проявявала желание към водата.Откакто е захранена, й предлагам след приемането на тъвърдата храна, но не винаги иска.
Кърмените бебета нямат нужда от вода.

# 42
  • София
  • Мнения: 5 079
Не признава вода, само цица! Laughing

# 43
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не - докато не захраних, изобщо не съм предлагала, кърмата е достатъчна за задоволяване на всичките нужди - и на глад, и на жажда. Вода пропи доста след годинката, чак това лято, като почнаха жегите - беше на 1г6м.

# 44
  • Мнения: 2 309
Още от новородено му давах вада

# 45
  • Мнения: 1 353
До сега вода не съм давала, но ние жълтеница не сме имали. Друго освен кърма опита вчера и то беше плодово пюре

# 46
  • Мнения: 439
Въпреки, че бях прочела в Библиотеката, пробвах да му дам  1-2 пъти докато бяхме само на кърма, но тогава изобщо не пожела да пие. След като започнахме захранването пропи, но чак когато започна да яде по-големи количества пюрета (докато бяхме на няколко лъжички продължаваше да не пие нищо, дори и сок, въпреки че жегите бяха страшни). А подсладена вода по-добре не давай - излишни калории са, а и после ще се чудиш как да го накараш да пие неподсладена.

# 47
  • Мнения: 5 026
 Предлагала съм вода на бебчо още от началото, но той отказваше. Започна да пие  от 1 месец.

# 48
  • Мнения: 4 242
Предлагах примерно веднъж седмично, но дъщеря ми никога не е пила. Пропи на година и половина и то в минимални количества, за сметка на това пък суче на воля, така че всичко е наред.
Над 80% от състава на кърмата е вода, така че е безмислено да се додава. Все пак от човечетата се очаква да растат, което става благодарение на кърмата не на изобилните количества водица. Grinning

# 49
  • София
  • Мнения: 3 825
Започнах да му давам чак като направи 3 месеца,но вода пропи едва когато настанаха големите горещини.

# 50
  • Мнения: 11 818
Предлагам редовно от както се е родила, но и до днес не пие истински, а отвреме-навреме по 1-2 глътки. Притеснявах се заради жегите, но ги изкарахме бе зпроблем.. стремя се аз да пия повече вода и въобще течности.

# 51
  • Мнения: 75
Не й давам вече вода. Отначало предлагах, но така и не пожела да пие.  Бутах й и шише с глюкоза по съвет на педиатърката, но и нея не я пиеше. Така че се отказах, ще й предложа пак, когато почна да я захранвам.
На сина си давах вода, но той беше на адаптирано мляко. Тогава пък съветваха да я подслаждам /преди седем години/, но никога не съм слагала захар.

# 52
  • Мнения: 1 503
Абе това хората са странна работа newsm78
Ако е само на мляко-Не може!Млякото е храна,а водата си е вода
Когато дойде ред за пюренца(из нашите райони 2 месеца)и ти кажеш ,че искаш да сте само на кърма до 6 месеца-Ама как така?То все едно вода #Crazy(придружено с ей този поглед) 
Аз лично след като родих бях малко объркана.Даваха вода на Хрис в родилното.След това аз му давах 2-3 дни по 20-30грама на ден и спрях за около месец и половина.После пък след скандал на свеки пак давах по 30тина грама  за около 2седмици и от тогава до сега съм му давала 10тина пъти с лъжичка  по 5 грама.Просто ей така  newsm78
Та  мога да кажа ,че Не давам  (никога не съм давала захаросана вода) Thinking

# 53
  • Мнения: 1 097
аз предлагам ,ама той не пие. Давах когато видях оранжево пико по памперса. Оттогава кърмя на 1 час ако е буден, дори и да не иска бутам цица, че е жега  Tired

# 54
  • Мнения: 549
ние също имахме дълга жълтеница и малката не пиеше изобщо вода, но всичко си отмина от самосебе си

# 55
  • Мнения: 27
Цитат на: Nita
Моя бебо е на 36 дни и още има жълтеница
  Точно поради тази причина се дава подсладената вода, за да премине по бързо жълтеницата. Моето дете също имаше и то 2 месеца, педиатърката ми каза да давам след,  или между храненето.

# 56
  • София
  • Мнения: 4 966
Започнах да предлагам след 6-и месец.Но все още не иска.

# 57
  • Мнения: 4 242
Цитат на: Nita
Моя бебо е на 36 дни и още има жълтеница
  Точно поради тази причина се дава подсладената вода, за да премине по бързо жълтеницата. Моето дете също имаше и то 2 месеца, педиатърката ми каза да давам след,  или между храненето.

Водата, особено пък захарната, няма нищо общо с преминаването на жълтеницата. Билирубинът се изхвърля с акото, не с урината, следователно само изключителното кърмене спомага за бързото минаване. Повече храна => по-често акане!

# 58
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Преди да захраня, въобще не съм предлагала. Захраних на 5 месеца и половина и му предлагам почти всеки ден, ако се сетя. Изявявал е интерес не повече от 3-4 пъти и то 1-2 глътки.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 252
Цитат на: Nita
Моя бебо е на 36 дни и още има жълтеница
  Точно поради тази причина се дава подсладената вода, за да премине по бързо жълтеницата. Моето дете също имаше и то 2 месеца, педиатърката ми каза да давам след,  или между храненето.

Нито водата, нито глюкозата помагат за бързото минаване на жълтеницата. Само и единствено КЪРМАТА спомага за изхвърлянето на билирубина от тялото на бебчето.
Има достатъчно много информация в библиотеката.
Майка ми се опита да му дава вода и чайчета през първата седмица след като ни изписаха, но бързо и мина мерака - детето просто отказваше да поеме нещо различно от гърдата ми.

Общи условия

Активация на акаунт